دوستی قبل از ازدواج چه مزایا و معایبی دارد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

دوستی قبل از ازدواج چه مزایا و معایبی دارد؟

دوستی قبل از ازدواج از آن دسته مسائلی است که لازم است درباره آن صحبت شود. شاید تا یک دهه قبل و در جامعه سنتی ایران، روابط دوستی بین دختر و پسر قبل از ازدواج تابو بود، اما امروزه در بیشتر خانواده‌ها، حتی بسیاری از خانواده‌های سنتی، قبح این موضوع شکسته شده است و بسیاری از زوج‌ها قبل از آن که ازدواج کنند، با یکدیگر روابط دوستانه و نسبتا صمیمی داشتند.

روابط دوستی قبل از ازدواج، مانند هر مسئله‌ی دیگر، مزایا و معایب مختص به خود را دارد. نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد دوستی قبل از ازدواج را تایید یا کاملا رد کرد؛ بلکه این موضوع به نوع دوستی، مدت زمان آشنایی، شرایط فرهنگی خانواده‌ها، چارچوب‌های اخلاقی و … بستگی دارد و نسخه یکسانی را نمی‌توان برای همه پیچید.

با این حال شناخت مزایا و معایب دوستی قبل از ازدواج، به تصمیم‌گیری بهتر و دقیق‌تر کمک می‌کند. برخی‌ها معتقدند که دوستی قبل از ازدواج منجر به شناخت بیشتر و ازدواج موفق‌تر می‌شود؛‌ در حالی که گروه دیگر کاملا با این نظر مخالفند و باور دارند که روابط دوستی قبل از ازدواج، باعث انتخاب کورکورانه و احساسی می‌شود.

بسیاری از افراد روابط دوستی بین دختر و پسر را تنها در شرایطی می‌پذیرند که هر دو قصد ازدواج داشته باشند و از این فرصت برای آشنایی و شناخت بیشتر استفاده کنند؛‌ با این حال، چیزی که در سطح جامعه در حال رخ دادن است، چنین نیست و بیشتر روابط دوستی قبل از ازدواج، بدون برنامه‌ریزی برای ازدواج شروع می‌شوند.

اگرچه میزان روابط دوستی قبل از ازدواج روز‌به‌روز در حال افزایش است؛‌ با این حال، همچنان خانواده‌های بسیار زیادی هستند که این روابط را نمی‌پسندند و ترجیح می‌دهند که فرزندشان قبل از ازدواج با هیچ جنس مخالفی روابط دوستی نداشته باشد.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم درباره مزایا و معایب روابط دوستی قبل از ازدواج صحبت کنیم و تاثیر این روابط را روی ازدواج موفق بررسی کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به این موضوع هستید و به‌تازگی قصد ازدواج و تشکیل خانواده را دارید یا در رابطه‌ی دوستی با جنس مخالف به قصد ازدواج هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب روابط دوستی قبل از ازدواج آشنا شوید.

اگرچه روابط دوستی قبل از ازدواج موجب می‌شود که دختر و پسر با یکدیگر آشنا شوند و شناخت بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند؛‌ اما در بسیاری از مواقع این شناخت ناقص یا اشتباه است و پس از ازدواج، تفاوت‌ها و مشکلات بین زوجین مشخص می‌شود. مشاوره پیش از ازدواج به حل این مشکل کمک می‌کند. شما در جلسات مشاوره پیش از ازدواج با خواسته‌های یکدیگر آشنا می‌شوید و جلسات مشاوره پیش از ازدواج به شناخت دقیق‌تر شما نسبت به یکدیگر کمک می‌کند. چه خوب است که از فرصت دوستی و آشنایی قبل از ازدواج، برای شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنید تا با یکدیگر بهتر آشنا شوید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج زوجین برای زوج‌ها در محیطی امن، آرام، صمیمی، حرفه‌ای و زیر نظر بهترین متخصصان روانشناسی و زوج‌ درمانگران است.

مزایای دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج مزایای زیادی را به همراه دارد و فرصت مناسبی برای شناخت خود و طرف مقابل است. اگر از این فرصت به‌خوبی استفاده کنید و چارچوب‌های مشخصی نیز برای آن داشته باشید، رابطه دوستی قبل از ازدواج به داشتن ازدواج موفق کمک خواهد کرد. در ادامه برخی از مزایای دوستی قبل از ازدواج را بررسی می‌کنیم:‌

آشنایی با خلق‌ و خوی جنس مخالف

یکی از مهم‌ترین مزایا دوستی قبل از ازدواج، آشنایی با خلق‌ و خوی جنس مخالف است. دوستی قبل از ازدواج فرصتی است که تا روحیات جنس مخالف را بهتر بشناسید. زنان و مردان از نظر روانشناختی روحیه کاملا متفاوتی دارند. به عنوان مثال، معمولا زنان ابراز علاقه خود را به صورت زبانی بیان می‌کنند؛ در صورتی که اغلب مردها ترجیه می‌دهند که این موضوع را در عمل نشان دهند.

رابطه دوستی قبل از ازدواج باعث می‌شود که شما با چنین تفاوت‌هایی بین زن و مرد آشنا شوید و روحیات یکدیگر را بهتر درک کنید؛‌ این موضوع باعث می‌شود که با مشکلاتی از قبیل در ازدواج نیز کمتر روبه‌رو شوید و در صورت بروز مشکل بتوانید به‌خوبی یکدیگر را درک کنید و به هم کمک کنید.

خودشناسی بیشتر

جالب است بدانید که مزایای رابطه دوستی قبل از ازدواج تنها به شناخت طرف مقابل محدود نمی‌شود. رابطه دوستی قبل از ازدواج این امکان را به شما می‌دهد تا خود و خواسته‌های خود از رابطه نیز آشنا شوید تا اولویت‌ها، نیازها، ملاک‌ها و … خود از ازدواج را به طور دقیق مشخص کنید.

مهارت های لازم برای ازدواج

برای شروع یک زندگی مشترک و ازدواج موفق، لازم است که چه زن و چه مرد، مهارت‌هایی را بیاموزند تا بتوانند در کنار هم یک زندگی شاد و بدون تنش را تجربه کنند. مهارت‌هایی مثل همدلی، صمیمیت، درک متقابل و … جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین مهارت‌هایی است که برای داشتن یک زندگی مشترک موفق لازم است. دوستی قبل از ازدواج به شناخت و کسب این مهارت‌ها کمک می‌کند.

انتخاب همسری مناسب

دوستی قبل از ازدواج این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا طرف مقابل خود را بهتر بشناسید. رابطه دوستی قبل از ازدواج فرصت مناسبی است تا شناخت کافی از همسر خود داشته باشید. اگر از این فرصت به‌خوبی استفاده کنید، می‌توانید تا حد قابل توجهی با نیازها، خواسته‌ها، تفکرات، اولویت‌ها، خط قرمز‌ها و … طرف مقابل خود آشنا شوید و اگر این نیازها و خواسته‌ها با نیازها و خواسته‌های شما همسو بود، دست به ازدواج بزنید؛‌ در غیراینصورت رابطه را ترک کنید.

دوستی قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا همسر مناسبی برای یکدیگر خواهید بود یا خیر. پاسخ به این سوال، پیش از آن که ازدواج صورت بگیرد، می‌تواند تا میزان قابل توجهی آمار طلاق را کاهش دهد. اگر دوستی قبل از ازدواج با جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیز همراه باشد، این شناخت کامل‌تر و دقیق‌تر شده و به انتخاب همسر مناسب و زندگی‌ مشترک شاد و موفق کمک می‌کند.

مشاوره پیش از ازدواج یک روش درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا خود را برای ازدواج آماده کنند، یکدیگر را بهتر بشناسند و به درک درستی از زندگی مشترک برسند. مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که در یک رابطه سالم و درست با همسر آینده خود قرار دارید و می‌توانید یک ازدواج پایدار و موفق را داشته باشد. همچنین مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و تفاوت‌های خود را بهتر بشناسید و مواردی که می‌تواند در آینده مشکلی را برای رابطه شما به وجود آورد، شناسایی کنید.

معایب دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج، در کنار تمام مزایایی که دارد، یکسری معایب نیز دارد که می‌تواند باعث انتخاب غلط و اشتباه در مورد ازدواج شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین معایب دوستی قبل از ازدواج را بیام می‌کنیم:

دخیل بودن احساسات در انتخاب

یکی از اصلی‌ترین معایب دوستی پیش از ازدواج، دخیل بودن احساسات در انتخاب است. هنگامی که شما در یک رابطه عاطفی با شخصی قرار داشته باشید، دوست داشتن مانع از دیدن نقص‌ها و تفاوت‌ها می‌شود و این موضوع منجر به انتخاب غلط می‌شود.

دوستی قبل از ازدواج باعث شکل‌گیری علاقه و وابستگی بین زوج‌ها می‌شود. این علاقه و وابستگی روی انتخاب منطقی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که افراد نتوانند انتخابی درست و بر پایه مشاهدات داشته باشند.

به عنوان مثال، افراد ابتدای رابطه برای راضی نگه داشتن یکدیگر تلاش و از خود گذشتگی زیادی می‌کنند و ممکن است برخی از خواسته‌های خود را نادیده بگیرند؛ اما انجام این کار در زندگی مشترک و طولانی مدت عملا غیرممکن است؛ پس این دسته از افراد، بعدها که وارد زندگی مشترک می‌شوند، تازه متوجه تفاوت‌های یکدیگر می‌شوند و زندگی در کنار هم برای آن‌ها سخت می‌شود.

شکست عاطفی

همه روابط پیش از ازدواج به ازدواج ختم نمی‌شود. در این بین ممکن است که رابطه دوستی قبل از آن که به ازدواج برسد، به دلایل مختلف برهم بخورد. چنین اتفاقی ضربه روحی شدیدی به دو طرف رابطه وارد می‌کند؛ به خصوص اگر وابستگی و علاقه شدیدی در رابطه جریان داشته باشد. این ضربه روحی به سلامت روان افراد آسیب می‌رساند و ممکن است فرد را تا مدت‌ها درگیر خود کند.

یکی دیگر از موضوعات مطرح درباره دوستی قبل از ازدواج، داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج است. بسیاری از افراد باور دارند که رابطه جنسی را باید به بعد از ازدواج موکول کرد. داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج ریسک‌های زیادی را به دنبال دارد و مخالفان بسیار زیادی نیز دارد. رابطه جنسی قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از افراد به عنوان یک چالش شناخته می‌شود. برخی از خانواده‌ها آن را می‌پذیرند و به عنوان یک تغییر در فرهنگ به آن نگاه می‌کنند؛ اما در بسیاری از خانواده‌ها، رابطه جنسی قبل از ازدواج همچنان یک تابو است و به هیچ عنوان آن را نمی‌پذیرند.

ایجاد وابستگی

یکی دیگر از معایب دوستی قبل از ازدواج، ایجاد وابستی بین زوج‌هاست. معمولا رابطه قبل از ازدواج با شور و هیجان بسیار زیادی همراه است و افراد پیوسته به دنبال خوشحال کردن یکدیگرند؛‌ همین موضوع باعث می‌شود که رفته‌ رفته و در صورت طولانی‌تر شدن رابطه دوستی قبل از ازدواج، افراد نسبت به یکدیگر دچار وابستگی شوند. این موضوع تصمیم‌گیری برای زندگی به صورت فردی را دشوار می‌کند و لازم است که هر تصمیمی که می‌خواهید برای زندگی خود و آینده بگیرید را به زندگی فرد دیگری گره بزنید.

دوستی قبل از ازدواج؛ آری یا نه؟

همانطور که مشاهده کردیم، دوستی قبل از ازدواج مزایا و معایب مختلفی دارد و هر فرد باید در این مورد با توجه به شرایط خود در این مورد تصمیم بگیرد. توجه داشته باشید که اگر انتخاب شما داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج بود، چهارچوب‌های یک رابطه سالم را همواره رعایت کنید و سعی کنید که رابطه دوستی قبل از ازدواج خیلی هم طولانی نشود.

برای تصمیم‌گیری در مورد اتمام رابطه دوستی قبل از ازدواج یا تشکیل زندگی مشترک می‌توانید از یک زوج درمانگر ماهر مشورت بگیرید. رابطه دوستی قبل از ازدواج فرصت مناسبی برای شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج و زوج درمانی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا