tDCS برای درمان کدام اختلال ها مفید است؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
tDcs

tDCS برای درمان کدام اختلال ها مفید است؟

روش tDCS یا تحریک فرا جمجمه‌ای مغز، یکی از روش‌های موثر نوروتراپی است که به درمان، کنترل و بهبود بسیاری از اختلالات روان کمک می‌کند. این روش بیشتر روی  درمان اختلالاتی کاربرد دارد که به دلیل اختلال و ضعف عملکرد مغز اتفاق می‌افتد و در واقع به نوعی سیگنال‌های مغزی را اصلاح می‌کند.

در روش tDSC، الکترودهایی به سر فرد متصل می‌شود. محل قرارگیری این الکترودها بسته به نوع اختلال و نظر تخصصی نوروتراپیست می‌تواند متفاوت باشد. سپس یک جریان الکتریکی مستقیم بسیار کوچک به سر فرد متصل می‌شود و از این طریق یک شوک کوچک به مغز وارد می‌شود. این شوک در بسیاری از مواقع و به مرور زمان می‌تواند به اصلاح سیگنال‌های مغزی و به تبع آن درمان و بهبود بسیاری از اختلالات روان کمک کند.

متاسفانه با وجود پیشرفت‌هایی که در درمان tDCS اتفاق افتاده است، اما همچنان بسیاری از افراد این روش درمانی را نمی‌شناسند و آن را با شوک الکتریکی به مغز یکسان می‌دانند. اگرچه در روش درمان tDCS نیز جریان الکتریکی یه مغز وارد می‌شود، اما این جریان به قدری کوچک است که عملا فرد نمی‌تواند آن را حس کند و تنها در ناحیه سر احساس خارش و سوزش کوچکی خواهد داشت.

امروزه روش tDCS به درمان بسیاری از اختلالات روانشناسی کمک می‌کند و این روش به عنوان یک روش درمانی مکمل در کنار دارو درمانی و روان درمانی به کار گرفته می‌شود و تاثیرات بسیار مثبتی روی روند درمان بیماری و اختلالات روان دارد. توجه داشته باشید که درمان tDCS را حتما باید زیر نظر متخصص و نوروتراپیست انجام دهید تا عوارض آن کاهش پیدا کند و اثرات مثبت آن خیلی سریع‌تر خود را نمایان کنند.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ روش tDCS، نحوه عملکرد آن، مزایا و معایب tDCS و اختلالاتی روانی که روش tDCS به درمان آن کمک می‌کند برویم. پس اگر شما هم به‌تازگی می‌خواهید این درمان را شروع کنید، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات tDCS را زیر نظر نوروتراپیست ماهر دارد. کلینیک روانشناسی برگ سبز، محیطی آرام و مناسب را برای برگزاری جلسات tDCS در نظر گرفته است. همچنین کلینیک روانشناسی برگ سبز از جدیدترین متدها و دستگاه‌ها برای tDCS استفاده می‌کند. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، برای شرکت در جلسات tDCS و شروع درمان نوروتراپی اقدام کنید.

روش tDCS چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از اختلالات امروزه به دلیل عملکرد غلط مغز و سیگنال‌های مغزی به وجود می‌آید؛ پس اگر بتوانیم این سیگنال‌ها را به‌گونه‌ای دستکاری کنیم تا به صورت نرمال و شکل اولیه خود در بیایند، تا حدی می‌توانین اختلال مورد نظر را نیز درمان کنیم.

به عنوان مثال، در افراد مبتلا به افسردگی، هورمون سروتونین به مقدار بسیار کمی ترشح می‌شود؛ می‌توان گفت که سیگنال‌های ارسالی از طرف مغز برای ترشح هورمون سروتونین دچار اختلال شده‌اند. حال اگر بتوانیم این سیگنال مغزی را اصلاح کنیم، ترشح سروتونین در بدن به‌خوبی صورت می‌گیرد و تا میزان قابل توجهی می‌توانیم افسردگی را کنترل کنیم.

در روش tDCS ما به دنبال اصلاح سیگنال‌های ارسالی از طرف مغز هستیم. برای انجام این کار، شوک الکتریکی بسیار کوچکی را به مغز وارد می‌کنیم و امیدواریم که به مرور زمان، سیگنال‌های ارسالی از طرف مغز اصلاح شده و به حالت نرمال در بیاید.

برای انجام درمان tDCS شما نیازمند یک دستگاه tDCS هستید. سپس الکترودهای مخصوص روی نواحی مختلف سر شما قرار می‌گیرد. محل قرارگیری الکترودها به نوع اختلال شما و آن قسمت از مغز که قصد تحریک آن را دارید، بستگی دارد؛ پس نوروتراپیست با توجه به نوع اختلال شما، الکترودها را روی سر شما وصل می‌کند.

سپس یک شوک الکتریکی بسیار کوچک، در حد ۲ الی ۳ میلی آمپر به سر شما وارد می‌شود. نیازی به نگرانی بابت این شوکی الکتریکی نیست و شما آن را حس نخواهید کرد؛ تنها ممکن است که کمی سوزش و خارش در ناحیه نصب الکترودها احساس کنید.

تحریک الکتریکی مغز یا tDCS یکی از تکنیک‌های نوروتراپی به شمار می‌رود که به درمان بسیاری از اختلالات و بیماری‌های روان کمک می‌کند. همچون دیگر تکنیک‌های نوروتراپی، tDCS نیز به دنبال ایجاد تغییرات مثبت در فرکانس‌های ارسالی از طرف مغز هستیم. در روش تحریک الکتریکی مغز، ما وارد کردن شوک کوچک الکتریکی به مغز، نورون‌های مغز را تحریک کرده و فعالیت‌های نورون‌ها را اصلاح می‌کنیم.

tDCS به درمان چه اختلالاتی کمک می‌کند؟

امروزه با کمک روش tDCS می‌توان بسیاری از اختلالات را درمان کرد و بهبود بخشید. می‌توان گفت که هر اختلال روانی که به نوعی با تداخل سیگنال‌های مغزی مرتبط باشد را می‌توانید به کمک tDCS درمان کرد. در ادامه لیستی از اختلالاتی که روش tDCS به درمان آن کمک می‌کند را معرفی می‌کنیم:‌

 • کمک به درمان اختلال یادگیری در کودکان
 • تسکین درد و کمک به کنترل دردهایی مثل میگرن
 • کمک به بالا بردن مهارت‌های زبانی برای برخی از کودکان و بزرگسالانی که دچار لکنت هستند
 • کمک به درمان و بهبود فرآیند افسردگی
 • تاثیر روی کیفیت خواب و درمان اختلالات خواب
 • کمک به کودکان مبتلا به ADHD
 • امکان بهبود بیماران پس از سکته مغزی
 • افزایش حافظه و بالا بردن تمرکز
 • کمک به درمان برخی از علائم بیماری پارکینسون
 • کمک به درمان برخی از اختلالات روان مثل اسکیزوفرنی
 • درمان اعتیاد و مصرف بیش از حد مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی

tDCS به درمان انواع افسردگی، به خصوص افسردگی مقاوم به دارو، کمک بسیار زیادی می‌کند. افسردگی را باید جدی بگیرید و نباید فرد افسرده را به حال خود رها کنید. اگر افسردگی به موقع بررسی و درمان نشود، می‌تواند اشتباهات جبران‌ ناپذیری را رقم بزند و زندگی عادی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد؛ تا آن جایی که حتی برای انجام فعالیت‌های ساده روزانه هم انگیزه کافی برای بیرون آمدن از تخت خواب را نداشته باشید. در حالت‌های شدیدتر، افسردگی می‌تواند باعث آسیب به خود یا حتی خودکشی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا