اهمیت مشاوره و مراجعه به روانشناس در دنیای امروز - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
مراجعه به روانشناس

اهمیت مشاوره و مراجعه به روانشناس در دنیای امروز

زندگی در دنیای امروز بسیار سخت‌تر از گذشته شده است؛ اگرچه امکانات ما نسبت به گذشتگانمان بسیار بالاتر است، اما مشکلات زندگی امروز چندین برابر گذشته است. زندگی در شهر‌های بزرگ و مدرن مشکلات زیادی را را برای سلامت روان انسان به وجود آورده است. دغدغه مشکلات اقتصادی، اضطراب و استرس، تنش بالا، افسردگی، وسواس فکری، مشکلات ناشی از کار زیاد تنها چند مورد از مشکلاتی است که ما در دنیای امروز با آن سروکار داریم. 

در برخی موارد به تنهایی می‌توانیم از پس این مشکلات بربیاییم؛ اما ممکن است این مشکلات به قدری بزرگ باشند و زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار دهند که عملا کاری از دست ما برنیاید. در چنین مواردی صحبت با فردی که بتواند این مسائل را از زاویه‌ای دیگر بررسی کند و راهکارهای مناسبی برای بهبود حال ما و سلامت روان به ما ارائه دهد، می‌تواند بسیار سودمند باشد. اینجاست که مراجعه به روانشناس می‌تواند به ما کمک کند.

اگرچه در گذشته‌ مراجعه به روانشناس تنها در شرایطی که فرد از بیماری روحی و روانی سختی رنج می‌برد انجام می‌شد؛ اما امروزه بسیاری از افراد از خدمات مشاوره و روانشناسی برای بهبود زندگی روزمره و بالا بردن سلامت روان خود استفاده می‌کنند و هفته‌ای یک روز با روانشناس خود ملاقات می‌کنند.

سلامت روان شما به اندازه سلامت جسمی شما اهمیت دارد. چه خوب است همانقدر که هنگام مشکلات جسمی خیلی سریع به پزشک مراجعه می‌کنید، در برابر مشکلات روحی و روانی خود نیز به همین سرعت اقدام کنید و به سراغ یک روانشناس حرفه‌ای بروید.

خوشبختانه امروزه تابوی مراجعه به روانشناس در کشور ما شکسته شده است و دیگر افراد تصور نمی‌کنند که تنها افراد روانی و دیوانه به روانشناس مراجعه می‌کنند. امروزه افراد زیادی را می‌توانید در اطرافیان خود بیابید که برای حل مشکلات روحی خود از کمک یک روانشناس حرفه‌ای و متخصص استفاده می‌کنند.

کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، با دارا بودن بهترین متخصصان و روانشناسان، آماده ارائه خدمات روانشناسی در محیطی کاملا امن و آرام به شما عزیزان است. شما می‌توانید جلسات مشاوره خود را در کلینیک برگ سبز شروع کنید. روانشناسان ما برای حل مشکل در کنار شما خواهند بود.

جهت رزرو وقت مشاوره در کلینیک تخصصی برگ سبز، روی لینک زیر کلیک کنید.

ضرورت مراجعه به روانشناس

همه ما در زندگی لحظات سختی را تجربه خواهیم کرد. لحظاتی که روان ما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند و کنترل و مدیریت احساسات بسیار دشوار خواهد بود. تروما، از دست دادن عزیزان، افسردگی، استرس، اضطراب، ترس، ناامیدی، مشکلات خانوادگی، طرد شدن، دوری از اجتماع و ده‌ها مشکل دیگر در زندگی وجود دارند که ممکن است ما با آن روبه‌رو شویم. معمولا کنترل احساسات در چنین شرایطی و منطقی فکر کردن بسیار سخت می‌شود. در چنین شرایطی لازم است که یک فرد متخصص به کمک شما بیاید تا بتوانید به کمک هم مشکل را از زاویه‌ای دیگر بررسی کنید.

روانشناس دقیقا چنین کاری را برای شما خواهد کرد. اگر در زندگی دچار مشکل روحی و روانی بزرگی هستید، اگر سلامت روان شما دچار مشکل شده است، اگر موضوعی شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و از نظر روانی شما را آزار می‌دهد، مراجعه به روانشناس می‌تواند برای شما مفید باشد.

روانشناس که یک شخص متخصص و آگاه درباره مشکلات روان است، به شما کمک می‌کند تا مشکل و موضوع مورد نظر را بتوانید بهتر درک و حلاجی کنید و با دید بازتری به دنبال حل آن باشید. روانشناس و درمانگر می‌تواند با ارائه راهکارهایی کاملا کاربردی، به حل مشکل شما کمک کند. روانشناس به دنبال تکنیک‌ها و روش‌هایی است که شما را به زندگی عادی بازگرداند و به شما در تحلیل مسئله و مشکلاتتان کمک می‌کند. اگرچه مراجعه به روانشناس به عنوان یک درمان شناخته نمی‌شود، اما مطمئنا یک ابزار عالی برای کمک به شما در یادگیری نحوه مدیریت افکار و احساسات است و از این طریق به بهبود شما کمک خواهد کرد.

مراجعه به روانشناس

کلینیک برگ سبز، با همکاری متخصصان و درمانگران حرفه‌ای، به دنبال ارتقای سلامت روان جامعه است و شما می‌توانید انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی را در کلینیک برگ سبز در محیطی کاملا امن و حرفه‌ای تجربه کنید. 

برای آشنایی با درمانگران کلینیک مشاوره تخصصی برگ سبز روی لینک زیر کلیک کنید. 

از کجا بدانیم که به مشاوره نیاز داریم؟

یکی از پرسش‌های متداول قبل از مراجعه به روانشناس این است که آیا من واقعا به یک روانشناس نیاز دارم؟ در حالت کلی باید گفت که اگر چیزی از نظر روحی و روانی شما را آزار می‌دهد، قطعا مراجعه به روانشناس می‌تواند کمک بزرگی به شما کند؛ اما موضوع همیشه به این سادگی‌ها نیست.

بسیاری از افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، خود هرگز متوجه این موضوع و بیماری نمی‌شوند. برای بسیاری دیگر از بیماری‌های روحی و روانی نیز اتفاق مشابه می‌افتد. در برخی از موارد نیز ممکن است فرد تصور کند که مشکل جدی نیست و پس از مدتی به خودی خود خوب می‌شود.

اینجاست که شناخت علائم و رفتارها اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین نشانه‌هایی که بیان می‌کند شما نیاز به مراجعه به روانشناس دارید را بررسی می‌کنیم؛ اما پیش از آن بهتر است یادآوری کنیم که مراجعه به روانشناس و دریافت درمان تخصصی به هیچ عنوان خجالت‌آور نیست.

مراجعه به روانشناس، یک محیط امن و محرمانه را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید به راحتی صحبت کنید و احساسات خود را بیان کنید. در دنیا میلیون‌ها نفر وجود دارند که با مشکلات روانی مثل شما درگیر هستند و به تنهایی از پس آن برنمی‌آیند و شما در این امر تنها نیستید. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، از هر پنج نفر، یک نفر دچار مشکلات روحی و روانی است؛ پس بهتر است در صورت مواجه با مشکلات روحی یا مشاهده هریک از علائمی که در ادامه بررسی می‌کنیم، در سریع‌ترین حالت ممکن به یک روانشناس مراجعه کنید.

مراجعه به روانشناس

درگیری احساسی شدید

اگر با احساسات شدیدی روبه‌رو هستید که مدیریت و کنترل آن بسیار دشوار است، وقت آن است که از یک مشاور کمک بخواهید. این موضوع می‌تواند به شدت شما را تحت فشار قرار دهد و بعد منطقی شما تحت تاثیر قرار گیرد و آنقدر شدید باشد که شما را در انجام کارهای روزانه نیز ناتوان کند. فشارهای عاطفی می‌تواند به علت استرس، ضربه روحی، مسائل مربوط به رابطه و … باشد و زندگی شما را به طور کلی مختل کند؛ زیرا شما برای حل و فکر کردن به آن باید انرژی زیادی را مصرف کنید و همین موضوع شما را از انجام کارهای زندگی نرمال دور نگه می‌دارد.

پرخوابی یا کم‌خوابی

میزان خواب و سلامت روان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در صورت داشتن بیماری روانی شما مستعد به بی‌خوابی یا پرخوابی می‌شوید. بر اساس تحقیقات، کم خوابی می‌تواند منجر به بروز تفکرات منفی در فرد شود و شما را از نظر احساسی بسیار تحریک‌پذیر کند؛ همچنین برخی از افراد هنگام مواجه با مشکلات روحی، برای فرار از مشکل به خواب پناه می‌آورند و مدت زمان زیادی را در شبانه روز می‌خوابند. مشکلات خواب در افرادی که دارای اضطراب، افسردگی و اختلال دوقطبی هستند نیز بسیار شایع است. در صورت بروز علائم بی‌خوابی یا پرخوابی در خود یا هریک از اطرافیانتان، بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال بررسی علت آن باشید و از یک روانشناس در این باره کمک بخواهید.

دوری از جمع

مشکلات روحی می‌تواند شما را از حضور در جمع‌ دوستان و خانواده دور کند و به مرور شما به انزوا کشیده می‌شود. دقیقا هنگامی که شما نیاز به حضور افرادی دارید که آن‌ها را دوست بدارید و به شما یادآوری کنند که دوستتان دارند، شما شروع به دوری از آن‌ها می‌کنید و همین مسئله می‌تواند باعث تشدید علائم شما شود. اگر از حضور در جمع‌های مختلف دوری می‌کنید، اغلب اوقات در تنهایی به سر می‌برید و حوصله‌ای برای وقت گذراندن با دیگران ندارید، یکی از نشانه‌های مهم برای این است که شما به کمک نیاز دارید و بهتر است به روانشناس مراجعه کنید.

احساس ناامیدی

اگر دائما در زندگی احساس ناامیدی دارید، ممکن است با افسردگی روبه‌رو باشد. مراجعه به روانشناس می‌تواند به شما در کنترل افکار منفی و تجزیه تحلیل آن کمک کند.

اضطراب زیاد

اضطراب و استرس دائم یکی دیگر از علائمی است که نشان می‌دهد شما نیاز به مراجعه به روانشناس دارید. روانشناس می‌تواند در مدیریت این افکار به شما کمک کند و به شما آموزش دهد که چگونه این افکار را به کنترل خود دربیاورید.

بی‌اهمیتی همه چیز

اگر سلامت روان شما دچار مشکل باشد، ممکن است دیگر هیچ چیز در زندگی برای شما اهمیت نداشته باشد. این موضوع در افراد مبتلا به افسردگی بسیار شایع است. ممکن است فرد به یکباره تمام اهداف و ارزش‌های خود را زیرپا بگذارد و این موضوعات اهمیت خود را در زندگی فرد به صورت کلی از دست بدهند.

اگر با چنین شرایطی در خود یا اطرافیانتان مواجه شده‌اید، بسیار مهم است که خیلی سریع اقدام کنید و جلسات مشاوره را آغاز کنید؛ زیرا اگر افسردگی به سرعت تشخیص داده نشود و روند درمان آن آغاز نشود، می‌تواند منجر به افکار خودکشی و صدمه به خود شود.

پرخوری عصبی یا کمبود اشتها

مشکلات روحی و روانی می‌تواند باعث کم شدن یا بیشتر شدن اشتها شود و فرد به پرخوری یا نخوردن رو بیاورد. پرخوری عصبی در افرادی که با مشکلات روحی و روانی درگیر هستند بسیار رایج است. مشاوره می‌تواند به شما در کنترل اشتها نیز کمک کند.

ضربه روحی شدید

ضربه روحی یا تروما می‌تواند سلامت روان شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و زندگی نرمال شما را مختل کند. در صورتی که در گذشته یا اخیرا یک ضربه روحی شدید مثل از دست دادن عزیزان، تجاوز، ترک رابطه عاطفی و … را تجربه کرده‌اید و این موضوع شما را بسیار تحت تاثیر قرار داده‌ است، مراجعه به روانشناس می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.

غصه و ناراحتی طولانی مدت

غم و اندوه در زندگی هر کسی ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد؛ اما نحوه برخورد ما با آن بسیار مهم است. اگر مدت زمان زیادی است که با ناراحتی و غم سروکار دارید و حال شما به هیچ طریقی بهتر نمی‌شود، به این معنی است که شما به کمک نیاز دارید و مراجعه به روانشناس می‌تواند در بهتر شدن حال شما موثر باشد.

جلسات روانشناسی تنها مختص به بزرگسالان نیست و گاهی کودکان نیز نیاز به روانشناس و درمان حرفه‌ای پیدا می‌کنند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که کودک را نزد یک روانشناس متخصص کودکان ببریم تا بتواند جلسات روانشناسی کودک را دنبال کند.روانشناسی کودکان با روانشناسی بزرگسالان کاملا متفاوت است. پیش از این در مطلبی جداگانه به بحث روانشناسی کودک پرداخته‌ایم.

مراجعه به روانشناس چه مزایایی را به همراه دارد؟

مراجعه به روانشناس

افکار و احساسات خود را از دید متفاوتی ببینید

مراجعه به روانشناس این امکان را به شما می‌دهد تا مسائل و افکار خود را از دید شخصی دیگر نیز مشاهده کنید. در بسیاری از موارد فرد هنگامی که در بحران روحی به سر می‌برد، درک درستی از شرایط نخواهد داشت و تحلیل اتفاقات برای او ساده نیست. مراجعه به روانشناس به شما کمک می‌کند تا مشکلات و مسائل خود را از دید فرد سومی مشاهده کنید و راهکارهای جدیدی را برای حل مشکل امتحان کنید.

با احساسات خود روبه‌رو می‌شوید

در دنیای پرمشغله امروز فرصت کمی برای تفکر و پرداختن به احساسات پیدا می‌کنیم. با مراجعه هفتگی به روانشناس و بیان احساست و دغدغه‌های خود، این فرصت در اختیار شما قرار می‌گیرد که عمیقا به احساسات خود توجه کنید و آن‌ها را بیان کنید.

مشکلات خود را به آسانی بیان می‌کنید

اغلب افراد نمی‌توانند مسائل و مشکلات زندگی خود را با دوستان و خانواده در میان بگذراند و مجبورند که به تنهایی با آن مواجه شوند؛ در چنین شرایطی مراجعه به روانشناس می‌تواند کمک بزرگی باشد؛ زیرا روانشناس یک فرد کاملا غریبه است و هیچ قضاوتی درباره شما ندارد و شما به راحتی به دور از ترس قضاوت می‌توانید مسائل و مشکلات زندگی خود را با او در میان بگذارید.

راهکار بهتری برای مواجه با مشکلات پیدا می‌کنید

صحبت کردن با روانشناس و به اشتراک گذاشتن مشکلات و احساسات با او، حواس شما را روی مشکل موجود متمرکز می‌کند. روانشناس می‌تواند راهکارهای بهتری برای مواجه با مسئله و حل آن به شما ارائه دهد که می‌تواند در حل مشکل و درمان بیماری‌های روحی به شما کمک کند.

مراجعه به روانشناس

در نهایت باید گفت که در دنیای پر از تنش و استرس امروز، مراجعه به روانشناس می‌تواند کمک بسیار زیادی به سلامت روان و درمان بیماری‌های روحی کند. همانطور که یک پای شکسته را به حال خود رها نمی‌کنید و برای درمان آن به پزشک مراجعه می‌کنید، روان آسیب‌پذیر را نیز باید درمان کنید و آن را به حال خود رها نکنید.

کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی را در محیطی کاملا صمیمی و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. برای مشاهده خدمات روانشناسی بزرگسالان کلینیک برگ سبز روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا