در جلسات روانشناسی کودک چه می‌گذرد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

در جلسات روانشناسی کودک چه می‌گذرد؟

قطعا کودکان سرما‌یه‌های بزرگ زندگی شما هستند و شما پس از تولد اولین فرزند، همه تلاش خود را می‌کنید تا کودکتان در رفاه و آرامش بزرگ شود تا فرصت شناخت و رشد استعدادهایش را داشته باشد.

خانواده نقش مهمی در برآورده کردن نیازهای جسمی، فیزیکی، عاطفی و روحی کودک دارد. همانقدر که خانواده در تلاش است تا غذا، سرپناه و پوشاک مناسب برای کودک خود فراهم کند، باید به نیازهای عاطفی او نیز توجه کند.

برخی از پدر و مادرها بر این باورند که تا زمانی که کودک غذا و پوشاک مناسب داشته باشد و در مدرسه‌ای خوب تحصیل کند و استعدادهایش را دنبال کند، نیازهای او کاملا برآورده شده است. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها آنقدر که به نیازهای جسمی فرزندانشان رسیدگی می‌کنند، توجهی به نیازهای روحی و عاطفی کودکان ندارند.

دوره کودکی و نوجوانی، دوره‌ای تاثیرگذار در زندگی اجتماعی، فرهنگی و آینده کودکتان است و می‌توان گفت که بزرگسالی کودک شما تاثیرپذیر از کودکی اوست. توجه به بعد روحی و روانی کودک نکته‌ای بسیار مهم در تربیت فرزند و فرزندپروری است که متاسفانه بسیاری از والدین یا از آن اطلاعی ندارند یا آن را نادیده می‌گیرند.

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر ده کودک بین ۵ تا ۱۵ سال، یک نفر دچار اختلالات روان است و نیاز به مشاوره تخصصی و کمک حرفه‌ای درمانگر دارد. بسیاری از این اختلالات قابل درمان و قابل و کنترل هستند اگر به سرعت و به درستی به آن پرداخته شود و کودک در چنین شرایطی به حال خود رها نشود. اگر این اختلالات روان در کودکی به درستی بررسی و درمان نشوند، بزرگسالی کودک شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اینجاست که اهمیت روانشناسی کودک نمایان می‌شود. شاید روانشناسی کودک به انداره روانشناسی بزرگسالان مورد توجه واقع نشده باشد، اما باید بدانید که اهمیت آن بسیار بیشتر از رواشناسی بزرگسال است و بهتر است در همان کودکی به اختلالات روان فرزندتان توجه کنید و آن را به بزرگسالی واگذار نکنید.

روانشناسی کودک

آیا نگران مشکلات عاطفی فرزندتان هستید؟ آیا مسائل رفتاری فرزند شما بر عملکرد تحصیلی او تاثیر می‌گذارد؟ آیا کودک شما دچار استرس است؟ صحبت با روانشناس کودک می‌تواند به شما در پاسخ دادن به سوالات بالا کمک کند. جلسات مشاوره کودک می‌تواند به شما و کودکتان در درک مشکل کودک کمک کند. برخورد با کودکان و نوجوانان اغلب برای والدین بسیار چالش برانگیز است. به عنوان یک پدر یا مادر، اگر کودک شما از هر گونه اختلال عاطفی، مشکلات یادگیری، ناتوانی‌های ذهنی، مورد آزار و اذیت واقع شدن و … رنج ببرد، برای شما نگران کننده خواهد بود.

ما در دپارتمان تخصصی کودک و نوجوان کلینیک روانشناسی برگ سبز، خدمات مشاوره تخصصی روانشناسی کودکان را ارائه می‌دهیم تا کودکان شما بتوانند به راحتی بر مشکلات خود غلبه کنند و آینده‌ای روشن در انتظار آن‌ها باشد.

در این مطلب از سری مقالات کلینیک برگ سبز می‌خواهیم به اهمیت روانشناسی کودکان، نیاز آن و تشخیص زمانی که کودک به روانشناس یا درمانگر نیاز دارد بپردازیم و در نهایت توضیحی درباره روند جلسات روانشناسی کودک ارائه دهیم. اگر شما هم جزو آن دسته از والدین هستید که نگران سلامت روان فرزند خود هستند در ادامه با ما همراه باشید.

روانشناسی کودک به چه معناست؟

در یک تعریف ساده می‌توان گفت که مشاوره و روانشناسی کودک، همانند روانشناسی بزرگسالان، به مشکلات روحی و اختلالات روان کودک می‌پردازد. مشاوره کودک نوعی درمان برای کودکان، خردسالان و نوجوانان مبتلا به یک یا چند بیماری روانی و اختلال است. روانشناسی کودک، به کودکان و نوجوانانی که ضربه روحی عمیقی را تجربه کرده‌اند، در محیط خانه یا مدرسه دچار مشکلاتی مثل آزار و اذیت و قلدری یا آزار جنسی شده‌اند یا از استرس زیادی رنج می‌برند کمک می‌کند تا راحت‌تر با این مشکلات کنار بیایند و آسیب آن روی زندگی کودک را به حداقل برساند.

هدف مشاوره و روانشناسی کودک، شناسایی و حل مسائل ریشه‌دار مثل اضطراب، افسردگی و غم است. به طور کلی روانشناس کودک سعی دارد تا مشکلات کودک را تجزیه و تحلیل و کنترل کند و به درک کودک از مشکل کمک کند تا کودک بهتر بتواند با آن کنار بیاید.

وظیفه مشاور کودک چیست؟

روانشناس کودک خدمات بسیار زیادی را به کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیر ارائه می‌دهد. یکی از مهم‌ترین وظایفی که یک مشاور کودک به عهده دارد، فراهم کردن فضایی امن برای کودک شما است تا کودک بتواند مشکل خود را به راحتی بیان کند و سپس به کودک شما برای حل مشکلات خود و از سرگیری یک زندگی سالم و نرمال کمک کند.

نکته‌ی مهمی که در مورد مشاور کودکان باید در نظر داشته باشید این است که اگر کودک شما مشکلی را پیش شما بیان نمی‌کند و تنها می‌تواند با مشاور خود درباره آن صحبت کند، به این معنی نیست که کودکتان شما را دوست ندارد یا با شما احساس راحتی نمی‌کند، بلکه به این دلیل است که کودکتان ترس دارد تا شما را ناامید کند. پس بهتر است در این مورد او را تحت فشار نگذارید.

روانشناسی کودک

هدف اصلی مشاور کودک، کمک به کودک برای تفسیر بهتر مسائل و مشکلات به صورتی است که کودک بتواند آن‌ها را تجزیه‌ و تحلیل کند. در نهایت مشاور کودک باید به کودک شما کمک کند تا روی احساسات خود کار کند تا بتواند بهتر مشکلات و مسائل را بپذیرد و در نهایت یک زندگی سالم و عادی را بدون تاثیرات طولانی مدت ترس، اضطراب یا ضربه روحی تجریه کند.

کلینیک برگ سبز، سابقه طلایی در مشاوره کودک و نوجوان دارد. شما می‌توانید انواع خدمات مشاوره کودک و نوجوان مثل روانشناسی و روانپزشکی کودک، گفتار درمانی کودک، کاردرمانی ذهنی و جسمی کودکان و بازی درمانی را در محیطی کاملا حرفه‌، امن و آرام تجربه کنید. 

چه زمانی باید برای کودک خود به روانشناس کودک مراجعه کنیم؟

روانشناسی کودک در مسائلی مثل مشکلات روحی و عاطفی، تروما، اضطراب، آزار جسمی و جنسی و هر مشکل دیگری که ذهن و روح کودک شما را درگیر کند، به کمک شما و کودکتان می‌آید. یک روانشناس حرفه‌ای کودک، می‌تواند مواردی را که بر سلامت کودک شما تاثیر می‌گذارد شناسایی کند و روند درمان را آغاز کند تا کودک شما هرچه سریع‌تر به زندگی نرمال خود بازگردد. 

بسیاری از کودکان قادر به تجزیه و تحلیل و درک مشکلات نیستند و همین موضوع باعث بزرگ شدن یک مشکل در نظر کودک و آسیب به روان او می‌شود. یک روانشناس کودک مجرب می‌تواند مشکلات را از زاویه دید کودک ببینید به او در پذیرش و حل مشکل کمک کند. 

علاوه بر مشکلات روحی، مشاور کودک در برخی از اختلالات مثل وسواس فکری، استرس پس از سانحه، تروما و ضربه روحی شدید به کودک شما کمک کند. چنین اختلالاتی هرچه سریع‌تر شناسایی و درمان شوند، آثار سو آن کمتر بر روان کودک شما باقی می‌ماند و کودک شما می‌تواند دوران کودکی شاد و موفقی را سپری کند.

مشاوره و روانشناسی کودک را جدی بگیرد. همانقدر که هنگامی که کودک شما دچار سرماخوردگی می‌شود، به سرعت به یک پزشک مراجعه می‌کنید تا او را درمان کند، هنگامی که با مشکلات روحی و روانی فرزندتان نیز مواجه می‌شوید باید از یک متخصص روانشناسی کودک مشورت بخواهید.

شما به عنوان یک والد چیزی جز سلامتی و خوشبختی فرزندتان نمی‌خواهید و همیشه در تلاشید تا مشکلات کودک خود را رفع کنید؛ اما حل برخی از این مشکلات از عهده شما خارج است و نیاز به یک راه حل تخصصی دارید. در چنین شرایطی بهتر است از یک روانشناس کودک مشورت بخواهید.

روانشناسی کودک را جدی بگیرد و در صورت مشاهده هرگونه تغییر ناگهانی در رفتار کودک مثل پرخاش زیاد، اضطراب، مشکلات یادگیری در مدرسه، مواجه کودک با یک تروما و ضربه روحی و … هرچه سریع‌تر به سراغ یک روانشناس کودک بروید تا با تکنیک‌های مفیدی که به شما و کودکتان آموزش می‌دهد، خیلی سریع‌تر از پس مشکلات بربیایید.

کلینیک مشاوره تخصصی برگ سبز آماده ارائه هرگونه خدمات روانشناسی و روانپزشکی به کودکان و بزرگسالان است. چیزی که ما را از سایرین جدا می‌کند، کادر مجرب و حرفه‌ای از بهترین درمانگران در زمینه روانشناسی و روانپزشکی است. 

هنگام مواجه با چه مواردی بهتر است به روانشناس کودک مراجعه کنیم؟

اصولا روانشناس کودک در هر موضوعی که باعث پریشانی اجتماعی و عاطفی کودک شده باشد به شما کمک خواهد کرد. برخی از رایج‌ترین دلایلی که شما می‌توانید در مواجه با آن به روانشناس کودک مراجعه کنید عبارتند از:

روانشناسی کودکان
  • طلاق والدین و دوری کودک از یکی از والدین
  • از دست دادن یکی از والدین یا عزیزان که کودک وابستگی عاطفی زیادی به او دارد
  • تجربه تروما و ضربه روحی
  • مواردی مثل اضطراف و افسردگی
  • آزار و اذیت عاطفی، جسمی و جنسی
  • مسائل مربوط به جدایی و جابجایی کودک از محیط زندگی مثل تغییر مدرسه یا شهر و …
  • اعتیاد یکی از افراد در خانواده

در نهایت باید گفت که کودکان نیز به اندازه بزرگسالان می‌توانند دچار مشکلات روحی و روانی، افسردگی و اضطراب و .. شوند و مشکلات کودکان را باید جدی گرفت؛ زیرا اگر کودک به موقع به درمان درست دسترسی نداشته باشد، این مشکلات می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای کودک به وجود آورند.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر رفتار ناگهانی مانند پرخاش، اضطراب، ناراحتی و افسردگی و همچنین در صورتی که کودک شما با تروما، از دست دادن یکی از نزدیکان، طلاق والدین و … مواجه شد، بهتر است هرچه سریع‌تر به یک روانشناس کودک مراجعه کنید تا کودک بتواند به کمک یک مشاور متخصص و حرفه‌ای از پس این مشکلات بربیاید.

ما در کلینیک مشاوره برگ سبز، آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره کودک در محیطی کاملا امن و آرامش‌بخش به شما و کودکان دلبندتان هستیم.

جهت رزرو وقت در کلنیک مشاوره برگ سبز روی لینک زیر کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا