مشاوره خانواده کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

مشاوره خانواده کودک

گاه بخشی از مشکلات و اختلالات روان‌شناختی یک کودک نشأت گرفته از فضای خانواده‌ی اوست. بسیار پیش می‌آيد که کودکی توسط خانواده‌اش به مرکز مشاوره برگ سبز مراجعه می‌کند تا مشکلات و اختلالات او ارزیابی ، تشخیص و درمان شود اما مشاور یا روانشناس کلینیک ما پس از ارزیابی‌های اولیه متوجه می‌شود که مشکلات و اختلالات کودک درمانجو ریشه در روابط خانوادگی وی دارد. برای مثال تنش‌های میان والدین باعث اختلالات اضطرابی در کودک شده است!

اینجاست که مشاوره خانوادگی کودک می‌تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد. ما در کلینیک برگ سبز، پس از ارزیابی کودکان درمانجو، نوع مشکل و اختلال روان‌شناختی را تشخیص داده و سعی در برنامه‌ریزی بهترین دوره درمانی برای کودک درمانجو می‌کنیم. در این میان گاه نیاز است تا خانواده کودک به همراه او در جلسات مشاوره خانوادگی شرکت کنند.

مشاوره خانوادگی با محوریت کودک

مشاوره خانواده یا مشاوره خانوادگی به طور کلی به مشاوره‌ای گفته می‌شود که می‌تواند هم به صورت فردی (صرفاً برای یکی از اعضای خانواده و درباره مشکلات آن فرد در خانواده) و هم به صورت دو نفره (برای مثال پدر و پسری که مشکلات عدیده‌ای با یکدیگر دارند) و هم به صورت گروهی برای تمامی اعضای یک خانواده که با یکدیگر مشکلات و معضلات پیچیده‌ای دارند، صورت می‌گیرد.

مشاوره خانواده می‌تواند برای انواع گوناگونی از مشکلات خانوادگی برگزار گردد. امروزه افراد در زمینه‌‌های گوناگون کاری، تحصیلی، خانوادگی و… با مشکلات متعددی روبرو هستند و یکی از مشکلاتی که همواره افراد را از راه زندگی درست و خوشبختی و سعادت بازمی‌دارد، مشکلات بزرگ خانواده است.

بسیاری از این مشکلات اگر به سرعت پاسخ داده شوند و درمان مناسب و راهکار مناسبی برای آنها ارائه شود، به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل نشده و به قول معروف در نطفه خفه می‌شوند و نمی‌توانند مشکلات متعاقب و متعدد بعدی را برای فرد به وجود آورند.

مشاوره خانواده کودک یا مشاوره خانوادگی با محوریت کودک به موضوعاتی می‌پردازد که سمتی از مشکلات کودک یا کودکان خانواده قرار دارند. برای مثال کودکی را در نظر بگیرید که اختلالات روان‌شناختی او ریشه در مشکلات زناشویی والدینش دارد؛ طبیعی است که رفع مشکلات کودک درمانجو بدون حل و فصل مشکلات والدینش امکان پذیر نیست. در چنین مواردی، مشاور خانواده تشخیص می‌دهد که کودک به همراه والدینش در یک سری جلسات مشاوره خانواده شرکت کند تا مشکلات و اختلالات کودک و همچنین مشکلات والدین همگی باهم حل شوند. 

مشاوران خانواده برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای مشاوره خانواده بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مینا مجتبایی

روانشناس بالینی

محمد مهرگان

روانشناس و مشاور

سیده زهرا میرحسینی

روانشناس بالینی

مینا شیرمحمدعلی

روانشناس بالینی

چه زمانی به مشاوره خانواده کودک نیاز داریم؟

خانواده مهم‌ترین نظامی است که انسان‌ها عضو آن هستند و اصلی‌ترین ارتباطی است که انسان‌ها می‌توانند با یکدیگر داشته باشند. سرگذشت انسان امروز نشان می‌دهد که جوامع حول محور خانواده تشکیل شده‌اند و بدون ارتباط ما با یکدیگر و غریزه زیست شناختی ما برای محافظت از خانواده‌هایمان، ممکن نبود که انسان در راهی که قدم بگذارد که منجر به تکامل و پیشرفت شود.

با این حال، هیچ خانواده‌‌ای تمام و کمال بدون مشکل، استرس یا درگیری نیستند. نکته اصلی در داشتن و نگه داشتن یک خانواده موفق و رو به پیشرفت این است که بتوانیم نیازهای فردی اعضای خانواده را بفهمیم و شناسایی کنیم و آنها را با سلامت کلی خانواده هم جهت کنیم. مشاوره خانواده یا مشاوره خانوادگی نوعی درمان منحصر به فرد است که می‌تواند در رفع همه‌ی نیازهای اعضای خانواده کمک کند. اگر به فکر مشاوره خانواده هستید، این به خودی خود نشانه‌ی خوبی است که شما به آن نیاز دارید!

مشاوره خانواده کودک همانطور که بالاتر گفته شد، زمانی نیاز است که کودک خانواده دچار مشکلات و اختلالاتی است که این مشکلات و اختلالات از تنش‌ها و چالش‌های درون خانوادگی ناشی می‌شود.

از آنجایی که خانواده، مهم‌ترین نهاد تشکیل دهنده‌ی یک جامعه است، اگر برای حل تنش‌های داخل خانواده از یک روش مطمئن و علمی مانند کمک گرفتن از مشاوره خانواده استفاده شود، علاوه بر تحکیم روابط درون خانوادگی، باعث پیشگیری از ظهور ناهنجاری‌های اجتماعی در یک جامعه می‌شود.

مشاور خانواده کودک کیست؟

یک مشاور خانواده کودک می‌تواند یک روانشناس کودک باشد که مطالعاتی در زمینه مشاوره خانواده نیز دارد و یا یک مشاوره خانواده باتجربه باشد که احاطه کاملی بر روانشناسی کودک و مشکلات و اختلالات روان‌شناختی کودکان دارد.

مشاور خانواده کودک با استفاده از تجربه و سواد علمی مرتبط با سایر حوزه‌های روانشناسی و همچنین تحقیقات مربوط به خانواده، به بررسی موانع و مشکلات مربوط به خانواده و کودک از قبیل مشکلات درون خانوادگی، شیوه تعامل و روابط افراد خانواده با یکدیگر و همچنین شیوه تعامل با فرزندان و… می‌پردازد تا برای بهبود روابط خانوادگی و پیشبرد بهداشت روانی خانواده و کودک راهکارهای عملی ارائه دهد.

مشاوره خانواده کودک به چه صورت انجام می‌شود؟

مشاوره خانواده کودک در مرکز مشاوره برگ سبز، بر اساس جدیدترین متد علمی روز دنیا و توسط مشاوران خانواده مجرب صورت می‌پذیرد.

در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بسته به مشکلات و اختلالات کودک درمانجوی مراجعه کننده و ریشه‌ی این مشکلات، مشاوره خانواده تصمیم می‌گیرد که جلسات درمانی و مشاوره به صورت خانوادگی (کودک به همراه والدین) صورت بپذیرد یا به صورت کودک در کنار یکی از والدین. البته ممکن است در پروسه درمان مشکلات و اختلالات کودک، لازم باشد تا مشاوره خانواده کودک جلساتی را برای والدین بدون حضور کودک درمانجو برگزار کند.

سوالات متداول درباره مشاوره خانواده کودک

مشاوره خانواده کودک یا مشاوره خانوادگی با محوریت کودک به موضوعاتی می‌پردازد که سمتی از مشکلات کودک یا کودکان خانواده قرار دارند. برای مثال کودکی را در نظر بگیرید که اختلالات روان‌شناختی او ریشه در مشکلات زناشویی والدینش دارد؛ طبیعی است که رفع مشکلات کودک درمانجو بدون حل و فصل مشکلات والدینش امکان پذیر نیست.

زمانی به مشاوره خانواده کودک نیاز داریم که کودک خانواده دچار مشکلات و اختلالاتی است که این مشکلات و اختلالات از تنش‌ها و چالش‌های درون خانوادگی ناشی می‌شود.

در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بسته به مشکلات و اختلالات کودک درمانجوی مراجعه کننده و ریشه‌ی این مشکلات، مشاوره خانواده تصمیم می‌گیرد که جلسات درمانی و مشاوره به صورت خانوادگی (کودک به همراه والدین) صورت بپذیرد یا به صورت کودک در کنار یکی از والدین. البته ممکن است در پروسه درمان مشکلات و اختلالات کودک، لازم باشد تا مشاوره خانواده کودک جلساتی را برای والدین بدون حضور کودک درمانجو برگزار کند.

پیمایش به بالا