چرا مشاوره پیش از ازدواج اهمیت دارد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

چرا مشاوره پیش از ازدواج اهمیت دارد؟

ازدواج یکی از اتفاقات مهم زندگی شما به شمار می‌روند و روی جنبه‌های مختلف زندگیتان مثل کار، اقتصاد، نوع زندگی، تعامل با افراد و … تاثیر می‌گذارد. انتخاب شریک زندگی مناسب، یکی از مواردی است که افراد پیش از ازدواج بسیار نگران آن هستند. برخی از افراد بر این باورند که ازدواج همانند یک هندوانه در بسته است و تا زمانی که وارد آن نشوید، نمی‌توانید متوجه این موضوع شوید که انتخاب درستی داشته‌اید یا نه. اما باید گفت، اگرچه تا زمانی که فرد وارد زندگی مشترک نشود و ازدواج را تجربه نکند، نمی‌تواند درک کاملا دقیقی از آن داشته باشد، اما این به این معنی نیست که پیش از ازدواج نمی‌توان درکی از آن داشت.

زنان و مردان از نظر جسمی، احساسی و جنسی تفاوت‌های زیادی با یکدگیر دارند؛ حتی نحوه تفکر و درک آن‌ها از موضوعات با یکدیگر متفاوت است. همین تفاوت بنیادین بین زن و مرد می‌تواند روی ازدواج شما اثر بگذارد و مشکلاتی را در زندگی مشترک برای شما به وجود آورد.

مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا خود را برای ازدواج و این تفاوت‌ها و مشکلاتی که در آینده ممکن است رخ دهد، آماده کنید. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، شما می‌توانید یکدیگر را بهتر بشناسید و با توقعات و نیازهای یکدیگر در یک زندگی مشترک آشنا شوید.

همچنین ممکن است شما پیش از ازدواج تصورات غلطی از ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشید و همین موضوع باعث می‌شود که پس از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک با موضوعات و مشکلاتی متفاوت با تصورات خود روبه‌رو شوید و همین موضوع می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلاف بین شما و همسرتان شود.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، درمانگر به شما کمک می‌کند تا دید واقع‌گرایانه‌تری از ازدواج و زندگی مشترک داشته باشید و مواردی مثل درک متقابل، پذیرش تفاوت‌ها و … را به زوج‌ها یادآوری می‌کند.

مشاوره پیش از ازدواج یک روش درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا خود را برای ازدواج آماده کنند، یکدیگر را بهتر بشناسند و به درک درستی از زندگی مشترک برسند. مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که در یک رابطه سالم و درست با همسر آینده خود قرار دارید و می‌توانید یک ازدواج پایدار و موفق را داشته باشد. همچنین مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و تفاوت‌های خود را بهتر بشناسید و مواردی که می‌تواند در آینده مشکلی را برای رابطه شما به وجود آورد، شناسایی کنید.

در این نوشته می‌خواهیم درباره مشاوره پیش از ازدواج و ضرورت آن در دنیای امروزه صحبت کنید. همچنین مواردی را که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می‌شوند را با هم مرور کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یک درمانگر خوب برای مشاوره پیش از ازدواج می‌گردند، در ادامه با ما همراه باشید.

ما در کلینیک تخصصی روانشناسی برگ سبز؛ آماده برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج است. شما می‌توانید جلسات مشاوره پیش از ازدواج را در محیطی صمیمی، آرام‌بخش و حرفه‌ای در کلینیک ما تجربه کنید.

مشاوره قبل از ازدواج شامل چه مواردی می‌شود؟

مشاوره پیش از ازدواج، نوعی روش درمانی است که توسط یک درمانگر یا مشاور متخصص در زمینه زوج درمانی انجام می‌شوند و به زوجین کمک می‌کند تا برای ازدواج آمادگی پیدا کنند. مشاوره پیش از ازدواج به کمک یک درمانگر صورت می‌گیرد و زوج درمانگر به شما  کمک می‌کند تا مسائل موجود در رابطه را شناسایی کنند. همچنین مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای شروع یک زندگی مشترک را یاد بگیرد.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، هر یک از شما نیازها، ترجیحات و انتظارات فردی خود از رابطه و ازدواج را بیان می‌کنید و این موضوع به شناخت شما از یکدیگر بسیار کمک می‌کند؛ همچنین در این جلسات که به کمک یک درمانگر برگزار می‌شود، مسائل و اختلاف نظرهای موجود در رابطه مثل نیاز به تعامل با دوستان، مسائل مالی خانواده، انتخاب مسکن، میزان رابطه با خانواده و … شناسایی می‌شود و درمانگر به شما کمک می‌کند تا با ایجاد یک گفتگوی منطقی به توافق برسید. 

مشاوره پیش از ازدواج

امروزه اغلب کلینیک‌های روانشناسی، خدمات مشاوره پیش از ازدواج را به زوج‌ها ارائه می‌دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که کلینیک و مشاور حرفه‌ای و متخصص را برای این کار انتخاب کنید. مرکز روانشناسی خیلی سبز، متخصص در مشاوره پیش از ازدواج نیز جلسات مشاوره پیش از ازدواج را برگزار می‌کند. 

شما می‌توانید جلسات مشاوره پیش از ازدواج را در کلینیک برگ سبز تجربه کنید. درمانگران ما در کلینیک برگ سبز آماده ارائه خدمات مشاوره پیش از ازدواج و زوج درمانی به شما زوج‌های جوان هستند. 

چرا مشاوره قبل از ازدواج مهم است؟

با فاصله گرفتن ازدواج‌ از حالت سنتی در جوامع مدرن امروزی، مشاوره پیش از ازدواج به یک ضرورت برای زوجین تبدیل شده است و اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. شاید در یک نگاه کلی نسبت به گذشته، مشکلات زندگی امروزه بسیار کوچک‌تر از قبل به نظر برسند، اما باید در نظر داشته باشید که در جوامع امروزی به علت تنش و استرس بالا، مشکلات روحی و روانی بسیار بیشتر شده است و همین موضوع باعث می‌شود که ازدواج‌ها بیشتر به شکست بیانجامند.

این موضوع اهمیت مشاوره پیش از ازدواج را چند برابر می‌کند. امروزه زوج‌های زیادی به محض اینکه تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند، از یک مشاور حرفه‌ای و متخصص در حوزه ازدواج و خانواده کمک می‌گیرند؛ حتی در برخی از کشورها شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج برای زوجین اجباری است.

مشاوره پیش از ازدواج به شما به عنوان زوج جوان کمک می‌کند تا بهتر برای ازدواج آماده شوند. در کنار یک درمانگر حرفه‌ای، شما یاد می‌گیرید که چگونه به صورت موثری با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و فرصتی برای کشف موضوعاتی پیدا می‌کنید که ممکن است بحث کردن درباره آن در حالت عادی دشوار باشد.

مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را در رابطه شناسایی کنید و مشکلات خود را به روشی موثر برطرف کنید. مشاوره پیش از ازدواج تنها محدود به پیش از ازدواج نمی‌باشد. در مشاوره قبل از ازدواج، شما مشکلاتی را که در آینده ممکن است با آن روبه‌رو شوید را پیش‌بینی می‌کنید و در زمان وقوع مشکل، آمادگی بهتری برای حل آن خواهید داشت.

آمارها نشان می‌دهد که زوج‌هایی که پیش از ازدواج در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند، بعدها نیز در صورت بروز مشکل، بیشتر به سراغ مشاور برای حل آن می‌روند. همچنین طبق مطالعات صورت گرفته، مشاوره پیش از ازدواج، ریسک طلاق و جدایی در آینده را بسیار کاهش می‌دهد.

درمانگران متخصص ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، می‌توانند به شما در جلسات مشاوره پیش از ازدواج کمک کنند.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

حال که به اهمیت مشاوره پیش از ازدواج پی برده‌اید، وقت آن است که به صورت جزئی‌تر به مزایای مشاوره پیش از ادواج بپردازیم. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین مزایای مشاوره پیش از ازدواج را بررسی می‌کنیم.

مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا انتظارات خود از آینده را تعیین کنید

ازدواج پیوند بین دو نفر با جهان‌بینی‌های متفاوت است. هر یک از زوجین انتظارات و توقعات متفاوتی از زندگی دارند. در یک حالت ایده‌آل، این توقعات و انتظارات مشابه هم است. اما توجه داشته باشید که در اکثر مواقع، تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد. اینجاست که مشاوره پیش از ازدواج به کمک شما می‌آید. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌توانید با انتظارات یکدیگر برای آینده آشنا شوید و آن‌ها را مدیریت و بررسی کنید.

اگر به سراغ جلسات مشاوره پیش از ازدواج نروید، ممکن است هیچگاه درمورد بسیاری از دیدگاه‌ها با یکدیگر بحث نکنید. شما و همسرتان می‌توانید برنامه‌ای کاملا متفاوت برای آینده در ذهن خود داشته باشید بدون آن که از برنامه دیگری باخبر باشید؛ و این موضوع می‌تواند در آینده مشکلات جبران‌ناپذیری را برای شما به وجود آورد.

مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می‌کند برای آینده برنامه‌ریزی کنید و با توقعات یکدیگر از زندگی مشترک آشنا شوید.

مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا مشکلات را مطرح کنید

مشکلات و اختلاف‌ نظرها، چه بزرگ چه کوچک، در هر رابطه‌ای وجود دارند. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات به آسانی و تنها با گفتگو قابل حل هستند. جلسات مشاوره پیش از ازدواج این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا درباره مسائل و مشکلات رابطه‌تان صحبت کنید و به کمک یک درمانگر حرفه‌ای، این مشکلات را حل کنید و الگوهای حل مسائل و مشکلات را بیاموزید.

مشاوره پیش از ازدواج به تقویت ارتباط بین زوجین کمک می‌کند

هیچ رابطه‌ای بدون برقراری ارتباط درست شکل نمی‌گیرد. این موضوع به خصوص در مورد روابط عاشقانه که احساسات را درگیر می‌کند بسیار حائز اهمیت است. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا بایکدیگر بهتر ارتباط برقرار کنید. همچنین با کمک یک درمانگر حرفه‌ای می‌توانید مهارت‌های ارتباطی را هرچه بهتر بیاموزید و در زندگی آینده خود به کار گیرید.

مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا شریک زندگی خود را بهتر بشناسید

ممکن است در ابتدا فکر کنید که همه‌ چیز را در مورد شریک زندگی خود می‌دانید، اما توجه داشته باشید که هرگز نمی‌توان ادعا کرد که یک انسان را به طور کامل می‌شناسید و همیشه چیزی برای یادگیری درباره او وجود دارد.

مشاوره پیش از ازدواج

اینجاست که مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. از آن جایی که درمانگر فضایی را فراهم می‌کند که هر یک از زوجین بتوانند عمیق‌ترین افکار و نگرانی‌های خود را در جلسات مشاوره پیش از ادواج بیان کنند، این جلسات به شما این امکان را می‌دهد که یکدیگر را بهتر بشناسید.

از آنجایی که افراد در ابتدای رابطه سعی می‌کنند بهترین شخصیت خود را نمایش دهند، مشاوره پیش از ازدواج این شانس بزرگ را در اختیار شما  قرار می‌دهد که با شخصیت واقعی یکدیگر آشنا شوید و در دام تله‌های شخصیتی نیافتید.

مشاوره پیش از ازدواج، جدی بودن ازدواج را به شما یادآوری می‌کند

ازدواج یک انتخاب بسیار جدی است و نباید تصور فانتزی از آن داشت. برخی بر این باورند که ازدواج هیچ تفاوتی با رابطه قبل ازدواج ندارد و تنها یک سند روی کاغذ است. باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است. ازدواج بسیار جدی‌تر از این صحبت‌ها است و انتظاراتی را می‌طلبد که در روابط پیش از ازدواج وجود ندارد. مشاوره پیش از ازدواج جدی بودن تصمیمی که قصد دارید بگیرد را به شما یادآوری می‌کند و به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که آیا تصمیم درستی گرفته‌اید و در کنار شخصی هستید که می‌خواهید تا پایان عمر با او باشید.

برای رزرو وقت مشاوره پیش از ازدواج در کلینیک تخصصی روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا