روانسنجی کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

روانسنجی کودک

روانسنجی کودک به معنی بهره‌گیری از روش‌های آماری و آزمون‌های روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است که برای ارزیابی توانایی‌های شناختی کودک استفاده می‌شود.

روانسنجی کودک چیست؟

روانسنجی کودک و روانسنجی بزرگسال به طور کلی فرقی با یکدیگر ندارند و صرفاً در روانسنجی کودک، روانسنج باید نحوه برخورد با درمانجوی کم سن و سال را بلد باشد.

روان‌سنجی (Psychometrics) رشته‌ای درباره مطالعه نظریه و فنون «اندازه‌گیری» در روان‌شناسی است. طبق تعریف شورای ملی اندازه‌گیری آموزشی آمریکا (NCME)، روان‌سنجی به «اندازه‌گیری روان‌شناسانه» ارجاع دارد. به صورت کلی به رشته‌های تخصصی موجود در روان‌شناسی و تربیتی اشاره دارد که به آزمون، اندازه‌گیری، ارزیابی، و فعالیت‌های مرتبط می‌پردازد.

روان‌سنجی در لغت به معنای مربوط به اندازه‌گیری آنچه روان‌شناختی است. یکی از گرایش‌های روان‌شناسی در دوره ارشد و دکتری است که در آمریکا به رشته روان‌شناسی کمی (quantitative psychology) بیشتر معروف است. نیاز به بنیهٔ قوی در آمار و روان‌شناسی شرط موفقیت در این رشته محسوب می‌شود. داشتن سواد غنی در مورد روان‌شناسی و آشنایی خوب با فلسفهٔ علم نیز علاوه بر تسلط داشتن بر ریاضیات و آمار باعث شده‌است که برخی از دانشجویان این رشته کمتر علاقه‌مند به این رشته باشند. روان‎سنجی (سنجش و اندازه گیری) در ایران در دانشگاه علامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و در دانشگاه تهران در مقطع دکتری تدریس می‌شود.

تسلط داشتن به نرم‌افزارهای آماری مختلف نظیر SPSS, LISREL, BILOG, MULTILOG, SAS و سایر نرم‌افزارها برای انجام تحلیل‌های آماری ضرورت دارد. این رشته به عبارتی با روش‌شناسی پژوهش در علوم رفتاری و اجتماعی سروکار دارد و اینکه چگونه می‌توانیم فعالیت‌های پژوهشی خود را در راستای علم ناب و کمتر سوگیرانه در روانشناسی و علوم تربیتی سوق دهیم از اهداف تأسیس این رشته در سراسر جهان می‌باشد.

روانسنجی کودک در برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای روانسنجی کودک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مینا مجتبایی

روانشناس بالینی

محمد مهرگان

روانشناس و مشاور

سیده زهرا میرحسینی

روانشناس بالینی

مینا شیرمحمدعلی

روانشناس بالینی

اهمیت روانسنجی کودک

گفته شد که در علم روانشناسی به مجموعه شیوه‌هایی که به روانشناس کمک می‌کند تا پدیده‌های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) درآورد؛ روان سنجی (Psychometrics) می‌گویند.

به واقع روانسنجی، بهره‌گیری از آزمون‌های روانی برای اندازه گیری پدیده‌های روانی است. این رشته علمی که در ایران یکی از گرایش‌های روانشناسی در دوره کارشناسی ارشد است، کمترین تعداد پذیرش دانشجو را داراست. البته داشتن سواد غنی در مورد روانشناسی و آشنایی خوب با فلسفه علم و داشتن تسلط کافی بر ریاضیات و آمار باعث شده است که دانشجویان به این رشته کمتر علاقه‌مند باشند. چرا که نیاز به بنیه قوی در دو علم آمار و روانشناسی شرط موفقیت در این رشته محسوب می‌شود.

روانسنجی در آمریکا به رشته روانشناسی کمی (Quantitative Psychology) نیز معروف است. این رشته به عبارتی با روش‌شناسی پژوهش در علوم رفتاری و اجتماعی سروکار دارد و اینکه چگونه می‌توان فعالیت‌های پژوهشی را در راستای علم ناب و کمتر سوگیرانه در روانشناسی و علوم تربیتی سوق داد. اهمیت روانسنجی در این است که وسایل علمی لازم را برای این شناخت و طبقه بندی در اختیار جامعه و متخصصان قرار می‌دهد.

روانسنج کودک کیست؟

یک روانسنج در واقع یک روانشناس با تحصیلات دوره کارشناسی ارشد روان‌سنجی است که می‌تواند به اجرای آزمون‌‌های روانی – تشخیصی، سنجش هوش، ویژگی‌‌های شخصیتی، آسیب‌های مغزی، کم توانایی‌های ذهنی و… پرداخته و به ارزیابی در امر آموزش مشغول باشد و به عنوان یکی از اعضا تیم درمان در کلینیک‌‌های روانشناسی مشغول به ارائه خدمت شود.

البته تسلط داشتن به نرم‌افزارهای آماری مختلف نظیر SPSS, LISREL, BILOG, MULTILOG, SAS و سایر نرم‌افزارها برای انجام دقیق تحلیل‌های آماری در این رشته ضروری است.

روانسنج کودک و بزرگسال یکی است و معمولاً روانسنج‌ها از کار کردن درمانجوی کودک و نوجوان نیز آگاهند.

روانسنجی کودک به چه صورت انجام می‌شود؟

روانسنجی کودک در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، اینگونه است که در جلسه‌ی ابتدایی با مشاوران در هر زمینه‌ای که مشاوره می‌گیرید، طبق صلاحدید مشاور، به کودک درمانجو و خانواده‌اش آزمون‌هایی پیشنهاد می‌شود. آزمون‌های پیشنهاد شده توسط روانسنج کلینیک برگ سبز، در محیطی مطمئن و آرام برگزار می‌شود و جواب تست‌ها مستقیم به دست مشاور می‌رسد.

زمانی که روانسنج در محل انجام تست‌ها و آزمون‌ها حضور دارد، کودک درمانجو می‌تواند سوالات و ابهامات خود را از روانسنج کلینیک برگ سبز بپرسد اما این موضوع را به خاطر داشته باشید که نتایج تست‌ها و آزمون‌ها توسط روانسنج و مشاور روانشناس ارزیابی می‌شود. زمانی که کودک درمانجو مورد ارزیابی و تست قرار می‌گیرد، نتایج آن با مصاحبه‌ی بالینی کودک درمانجو تلفیق داده می‌شود و پروسه‌ی درمان وی بر این مبنا ادامه پیدا می‌کند.

قابل ذکر است که علم روانسنجی کمک می‌کند که احساس، ادراک، یادگیری، حافظه، هوش و شخصیت افراد از طریق آزمون‌هایی که اعتبار و روایی بالایی دارند، قابل ارزیابی باشد. بسیاری از کودکان درمانجو پس از انجام این تست‌های ارزیابی به دنبال حل نقاط ضعف خود و تقویت نقاط قوت خود می‌روند.

سوالات متداول درباره روانسنجی کودک

روانسنجی کودک و روانسنجی بزرگسال به طور کلی فرقی با یکدیگر ندارند و صرفاً در روانسنجی کودک، روانسنج باید نحوه برخورد با درمانجوی کم سن و سال را بلد باشد. در روانشناسی به مجموعه شیوه‌هایی که به روانشناس کمک می‌کند تا پدیده‌های روانی انسان را از حالت کیفی به حالت کمی (عددی) درآورد؛ روان سنجی (Psychometrics) می‌گویند.

روانسنج کودک و بزرگسال یکی است و معمولاً روانسنج‌ها از کار کردن درمانجوی کودک و نوجوان نیز آگاهند. یک روانسنج در واقع یک روانشناس با تحصیلات دوره کارشناسی ارشد روان‌سنجی است که می‌تواند به اجرای آزمون‌‌های روانی – تشخیصی، سنجش هوش، ویژگی‌‌های شخصیتی، آسیب‌های مغزی، کم توانایی‌های ذهنی و… پرداخته و به ارزیابی در امر آموزش مشغول باشد و به عنوان یکی از اعضا تیم درمان در کلینیک‌‌های روانشناسی مشغول به ارائه خدمت شود.

روانسنجی کودک در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، اینگونه است که در جلسه‌ی ابتدایی با مشاوران در هر زمینه‌ای که مشاوره می‌گیرید، طبق صلاحدید مشاور، به کودک درمانجو و خانواده‌اش آزمون‌هایی پیشنهاد می‌شود. آزمون‌های پیشنهاد شده توسط روانسنج کلینیک برگ سبز، در محیطی مطمئن و آرام برگزار می‌شود و جواب تست‌ها مستقیم به دست مشاور می‌رسد.

پیمایش به بالا