زوج درمانی چیست؟ چه زمانی باید به زوج درمانگر مراجعه کرد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
زوج درمانی

زوج درمانی چیست؟

تعارض، اختلاف نظر، مشکلات مالی، عدم تفاهم و … بخش جدایی ناپذیر از ازدواج و زندگی مشترک است. به خصوص اگر مدتی از ابتدای شروع زندگی شما گذشته باشد، رفته رفته این مشکلات نمایان می‌شوند. برخی از زوج‌ها به راحتی می‌توانند از پس این مشکلات بربیایند و با داشتن یک ارتباط موثر و صحبت کردن بالغانه درباره مشکلاتشان، آن را حل می‌کنند.

اما این موضوع برای همه زوج‌ها به این سادگی نیست. در بسیاری مواقع مشکل به قدری بزرگ می‌شود که ممکن است شما به تنهایی از پس آن برنیایید؛ از طرف دیگر دخالت خانواده‌ها و اطرافیان می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن و حل نشدنی‌تر شدن این مشکلات شود.

اینجاست که حضور یک درمانگر و مشاور حرفه‌ای می‌تواند به کمک شما بیاید. شما با مراجعه به یک مرکز روانشناسی و انتخاب درمانگر مناسب خود، می‌توانید جلسات مشاور زوج درمانی را پیگیری کرده و مشاور در حل مشکل و آموزش شیوه ارتباط موثر می‌تواند به شما کمک کند.

امروزه آمار طلاق در کشور ما بسیار بالا رفته است. بخشی از این طلاق‌ها، حاصل همین مشکلات بین زوجین است که شاید اگر در ابتدا و به موقع به یک درمانگر مراجعه می‌کردند، کار آن‌ها به طلاق نمی‌کشید؛ از این رو بسیار مهم است که در زمان درست و هنگامی که هنوز مشکل خیلی جدی و بزرگ نشده است، جلسات زوج درمانی را آغاز کنید.

روابط عاشقانه و ازدواج همچون یک ماشین عمل می‌کند. همانطور که یک اتومبیل نیاز به تعمیر، نگهداری و مراقبت مکرر دارد تا در طول مسیر شما را دچار مشکل نکند، ازدواج نیز نیاز به مراقبت و تعمیر دارد؛ پس بهتر است همانقدر که اگر ماشین شما دچار مشکل می‌شود، به سرعت به یک تعمیرگاه مراجعه می‌کنید، نسبت به مراجعه به روانشناس و زوج درمانگر نیز در هنگام بروز مشکل و تعارض بین شما و همسرتان توجه داشته باشید.

در این مطلب از مقالات کلینک برگ سبز، می‌خواهیم به سراغ بررسی موضوع زوج درمانی برویم و به اهمیت آن در ازدواج بپردازیم و بررسی کنیم که چگونه جلسات زوج درمانی می‌تواند به زوج‌ها در حل اختلافات و تعارضاتشان کمک کند.

دپارتمان تخصصی بزرگسال برگ سبز، آماده برگزاری جلسات زوج درمانی در محیطی کاملا امن و حرفه‌ای برای شما عزیزان است. شما می‌توانید همین حالا جلسات زوج درمانی را در کلینیک برگ سبز آغاز کنید. 

زوج درمانی چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، زوج درمانی یک روش درمانی و تکنیک مشاوره است که به شما کمک می‌کند تا تعارضات و مشکلات بین خود و همسرتان را به درستی حل کنید. در جلسات زوج درمانی، یک مشاور که تخصص و تجربه کار بالینی با زوجین را دارد، حضور دارد و به شما که در یک رابطه عاشقانه مثل ازدواج هستید کمک می‌کند تا یکدیگر را در وهله اول درک کنید و سپس به روشی اصولی به حل مشکلات خود بپردازید تا رضایت شما از رابطه بالا برود.

زوج درمانگر با توجه به مشکل بین شما و همسرتان و به‌کارگیری تخصص خود می‌تواند از تکنیک‌ها و روش‌های درمانی متفاوتی برای حل تعارض بین شما استفاده کند؛ اما همه جلسات زوج درمانی باید بر یک مشکل خاص تمرکز داشته باشند و زوج درمانگر باید به درمان رابطه و مشکلات رابطه بپردازد، نه درمان هر یک از شما؛ البته در جلسات زوج درمانی ممکن است که درمانگر بخواهد با هر یک از شما به طور جداگانه جلسه داشته باشد، که در این جلسات نیز باید به حل مشکل از دید هر یک از شما بپردازد.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که اغلب زوج‌هایی که قصد طلاق دارند، در اغلب موارد با مراجعه به زوج درمانگر و پیگیری جلسات زوج درمانی، توانسته‌اند به زندگی مشترک خود ادامه دهند و از طلاق و جدایی پیشگیری کنند.

زوج درمانی

جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند در آینده نیز به حل تعارضات و مشکلات رابطه کمک کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، زوج‌هایی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت می‌کنند، در زندگی مشترک نیز تمایل بیشتری به جلسات زوج درمانی نشان می‌دهند. 

در چه مواردی نیاز به جلسات زوج درمانی است؟

در ادامه اختلافات مهم و مشکلات رایجی که می‌توانید با مراجعه به یک زوج درمانگر آن را حل کنید را بررسی می‌کنیم. البته باید توجه داشته باشید که زوج درمانی محدود به همین موارد نمی‌باشد و شما در هر زمانی که احساس کنید خودتان نمی‌توانید مشکل به وجود آمده بینتان را حل کنید، نیاز است که به یک زوج درمانگر مراجعه کنید.

مسائل ارتباطی

داشتن ارتباط موثر با همسر یکی از موارد مهم در یک ازدواج به شمار می‌رود. شما باید بتوانید به شیوه‌ای سالم و صمیمی با همسر خود ارتباط برقرار کنید. ارتباط ضعیف و عدم توانایی برقراری ارتباط یکی از رایج‌ترین دلایل زوج‌ها برای مراجعه به کلینیک روانشناسی است.

با گذشت زمان ممکن است زوجین در برقراری ارتباط با یکدیگر دچار مشکل شوند و شیوه‌های ناسالمی را برای ارتباط انتخاب کنند. همین موضوع می‌تواند باعث ایجاد اختلاف بین شما شود و صمیمیت و محبت رابطه را از بین ببرد.

زوج درمانی

زوج درمانی با ایجاد یک فضای امن و صمیمی به هر دو شما این امکان را می‌دهد که بدون قضاوت و به راحتی بتوانید صحبت کنید و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید؛ در این بین حضور یک زوج درمانگر باعث می‌شود که این ارتباط به صورت حرفه‌ای و درست صورت بگیرد و هر یک از شما بتوانید به راحتی افکار، احساسات و خواسته‌ها و نیازها را بیان کنید.

مسائل جنسی

رابطه جنسی بخش مهمی از یک رابطه سالم و ازدواج است. مشکلات جنسی در طولانی مدت می‌تواند رابطه شما را تحت تاثیر قرار دهد. زوج درمانی می‌تواند این امکان را به شما بدهد که در مورد مشکلات رابطه جنسی و نیازهای خود به دور از اضطراب، عصبانیت و خجالت گفتگو کنید و در صورت نیاز زوج درمانگر شما را به یک سکس تراپیست ارجاع می‌دهد.

زوج درمانی

مسائل مربوط به خیانت

خیانت یکی از طرفین رابطه یکی دیگر از مواردی است که ازدواج را تهدید می‌کند و می‌تواند باعث پایان رابطه و جدایی شود؛ اما در این بین برخی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند که یک فرصت دوباره به رابطه بدهند و رابطه خود را با کمک یک درمانگر ترمیم کنند.

خیانت یکی از مواردی است که می‌تواند ازدواج شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و اگر شما تصمیم به ادامه زندگی پس از خیانت بگیرید، باید خیلی حرفه‌ای عمل کنید و مشکلات و تعارضات بین خود را حل کنید. در چنین مواردی کمک یک درمانگر لازم است تا بتوانید با آن چه که در رابطه شما اتفاق افتاده روبه‌رو شوید و اعتماد و صمیمیت از دست رفته پس از خیانت را بازیابی کنید.

کمک به مدیریت روابط دیگر

همه زن و شوهرها به جز رابطه‌ای که با یکدگیر دارند، هر کدام به صورت جداگانه روابط دوستی و خانوادگی دیگری نیز دارند. رابطه با دوستان، خانواده، همکاران و … می‌تواند در برخی موارد بر روی رابطه ازدواج تاثیر بگذارد؛ به خصوص دخالت خانواده‌ها و نوع رابطه هر یک از زوجین با خانواده همسر می‌تواند برای زوج‌ها ایجاد مشکل کند. زوج درمانی می‌تواند در حل تعارضات این چنینی نیز به شما کمک کند.

کمک به پایان یک رابطه

زوج درمانی لزوما منجر به ادامه زندگی مشترک نمی‌شود. در برخی از موارد ممکن است که ازدواج برای همیشه کارکرد خود را از دست بدهد و جدایی زوج‌ها و طلاق گزینه نهایی و مناسب‌تری برای هر دو طرف رابطه باشد.

پایان یک رابطه برای هر یک از طرفین قطعا سخت خواهد بود و دارای پیامد‌های منفی است. زوج درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر احساسات خود را بهبود بخشید و طلاق و جدایی را راحت‌تر بپذیرید و یک جدایی بالغانه و به دور از توهین و اذیت و آزار یکدیگر داشته باشید.

مسائل مربوط به اعتماد

عدم اعتماد به یکدیگر می‌تواند رابطه شما را به راحتی از بین ببرد. این مورد به خصوص پس از مشاهده خیانت از یکی از طرفین رابطه بسیار رایج است. زوج درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل مربوط به عدم اعتماد در رابطه خود را تحلیل و بررسی کنید و به ایجاد یک رابطه صمیمی و همراه به اعتماد کمک کند.

برگ سبز یک مرکز تخصصی مشاوره پیش از ازدواج و زوج درمانی در غرب تهران است. شما می‌توانید برای جلسات زوج درمانی و مشاوره پیش از ازدواج به این مرکز مراجعه کنید. 

در جلسات زوج درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

دانستن این موضوع که در جلسات زوج درمانی چه چیزی انتظار شما را می‌کشد می‌تواند در شروع راحت‌تر جلسات به شما کمک کند. معمولا شروع جلسات زوج درمانی با پرسیدن سوالاتی مشخص از قبیل مدت زمان رابطه، خانواده‌ها، ارزش‌ها و ریشه‌های فرهنگی هر یک از شما شروع می‌شود.

سپس زوج درمانگر به شما کمک می‌کند تا موضوعی که برای آن مراجعه کرده‌اید را شناسایی کنید و در برخی موارد به دنبال ریشه اصلی مشکل می‌گردد و سپس اهداف درمانی و ساختار جلسات مشاوره را برنامه ریزی می‌کند.

در طول روند درمان، درمانگر به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنید و هر یک از طرفین را برای درک نقش خود در مشکل به وجود آمده راهنمایی می‌کند. این دید که هر دو شما در مشکل به وجود آمده به نوعی نقش دارید، به روند درمان بسیار کمک می‌کند.

یکی دیگر از مواردی که زوج درمانگر و جلسات زوج درمانی به آن کمک می‌کند، یادگیری ارتباط موثر است. در طول این جلسات هر یک از شما یاد می‌گیرید که چگونه با یکدگیر ارتباط برقرار کنید و مهارت‌های ارتباطی را بیاموزید. این موضوع به حل تعارضات و مشکلات آینده شما نیز کمک می‌کند.

زوج درمانی

در برخی از موارد نیز زوج درمانگر ممکن است تمرین‌هایی به هریک از شما بدهد تا در خلال جلسات آن را اجرا کنید؛ علاوه بر این ممکن است زوج درمانگر تشخیص دهد که نیاز است با هریک از شما به صورت خصوصی جلسه داشته باشد و حرف‌های او را به تنهایی بشنود و مشکل را از زاویه نگاه هر یک از طرفین رابطه بررسی کند. 

کلینیک برگ سبز، مرکز تخصصی زوج درمانی و مشاوره پیش از ازدواج است. ما در این مرکز به صورت حرفه‌ای و کاملا تخصصی، جلسات مشاوره پیش از ازدواج و زوج درمانی را برگزار می‌کنیم و به شما زوج‌های جوان در حل تعارضات موجود بینتان کمک می‌کنیم. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا