هنر درمانی کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

هنر درمانی کودک

هنر درمانی کودک نوعی روان درمانی است که در آن کودک درمانجو در محیطی ایمن و با استفاده از واسطه‌های هنری به صورت آزادانه و خلاقانه، اثری هنری را خلق می‌کند.

جایی که کلمات ناکام می‌ماند، هنر پدیدار می‌شود. کودک درمانجو در خلال هنر درمانی کودک به ابراز نمادین مسائل عاطفی-روانی خود می‌پردازد و با کمک هنر درمانگر کودک سعی در رشد سطوح شخصی خود و سازگارانه کردن تعاملاتش با دنیای درون و بیرون دارد. در این روش نیازی به داشتن مهارت‌های هنری نیست و تولیدات هنری نه به خاطر رویکرد زیبایی‌شناسانه آنها، بلکه به عنوان واسطه‌ای برای بیان و انعکاس احساسات کودک درمانجو است. البته هنر درمانی محدودیت سنی ندارد و برای همه سنین مناسب و تأثیرگذار است. کلینیک برگ سبز مفتخر است که با استفاده از تیم مجرب هنر درمانی، علاوه بر هنر درمانی کودک به هنر درمانی بزرگسالان نیز می‌پردازد.

هنر درمانی کودک حوزه بزرگی است که شامل هنرهای متعددی می‌شود، از جمله طراحی، نقاشی، مجسمه سازی، سوزن دوزی، موسیقی، رقص و غیره.

هنر درمانی کودک چیست؟

هدف از هنر درمانی کودک، به وجود آوردن مهارت‌های هنری نیست؛ بلکه درمان بیماری‌های روحی و روانی و کشف توانایی‌های کودکان و نوجوانان است. دوره‌های هنر درمانی کودک، تفاوت زیادی با کلاس‌های هنری دارد. در کلاس‌های هنری روی افزایش مهارت‌های هنری کودک کار می‌شود اما در هنر درمانی کودک، نتیجه کار هنری اهمیت چندانی ندارد و نباید توقع به وجود آوردن آثار هنری عالی و بی‌عیب و نقص داشت، بلکه فقط روند فعالیت و نتیجه‌ی آن فارغ از کیفیت نتیجه در بهبود شخصیتی، روحی و روانی، و جسمی کودک و نوجوان درمانجو است که مهم است.

هنر درمانی کودک گاه با بازی درمانی اشتباه گرفته می‌شود. علت این است که بازی درمانگرها هنگام کار با کودکان درمانجو گاهاً فعالیت‌های مبتنی بر هنر نیز انجام می‌دهند و به‌طور مشابه، هنر درمانگرها نیز با کودکان درمانجوی هنر درمانی کودک، فعالیت‌های بازی‌گونه با استفاده از اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها و… برای برانگیختن خلاقیت در کودکان انجام می‌دهند.

هنر درمانی کودک در برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای هنر درمانی کودک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دکتر مینا مجتبایی

روانشناس بالینی

محمد مهرگان

روانشناس و مشاور

سیده زهرا میرحسینی

روانشناس بالینی

مینا شیرمحمدعلی

روانشناس بالینی

اهمیت هنر درمانی کودک

هنر درمانی کودک روشی را برای کودکان با مشکلات و اختلالات روان‌شناختی فراهم می‌سازد تا احساسات و عواطف خود را راحت‌تر بیان کنند. روش پرسش و پاسخ برای کودکان همواره کمی دلهره‌آور بوده، به ویژه اینکه کودک باید سعی کند با استفاده از دایره لغات محدود خود تمام احساساتش را بیان کند. اینجاست که هنر درمانی کودک می‌تواند یک راه حل مناسب برای برقراری ارتباط با وی باشد.

هنر درمانی کودک به ویژه در زمان بروز وقایع آسیب زا بسیار اهمیت پیدا می‌کند. مثلاً اگر کودک تجربه غم‌انگیزی داشته باشد، این رویداد معمولاً در ناخودآگاه وی قرار گرفته و در آینده‌ی او تاثیر خواهد داشت. صحبت در مورد این مسائل برای کودک کار راحتی نیست، به ویژه زمانی که مسائل عاطفی عمیق در میان باشند. از طریق هنر درمانی کودک می‌توان این عواطف سرکوب شده را آشکار کرد و هنر درمانگر کودک می‌تواند بر روی مشکلات کودک تمرکز کرده و به بهبود وی کمک کند.

هنر درمانی کودک به روش‌های مختلف به کودکان کمک می‌کند و برای درمان بسیاری از مشکلات کودکان و نوجوانان موثر است. در زیر برخی از مشکلاتی که هنر درمانی کودک می‌تواند به حل آنها کمک کند، آورده شده است:

 • هنر درمانی کودک برای حل مشکلات و اختلالات روان‌شناختی کودکان موثر است.
 • هنر درمانی کودک نقش موثری در التیام غم و اندوه و ناراحتی‌های کودکان دارد، به عنوان مثال هنر درمانی کودک می‌تواند به کودکان کمک کند تا در رابطه با مرگ یکی نزدیکان احساساتش را بروز دهد و در التیام این درد و رنج کودک را یاری کند.
 • هنر درمانی کودک به کمک کودکان مبتلا به مشکلات یادگیری می‌آید.
 • هنر درمانی کودک به کودکان مبتلا به مشکلات عاطفی کمک می‌کند.
 • هنر درمانی کودک توانایی شناخت کودکان را تقویت می‌کند.
 • هنر درمانی کودک به کودکانی که مورد سوء استفاده‌های جنسی قرار گرفته‌اند، کمک می‌کند.
 • هنر درمانی کودک همچنین برای برقراری ارتباط با کودکان سرطانی موثر است و می‌تواند به عنوان یک درمان امیدوارکننده در کنار دارو درمانی سرطان استفاده شود.
 • هنر درمانی کودک برای درمان اسکیزوفرنی در کودکان نیز استفاده می‌شود.

هنر درمانگر کودک کیست؟

هنر درمانگر کودک در واقع روان درمانگری است که یا روانشناس کودک است و با هنر آشنایی کامل دارد و یا هنرمندی‌ست که روانشناسی کودک می‌داند!

هنر درمانگر کودک با توجه به تجربه و تحصیلاتش می‌تواند به کودکان زیر کمک کند:

 • کودکان دچار ناتوانی‌های یادگیری
 • کودکان دچار اصطراب و استرس شدید
 • کودکان دچار مشکلات رفتاری و اجتماعی در مدرسه یا خانه
 • کودکان به بیماری‌ها و اختلالات روان‌شناختی
 • کودکان دچار جراحات مغزی ناشی از صدمات و جراحی‌ها
 • کودکان دچار تروما

هنر درمانی کودک به چه صورت انجام می‌شود؟

هنر درمانی کودک در مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، اینگونه است که تیم‌های متخصص روان درمانی و هنر درمانی ما متشکل از روانشناسانی است که با هنر آشنایی کامل دارند و هنرمندانی که روانشناسی می‌دانند. پروسه هنر درمانی کودک در کلینیک برگ سبز می‌تواند به شکل فردی یا گروهی باشد.

معمولاً در جلسه اول هنر درمانی کودک، آزمایشی برای تشخیص نوع بیماری و اختلال کودک یا نوجوان درمانجو از طریق انجام یک کار هنری توسط او صورت می‌گیرد. معمولاً در هنر درمانی کودک، بیماری‌ها یا اختلالات روان‌شناختی کودک درمانجو پیشتر توسط روانشناس یا روانپزشک تشخیص داده شده، بنابراین هنر درمانگر کودک می‌داند که باید چه کند.

در هنر درمانی کودک، انتخاب هنر نیز می‌تواند بر اساس علاقه و سلیقه کودک درمانجو باشد. هنر درمانگر کودک می‌تواند برحسب علایق کودک درمانجو، نوع هنر را انتخاب کند. اگر کودک در انتخاب هنر مردد بود و یا نمی‌دانست به چه نوع هنری علاقه دارد، می‌توان هنرهای مختلف را به او پیشنهاد کرد تا او از طریق امتحان هنرهای مختلف، مناسب‌ترین آنها را طبق روحیات و علایق خود انتخاب کند.

کودک یا نوجوان درمانجو ضمن انجام فعالیت هنری همچنان که افکار و احساسات خود را آزادانه بیان می‌کند، آنها را بیرون ریخته و از اندوه و خشم و سایر احساسات منفی ناشی از آن خلاصی پیدا می‌کند. هنر درمانی کودک نه تنها به عنوان یک درمان تکمیلی، حتی گاهی به عنوان درمانی کامل و قطعی جواب می‌دهد. طوری که به کارگیری آن به تنهایی، نیاز به استفاده از دارو و سایر روش‌های روان درمانی را از بین می‌برد.

بعد از اتمام یک کار هنری توسط کودک درمانجو، از او خواسته می‌شود درباره اثر خود توضیح دهد. این کار باعث می‌شود تا کودک از افکار و احساسات خود آگاه شده و شاید جواب خود را در حین شرح احساساتش بیابد. بسیاری از کودکان هنگام خلق یک اثر هنری، آن را ناآگاهانه انجام می‌دهند ولی در واقع مشغول برون‌ریزی افکار درونی خود هستند.

سوالات متداول درباره هنر درمانی کودک

هنر درمانی کودک روشی را برای کودکان با مشکلات و اختلالات روان‌شناختی فراهم می‌سازد تا احساسات و عواطف خود را راحت‌تر بیان کنند.

هنر درمانگر کودک در واقع روان درمانگری است که یا روانشناس کودک است و با هنر آشنایی کامل دارد و یا هنرمندی‌ست که روانشناسی کودک می‌داند!

 • کودکان دچار ناتوانی‌های یادگیری
 • کودکان دچار اصطراب و استرس شدید
 • کودکان دچار مشکلات رفتاری و اجتماعی در مدرسه یا خانه
 • کودکان به بیماری‌ها و اختلالات روان‌شناختی
 • کودکان دچار جراحات مغزی ناشی از صدمات و جراحی‌ها
 • کودکان دچار تروما
پیمایش به بالا