هنر درمانی بزرگسال - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

هنر درمانی بزرگسال

هنر درمانی بزرگسال نوعی روان درمانی است که در آن درمانجوی بالغ و بزرگسال در محیطی ایمن و با استفاده از واسطه‌های هنری به صورت آزادانه و خلاقانه، اثری هنری را خلق می‌کند. هنر درمانی حوزه بزرگی است که شامل هنرهای متعددی می‌شود، از جمله طراحی، نقاشی، مجسمه سازی، سوزن دوزی، موسیقی، رقص و غیره.

هنر درمانی بزرگسال چیست؟

هدف از هنر درمانی، به وجود آوردن مهارت‌های هنری نیست؛ بلکه درمان بیماری‌های روحی و روانی و کشف توانایی‌های افراد، چه کودکان و چه بزرگسالان (حتی سالمندان) است. دوره‌های هنر درمانی، تفاوت زیادی با کلاس‌های هنری دارد. در کلاس‌های هنری روی افزایش مهارت‌های هنری فرد کار می‌شود اما در هنر درمانی، نتیجه کار هنری اهمیت چندانی ندارد و نباید توقع به وجود آوردن آثار هنری عالی و بی‌عیب و نقص داشت، بلکه فقط روند فعالیت و نتیجه‌ی آن فارغ از کیفیت نتیجه در بهبود شخصیتی، روحی و روانی، و جسمی افراد است که مهم است.

هنر درمانی در کلینیک برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای هنر درمانی بزرگسال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مینا مجتبایی

روانشناس بالینی

دکتر هادی هاشمی رزینی
دکتر هادی هاشمی

روانشناس بالینی

سیده زهرا میرحسینی

روانشناس بالینی

مینا شیرمحمدعلی

روانشناس بالینی

اهمیت هنر درمانی بزرگسال

گفتیم که هنر درمانی، روش درمانی است که در آن با استفاده از انواع فعالیت‌های هنری، به درمان بیماران می‌پردازند. در هنر درمانی از هنرهای مختلف مثل نقاشی، مجسمه سازی، کلاژ یا تکه چسبانی، نمایش، موسیقی، عکاسی، شعرسرایی و نویسندگی و… کمک می‌گیرند.

تحقیقات نشان داده است که هنر درمانی روشی بسیار موثر برای درمان بیماری‌های روحی و اختلالات روان‌شناختی نظیر اضطراب و استرس، اختلال دو قطبی، اوتیسم، رفتارهای ناهنجار متاثر از عقب ماندگی ذهنی، ترس، خشم، آلزایمر و زوال عقل، بدبینی، غم و ناامیدی، اختلالات روحی پس از سوانح، ترک اعتیاد و همچنین بیماری‌های جسمی مانند زخم معده و بیماری‌های گوارشی و قلبی که منشاء آنها ناراحتی‌های روحی است، دارد.

هنر درمانی تاثیرات فوق العاده‌ای بر روی درمانجویان کودک و بزرگسال و سالمند دارد. مهم‌ترین این تاثیرات عبارتند از:

 • افزایش تمرکز و حافظه
 • افزایش اعتماد به نفس و شجاعت
 • افزایش آرامش
 • ایجاد خلاقیت
 • بهبود رفتارهای اجتماعی و گروهی
 • مسئولیت پذیری بیشتر
 • ایجاد احساس شادمانی
 • افزایش امید و انگیزه بیشتر برای زندگی

هنر درمانگر کیست؟

هنر درمانگر در واقع روان درمانگری است که یا روانشناس است و با هنر آشنایی کامل دارد و یا هنرمندی‌ست که روانشناسی می‌داند!

هنر درمانگر با توجه به تجربه و تحصیلاتش می‌تواند به افراد زیر کمک کند:

 • کودکان و حتی بزرگسالان دچار ناتوانی‌های یادگیری
 • بزرگسالان دچار استرس شدید
 • کودکان دچار مشکلات رفتاری و اجتماعی در مدرسه یا خانه
 • مبتلایان به بیماری‌ها و اختلالات روان‌شناختی
 • بیماران دچار جراحات مغزی
 • کودکان و بزرگسالان دچار تروما

هنر درمانی بزرگسال به چه صورت انجام می‌شود؟

هنر درمانی بزرگسال در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، اینگونه است که تیم‌های متخصص روان درمانی و هنر درمانی ما متشکل از روانشناسانی است که با هنر آشنایی کامل دارند و هنرمندانی که روانشناسی می‌دانند. پروسه هنر درمانی در کلینیک برگ سبز می‌تواند به شکل فردی یا گروهی باشد.

معمولاً در جلسه اول هنر درمانی، آزمایشی برای تشخیص نوع بیماری و اختلال درمانجو از طریق انجام یک کار هنری توسط درمانجو صورت می‌گیرد. در هنر درمانی اغلب درمانجویان از بیماری‌ها یا اختلالات خود آگاهند (پیشتر توسط روانشناس یا روانپزشک اختلال آنها تشخیص داده شده)، بنابراین هنر درمانگر می‌تواند از درمانجو بخواهد که بیماری خود و علت مراجعه را بیان کند.

انتخاب هنر نیز می‌تواند از طرف درمانجو باشد. هنر درمانگر می‌تواند برحسب علایق درمانجو، نوع هنر را انتخاب کند. اگر درمانجو مردد بود و یا نمی‌دانست به چه نوع هنری علاقه دارد، می‌توان هنرهای مختلف را به او پیشنهاد کرد تا او از طریق امتحان هنرهای مختلف، مناسب‌ترین آنها را طبق روحیات و علایق خود انتخاب کند.

درمانجو ضمن انجام فعالیت هنری همچنان که افکار و احساسات خود را آزادانه بیان می‌کند، آنها را بیرون ریخته و از اندوه و خشم و سایر احساسات منفی ناشی از آن خلاصی پیدا می‌کند. هنر درمانی نه تنها به عنوان یک درمان تکمیلی، حتی گاهی به عنوان درمانی کامل و قطعی جواب می‌دهد. طوری که به کارگیری آن به تنهایی، نیاز به استفاده از دارو و سایر روش‌های روان درمانی را از بین می‌برد.

بعد از اتمام یک کار هنری توسط درمانجو، از او خواسته می‌شود درباره اثر خود توضیح دهد. این کار باعث می‌شود تا درمانجو از افکار و احساسات خود آگاه شده و شاید جواب خود را در حین شرح احساساتش بیابد. بسیاری از درمانجویان هنگام خلق یک اثر هنری، آن را ناآگاهانه انجام می‌دهند ولی در واقع مشغول برون‌ریزی افکار درونی خود هستند.

سوالات متداول درباره هنر درمانی بزرگسال

هنر درمانی بزرگسال، روش درمانی است که در آن با استفاده از انواع فعالیت‌های هنری، به درمان بیماران می‌پردازند. در هنر درمانی از هنرهای مختلف مثل نقاشی، مجسمه سازی، کلاژ یا تکه چسبانی، نمایش، موسیقی، عکاسی، شعرسرایی و نویسندگی و… کمک می‌گیرند.

هنر درمانگر در واقع روان درمانگری است که یا روانشناس است و با هنر آشنایی کامل دارد و یا هنرمندی‌ست که روانشناسی می‌داند!

 • کودکان و حتی بزرگسالان دچار ناتوانی‌های یادگیری
 • بزرگسالان دچار استرس شدید
 • کودکان دچار مشکلات رفتاری و اجتماعی در مدرسه یا خانه
 • مبتلایان به بیماری‌ها و اختلالات روان‌شناختی
 • بیماران دچار جراحات مغزی
 • کودکان و بزرگسالان دچار تروما
پیمایش به بالا