خانواده درمانی در چه شرایطی مفید است؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
خانواده درمانی

خانواده درمانی در چه شرایطی مفید است؟

خانواده درمانی یک تکنیک درمانی است که به حل مشکلات و اختلالات درون خانواده می‌پردازد. خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی است که ما در آن پا می‌گذاریم. اگر کودک در خانواده‌ای شاد و سالم رشد پیدا کند، در آینده نیز نسبت به سایر افراد موفق‌تر خواهد بود.

با این حال، همه خانواده‌ها رفتارهای مشابه و مثل هم ندارند. اغلب خانواده‌ها بحران‌های مختلف خانوادگی مثل اختلافات خانوادگی یا اختلالات روان یکی از اعضای خانواده را تجربه می‌کنند؛ در این بین برخی از خانواده‌ها نیز دچار بحران‌های خانوادگی مثل طلاق، مرگ یکی از اعضای خانواده، اعتیاد یکی از اعضای خانواده، بیماری و … می‌شوند.

چنین مشکلاتی می‌تواند روی زندگی تک تک اعضای خانواده تاثیرگذار باشد و زندگی خانوادگی و شخصی همه اعضای خانواده را برهم زند. در چنین شرایطی لازم است که این مشکلات در بستر خانواده و با همکاری همه اعضای خانواده حل شود.

اگرچه روان درمانی و مراجعه به روانشناس می‌تواند تا حدی اختلالات و مشکلات شخصی را حل کند؛ اما بعضی از مشکلات نیز وجود دارند که برای درمان کامل آن لازم است که همه اعضای خانواده همکاری داشته باشند و به یکدیگر کمک کنند؛ در چنین شرایطی، خانواده درمانی کمک بسیار زیادی به حل مشکلات درون خانوادگی می‌کند.

امروزه بسیاری از خانواده‌ها برای حل معضلات بزرگ خانواده، به جای ادامه دادن به کشمکش‌ها و تنش‌های درون خانوادگی، به سراغ جلسات خانواده درمانی می‌روند. در جلسات خانواده درمانی، هر یک از اعضای خانواده درباره موضوع مشخصی از دید خود صحبت می‌کنند و نظر خود را بیان می‌کنند. خانواده درمانگر نیز در همه این جلسات در کنار خانواده حضور دارد و با راهکارهایی که ارائه می‌کند، به کمک خانواده می‌آید.

شرکت در جلسات خانواده درمانی برای حل و درمان بسیاری از مشکلات خانوادگی ضروری است و به ارتقای سلامت روان اعضای خانواده کمک می‌کند. هدف از خانواده درمانی ایجاد محیط خانوادگی شاد و سالم برای رشد و تعالی تک تک اعضای خانواده است.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم درباره خانواده درمانی و شرایطی که مراجعه به زوج درمانگر و درمانگر خانواده می‌تواند برای ما مفید باشد و به حل مشکلات ما کمک کند، صحبت کنیم.

خانواده درمانی به حل بسیاری از مشکلات و بحران‌های خانوادگی کمک می‌کند تا این معضلات آسیب کمتری به اعضای خانواده، به خصوص کودکان، وارد کند. شرکت در جلسات خانواده درمانی هم می‌تواند به صورت خانوادگی و با حضور تمام اعضای خانواده باشد و هم به صورت تکی یا تنها با حضور برخی از اعضای خانواده برگزار شود. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات مشاوه خانواده و خانواده درمانی در محیطی کاملا حرفه‌ای و زیر نظر بهترین متخصصان و مشاوران خانواده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر برای شرکت در جلسه خانواده درمانی وقت رزرو کنید.

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی نوعی درمان گروهی است که با حضور همه اعضای خانواده صورت می‌گیرد. در جلسات خانواده درمانی، درباره مسائل مربوط به خانواده صحبت می‌شود و همه اعضای خانواده در آن حضور دارند و مشکلات و دغدغه‌های خود را بیان می‌کنند.

حضور مشاور خانواده حرفه‌ای در جمع خانواده باعث می‌شود که روابط بین اعضای خانواده‌ به‌درستی بررسی شود و ریشه بسیاری از مشکلات پیدا شود. خانواده درمانگر همچنین روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی را برای حل مشکلات به شما آموزش می‌دهد.

همچنین جلسات خانواده درمانی به همه اعضای خانواده کمک می‌کند تا راه و روش داشتن یک ارتباط موثر در خانواده را یاد بگیرند و پس از این نیز بتوانند با ایجاد گفتگو و بحث منطقی، به حل مشکلات خانوادگی خود بپردازند.

خانواده درمانی به حل بسیاری از مشکلات و چالش‌های درون خانواده کمک می‌کند و توصیه می‌شود در صورتی که خانواده شما با بحران جدیدی روبه‌رو است که خودتان نمی‌توانید به تنهایی از پس آن بر بیایید، حتما به سراغ جلسات خانواده درمانی بروید. معمولا خانواده‌ها در مواجهه با اعتیاد یکی از اعضای خانواده، طلاق والدین، مشکلات مربوط به خیانت، بیماری سخت یکی از اعضای خانواده و … به سراغ خانواده درمانی می‌روند.

از آن جایی که اعضای خانواده زمان زیادی را در کنار یکدیگر سپری می‌کنند، مشکلات و رفتارهای هر یک از اعضای خانواده، روی کل افراد تاثیر می‌گذارد. در چنین شرایطی ممکن است خانواده دچار تنش شود و اعضای خانواده نتوانند به درستی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

خانواده درمانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید در محیطی امن و حرفه‌ای، با یکدیگر به صحبت بپردازید و مشاور خانواده‌ نیز در این بین، به بررسی مشکلات و ارائه راهکارها و آموزش‌هایی برای ارتباط بهتر بین اعضای خانواده می‌پردازد.

برای حل چه مشکلاتی به سراغ خانواده درمانی می‌رویم؟

در حالت کلی می‌توان گفت که زمانی که اعضای خانواده نتوانند با یکدیگر به صحبت و گفتگو بپردازند و ارتباط موثری شکل دهند، شرکت در جلسات خانواده درمانی مفید است. با این حال، بسیاری از مسائل و مشکلات وجود دارد که خانواده را با یک بحران بزرگ و عمیق روبه‌رو می‌کند و نیاز است که در چنین شرایطی از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید. شرکت در جلسات خانواده درمانی در چنین شرایطی می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند تا با حفظ آرامش خود و اعضای خانواده‌تان، به حل مشکل بپردازید. در ادامه برخی از رایج‌ترین مسائل و چالش‌هایی که خانواده‌ها برای حل آن به سراغ مشاور خانواده و خانواده درمانی می‌روند را بررسی می‌کنیم:‌

طلاق والدین

طلاق والدین می‌تواند روی زندگی تک تک اعضای خانواده، به خصوص کودکان، تاثیرگذار باشد. وقتی زن و شوهری تصمیم به جدایی می‌گیرند؛ باید علاوه بر توجه به زندگی و آینده خود، به کودکان نیز توجه داشته باشند. کودکان پس از طلاق والدین بسیار آسیب‌پذیر هستند و در بسیاری از مواقع، کشمکش‌هایی که در این بین وجود دارد، آسیب این موضوع را برای کودک بسیار بیشتر می‌کند.

خانواده درمانی

چه خوب است که اگر تصمیم به جدایی و طلاق داریم، حتما آن را به صورت حرفه‌ای و بالغانه به کودکان خود انتقال دهیم و فرزندمان را وارد بحث‌ها و مشکلات رابطه خود نکنیم. شرکت در جلسات خانواده درمانی می‌تواند به ایجاد محیطی بهتر و ایمن‌تر برای کودکان پس از جدایی والدین کمک کند. در جلسات خانواده درمانی می‌توانید به کمک یک مشاور و روانشناس حرفه‌ای، موضوع طلاق و جدایی خود را برای فرزندتان بیان کنید و به کودک کمک کنید تا با این موضوع بهتر کنار بیاید.

اعتیاد یکی از اعضای خانواده

اعتیاد یکی از اعضای خانواده به خصوص پدر خانواده، روی زندگی همه اعضای خانواده تاثیرگذار است و خانواده را با بحران و چالش جدیدی روبه‌رو می‌کند. در بسیاری از موارد فرد معتاد تلاش بسیار زیادی برای ترک کردن و بازگشتن به زندگی نرمال می‌کند؛ اما از آن جایی که از سمت اعضای خانواده طرد شده است، انگیزه‌ی کافی برای انجام این کار را ندارد. شرکت در جلسات خانواده درمانی در چنین شرایطی نیز می‌تواند به حل بحران و کمک به تک تک اعضای خانواده مفید باشد.

ارتباط موثر با نوجوان

مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان

تربیت فرزند و بررسی مشکلات و رفتارهای او یکی از دغدغه‌های اصلی والدین است. با بزرگ شدن کودک و رسیدن به سن نوجوانی، این مسئله بسیار پررنگ‌تر و مهم‌تر جلوه می‌کند. بسیاری از والدین با رسیدن کودک به سن نوجوانی دچار مشکلات ریشه‌ای و عمیق با فرزند خود می‌شوند و ارتباط با نوجوان و درک دنیای او برایشان سخت است. 

عدم وجود صمیمیت و ناتوانی برای شکل‌گیری ارتباط موثر با نوجوان می‌تواند باعث بروز اختلافات مختلف در خانواده شود. در چنین شرایطی نیز می‌توانید از جلسات خانواده درمانی و مشورت با یک مشاور خانواده حرفه‌ای کمک بگیرید. خانواده درمانی به شما کمک می‌کند که یکدیگر را بهتر درک کنید و به دنیای فرزندتان نزدیک‌تر شوید. همچنین در جلسات خانواده درمانی، شما و فرزند نوجوانتان می‌آموزید که چگونه به شیوه‌ای موثر با یکدیگر ارتباط داشته باشید.

مشاوره خانواده نقش پر رنگی را در ارتباط بهتر با نوجوانان بازی می‌کند. از آن جایی که نوجوانی سن حساسی است، معمولا خانواده‌ها در این دوران دچار تعرضات مختلف با فرزند نوجوان خود می‌شوند و نوجوانان شروع به فاصله گرفتن از خانواده می‌کنند. ارتباط موثر با نوجوان تاثیر بسیار زیادی روی رشد روحی فرزند شما خواهد داشت. اگر شما بتوانید در این دوران ارتباط موثر با نوجوان خود داشته باشید، می‌توانید به او در گذر از این دوران حساس کمک کنید و فرزند نوجوان شما این دوران را بهتر طی خواهد کرد.

مشکلات سلامت روان مثل افسردگی

یکی دیگر از مواردی که خانواده درمانی می‌تواند کمک زیادی به حل آن کند، مشکلات سلامت روان یکی از اعضای خانواده است. به عنوان مثال، زمانی که مادر خانواده دچار افسردگی باشد، این موضوع روی تک تک اعضای خانواده تاثیرگذار است؛ همچنین برای درمان افسردگی، شما نیازمند درک شدن از طرف اعضای خانواده‌تان را دارید؛ از این رو، در چنین شرایطی توصیه می‌شود که علاوه بر شرکت در جلسات روان درمانی، جلسات خانواده درمانی را نیز در کنار آن ادامه دهید تا هم اعضای خانواده شما را درک کنند و هم آسیبی که مشکلات سلامت روان یکی از اعضا می‌تواند وارد کند، کمتر شود.

خانواده درمانی به ارتقای سلامت روان کودک در محیط خانواده نیز کمک می‌کند. اگر شما خانواده متشنجی دارید و کودک شاهد بحث‌ها و دعواهای والدین است، این موضوع می‌تواند روی سلامت روان کودک تاثیرگذار باشد. سلامت روان کودک نیز به اندازه سلامت فیزیکی و جسمی آن‌ها مهم است. همانطور که والدین نسبت به بیماری‌های فیزیکی کودکان حساس هستند و با ایجاد محیطی بهداشتی و تغذیه مناسب به دنبال ارتقای سلامت فیزیکی کودکان خود هستند، در مورد سلامت روان فرزند خود نیز باید حساسیت داشته باشند.

خانواده درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات خانواده درمانی در محیطی امن و آرام است. در جلسات خانواده درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، هر یک از اعضای خانواده این امکان را دارند که در مورد موضوع و مسئله مورد نظر از دیدگاه خود صحبت کنند و با یکدیگر به گفتگو بپردازند. درمانگر و مشاور خانواده کلینیک روانشناسی برگ سبز نیز ناظر بر این جلسات است و اعضای خانواده را راهنمایی می‌کند.

در برخی از موارد ممکن است که هر یک از اعضای خانواده، علاوه بر جلسات گروهی خانواده درمانی، نیاز به شرکت در جلسات روان درمانی نیز داشته باشند. در چنین شرایطی، شما می‌توانید در کلینیک روانشناسی برگ سبز، زیر نظر بهترین متخصصان روانشناسی، جلسات روان درمانی را آغاز کنید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات خانواده درمانی برای شما حل مشکلات و معضلات خانواده است. از طریق لینک زیر می‌توانید برای جلسات خانواده درمانی وقت رزرو کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا