سکس تراپی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

سکس تراپی

سکس تراپی شامل همه روش‌های درمانی مربوط به مشکلات رابطه جنسی است. مشکلات جنسی هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد از رابطه جنسی می‌شود.

سکس تراپی چیست؟

سکس تراپی (Sex therapy) یا درمان جنسی، شاخه‌ای از روان درمانی است که به زوجین کمک می‌کند عواملی را که بر رابطه و رضایت جنسی آنها تاثیر گذاشته شناسایی و درمان کنند. هدف از سکس تراپی، کمک به زوجین درمانجو در راستای رفع چالش‌های جنسی و عاطفی ناشی از مشکلات و اختلالات جنسی و داشتن روابط رضایت بخش زناشویی و جنسی است.

نکته حائز اهمیت در مورد اختلالات جنسی آن است که در زوجین، مشکل زن یا مرد یک مشکل دوجانبه بوده و در واقع مشکل مشترک زوجین محسوب می‌شود. بنابراین اصل مهم و اثربخش در سکس تراپی، همکاری زوجین و حذف فشار بر یکدیگر است؛ چرا که این امر کمک می­‌کند با استفاده از تمرین‌های مستمر، عملکرد رضایت بخش جنسی برای زوجین حاصل شود. اگر روند درمان، همراه با علاقه و صمیمیت میان زوجین و بدون شماتت و سرزنش کردن یکدیگر طی شود، نتیجه سکس تراپی رضایت بخش خواهد بود.

سکس تراپی در کلینیک برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای سکس تراپی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شیما محمد ولی بیگی
شیما محمد ولی بیگی

سکس‌تراپیست

اهمیت سکس تراپی

ازدواج را می‌توان به عنوان اولین تعهد عاطفی و حقوقی افراد در بزرگسالی نام برد و ازدواج سالم می‌تواند نیازهای عاطفی و جنسی افراد را در سطحی عالی برآورده کند. تمایلات جنسی جزء مهمی از سلامت و کیفیت زندگی افراد محسوب می‌شود و می‌توان گفت که نیاز جنسی از جمله نیازهای اساسی و جدایی‌ناپذیر از هویت یک انسان بالغ و کامل است.

روابط جنسی سالم بُعد مهمی از زندگی مشترک زوجین محسوب می‌شود که باید از رضایت و کیفیت بالایی برخوردار باشد. زوجین برای ارتقای میزان خوشنودی از روابط جنسی و زناشویی باید مهارت‌های لازم و کافی را کسب کنند که برخی از این مهارت‌ها در مشاوره ازدواج به صورت کلی بررسی می‌شود.

سکس تراپی به طور کلی به درمان اختلالات جنسی زن و مرد می‌پردازد. اختلال جنسی به اختلال در توانایی پاسخ‌دهی جنسی یا اختلال در تجربه کردن لذت جنسی اطلاق می‌شود که این اتفاق ممکن است در هر مرحله از چرخه‌ی جنسی (تمایل جنسی، تهییج یا برانگیختگی جنسی و ارضای جنسی) تجربه شود. اختلالات جنسی ممکن است دائمی باشد، یعنی از اولین تجربیات جنسی فرد اتفاق افتاده باشد و یا اینکه موقعیتی باشد، یعنی فقط در انواع خاصی از موقعیت‌ها و یا در شرایط به خصوصی روی دهد.

عوامل متعددی در شکل‌گیری یک اختلال جنسی می‌تواند موثر باشد؛ از جمله عوامل جسمانی، مسائل روان‌شناختی، ناآگاهی‌های جنسی، عوامل آسیب‌زای فردی، همزمانی با سایر اختلالات روان‌شناختی، عوامل استرس‌زا، مشکلات ارتباطی زوجین و عوامل فرهنگی-مذهبی. یک سکس تراپیست با ارزیابی شرایط زوجین، عوامل دخیل در اختلال جنسی هر یک از طرفین را مشخص می‌کند و با برنامه‌ریزی درمان سعی در معالجه اختلالات جنسی خواهد داشت.

سکس تراپیست کیست؟

سکس تراپیست یا درمانگر جنسی در واقع یک روانشناس، متخصص مراقبت های بهداشتی و یا یک پزشک متخصص است.

درمانگران جنسی یک مدرک پیشرفته در زمینه مشاوره، درمان و روانشناسی مربوط به مشکلات و اختلالات جنسی دارند و چندین ساعت آموزش تربیت جنسی و تجربه بالینی کسب کرده‌اند. سکس تراپیست‌ها برای آموزش مسائل احساسی، فیزیکی و بیولوژیکی که می‌تواند فعالیت جنسی در مردان و زنان را تحت تاثیر قرار دهد، آموزش دیده‌اند.

از آنجایی که معمولا صحبت در مورد مسائل جنسی برای افراد دشوار است، اولین شرط برای یک سکس تراپیست یا درمانگر جنسی این است که توانایی برقراری ارتباط مناسب و راحت با درمانجویان را داشته باشد و بتواند اعتماد او را جلب کند.

سکس تراپیست باید توانایی ارزیابی جامع و دقیق درمانجویان (زوجین مراجعه‌کننده) را داشته باشد و برنامه­‌ی درمانی موردنیاز را تا حد ممکن برای آنها توضیح دهد. سکس تراپیست باید آگاهی و تخصص لازم در محقق شدن عناصر اصلی در درمان اختلالات جنسی را نیز دارا باشد. این عناصر شامل توانایی کاهش دادن اضطراب درمانجویان در طول دوره سکس تراپی، تعیین تکالیف و تمرین‌های جنسی در منزل، آموزش آگاهی‌های جنسی به زوجین، کمک به درمانجویان در جهت افزایش و بهبود مهارت‌های ارتباط جنسی لازم می‌شود.

سکس تراپی به چه صورت انجام می‌شود؟

سکس تراپی در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، اینگونه است که همانند سایر جلسات روان درمانی، درمان از طریق صحبت کردن در مورد تجربیات، نگرانی‌ها، افکار و احساسات زوجین صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که سکس تراپی می‌تواند به صورت فردی و یا زوجی انجام شود. سکس تراپیست های کلینیک برگ سبز، چه در جلسات زوجی و چه در جلسات فردی، بی‌طرف است و قرار نیست کسی را مقصر جلوه دهد یا تلاش کند یکی از زوجین را قانع کند. 

سکس تراپیست‌های کلینیک روانشناسی برگ سبز آماده‌اند تا در درمان مشکلات رایجی که در بین زوجین نیازمند به سکس تراپی دیده می‌شود، کمک کنند. این مشکلات عبارتند از:

 • درمان ناتوانی زوجین (چه مرد و چه زن)
 • درمان واژینیسموس (مقاربت دردناک)
 • درمان زود انزالی
 • درمان اختلال نعوظ
 • درمان دیر انزالی
 • احساس گناه در روابط جنسی
 • درمان بی میلی جنسی
 • درمان مشکلات مربوط به ارگاسم
 • درمان نارضایتی جنسی
 • درمان ناهنجاری‌های جنسی مانند فتیشیزم، مازوخیسم، سادیسم در روابط جنسی

سوالات متداول درباره سکس تراپی

سکس تراپی شامل همه روش‌های درمانی مربوط به مشکلات رابطه جنسی است. مشکلات جنسی هر مشکلی است که باعث عدم رضایت زن یا مرد از رابطه جنسی می‌شود.

سکس تراپیست یا درمانگر جنسی در واقع یک روانشناس، متخصص مراقبت های بهداشتی و یا یک پزشک متخصص است. درمانگران جنسی یک مدرک پیشرفته در زمینه مشاوره، درمان و روانشناسی مربوط به مشکلات و اختلالات جنسی دارند و چندین ساعت آموزش تربیت جنسی و تجربه بالینی کسب کرده‌اند. سکس تراپیست‌ها برای آموزش مسائل احساسی، فیزیکی و بیولوژیکی که می‌تواند فعالیت جنسی در مردان و زنان را تحت تاثیر قرار دهد، آموزش دیده‌اند.

 • درمان ناتوانی زوجین (چه مرد و چه زن)
 • درمان واژینیسموس (مقاربت دردناک)
 • درمان زود انزالی
 • درمان اختلال نعوظ
 • درمان دیر انزالی
 • احساس گناه در روابط جنسی
 • درمان بی میلی جنسی
 • درمان مشکلات مربوط به ارگاسم
 • درمان نارضایتی جنسی
 • درمان ناهنجاری‌های جنسی مانند فتیشیزم، مازوخیسم، سادیسم در روابط جنسی
 •  
پیمایش به بالا