مراحل زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
زوج درمانی

مراحل زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز

زوج درمانی یکی از درمان‌های روانشناسی است که بسیاری از زوج‌ها برای حل مشکلات درون رابطه خود از آن استفاده می‌کنند. در جلسات زوج درمانی، هر یک از شما می‌توانید درباره مشکلات و ضعف‌های رابطه خود صحبت کنید و یک گفتگوی بالغانه برای حل مشکلاتتان شکل دهید. در این بین، حضور مشاور خانواده و زوج درمانگر نیز می‌تواند در حل مشکلات و شکل‌گیری این مکالمه به شما کمک می‌کند.

ما در مرکز مشاوره برگ سبز، بهترین مرکز زوج درمانی غرب تهران، جلسات مشاوره زوج درمانی را در محیطی کاملا امن و آرام برگزار می‌کنیم و شما می‌توانید در این فضا به حل مشکلات رابطه خود بپردازید. درمانگران ما در مرکز مشاوره برگ سبز در جلسات زوج درمانی همراه شما خواهند بود.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یک روش درمانی است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا مشکلات رابطه خود را بهتر حل کنند. زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از رابطه خود داشته باشید و به دنبال توسعه راه‌های ارتباطی بهتر و سالم‌تر برای زوجین است. شما می‌توانید برای حل چالش‌های رابطه خود، مسائل ارتباطی، مشکلات رابطه جنسی یا هر مشکل دیگری که در رابطه شما به صورت طولانی‌ مدت و تکرارپذیر وجود دارد، به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

در جلسات زوج درمانی مرکز مشاوره برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، شما این امکان را خواهید داشت تا هرچه راحت‌تر، مسائل موجود در رابطه خود را کشف کنید و درباره آن با همسر خود صحبت کنید. درمانگران متخصص ما در مرکز مشاوره برگ سبز، در تمامی این جلسات در کنار شما خواهند بود و شما را برای حل مشکل راهنمایی می‌کنند.

معمولا زوج‌هایی که برای حل مشکلات رابطه خود به یک زوج درمانگر مراجعه می‌کنند، در آینده نیز کمتر دچار مشکل می‌شوند و خود به راحتی می‌توانند مسائل و مشکلات آینده را مدیریت کنند.

زوج درمانی

در جلسات زوج درمانی برگ سبز، چه اتفاقی می‌افتد؟

روند کلی جلسات زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز، با صحبت و گفتگو حول محور مشکل مورد نظر اتفاق می‌افتد. درمانگران ما در مرکز مشاوره برگ سبز، به دنبال کشف ریشه‌ مشکلات و حل آن‌ها از طریق یک ارتباط موثر با زوج‌ها هستند. 

در شروع جلسات زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز، درمانگران ما با پرسیدن سوالات مختلف، به دنبال یک شناخت نسبی از شما و رابطه‌ هستند. این سوال‌ها اغلب شامل مواردی مثل مدت زمان رابطه، نوع آشنایی، مشخصات فردی هر یک از شما، نظر شما درباره ازدواج، بیان مشکل از دید هر یک از طرفین رابطه و … می‌باشد. هدف درمانگر از این پرسش‌ها، شناخت شما و کشف مشکل اصلی رابطه است. 

معمولا جلسات اولیه زوج درمانی، به این روال می‌گذرد. ممکن است درمانگر برای شناخت بیشتر، از شما بخواهد تا آزمون‌های شخصیتی و تست‌های روانشناسی مختلفی را نیز انجام دهید و نتیجه را به شما اعلام کند؛ پس نباید در جلسات اول انتظار حل مشکل یا ارائه راهکار از طرف زوج درمانگر را داشته باشید.

در ادامه جلسات، درمانگر به دنبال ارائه راهکارهای مختلف برای حل مشکل بین زوجین است. نکته‌ای که در این بین باید در نظر داشته باشید این است که درمانگر هیچگاه به صورت مستقیم نمی‌تواند به حل مشکل کمک کند؛ بلکه وظیفه اصلی زوج درمانگر ایجاد یک فضای امن و صمیمی برای زوجین است تا شما بتوانید در آن فضا با یکدیگر به گفتگو درباره موضوع مشخص بپردازید و مشکلات و گره‌های درونی رابطه خود را حل کنید. زوج درمانگر در این جلسات نقش یک مشاور و فرد سوم را بازی می‌کند که در صورت نیاز و تنها در مواردی خاص مداخله خواهد کرد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات خود را ریشه‌یابی کنید.

یکی از مهارت‌های مهمی که می‌توانید از طریق جلسات زوج درمانی بدست آورید، مهارت ارتباطی با همسرتان است. اغلب زوج‌ها، به خصوص زوج‌های جوان و آن دسته از افرادی که به تازگی ازدواج کرده‌اند، توان برقراری ارتباط سالم با یکدیگر را ندارند و همین موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی شود. این موضوع که شما و همسرتان بتوانید به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و نیازها و خواسته‌های خود را به درستی بیان کنید، از بروز بسیاری مشکلات در آینده پیشگیری می‌کند. زوج درمانگر در جلسات مشاوره خانواده و زوج‌ درمانی، تلاش می‌کند تا این مهارت را هرچه بیشتر در زوج‌ها تقویت کند تا در آینده خود بتوانند بسیاری از مشکلات درون رابطه خود را با گفتگو حل کنند.

اگر در حال حاضر با مشکلی در رابطه و ازدواج خود روبه‌رو هستید و تلاش‌های چندین و چند باره شما برای حل مشکل تاکنون کارساز نبوده ‌است، شما می‌توانید همین حالا جلسات مشاوره زوج درمانی را در مرکز مشاوره روانشناسی برگ سبز شروع کنید. درمانگران ما در این مرکز، آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره خانواده، زوج درمانی، خانواده درمانی، مشاوره پیش از ازدواج و … به شما عزیزان هستند.

چه زمانی باید جلسات زوج درمانی را شروع کرد؟

یکی از سوالات متداول درباره زوج درمانی، زمان شروع جلسات زوج درمانی است. بسیاری از زوج‌ها درباره این موضوع که چه زمانی نیاز است تا به زوج درمانگر مراجعه کنند، با هم اختلاف نظر دارند. در حالت کلی باید گفت که اگر شما بارها و بارها درباره موضوع مشخصی با یکدیگر بحث می‌کنید و تلاش‌های شما برای حل آن مشکل بی‌فایده بوده‌ است، وقت آن است که به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

معمولا افراد هنگامی که با مسائلی در رابطه روبه‌رو می‌شوند که حل و مدیریت آن برای هر دو طرف رابطه سخت است و رابطه را دچار تنش می‌کند، جلسات زوج درمانی را برای حل این مشکل شروع می‌کنند. اگر در حال حاضر دچار مشکلاتی مثل فاصله و جدایی، خیانت، فشار مالی و … در رابطه خود هستید، زوج درمانی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

اگرچه اغلب زوج‌ها برای حل مشکلات خود به زوج درمانگر مراجعه می‌کنند، اما توجه داشته باشید که جلسات زوج درمانی تنها برای حل مشکلات نیست. شما می‌توانید جلسات زوج درمانی را برای بهبود ارتباط سالم بین خود و همسرتان شروع کنید و روابط خودتان را بهتر کنید و مهارت‌های ارتباطی جدیدی یاد بگیرید.

زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا مشکلات رابطه خود را بهتر شناسایی کنید و ریشه اصلی مشکلات را کشف کنید؛ سپس با کمک گفتگو بالغانه بتوانید مسائل موجود در رابطه را با یکدگیر حل کنید. 

نشانه‌هایی که بیان می‌کند شما نیاز به جلسات زوج درمانی دارید

در ادامه برخی از مهم‌ترین نشانه‌ها و عواملی که با مشاهده آن در رابطه باید هر چه سریع‌تر از یک زوج درمانگر کمک بخواهید را بیان می‌کنیم:

 • ارتباط ضعیف با همسر
 • احساس کسالت و بی‌حسی در رابطه
 • آموزش ارتباط سالم
 • بحث و دعوای یکسان در مورد یک مسئله مشخص بدون رسیدن به توافق
 • تمایل به بهبود رابطه خود
 • احساس دوری از یکدیگر
 • عدم دریافت محبت از سوی یکدیگر
 • تمایل به داشتن فرزند
 • خیانت در رابطه
 • تصمیم درباره جدایی و طلاق
 • وابستگی بیش از حد به یکدیگر

جلسات زوج درمانی چقدر طول می‌کشد؟

یکی از سوالات رایج مراجعان کلینیک برگ سبز درباره جلسات زوج درمانی، طول مدت درمان است. باید گفت که نمی‌توان زمان مشخصی را برای پایان جلسات زوج درمانی در نظر گرفت. برای برخی از زوج‌ها ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتوانند مشکلات رابطه خود را حل کنند؛ از طرف دیگر، برخی از زوج‌ها تنها به چند ماه نیاز دارند. طول مدت جلسات زوج درمانی به عواملی مثل شدت مشکل و تلاش زوجین بستگی دارد.

به عنوان مثال، زوج‌هایی که برای حل مشکل خیانت به زوج درمانگر مراجعه کرده‌اند نسب به زوج‌هایی که برای یادگیری ارتباط بهتر مراجعه کرده‌اند، تعداد جلسات بیشتری برای حل مشکل نیاز دارند. از طرف دیگر، در بسیاری از مواقع حل مشکل بین زوجین، نیاز به تمرین زیاد در خانه و خارج از اتاق درمان دارد و زوج‌هایی که تکنیک‌های درمانگر را در خانه نیز اجرا می‌کنند و با یکدیگر تمرین می‌کنند، خیلی سریع‌تر نتیجه می‌گیرند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا