دپارتمان تخصصی مشاوره تحصیلی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

دپارتمان تخصصی مشاوره‌ی تحصیلی

پس از نتایج اولیه کنکور و انتشار دفترچه انتخاب رشته پروسه انتخاب آغاز می‌گردد.

خیلی ها فکر می‌کنند امکان ندارد کسی که در رشته‌های تاپ درس می‌خواند، انصراف بدهد! اما اگر با دانشجوهای دانشگاه‌های مختلف در ارتباط باشید، می‌بینید حتی بعضی از دانشجوهای پزشکی هم انصراف می‌دهند! چه اتفاقی می‌افتد که به این نتیجه می‌رسند؟

اتفاقی که معمولا رخ می‌ده اینه که حالشون در رشته‌ای که هستن، خوب نیست!

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث میشه حال یه نفر در یه رشته یا شغل خوب نباشه، تفاوت ویژگی‌های شخصیتش با ویژگی‌هاییست که آن رشته نیاز دارد.

بحث شخصیت‌ شناسی، موضوع بسیار گسترده‌ای است. اما از مهمترین فاکتورها در انتخاب رشته این است که قبل از هر چیز خودت و شخصیتت رو بهتر بشناسی و بعد بری سراغ انتخاب رشته‌های مناسب… این شناخت با آزمون های شخصیت شناسی که مشاور از شما میگیره مثل گاردنر، استرانگ، mbti، شخصیت های رنگی و آزمون های مختلف دیگری که وجود دارد، به دست می آید.

انتخاب‌های شما به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  • منطقی:  یعنی شما در انتخاب رشته کنکور 1400، به صورت قطعی شانس قبولی خواهید داشت.
  • احتمال قوی: رشته هایی که بیشتر از 90 درصد شانس قبولی دارید.
  • خوشبینانه: رشته هایی که تا 50 درصد شانس قبولی دارید.
  • کم احتمال: شانس قبولی شما تقریباً صفر است.

1- بهتر است که 20 درصد اول انتخاب های خود را رویایی و براساس علاقه مندی خود بچینید. یعنی با توجه به رتبه خودتان، 25 درصد انتخاب های شما جزء انتخاب هایی باشد که کم احتمال هستند.
2- 30 درصد از انتخاب های خود را برای انتخاب رشته کنکور 1400، بهتر است از بین انتخاب های خوشبینانه بچینید.
3- 30 درصد را از بین احتمال قوی بچینید.
4- 20 درصد آخر را انتخاب های منطقی قرار دهید.

 

انواع دانشگاه ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

 

  • دانشگاه های سراسری

همان دانشگاه دولتی است که در دوره های روزانه، شبانه، گاها مجازی و نیمه حضوری و پردیس خودگردان پذیرش انجام می دهد. نوع تحصیل بسته به دوره در این دانشگاهها متفاوت است. به عنوان مثال دوره روزانه شهریه نمی پردازید ولی دوره های شبانه، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و خودگردان باید شهریه بپردازید. دوره های روزانه و شبانه کلاسهای یکسان دارند. بعضی از دانشگاههای سراسری مثل فرهنگیان، شما را از همان زمان دانشجویی به استخدام خود در می آورند و به شما حقوق می دهند.

 

  • پردیس های خودگردان

بعضی از دانشگاههای دولتی برای پاسخگویی به تقاضای زیاد داوطلبان در برخی از رشته های خاص، دانشکده هایی را ایجاد کرده اند که نام پردیس خودگردان به آنها اطلاق می شود. کل هزینه این دانشکده ها باید توسط جذب دانشجو انجام شود و به همین دلیل بیشترین شهریه ممکن را برای تحصیل در کل کشور دریافت می کنند. در این پردیسها کلاس تشکیل می شود و اساتید معتبر همان دانشگاههای سراسری قبول تدریس می‌کنند. در مدرک این دسته نیز قید می شود که در پردیس خودگردان تحصیل کرده اند.

 

  • دانشگاه های پیام نور

در این دانشگاهها، بسته به نوع رشته و دروس کلاس تشکیل می شود. به عنوان مثال بعضی دروس کاملا کلاس محور و استاد محور تعبیر می شوند و بعضی از دروس، خودخوان تعریف می شوند و هیچ استادی ندارند. واحدهای عملی دارای ساعت و کلاس مشخص هستند و نیازمند حضور اجباری هستند. سطح امتحانات در این دانشگاهها در پایان ترم نسبت به سطح آموزش بسیار سخت تر می باشد. این دانشگاهها نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می نمایند.

 

  • دانشگاه‌های غیر انتفاعی

 این دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز برای تحصیل از شما شهریه دریافت می‌کنند و برای تحصیل، کلاس درس تشکیل می‌دهند. امتحانات را خود اساتید می‌گیرند، برخلاف دانشگاه پیام نور که امتحانات به صورت سراسری و از طرف سازمان مرکزی پیام نور گرفته می‌شود. در واقع تحصیل در این دانشگاه‌ها راحت‌تر از پیام نور است. هم کلاس درس تشکیل می‌شود و هم امتحان را استادی که درس داده است می‌گیرد. از نظر کیفیت آموزشی ممکن است گاها سطح پایینی داشته باشند. البته دانشگاه‌های غیر انتفاعی وجود دارند که از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردارند.

با توجه به یک سری شباهت ها و تفاوتهای بنیادی بین دانشگاه‌های غیر انتفاعی و پیام نور حتما در انتخاب رشته کنکور سراسری خود نهایت دقت را داشته باشید.

 

رشته هایی که پذیرش بومی دارند؟

بعضی از رشته‌ها بومی پذیری دارند و ۸۰٪ ظرفیت رو از داوطلبان همان استان (ناحیه، قطب) بومی داوطلب می‌گیرند.

اگر بین یک کد رشته بومی و غیر بومی قرار باشد انتخاب کنید، قطعا باید اولویت شما بومی باشد که شانس قبولیتون بره بالا! به این نکته توجه کافی داشته باشید.

اینها از سری نکات مهمی بود که در انتخاب رشته باید به آنها توجه کنید.

پیمایش به بالا