راهکارهایی برای کشف استعدادهای کودک - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
کشف استعدادهای کودک

راهکارهایی برای کشف استعدادهای کودک

کشف استعدادهای کودک به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های والدین تبدیل شده است. قطعا همه والدین دوست دارند تا استعداد و توانایی‌های فرزند خود را کشف کنند و روی آن سرمایه‌گذاری کنند؛ به امید اینکه، فرزندشان در آینده به فردی موفق و موثر در جامعه تبدیل شود.

بسیاری از والدین، کشف استعدادهای کودک را مساوی با ثبت نام کودک در کلاس‌های گوناگون می‌دانند تا در نهایت متوجه شوند که کودکشان در چه زمینه‌ای می‌تواند بدرخشد و استعدادهای خود را نمایش دهد؛ اما در نهایت، این موضوع نه تنها نتیجه‌ای نمی‌دهد و باعث خراب شدن دنیای کودکی و بچگی فرزندشان می‌شود؛ بلکه کودک به قدری از کلاس‌ها و مهارت‌های مختلف خسته می‌شود که دیگر نه وقت و نه انرژی‌ای برای موضوعات مورد علاقه و استعدادهایش باقی نخواهد ماند.

امروزه روانشناسان کودک روش‌های گوناگونی را برای کشف استعدادهای کودکان پیدا کرده‌اند و اغلب با کمک تست‌های مختلف روانشناسی یا تحلیل رفتار کودک، می‌توانند به استعدادها و علاقه‌های کودک پی ببرند و به دنبال پرورش آن باشند. کشف استعدادهای کودک، کار بسیار مهم و ضروری است که لازم است هر والدی به آن توجه داشته باشد و کودک خود را در جهت استعدادها و مهارت‌هایش، راهنمایی کند.

پس چگونه می‌توان استعدادها و علاقه‌مندی‌های فرزندمان را کشف کنیم و در جهت پرورش استعدادهای کودک قدم برداریم؟ این سوالی است که در ادامه این نوشته از وبلاگ کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، درباره آن صحبت کنیم. اگر شما هم کودک خردسالی دارید و برای آینده و استعدادهای او نگران هستید، توصیه می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش راهکارهای کشف استعداد کودکان را پیدا کنیم.

اگر به دنبال کشف استعدادهای کودک خود هستید، بهترین و تخصصی‌ترین توصیه ما به شما، مراجعه به روانشناس کودک و شرکت در جلسات روانشناسی کودک است. در این جلسات، روانشناس کودک با کمک آزمون‌های کاملا حرفه‌ای و تخصصی، همچنین با استفاده از ارتباط مستقیم با کودک و تحلیل رفتارهای او، می‌تواند به کشف استعدادهای کودک کمک کند. شما می‌توانید جلسات روانشناسی کودک را در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، زیر نظر بهترین روانشناسان کودک تجربه کنید و از این طریق به کشف استعدادهای فرزندتان کمک کنید. برای رزرو وقت روانشناسی کودک در کلینیک روانشناسی برگ سبز، می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

چرا کشف استعدادها و توانایی‌های کودک مهم است؟

هر کودکی با استعدادها و توانایی‌های بالقوه و مخصوص به خود به دنیا می‌آید که اگر در محیط مناسب قرار بگیرد، می‌تواند استعدادهایش را شکوفا کند. ما به عنوان پدر و مادر، این وظیفه را بر عهده داریم تا در حد توانمان، شرایط و محیط مناسب را در اختیار فرزندانمان قرار دهیم تا بتوانند استعدادها و توانایی‌های خود را نمایان کنند.

یکی از نکاتی که این روزها والدین به آن توجه ندارند، در نظر گرفتن استعدادها و علاقه فرزندانشان است. پدر و مادرها سعی می‌کنند تا کودک خود را در مسیری که فکر می‌کنند باعث موفقیت آن‌ها می‌شود، قرار دهند؛ نه مسیری که کودک توانایی و استعداد آن را دارد. به عنوان مثال، اغلب والدین سعی می‌کنند تا کودکان را به یادگیری ریاضی و زبان تشویق کنند و کمتر والدینی به این فکر می‌کند که شاید استعداد فرزندش در عکاسی باشد و در آینده به یک عکاس موفق تبدیل شود.

تا زمانی که ما محیط مناسب را در بستر توانایی‌ها و استعدادهای فرزندانمان فراهم نکنیم، حتی بهترین و باهوش‌ترین افراد نیز نمی‌توانند در مسیر موفقیت گام بردارند. از همین رو، بسیار مهم است که ما به عنوان والدین، به دنبال کشف استعدادهای کودک باشیم و در جهت شکوفایی استعدادهای کودک، تلاش کنیم.

راهکارهایی برای کشف استعداد کودکان

حال که به اهمیت کشف استعداد کودکان و شکوفایی آن پی بردیم، سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توانیم استعدادها و توانایی‌های فرزندمان را کشف کنیم و در جهت شکوفایی فرزندمان تلاش کنیم. در ادامه، برخی از راهکارهای کشف استعداد کودکان را بررسی می‌کنیم:

کشف استعدادهای کودک به کمک خود او

بهترین و مهم‌ترین کسی که می‌تواند به کشف استعداد کودک ما کمک کند، خود کودک است. در دوران کودکی، کودک خود را در انتخاب آزاد بگذارید و حق انتخاب به او بدهید. اگر کودکتان به چیز خاصی علاقه نشان می‌دهد، تلاش‌ها و موفقیت‌های او را تشویق کنید و او را به سمت علایقش سوق دهید. هرگز از کودک خود ابزاری برای دستیابی به اهداف و آرزوهای از دست رفته خود نسازید و این اجازه را به کودک بدهید که آزادانه و به دور از پیش‌داوری‌های ذهنی، به دنبال علایق خود باشد و در آن مسیر گام بردارد.

کشف استعدادهای کودک به کمک روانسنجی

بسیاری از آزمون‌های روانشناسی نیز به کشف استعدادهای کودک کمک می‌کند و به کمک آن‌ها می‌توانید کشف کنید که استعداد کودکتان در چه زمینه‌ای است. امروزه آزمون‌های هوش، هوش و استعداد کودک را منظر‌های گوناگونی مثل هوش موسیقی، هوش کلامی، هوش هیجانی و … می‌سنجند و می‌توانند به شما در کشف استعدادهای کودکتان کمک کند.

امروزه سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی انواع تست هوش را به صورت آنلاین انجام می‌دهند؛ اما نمی‌توان به نتایج آن اعتنا کرد؛ زیرا معمولا به پرسش‌ها و تحلیل‌ها به صورت اصولی صورت نمی‌گیرند. برای انجام آزمون‌های روانشناسی هوش، بهتر است که به یک رواسنج متخصص کودکان مراجعه کنید و این آزمون‌ها را به صورت تخصصی انجام دهید.

روانسنجی یکی از شاخه‌های روانشناسی است که در آن پدیده‌های روانی و روانشناختی را به صورت کیفی (عددی) و قابل اندازه‌گیری بیان می‌کنیم. روانسنجی اگرچه تاریخچه‌ای قدیمی در علم روانشناسی دارد، اما در سال‌های اخیر توجه بسیار زیادی به آن شده است و بسیاری از شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ برای استخدام نیروی کار از آن استفاده می‌کنند.

کشف استعدادهای کودک به کمک مشاهده رفتارها

شما به عنوان والدین کودک، بهترین اشخاصی هستید که می‌توانید استعدادها و توانایی‌های کودک خود را کشف کنید؛ تنها کافیست که با کودک خود به مقدار کافی وقت بگذرانید و به رفتارهای او توجه داشته باشید. در بسیاری از موارد، بازی‌های ساده و کنجکاوی‌های کودک، پرسش‌هایی که می‌پرسد و نوع چیدمانی که برای اسباب‌بازی‌ها انتخاب 

می‌کند یا خیال‌پردازی‌هایی که کودک دارد، می‌تواند به شما در کشف استعدادهای کودک کمک کند. تنها کافیست که در این مورد اطلاعات مناسبی داشته باشید و با توجه به رفتارها و علایق کودک خود، فرزندتان را در مسیر درست قرار دهید و به او در کشف استعدادها و علایقش کمک کنید.

چگونه با توجه به رفتارهای کودک، می‌توان به کشف استعدادهای او کمک کرد؟

سوالی که برای بسیاری از والدین مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توان با توجه به رفتارها و بازی‌های کودک، به کشف استعدادهای کودک کمک کرد. در ادامه چند نمونه از رفتارها و ارتباط آن‌ها با استعدادهای کودک صحبت می‌کنیم:

کشف استعداد کودک با توجه به پرحرفی کودک

کودکان پرحرفی که تقریبا از ابتدای روز تا هنگام خواب در حال صحبت کردن هستند، شاید در نگاه اول برای اطرافیان یا والدین آزاردهنده به نظر برسند، اما باید گفت که این کودکان استعداد بسیار زیادی در قانع کردن اطرافیان دارند و در آینده می‌توانند وکیل یا روزنامه‌نگار موفقی شوند. برای پرورش استعداد این کودکان، لازم است که پرحرفی کودک را هدفمند کنید؛ به عنوان مثال، از او بخواهید که برایتان داستان یا خاطره‌ای تعریف کند یا برای کودک کتاب بخوانید و از او بخواهید خلاصه داستان را برایتان بیان کند.

کشف استعداد کودک با توجه به دستکاری کردن و کنجکاوی

اگر کودکی دارید که خیلی دوست دارد تا از نحوه ساز و کار اشیا مختلف سر دربیاورد و همواره سوالات متنوعی از شما می‌پرسد، اگر کودک شما از آن دسته کودکانی است که همه اسباب‌ بازی‌هایش را خیلی زود خراب می‌کند تا بفهمد که چگونه کار می‌کند، باید گفت که کودک شما بسیار توانا و پراستعداد است و به جای دادن لقب خرابکار به این کودک، لازم است که کودک را در جهت این استعداد و علاقه، تشویق کنید.

این دسته از کودکان در آینده در رشته‌های فنی مثل مکانیک یا مهندسی خیلی بهتر عمل می‌کنند. برای تقویت استعداد این کودکان، اسباب‌بازی‌هایی برای او تهیه کنید که امکان خراب کردن و ساختن چند باره داشته باشند؛ به عنوان مثال، کیت رباتیک که کودک بتواند ربات‌های مختلفی را خودش طراحی کند، برای این دسته از کودکان بسیار مناسب است. همچنین اگر کودک درباره نحوه کار کردن وسایل مختلف از شما سوال پرسید، سعی کنید باحوصله و با زبان کودکانه آن را برایش توضیح دهید.

پرورش استعداد رهبر بودن در کودکان

کودکانی که در بازی با همسالان خود دوست دارند همه چیز را کنترل کنند و مسئولیت همه موضوعات را خود بر عهده می‌گیرند، در آینده رهبران موفقی می‌شوند. در کودکی اغلب آن‌ها دوست دارند تا مدیریت بازی‌های گروهی را بر عهده بگیرند و اصطلاحا، رئیس باشند. برای تقویت استعداد این کودکان، می‌توانید مسئولیت‌های کوچک خانگی، مثل پهن کردن لباس یا جمع کردن سفره را به کودک بسپارید. همچنین با داشتن حق انتخاب‌هایی مثل نحوه چیدمان اتاق و نظر پرسیدن از کودک درباره موضوعاتی مثل تدارک تولد، می‌توانید روحیه رهبر بودن را در کودک خود تقویت کنید و کودکی مسئولیت‌پذیر تربیت کنید.

برای آن که کودکی مسئولیت پذیر داشته باشید، باید این موضوع را از همان دوران کودکی به او آموزش دهید و از کودک بخواهید که در انجام برخی از کارها با شما همکاری کند. کودکان مسئولیت پذیر در آینده نیز بسیار موفق‌تر عمل می‌کنند و معمولا توانایی انجام کار گروهی، که یکی از مهارت‌های بسیار مهم در دنیای امروز است، دارند و در گروه خیلی راحت می‌توانند با سایر افراد تعامل و همکاری داشته باشند.

کشف استعداد کودک خیالباف

اگر کودک شما دوست خیالی دارد یا نقاش‌های عجیب‌وغریبی می‌کشد، جای نگرانی نیست. اغلب کودکان در دوره‌ای از زندگی خود به خیالبافی رو می‌آورند. معمولا کودکانی که خیالبافی می‌کنند، بسیار خلاق‌تر از سایر کودکان هستند و در آینده به یک نقاش یا موسیقی‌دان، هنرمند یا … تبدیل می‌شوند. برای پرورش استعداد این کودکان بهتر است که لوازم مورد نیاز او را در اختیارش قرار دهید. به عنوان مثال، برای او لوازم نقاشی آماده کنید یا در صورت امکان و تمایل و علاقه کودک، او را به کلاس موسیقی بفرستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا