روانشناسی بزرگسال - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

روانشناسی بزرگسال

متخصص روانشناسی بزرگسال، روانشناس درمانگری است که به درمان انواع اختلالات روان شناختی، از اضطراب و افسردگی گرفته تا دیگر مشکلات روحی و روانی، در حوزه تخصصی خود می‌پردازد.

روانشناسی بزرگسال چیست؟

خوشبختانه، امروزه در جامعه‌ی ما به سلامت روان نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بهاء داده می‌شود (البته در اینجا قصد نداریم که بررسی کنیم که آیا مشکلات و اختلالات روان شناختی نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است یا خیر!) و مانند گذشته نسبت به اینکه شخصی برای حل برخی از مشکلات به روانشناس و یا روانشپزشک مراجعه می‌کند، موضع خاصی گرفته نمی‌شود.

امروزه در جامعه‌ی ما خانواده‌ها متوجه شده‌اند که باید برای مواردی مانند حل مشکلات زناشویی، تربیت کردن کودکان، یادگیری چگونگی برخورد با آن‌ها در سن بلوغ و یا حتی موارد تحصیلی مانند انتخاب رشته و… به روانشناسان یا مشاوران مراجعه کنند و این مسئله به امری معمول بدل شده است.

اما هنوز برخی هستند که از اهمیت وجود روانشناس در مواقع ضروری غافلند و عده‌ای هم حتی اگر مراجعه کرده باشند، مایل نیستند آن را بیان کنند؛ چرا که متاسفانه هنوز در جامعه فقر سواد سلامت روان به طور کامل برطرف نشده است و هنوز هم این ذهنیت وجود دارد که افراد دیوانه و روان پریش به روانشناس بزرگسال مراجعه می‌کنند. در حالی که همین دیدگاه غلط باعث می‌شود که ضربه‌های سنگینی بر پیکره‌ی سلامت روح و روان جامعه امروز ما وارد شود.

به طور معمول، در زندگی همه ما اتفاق افتاده است که از لحاظ جسمانی دچار یک بیماری شده‌ایم و به پزشک معالج مراجعه کرده و بهبود یافته‌ایم. به طور مشابه نیز ایامی در زندگی همگی ما انسان‌ها وجود دارد که دچار خستگی یا بیماری روحی می‌شویم و احتیاج داریم با یک فرد متخصص حرف بزنیم و مشکل خود را بیان کنیم. پس زمانی که مشکلات روحی و روانی وجود دارند، باید به افراد متخصص مانند روانشناس یا مشاور مراجعه کرد تا به کمک آن‌ها بتوانیم آرامش روحی و روانی خود را مجدداً به دست آوریم.

همانطور که وقتی یک فرد به یک متخصص چشم مراجعه می‌کند، جامعه این را تصور نمی‌کند که آن فرد حس بینایی خود را از دست داده، پس مراجعه به روانشناس را نباید به معنای وجود مشکلات روحی و روانی شدید تلقی کرد!

روانشناسان بزرگسال برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای روانشناسی بزرگسال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مینا مجتبایی

روانشناس بالینی

محمد مهرگان

روانشناس و مشاور

سیده زهرا میرحسینی

روانشناس بالینی

مینا شیرمحمدعلی

روانشناس بالینی

چرا به روانشناسی بزرگسال نیاز داریم؟

تک تک ما، به عنوان افرادی بالغ، در خانواده‌هایمان نقش مهمی را بر عهده داریم و ممکن است بسته به شرایطمان در نقش مادر، پدر، همسر و… مسئولیت‌­های بسیاری را عهده‌دار باشیم. گاهی بار مسئولیت‌­هایی که بر دوش داریم، چنان سنگین و پیچیده می‌­شود که تنش‌ها و مشکلاتی برای ما ایجاد می‌­شود.

اغلب ما تصور می‌کنیم که نباید ناتوانی و ناراحتی خود را به دیگران علی الخصوص خانواده خود نشان دهیم! اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌­ایم که پنهان کردن مشکلات روحی و روانی احتمالی‌مان، در نهایت چه نتیجه‌ای برای خود و خانواده‌مان در پی خواهد داشت؟

برخی نیز بر این باورند که می‌توان از اطرافیان برای حل این مشکلات کمک گرفت؛ برای مثال از پدر و مادر و یا همسرمان برای رفع این مشکلات کمک بگیریم. هرچند صحبت کردن درباره مشکلات و اختلالات روان شناختی با خانواده‌مان اتفاق بسیار خوبی است اما نکته­‌ای که در این نوع مشاوره‌های درون خانوادگی وجود دارد، این است که «احساسات» در دید ما نسبت به مسائل مربوط به اعضای خانواده‌مان دخیل است و هم اینکه آیا ما «تجربه و سواد آکادمیک» لازم در جهت حل این مشکلات را داریم؟

یک روانشناس بزرگسال اما کسی است که به مسائل بدون درنظرگرفتن جنبه احساسات (آنگونه که آسیب‌زاست) می‌نگرد و سواد علمی لازم و کافی برای بررسی مشکلات و اختلالات روان شناختی و ارائه راه‌حل‌هایی برای درمان ‌این موارد را داراست.

روانشناس بزرگسال کیست؟

حوزه روانشناسی و مشاوره آنقدر گسترده و پیچیده است که قطعاً هر روانشناس بر یک حیطه تسلط بیشتری دارد. ممکن است یک روانشناس تخصصش در حوزه کودکان باشد و یک روانشناس در حوزه روانشناسی بزرگ خبره باشد! چرا که روحیات و الگوی رفتاری کودکان و نوجوانان، نسبت به بزرگسالان متفاوت است. بنابراین افراد بالغ برای حل مشکلات روان شناختی خود باید به روانشناس بزرگسال مراجعه کنند.

روانشناسی بزرگسال به چه صورت انجام می‌شود؟

متخصصان روانشناسی بزرگسال در مرکز مشاوره برگ سبز، با چندین سال سابقه درمان و حضور در هیئت علمی دانشگاه‌های برتر کشور، آماده‌ی ارائه خدمات مرتبط با حوزه روانشناسی بزرگسال به شما شهروندان تهرانی هستند.

در کلینیک روانشناسی برگ سبز، متخصص روانشناسی بزرگسال بسته به مشکل و اختلال درمانجو و با استفاده از رویکرد رفتاردرمانی شناختی و طرحواره درمانی جلسات را پیش می‌برد. معمولا پس از ارزیابی درمانجو توسط روانشناس بزرگسال، وی به سایر متخصصان درمانگر برای روانکاوی یا سایر اقدامات لازم ارجاع داده می‌شود تا تحت درمان قرار بگیرد.

در مرکز مشاوره برگ سبز، متخصص روانشناسی بزرگسال مسائل مطرح شده توسط درمانجو را در روانکاوی از ریشه و اساس آنها بررسی می‌کند تا بتوان راهی برای حل مشکلات و اختلالات مطح شده بصورت ریشه‌ای و بنیادی پیدا کرد. زیرا آنچه که امروزه در روان درمانجو به عنوان یک آسیب شکل گرفته، بدون شک ریشه در سال‌های اولیه زندگی وی دارد.

سوالات متداول درباره روانشناسی بزرگسال

گاهی بار مسئولیت‌­هایی که بر دوش داریم، چنان سنگین و پیچیده می‌­شود که تنش‌ها و مشکلاتی برای ما ایجاد می‌شود. برای رفع مشکلات و اختلالات روان شناختی ناشی از فشار زندگی امروزه نیاز به روانشناس بزرگسال داریم.

یک روانشناس بزرگسال کسی است که به مسائل بدون درنظرگرفتن جنبه احساسات (آنگونه که آسیب‌زاست) می‌نگرد و سواد علمی لازم و کافی برای بررسی مشکلات و اختلالات روان شناختی و ارائه راه‌حل‌هایی برای درمان ‌این موارد را داراست.

در کلینیک روانشناسی برگ سبز، متخصص روانشناسی بزرگسال بسته به مشکل و اختلال درمانجو و با استفاده از رویکرد رفتاردرمانی شناختی و طرحواره درمانی جلسات را پیش می‌برد. معمولا پس از ارزیابی درمانجو توسط روانشناس بزرگسال، وی به سایر متخصصان درمانگر برای روانکاوی یا سایر اقدامات لازم ارجاع داده می‌شود تا تحت درمان قرار بگیرد.

پیمایش به بالا