نوروتراپی کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

نوروتراپی کودک

کودکی دارید که به سختی می‌تواند در کلاس درس متمرکز بماند یا استرس و اضطراب زیادی دارد؟ روش‌های درمانی نوروتراپی کودک می‌تواند کمک بزرگی برای فرزند شما باشد.

نوروتراپی مجموعه‌ای از روش‌های درمانی غیرتهاجمی است که با هدف اصلاح عملکرد مغز انجام می‌گیرد. نوروتراپی با تکنیک‌های خاص به اصلاح عملکرد مغز کمک می‌کند.

تکنیک‌های نوروتراپی شامل روش‌های نقشه برداری مغزی (QEEG)، نوروفیدبک، بیوفیدبک، تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای (tDCS) و تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) است.

زمانی که مغز کودک دچار اختلالاتی همچون اضطراب، افسردگی، اختلال نقص توجه، مشکلات خواب و مشکلات شناختی است، اختلالات جدی در عملکرد مغز او رخ می‌دهد که این اختلال در عملکرد مغز، سبب بروز مشکلات روانی و ذهنی متعددی در کودک می‌شود.

نوروتراپی کودک با ارائه تمرین‌های خاصی برای مغز منجر به بهبود اختلالات ذهنی و روانی و افزایش کارایی مغز کودک می‌شود. هدف از این روش درمانی اصلاح عملکرد مغز به روشی غیرتهاجمی و کاملا طبیعی است.

نوروتراپی کودک چیست؟

کلمه «نورو» به معنای عصب و کلمه «تراپی» به معنای درمان است. نوروتراپی اصطلاحی است که به مجموعه روش‌های درمانی گفته می‌شود که کمک می‌کنند مغز به عملکرد طبیعی خود برگردد و بهترین کارکرد ممکن را داشته باشد.

نوروتراپی از جمله درمان‌های غیردارویی بر روی سیستم اعصاب مرکزی است و یکی از ابزارهای جدید در علم روان درمانی می‌باشد که به عنوان درمان مکمل در طیفی از اختلالات روان‌شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوروتراپی شامل ابزارهایی است که فعالیت عصبی مغز را اندازه‌گیری می‌کند و فرد را در همان لحظه از طریق بازخورد دیداری یا شنیداری از فعالیت عصبی مغز خود مطلع می‌سازد. این فرآیند باعث تسهیل خودتنظیمی مکانیسم‌های عصبی زیربنای یک رفتار خاص و یا یک پاتولوژی می‌شود. اختلال‌هایی نظیر بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، اختلالات یادگیری و… تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند.

نوروتراپی کودک در برگ سبز

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی برگ سبز، با ما در تماس باشید و همچنین برای رزرو وقت برای نوروتراپی کودک بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مژگان یزدانبخش

نوروتراپیست

چه کودکانی به نوروتراپی کودک نیاز دارند؟

پیش از هر چیزی لازم به ذکر است که روش‌های نوروتراپی هم در کودکان و هم در بزرگسالان قابل انجام است. در کلینیک برگ سبز، خدمات نوروتراپی بزرگسال نیز ارائه می‌شود.

نوروتراپی کودک در بهبود مشکلات و اختلالات روان‌شناختی کودکان نظیر بیش فعالی، اختلال یادگیری، اضطراب، افسردگی، میگرن و دردهای مزمن، اختلال حافظه، اختلال خواب و … موثر است.

نوروتراپی کودک تنها به درمان اختلالات محدود نمی‌شود. نوروتراپی در تقویت و بهبود توانایی‌های شناختی همچون توجه، تمرکز، سرعت پردازش، حافظه و همچنین بهبود توانایی‌های هیجانی همچون استرس، تصمیم گیری و … هر کودک و نوجوان نیز موثر است.

نوروتراپیست کودک کیست؟

نوروتراپیست کودک با نوروتراپیست بزرگسالان هیچ تفاوتی نمی‌کند؛ البته که کار کردن با کودکان بهرحال نیازمندی‌های خاص خود را می‌طلبد.

نوروتراپیست باید به خوبی با دانش شناسایی و علوم شناختی که در واقع به بررسی و شناخت ذهنی افراد و نیز نحوه تفکر آنها و به نوعی علوم اعصاب می‌پردازد، آشنا باشد.

یک نوروتراپیست بایستی تا حد مطلوب و مناسبی برون‌گرا و اجتماعی باشد تا بتواند به خوبی به مشکلات بیماران رسیدگی نموده و به نوعی مشکلات و دغدغه‌ها را از آنها استخراج نماید تا بتواند به شناختی بهتر و مطلوب تر از سطح مشکلات ذهنی و تفکری افراد دست یافته و بتوانند راهکارهای بهتری را برای درمان ارائه دهد.

نوروتراپی کودک به چه صورت انجام می‌شود؟

در کلینیک برگ سبز، خدمات نوروتراپی کودک ارائه می‌شود. در نوروتراپی کودک، روش درمان هر کودک درمانجو مخصوص به خود اوست. یعنی نوروتراپیست کودک ابتدا به جستجوی قسمتی از مغز درمانجو که دچار اختلال شده است، می‌پردازد و سپس پروتکل درمانی منحصر به کودک درمانجو را برای او طراحی می‌کند.

تمامی روش‌های درمانی در نوروتراپی کودک بدون عارضه هستند. همچنین نوروتراپی کودک در درمان بیماری‌ها و اختلالاتی که درمان موثر دارویی برای آن وجود ندارد و یا کودک درمانجو به درمان دارویی مقاوم است، نوروتراپی کودک می‌تواند موثر باشد.

لازم به ذکر است که به طور کلی، نوروتراپی در درمان برخی از بیماری‌هایی نظیر: عوارض مختلف ناشی از سکته مغزی، درمان بیش فعالی و اختلال توجه کودکان بدون ریتالین، دردهایی نظیر فیبرومیالژی و نوروپاتی، وزوز گوش، افسردگی مقاوم به درمان، پانیک، اضطراب و سوء مصرف مواد مخدر و الکل موثر است.

سوالات متداول درباره نوروتراپی کودک

نوروتراپی کودک از جمله درمان‌های غیردارویی بر روی سیستم اعصاب مرکزی است و یکی از ابزارهای جدید در علم روان درمانی می‌باشد که به عنوان درمان مکمل در طیفی از اختلالات روان‌شناختی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوروتراپی کودک با نوروتراپی بزرگسالان هیچ تفاوتی نمی‌کند؛ البته که کار کردن با کودکان بهرحال نیازمندی‌های خاص خود را می‌طلبد.

نوروتراپی کودک تنها به درمان اختلالات محدود نمی‌شود. نوروتراپی در تقویت و بهبود توانایی‌های شناختی همچون توجه، تمرکز، سرعت پردازش، حافظه و همچنین بهبود توانایی‌های هیجانی همچون استرس، تصمیم گیری و … هر کودک و نوجوان نیز موثر است.

پیمایش به بالا