رابطه جنسی قبل از ازدواج؛‌ آری یا نه؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

رابطه جنسی قبل از ازدواج؛‌ آری یا نه؟

رابطه جنسی قبل از ازدواج یکی از موضوعاتی است که امروزه دغدغه ذهنی بسیاری از جوانان شده است. با پیشرفت تکنولوژی و تغییر فرهنگ‌، امروزه ما شاهده روابط دوستی و آشنایی قبل از ازدواج بین دخترها و پسرها هستیم که نسبت به گذشته، از طرف خانواده‌ها نیز بیشتر مورد قبول واقع شده است.

اما رابطه جنسی قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از افراد به عنوان یک چالش شناخته می‌شود. برخی از خانواده‌ها آن را می‌پذیرند و به عنوان یک تغییر در فرهنگ به آن نگاه می‌کنند؛ اما در بسیاری از خانواده‌ها، رابطه جنسی قبل از ازدواج همچنان یک تابو است و به هیچ عنوان آن را نمی‌پذیرند.

با بالا رفتن سن ازدواج در جوانان و همچنین افزایش طلاق در بین زوج‌ها، این موضوع بیش از پیش اهمیت دارد و باید در مورد آن صحبت شود. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ مزایا و معایب رابطه جنسی قبل از ازدواج برویم و آن را از ابعاد مختلف بررسی کنیم.

مشاوره پیش از ازدواج به داشتن ازدواج موفق کمک می‌کند. امروزه بسیاری از زوج‌ها، برای آن که شناخت بهتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند و مهارت‌های لازم برای شروع یک زندگی مشترک را بیاموزند، به سراغ مشاوره پیش از ازدواج می‌روند. ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، جلسات مشاوره پیش از ازدواج را در محیطی امن و آرام زیر نظر بهترین متخصصان این حوزه برگزار می‌کنیم.

دلایل افراد برای داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج

رابطه جنسی قبل از ازدواج ممکن است باعث ایجاد صمیمیت در بین زوجین شود؛‌ با این حال تاثیرات آن در دراز مدت برای زوج‌های مختلف متفاوت است. نکته مهمی که در این بین باید در نظر داشته باشید، سن زوجین و شرایط خانوادگی و فرهنگی بین آن‌هاست. در بسیاری از جوامع، رابطه جنسی قبل از ازدواج برای افراد بالغ و بالای ۱۸ سال، کاملا پذیرفته‌ شده است؛ با این حال این موضوع همچنان در کشور ما به عنوان یک تابو شناخته می‌شود و تاثیرات منفی زیادی برای هر دو زوج، چه دختر و چه پسر به همراه خواهد داشت. از این رو، بسیاری از زوج‌ها داشتن رابطه جنسی را به بعد از ازدواج موکول می‌کنند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج باعث شناخت بهتر و بیشتر زوجین نسبت به یکدگیر می‌شود و به داشتن رابطه جنسی بهتر بعد از ازدواج کمک می‌کند. باید گفت که کیفیت رابطه جنسی هیچ ارتباطی با تعداد دفعات آن ندارد. اگر به دنبال ایجاد یک رابطه جنسی بهتر هستید، بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید؛ همچنین مراجعه به سکس تراپیست و رفع مشکلات رایج در رابطه جنسی نیز می‌تواند به بالا بردن کیفیت رابطه جنسی کمک کند.

گروه دیگری از افراد، به خصوص دختران، برای استحکام رابطه و ایجاد تعهد برای ازدواج، تن به رابطه جنسی پیش از ازدواج می‌دهند. در چنین شرایطی باید گفت که داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج، هیچ گونه تعهدی را برای ازدواج ایجاد نمی‌کند.

معایب رابطه جنسی قبل از ازدواج

در جامعه و فرهنگ ما، رابطه جنسی قبل از ازدواج امر رایجی نیست و بسیاری از روانشناسان توصیه می‌کنند که از داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج خودداری کنید. در بسیاری از خانواده‌های سنتی‌تر و مذهبی‌تر، داشتن رابطه در دوران عقد و نامزدی نیز پذیرفته شده نیست. در ادامه برخی از معایب داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج را بررسی می‌کنیم:

از دست دادن بکارت

بکارت در جامعه ما همچنان به عنوان یک تابو شناخته می‌شود. داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از فرهنگ‌ها و خانواده‌ها پذیرفته شده نیست و داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج از نظر بسیاری از افراد، امری ناشایست شناخته می‌شوند. 

بارداری ناخواسته

یکی دیگر از معایب رابطه جنسی پیش از ازدواج، احتمال بارداری ناخواسته است. از همین رو توصیه می‌شود که حتی اگر در دوران عقد و نامزدی به سر می‌برید، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید و این کار را به بعد از ازدواج موکول کنید. بارداری ناخواسته می‌تواند تمام برنامه‌ریزی‌های شما را برای زندگی برهم زند.

انتقال بیماری‌های جنسی

یکی دیگر از معایب داشتن روابط جنسی متعدد پیش از ازدواج، انتقال بیماری‌های مقاربتی و جنسی است. پیش از ازدواج شناخت افراد نسبت به یکدگیر بسیار کم است؛ از همین رو نمی‌توان این اطمینان را داشت که فرد مقابل شما دچار بیماری‌های مقاربتی نباشد. همچنین پیش از ازدواج هیچ آزمایش و تستی برای تشخیص بیماری‌های مقاربتی گرفته نشده است و همین موضوع ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد.

مقایسه شریک جنسی با همسر

یکی دیگر از معایب داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج، مقایسه شریک جنسی با همسر است. افرادی که روابط جنسی متعددی را پیش از ازدواج تجربه کرده‌اند، به صورت ناخودآگاه همسر خود را با شریک‌های عاطفی و جنسی گذشته مقایسه می‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث بی‌میلی زوج‌ها نسبت به یکدیگر شود.

سکس تراپی

تفاوت قدرت جنسی

یکی دیگر از مشکلات رابطه جنسی پیش از ازدواج، تفاوت در قدرت جنسی و مهارت‌های جنسی افراد است. افرادی که پیش از ازدواج روابط جنسی متعددی را تجربه کرده‌اند، قدرت جنسی بالاتری دارند؛ همچنین انتظار و توقع آن‌ها از رابطه جنسی بیشتر می‌شود. حال تصور کنید که همسر فرد، تجربه جنسی پیش از ازدواج نداشته باشد. این موضوع باعث برهم خوردن تعادل هنگام رابطه جنسی می‌شود و ناراحتی و نارضایتی از رابطه جنسی را برای هر دو طرف به همراه دارد.

تفاوت در قدرت جنسی زوجین، یکی از مشکلات جنسی رایج در ازدواج است که باعث کاهش کیفیت رابطه جنسی و نارضایتی زوج‌ها می‌شود. خوشبختانه اغلب مشکلات جنسی به‌راحتی قابل درمان هستند؛‌ برخی از مشکلات جنسی ممکن است ریشه فیزیولوژیکی داشته باشد، اما اغلب آن‌ها به دلیل برخی از اختلالات روانی به وجود می‌آیند. با مراجعه به سکس تراپیست و شرکت در جلسات سکس تراپی، به راحتی می‌توانید اغلب این مشکلات را حل کنید.

سرد شدن نسبت به ازدواج

رابطه جنسی پیش از ازدواج ممکن است که باعث سرد شدن افراد نسبت به ازدواج و تعلل در ازدواج شود. این موضوع بیشتر در مردها دیده می‌شود. هنگامی که نیازهای جنسی فرد خارج از ازدواج پاسخ داده شود، یکی از انگیزه‌های اصلی برای ازدواج از بین می‌رود و ممکن است افراد نسبت به ازدواج سرد شوند.

مانع شناخت کامل

یکی از اصلی‌ترین معایب رابطه جنسی پیش از ازدواج، عدم شناخت زوجین نسبت به یکدیگر است. رابطه جنسی سرشار از شور و هیجان است و صمیمیت و وابستگی زیادی به همراه دارد. افرادی که پیش از ازدواج با یکدیگر رابطه جنسی برقرار می‌کنند، ممکن است به قدری در این هیجان و اشتیاق غرق شوند که دیگر فرصتی برای شناخت یکدیگر نداشته باشند.

داشتن رابطه جنسی پیش از ازدواج، افراد را به یکدیگر وابسته می‌کند؛‌ همین موضوع باعث می‌شود که زوجین بسیاری از اشکالات و نقص‌های یکدیگر را نبینند و تن به ازدواج دهند. این مشکلات و تفاوت‌ها پس از مدتی که شور و هیجان اولیه رابطه از بین رفت، خود را نمایان می‌کنند و باعث نارضایتی در زندگی مشترک و در بسیاری از موارد طلاق و طلاق عاطفی می‌شود.

طلاق عاطفی، لفظی است که به زوج‌هایی که رابطه ضعیفی با یکدیگر دارند، گفته می‌شود. رابطه ضعیف بین زن و شوهر باعث سردی در روابط روحی، جسمی، عاطفی و حتی کلامی آن‌ها می‌شود و پس از مدتی زوج خود را در یک رابطه بی‌مهر و بی‌علاقه می‌بینند.

سکس تراپی

پیش از ازدواج رابطه جنسی داشته باشیم؟

یکی از سوالات متداول که بسیاری از زوج‌ها در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌پرسند، این است که قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته باشیم یا خیر. پاسخ به این سوال به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

هیچ روانشناسی نمی‌تواند به طور حتم به شما توصیه کند که پیش از ازدواج رابطه جنسی داشته باشید یا خیر و در نهایت این شما هستید که با توجه به شرایط خود، شریک عاطفی‌، وضعیت خانواده و فرهنگ باید برای این موضوع تصمیم بگیرید. با این حال اگر قصد تجربه رابطه جنسی پیش از ازدواج را دارید، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • زمانی به سراغ رابطه جنسی بروید که رابطه شما مسیر عاطفی سالمی را طی کرده باشد. برای داشتن رابطه جنسی عجله نکنید.
  • رابطه جنسی پیش از ازدواج را زمانی امتحان کنید که نسبت به یکدگیر شناخت داشته باشید.
  • شرایط فرهنگی و خانوادگی خود را بسنجید. رابطه جنسی پیش از ازدواج نباید شرایط را برای ازدواج اجباری یا باج‌گیری عاطفی و سواستفاده جنسی فراهم کند.
  • بهداشت جنسی را رعایت کنید و حتما از وسایل پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
  • اطلاعات خود را درباره رابطه جنسی بالا ببرید؛ در صورت نیاز می‌توانید از سکس تراپیست کمک بگیرید.

جلسات سکس تراپی به زوج‌ها کمک می‌کند تا مشکلات رابطه جنسی خود را حل کنند و سکس باکیفیت‌تری را تجربه کنند. جلسات سکس تراپی تاثیر بسیار زیادی بر رضایت زوجین از رابطه جنسی دارد. توصیه می‌شود، در صورت مواجه با هر مشکل و اختلالی در رابطه جنسی، حتما به سراغ سکس تراپیست بروید و از راهنمایی‌های او بهره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا