روانشناسی کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

روانشناسی کودک

متخصص روانشناسی کودک، روانشناس درمانگری است که با بررسی ویژگی‌های شخصیتی و خُلقی کودک، به تشخیص، ارزیابی، آموزش، مشاوره و روان درمانی می‌پردازد.

روانشناسی کودک چیست؟

همانطور که کودک شما رشد می‌کند و مراحل رشد تدریجی، از بدو تولد تا بزرگسالی را طی می‌کند. عوامل محیطی، ژنتیکی و فرهنگی می‌توانند روی رشد کودک و سرعت پیشرفت آنها از یک مرحله به مرحله دیگر تأثیر بگذارند. برای کودکان دشوار است که بتوانند آنچه را که طی می‌کنند، توضیح دهند؛ چه برسد به تجزیه و تحلیل احساساتشان! آنجاست که روانشناسی کودک می‌تواند به شما اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی بدهد.

روانشناسی کودک مطالعه رشد ناخودآگاه و آگاهانه دوران کودکی است. روانشناسان کودک نحوه تعامل کودک با والدین، ​​خود و جهان را درک می کنند تا رشد ذهنی او را درک کنند.

همه می‌خواهند فرزندشان رشد سالم داشته باشد، اما همیشه مشخص نیست که رفتار کودک از علائم یک مرحله طبیعی رشد است یا نشانه‌ای از یک ناهنجاری است. روانشناس کودک می‌تواند به شما کمک کند تا تفاوت را درک کنید.

درک الگوهای روان‌شناختی طبیعی و غیرطبیعی کودک می‌تواند به والدین کمک کند تا درک کنند که چگونه می‌توانند به بهترین شکل با کودک ارتباط برقرار کرده، به او مکانیسم‌های مقابله‌ای برای مدیریت احساسات را بیاموزند و به کودک در پیشرفت و رشد در هر مرحله رشد جدید کمک کنند.

روانشناسی کودک می‌تواند رفتارهای غیرعادی کودک را زود تشخیص دهد، به تشخیص ریشه مسائل معمول رفتاری مانند مسائل یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب کمک کند. روانشناسی کودک همچنین می‌تواند به پیشگیری، ارزیابی و تشخیص تأخیر در رشد یا ناهنجاری‌هایی مانند اوتیسم کمک کنند.

روانشناسی کودک در برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای روانشناسی کودک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مجید ابراهیم پور

دکترای روانشناسی کودک

عسل سلیمانی

روانشناس کودک

سارا محمدی

روانشناس و بازی درمانگر

خانم زاده نور

‎روانشناس و کاردرمان ذهنی

چرا به روانشناسی کودک نیاز داریم؟

در هر مرحله رشدی، کودک با چالش‌هایی روبرو می‌شود که توانایی‌های مختلفی را می‌طلبد. به همین دلیل نقش والدین در شکل گیری توانایی‌های شناختی و جسمانی کودک بسیار پررنگ است. با توجه به اینکه کودک در سال‌های اولیه زندگی بسیار ناتوان است، نیازمند مراقبت‌های والدین است. در واقع طولانی بودن زمان یادگیری مهارت‌های اولیه کودک پیش زمینه‌ای برای الزام یادگیری مهارت‌های فرزندپروری والدین است؛ چرا که شما نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت و آینده کودک خود ایفا می‌کنید به همین دلیل روانشناسی کودک امروزه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

روانشناسی کودک، یادآور این موضوع است که والدین بایستی به سلامتی روانی کودک خود اهمیت دهند و همان طور که جسم او را تغذیه می‌کنند، شرایطی را برای او فراهم کنند تا بتواند از لحاظ روحی و روانی نیز شکوفا شود و استعدادهایش تجلی یابند. روانشناسی کودک با بررسی عوامل موثر در رشد کودک، به شما کمک می‌کند تا با کاهش ریسک فاکتورهایی که باعث بروز مشکلات روانی و عاطفی در فرزندتان می‌شود، او را در برابر اختلالات روان‌شناختی ایمن نگه‌دارید.

روانشناس کودک کیست؟

ویژگی اصلی یک روانشناس کودک خوب این است که مراقبت از کودکان و صحبت کردن با آن‌ها را دوست داشته باشد و قادر به برقراری ارتباط خوب و صمیمانه‌ای با کودکان باشد.

او باید سعی کند که کودکان از روند درمان لذت ببرند و از آن ترسی نداشته باشند، به عبارت دیگر یک روانشناس کودک باید اعتماد کودکان را به دست آورد، از توانایی پذیرش کودک برخوردار باشد و حس خوبی به او منتقل کند تا بتواند کودک را در روند درمان همراه خود سازد.

گاهی اوقات یک روانشناس کودک باید برای همراه شدن با کودک، خودش نیز رفتار و گفتار کودکانه پیش بگیرد، بنابراین یک روانشناس کودک باید ارتباط عمیقی با کودک درون خویش داشته باشد.

علاوه بر این یک روانشناس خوب باید بتواند با والدین کودکان نیز ارتباط موثری داشته باشد، زیرا در اغلب مواقع درمان مشکلات کودکان به همراه والدین آن‌ها صورت می‌گیرد و بعضا این والدین هستند که باید دست به تغییراتی در باورهای خود بزنند.

همچنین یک روانشناس کودک باید از پریشانی عاطفی در روند درمان جلوگیری کند و از بروز پاسخ‌های عاطفی و احساسی در ارتباط با کودک اجتناب کند.

روانشناسی کودک به چه صورت انجام می‌شود؟

متخصصان روانشناسی کودک در مرکز مشاوره برگ سبز، با چندین سال سابقه درمان و حضور در هیئت علمی دانشگاه‌های برتر کشور، آماده‌ی ارائه خدمات مرتبط با حوزه روانشناسی کودک به شما هستند.

در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، روانشناسان کودک فعالیت خود را در پروسه‌های سنجش و تشخیص، مداخله، پیشگیری و مشاوره پیش می‌برند. روانشناس کودک در برگ سبز، بسته به مشکل و اختلال درمانجوی کودک و با استفاده از رویکرد رفتاردرمانی شناختی و طرحواره درمانی جلسات را پیش می‌برد.

معمولا پس از ارزیابی کودک درمانجو توسط روانشناس کودک، وی به سایر متخصصان درمانگر برای روانکاوی یا سایر اقدامات لازم ارجاع داده می‌شود تا تحت درمان قرار بگیرد. بسته به مشکل روان‌شناختی کودک درمانجو اقداماتی نظیر نوروتراپی کودک، روانپزشکی کودک، کاردرمانی دهنی کودک، بازی درمانی، موسیقی درمانی و یا سایر درمان‌ها برای کودک درمانجو در کلینیک برگ سبز در نظر گرفته می‌شود.

اسکرول به بالا