اینگونه از همسر خود انتقاد کنید! + ۱۰ روش انتقاد سازنده از همسر - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

اینگونه از همسر خود انتقاد کنید! + ۱۰ روش انتقاد سازنده از همسر

انتقاد از همسر یکی از چالش‌های زندگی مشترک، به خصوص برای آن دسته از زوج‌هایی که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند، به حساب می‌آید. قطعا هیچ کدام از ما بدون عیب و نقص نیستیم و کاستی‌هایی را در زندگی مشترک داریم. همسر ما نیز از این قضیه مستثنی نیست و احتمالا نسبت به او نیز انتقاداتی خواهیم داشت؛ اما نحوه بیان این انتقادات بسیار مهم است تا به همسرمان برنخورد و در برابر این انتقادات گارد نداشته باشد.

اگر نتوانیم به شیوه‌ای درست از همسرمان انتقاد کنید، این انتقادها نه تنها سازنده نیستند، بلکه ممکن است باعث رنجش خاطر همسرمان شویم و اعتماد به نفس او را کاهش دهیم. از این رو، بسیار مهم است که زوج‌ها نحوه انتقاد سازنده از همسر را بیاموزند و یاد بگیرند که چگونه از یکدیگر انتقاد کنند.

اگر می‌خواهید همسرتان به انتقادهای شما توجه داشته باشد و به آن‌ها عمل کند، لازم است که روش‌های انتقاد از همسر را بیاموزید و انتقادهای خود را به شکلی اصولی بیان کنید. این موضوع، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیز مطرح می‌شود و نحوه انتقاد سازنده از همسر به زوج‌ها آموزش داده می‌شود.

امروزه، دلیل و ریشه اصلی بسیاری از اختلافات بین زوج‌ها که در جلسات زوج درمانی بیان می‌کنند، عدم انتقاد صحیح و درست از یکدیگر است. زمانی که ما نحوه انتقاد از همسر خود بیاموزیم، می‌توانیم انتقادات و پیشنهادات خود را در قالبی بهتر بیان کنیم تا طرف مقابلمان نیز بدون احساس سرخوردگی و سرزنش، آن‌ها را بپذیرد.

انتقاد سازنده از همسر، یکی از مهارت‌های بسیار مهم زندگی مشترک است که کمک بسیار زیادی به بهبود روابط بین زوج‌ها می‌کند. متاسفانه، برخی از زوج‌ها این مهارت را ندارند و با انتقادهای تخریب‌کننده، نه تنها مشکلات و مسائل بین خود را حل نمی‌کنند، بلکه باعث بروز مشکلات و اختلافات جدیدتر نیز می‌شوند.

از این رو، بسیار مهم است که همه ما نحوه انتقاد سازنده از همسر را بیاموزیم و آن را در زندگی مشترک خود به کار ببریم. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره نحوه انتقاد از همسر صحبت کنیم و بررسی کنیم که برای یک انتقاد سازنده از همسر، باید چگونه عمل کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی‌دانید چگونه باید از همسر خود انتقاد کنید که احساس ناخوشایندی نداشته باشد، در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

یکی از مشکلات عمده‌ای که معمولا زوج‌ها در جلسات زوج درمانی بیان می‌کنند، عدم انتقاد درست از همسر است. این موضوع می‌تواند زمینه ساز اختلافات بیشتر در زندگی مشترک شما شود. یک زوج درمانگر ماهر می‌تواند به زوج‌ها آموزش دهد که چگونه به شیوه‌ای سازنده از یکدیگر انتقاد کنند و ظرفیت پذیرش انتقاد خود را بالا ببرند. کلینیک روانشاسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، امکان برگزاری جلسات زوج درمانی را زیر نظر بهترین زوج درمانگران برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، برای شرکت در جلسات زوج درمانی کلینیک روانشناسی برگ سبز،بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، وقت رزرو کنید.

روش های انتقاد سازنده از همسر

برای آن که انتقادی که نسبت به همسرتان دارید، تاثیرگذار باشد و همسرتان به جای گارد گرفتن در برابر آن، آن را با دقت گوش دهد و به دنبال حل آن باشد، باید روش های انتقاد از همسر را بلد باشید و در شرایط مناسب و در قالب جملات و کلمات مناسب از همسر خود انتقاد کنید. وقتی زوجین یاد بگیرند به جای ابراز ناراحتی، از انتقاد سازنده استفاده کنند، رابطه نزدیکتری با یکدیگر خواهند داشت. در اینجا چند روش مهم برای انتقاد از همسر را عنوان میکنیم که تاثیر بسزایی در رابطه شما دارد.

ایجاد یک گفتگوی مسالمت آمیز

شاید سخت‌ترین مرحله انتقاد از همسر، شروع مکالمه با او و انتقاد است. برای آن که انتقاد شما تاثیرگذار باشد، لازم است که در ابتدا یک گفتگوی مسالمت‌آمیز و دوستانه با همسر خود شروع کنید. می‌توانید صحبت‌های خود را با جملات مثل «لازم است درمورد موضوعی با هم صحبت کنیم» آغاز کنید.

انتقاد برای پیدا کردن راه حل؛ نه تخریب طرف مقابل

برای آن که انتقاد سازنده از همسر خود داشته باشید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که هدف شما از انتقاد از او، پیدا کردن یک راه حل برای مشکل است؛ نه اینکه همسرتان را تخریب کنید. پس در حین انتقاد از همسر، حتما به این مورد توجه داشته باشید و سعی کنید که به صحبت‌های همسرتان نیز با دقت گوش دهید و همچنین همسرتان را سرزنش نکنید تا احساس منفی پیدا نکند.

ابراز علاقه به همسر، از آن دسته مواردی است که در هر زندگی مشترکی لازم و ضروری است. همه ما در طول زندگی خود نیازمند آن هستیم که دوست داشته شویم و این حس دوست داشته شدن را از اطرافیان و خانواده خود، به خصوص همسرمان، دریافت کنیم. اما این موضوع برای برخی از زوج‌ها، به خصوص زوج‌های سنتی‌تر، کمی سخت است. بسیاری از زوج‌ها، حتی پس از گذشت سال‌ها از زندگی مشترکشان، همچنان در ابراز علاقه به یکدیگر دچار ضعف و مشکل هستند.

انتخاب واژگان مناسب

اگر به دنبال یک انتقاد سازنده از همسر هستید، باید به واژه‌ها و جملاتی که برای بیان آن استفاده می‌کنید توجه ویژه داشته باشید. هنگام انتقاد از واژگان مناسبی استفاده کنید که حالت تهاجمی نداشته باشد. انتقاد شما باید در مورد رفتار همسرتان باشد و نباید شخصیت او را زیر سوال ببرید. به طور مثال اگر همسرتتان منظم نیست به ان نگوئید که چقدر شلخته هستی، به جای بگوئید که وقتی به خانه میایی لباس های خود را روی تخت یا مبل نزار و اونها رو در کمد آویزان کن.

انتقاد در زمان و مکان مناسب

نکته بسیار مهمی که در هنگام انتقاد سازنده از همسر باید در نظر داشته باشید، توجه به زمان و مکان است. وقتی قصد دارید در قالب یک گفتگو،  از همسرتان انتقاد کنید، حتما زمان و مکانی که در آن قرار دارید را در نظر بگیرد. اگر به دنبال یک انتقاد سازنده از همسر خود هستید، باید زمان و مکانی مناسب را برای این کار انتخاب کنید. به عنوان مثال، در مهمانی یا وسط مسابقه فوتبال تیم مورد علاقه همسرتان، وقت انتقاد کردن نیست.

سازش با همسر

بعد از انتقاد از همسر، نباید انتظار داشته باشید که او خیلی سریع رفتارش را اصلاح کند یا عادات اشتباه خود را ترک کند. قطعا این کار زمان می‌برد و لازم است که در این مدت با همسر خود سازش داشته باشید و هربار انتقاد خود را تکرار نکیند. این کار می‌تواند باعث شود که همسرتان نسبت به انتقاد شما گارد بگیرد و تغییر برایش سخت‌تر باشد.

بیان انتقاد به صورت واضح

تا زمانی که انتقاد خود را به صورت مبهم بیان کنید، نباید انتظار داشته باشید که تغییری در رفتار همسرتان رخ دهد. اگر قصد انتقاد از همسر دارید، سعی کنید این کار را در قالب جملات واضح و دقیق بیان کنید. به عنوان مثال، بیان جمله‌ی «رابطه ما کسالت‌بار و خسته‌کننده‌ شده است» جمله‌ی مبهمی است و نشان نمی‌دهد که دقیقا کدام بخش از رابطه شما دچار مشکل است. به جای این جمله، باید انتقاد خود را واضح‌تر و دقیق‌تر بیان کنید. مثلا، «در گذشته زمان بیشتری را به بیرون رفتن و تفریحات دونفره اختصاص می‌دایدم».

رابطه سالم با همسر این امکان را به شما می‌دهد تا روابط صمیمی‌تر و زندگی بهتر و سرشار از عشق را تجربه کنید. قطعا هر نوع رابطه‌ای نیاز به مراقبت و توجه دارد و باید مطابق با اصول مخصوص خود پیش برود. رابطه عاطفی و رابطه با همسر نیز از این قاعده مستثنی نیست و شما برای آن که بتوانید زندگی سالم‌تر و شادتری را در کنار همسر خود تجربه کنید، باید اصول رابطه سالم با همسر را بشناسید و مطابق با آن رفتار کنید.

مقایسه نکردن

یکی از مهم‌ترین اصول انتقاد سازنده از همسر، مقایسه نکردن همسر خود با دیگران است. قطعا شرایط هیچ دو زندگی‌ای مثل هم نیست و هیچ دو انسانی را پیدا نخواهید کرد که روحیات مشابهی با هم داشته باشند. پس به هیچ عنوان همسر خود را با دیگران مقایسه نکیند و در انتقاد از همسر، از مقایسه بپرهیزید.

بالا بردن ظرفیت خود و تحمل نه شنیدن

قطعا هم انتقادهای شما از طرف همسرتان پذیرفته نمی‌شود. پس آمادگی این موضوع را داشته باشید که در طی گفتگویی که با هم دارید، همسرتان به انتقاد شما نه بگویید و آن را نپذیرد. مهارت نه شنیدن را در خود بالا ببرید و در صورتی که از همسرتان نه شنیدید، همچنان گفتگو را آرام و محترمانه ادامه دهید.

دوری از انتقاد بیش از حد

اگر می‌خواهید انتقادتان از همسرتان تاثیرگذار باشد، باید جلوی انتقاد بیش از حد از همسرتان را بگیرد. طبیعی است که اگر سر هر موضوع کوچکی از همسر خود انتقاد کنید، به مرور زمان این انتقادها تاثیر خود را از دست می‌دهند و همسرتان دیگر به آن توجه نخواهد داشت. پس اگر به دنبال یک انتقاد سازنده از همسر هستید، از انتقاد بیش از حد دوری کنید.

بیان نکات مثبت

اگر به دنبال یک انتقاد درست از همسر هستید، بسیار مهم است که در حین انتقاد، در کنار نکات منفی‌ای که بیان می‌کنید، نکات مثبت همسرتان را نیز به او یادآور شوید تا همسرتان بداند که به او توجه دارید و تنها نکات منفی او را به یاد نمی‌آورید. این کار، تاثیر روانی بالایی روی همسر شما دارد و باعث می‌شود که بهتر انتقاد شما را گوش کند و بپذیرد.

طلاق عاطفی یکی از معضلات بزرگ در ازدواج‌های امروزی به شمار می‌رود. اگرچه آمار طلاق در کشور ما روز به روز در حال افزایش است، اما این تمام ماجرا نیست. هر روز به آمار زوج‌هایی که دچار طلاق عاطفی می‌شوند نیز افزوده می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا