آیا می‌توان خیانت همسر را پیشبینی کرد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
خیانت همسر

آیا می‌توان خیانت همسر را پیشبینی کرد؟

خیانت همسر از آن دسته موضوعات چالش‌برانگیزی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را با مشکل اساسی روبه‌رو کند و در بسیاری از مواقع منجر به طلاق عاطفی یا جدایی زوج‌ها می‌شود. متاسفانه آمار خیانت در کشور ما رو به افزایش است و زوج‌های مختلف به دلایل گوناگونی دست به خیانت می‌زنند.

معمولا پس از خیانت همسر، زندگی زوج‌ها به طور کلی تغییر می‌کند و در اغلب موارد، عشق و احساس بین آن‌ها از بین می‌رود؛ با این حال بسیاری از زوج‌ها نیز به دنبال ترمیم رابطه خود می‌روند و تصمیم به ادامه زندگی پس از خیانت همسر می‌گیرند؛ در این بین نیز مشاور خانواده و زوج درمانگر می‌تواند کمک بسیار بزرگی کند.

اگرچه خیانت همسر در گذشته تعریف ساده‌تری داشت؛ اما امروزه می‌توان گفت که خیانت ابعاد مختلفی دارد و به طرق مختلفی می‌تواند صورت بگیرد. علاوه بر این، در گذشته خیانت بیشتر از سمت مرد صورت می‌گرفت؛ اما امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و شرایط به وجود آمده، ما شاهد خیانت از طرف خانم‌ها نیز هستیم.

یکی از سوالاتی که در مورد خیانت مطرح است، این است که آیا می‌توان خیانت همسر را پیشبینی کرد. در بسیاری از مواقع، افراد شک و تردید‌هایی نسبت به خیانت همسر خود دارند؛ برخی به دنبال اثبات آن هستند و بسیاری از افراد نیز آن را نادیده می‌گیرند و تصمیم می‌گیرند که آن را باور نکنند. اگر بتوانیم خیانت همسر را پیشبینی کنیم و به گونه‌ای منطقی و اصولی با آن برخورد کنیم، قطعا آسیبی که خیانت همسر به زندگی و فرزندان وارد می‌کند را می‌توانیم کم‌تر کنیم.

در اغلب موارد، نشانه‌های خیانت همسر در همه افراد یکسان است و رفتارهای مشابه را می‌توانید در مورد خیانت در بین افراد مختلف مشاهده کنید؛ از این رو، با توجه به این رفتا‌رهای خیلی سریع می‌توانید خیانت همسر را پیشبینی کنید.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ دلایل خیانت همسر، نشانه‌ های خیانت و نحوه برخورد با خیانت همسر صحبت کنیم. اگر شما هم در رابطه‌ای حضور دارید که از طرف همسرتان خیانت دیده‌اید یا شک دارید که آیا همسرتان در حال خیانت به شماست، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

خیانت از آن دسته موضوعاتی است که می‌تواند زندگی خانوادگی شما را به طور کلی بر هم بزند و تاثیرات منفی زیادی روی فرزندان خواهد داشت. معمولا زوج‌ها پس از خیانت از یکدیگر دل‌سرد می‌شوند و حتی ممکن است که این موضوع روی آینده آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد و فرد را دچار افسردگی یا کمبود اعتماد به نفس کند؛ از این رو بسیار مهم است که در صورت مشاهده خیانت از طرف همسر، حتما خیلی منطقی و بالغانه با آن برخورد کنید. از آن جایی که در چنین شرایطی، احساست بر افراد غلبه می‌کند و برخورد منطقی کمی دشوار می‌شود، بهتر است که از یک مشاور و درمانگر خانواده کمک بگیرید.

چه قصد جدایی داشته باشید یا بخواهید رابطه‌تان را پس از خیانت ادامه دهید، شرکت در جلسات زوج‌ درمانی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد تا هرچه سریع‌تر و بهتر با این موضوع کنار بیایید و آسیب کمتری ببینید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات مشاوره زوجین برای خیانت است. با شرکت در جلسات زوج درمانی پس از خیانت، می‌توانید این شرایط طاقت‌فرسا و سخت را خیلی بهتر مدیریت کنید و تصمیم‌های عاقلانه‌تر و بهتری بگیرید.

خیانت همسر در زندگی مشترک

یکی از مشکلات اساسی زندگی مشترک که برای برخی از خانواده‌ها ممکن است رخ دهد، خیانت همسر در زندگی مشترک است. خیانت به معنی عهد و پیمان‌شکنی در ازدواج است و ابعاد متفاوتی می‌تواند داشته باشد؛ اما در یک تعریف کلی‌تر می‌توان گفت که هرگونه ارتباط عاطفی و جنسی با فردی غیر از همسر به معنی خیانت و پیمان‌شکنی است.

خیانت تاثیرات مخربی روی زندگی مشترک افراد دارد و بنیان خانواده را به طور کلی بر هم می‌زد؛ با این حال، در بسیاری از مواقع افراد برای حفظ زندگی و جبران گذشته تصمیم می‌گیرند که زندگی خود را پس از خیانت ادامه دهند و خیانت همسر را ببخشند.

بخشیدن خیانت همسر باید همراه با ریشه‌یابی علت خیانت و حل مشکلات زندگی مشترک باشد؛ در غیر اینصورت، خیانت در ادامه زندگی نیز دوباره تکرار می‌شود و هیچ تاثیری نخواهد داشت؛ پس اگر بعد از خیانت همسر، تصمیم به ادامه زندگی و بخشیدن همسر خود گرفتید، بهتر است که حتما پیش از آن با یک زوج درمانگر ماهر مشورت کنید و در جلسات زوج درمانی شرکت کنید.

خیانت تجربه تلخی است که آسیب‌های روحی زیادی به شما وارد می‌کند. تصمیم به ادامه زندگی پس از خیانت، تصمیمی است که باید بسیار هوشمندانه و عاقلانه گرفته شود؛ همچنین زمانی باید به سراغ این تصمیم بروید که ناراحتی‌ها و خشم شما از خیانت همسرتان فروکش کرده باشد تا بتوانید منطقی‌تر تصمیم بگیرید؛ همچنین کمک گرفتن از یک زوج درمانگر ماهر در این مرحله به شما کمک می‌کند.

دلایل اصلی خیانت همسر

خیانت می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد؛ با این حال، هیچ کدام از این دلایل خیانت را توجیه نمی‌کند. هنگامی که در جلسات مشاوره و زوج درمانی در مورد علت اصلی خیانت به همسر از افراد سوال می‌شود، پاسخ‌های گوناگونی را مشاهده خواهیم کرد. عمده دلایل خیانت همسر عبارتندند از:

  • مشکلات اقتصادی و فقر
  • بداخلاقی، بی‌احترامی و بد خلقی همسر
  • ازدواج اجباری و عدم علاقه به همسر
  • اعتیاد همسر
  • عدم توانایی یا عدم توجه به روابط زناشویی
  • عدم رعایت بهداشت فردی همسر
  • تربیت غلط خانوادگی
  • عدم وجود علاقه و عشق در زندگی مشترک
خیانت همسر

مشکلات جنسی یکی از اصلی‌ترین دلایل خیانت همسر در زندگی مشترک است؛ از این رو بسیار مهم است که به مشکلات و اختلالات جنسی در زندگی مشترک توجه داشته باشید و برای حل آن به سراغ یک سکس تراپیست ماهر بروید تا این مشکلات بیش از این، روی زندگی مشترک شما تاثیر نگذارند. مشکلات جنسی می‌تواند رابطه جنسی و عاطفی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. برای آن که زندگی جنسی باکیفیت‌تری را تجربه کنید، لازم است که به دنبال راه حلی برای این مشکلات جنسی باشید. در اغلب موارد، صحبت با طرف مقابل می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات جنسی که در رابطه تجربه می‌کنید، کمک کند؛ اما در برخی از موارد نیز مشکل جدی‌تر است و لازم است که حتما از فردی متخصص که دانش و تجربه بالایی در این زمینه دارد، کمک بگیرید.

نشانه‌ های اصلی خیانت همسر

معمولا وقتی یکی از زوج‌ها اقدام به خیانت می‌کند، می‌توانید این موضوع را در تغییر رفتار او مشاهده کنید و به خیانت همسر پی ببرید. در ادامه برخی از نشانه های اصلی خیانت همسر را معرفی می‌کنیم؛ این نشانه‌ها تنها برخی از نشانه‌های خیانت همسر است و لزوما به معنی این نیست که همسر شما در حال خیانت به شماست و ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. توصیه ما به شما این است که در صورتی که به همسر خود شک دارید و حس می‌کنید که در حال خیانت به شما است، حتما از یک مشاور کمک بگیرید تا بدانید چگونه باید اقدام کنید.

فاصله عاطفی

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌ های خیانت همسر، فاصله عاطفی است. فردی که به همسر خود خیانت می‌کند، سعی می‌کند که روزبه‌روز بیشتر از او فاصله بگیرد و دوری کند. معمولا در این مرحله، زوج‌ها وقت بسیار کمی برای یکدیگر دارند و خیلی کم‌تر با یکدیگر صحبت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر در گذشته روزی یک ساعت با یکدیگر صحبت می‌کردند، حال تنها در مواقع ضروری 

با هم صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند پاسخ یکدیگر را با کلمات کوتاه بدهند و تا حد امکان از یکدیگر فاصله بگیرند.

پنهان‌کاری

یکی دیگر از نشانه های خیانت همسر، پنهان کاری است. اگر همسران رازهای مهمی در زندگی دارند و از یکدیگر پنهان می‌کنند یا به صورت افراطی از شما می‌خواهند که وقت بیشتری با دوستان خود بگذرانید و او را تنها بگذارید، باید کمی نسبت به این موضوع حساس باشید.

مهربانی افراطی

یکی دیگر از نشانه های خیانت همسر، مهربانی افراطی است. اگر رفتار همسر به یکباره تغییر اساسی کرد و همسر شما شروع به مهربانی افراطی کرد، احتمالا خیانتی در جریان است و با این کار سعی می‌کند عذاب وجدان خود را کم کند. در چنین شرایطی زنان توجه بیش از اندازه به همسر خود دارند و سعی می‌کنند همه نیازها را فراهم کنند و مردان با خرج‌های بیش از اندازه برای خانه و همسر و کودکان خود سعی می‌کنند محبت افراطی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا