دلایل بی میلی جنسی در زنان - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
دلایل بی میلی جنسی در زنان

دلایل بی میلی جنسی در زنان

بی میلی جنسی یا سرد مزاجی یکی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین زنان است. حدود یک سوم خانم‌ها در طول دوران رابطه زناشویی خود، دچار بی میلی جنسی می‌شوند. بی میلی می‌تواند موقعتی باشد و تنها در برخی شرایط پیش آید که طبیعی است؛ اما اگر بی میلی جنسی زنان به صورت طولانی‌ مدت و دائمی به وجود آید، می‌تواند مشکلات زیادی برای رابطه جنسی و رابطه زناشویی و حتی رابطه عاطفی زوجین ایجاد کند؛ در برخی از موارد، بی میلی جنسی زنان حتی باعث جدایی و طلاق عاطفی نیز شده است.

بی میلی جنسی زنان می‌تواند دلایل فیزیولوژیکی یا روانی مختلفی داشته باشد. در برخی از موارد، مشکلات و اختلالات روحی مثل واژینیسموس می‌تواند باعث بی میلی جنسی در زنان شود. همچنین برخی از اختلالات روان مثل افسردگی و اضطراب نیز باعث کاهش میلی جنسی زنان می‌شوند.

اولین نکته‌ای که در درمان بی میلی جنسی زنان باید در نظر بگیریم، این است که دلیل بی میلی جنسی را پیدا کنیم. مشاهدات نشان داده است که در اغلب موارد، بی میلی جنسی زنان به دلیل بروز برخی از مشکلات و اختلالات روحی روانی یا مشکلات رابطه عاطفی بین زن و شوهر به وجود می‌آید. در چنین شرایطی، مراجعه به روان درمانگر و شرکت در جلسات زوج درمانی می‌تواند به درمان بی میلی جنسی زنان کمک کند. البته در کنار رفع علت اصلی بروز بی میلی جنسی، شرکت در جلسات سکس تراپی نیز می‌تواند به درمان بی میلی جنسی زنان و بالا بردن لذت جنسی کمک کند.

در این نوشته از وبلاگ کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ دلایل بی میلی جنسی زنان برویم و پس از بررسی آن‌ها، روش های درمان بی میلی جنسی در زنان را بررسی کنیم.

شرکت در جلسات سکس تراپی می‌تواند به درمان بسیاری از اختلالات جنسی از جمله بی میلی جنسی کمک کند و این امکان را به زوج‌ها بدهد تا از رابطه جنسی خود لذت بیشتری ببرند و اختلالات جنسی روابط زناشویی خود را حل کنند. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، برای شرکت در جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، وقت رزرو کنید. جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، زیر نظر بهترین متخصصان سکس تراپی برگزار می‌شود که آموزش‌ها و دوره‌های لازم برای برگزاری جلسات سکس تراپی را دیده‌اند. پس با خیالی آسوده از حرفه‌ای برگزار شدن این جلسات، می‌توانید به سکس تراپیست ما اعتماد کنید.

دلایل سرد مزاجی زنان

بی میلی جنسی در زنان یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی خانم‌ها به شمار می‌رود. دلایل زیادی برای بی میلی جنسی زنان وجود دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یکی از اصلی‌ترین دلایل بی میلی جنسی در زنان است. استرس‌های مالی، شغلی، خانوادگی و … می‌تواند باعث سرد مزاجی خانم‌ها شود.

افسردگی

افسردگی دومین عامل شایع سرد مزاجی در خانم‌ها و آقایان است. معمولا افرادی که دچار افسردگی می‌شوند، میلی جنسی بسیار پایینی دارند. همچنین مصرف داروهای ضد افسردگی، روی کاهش میل جنسی تاثیر بسیار زیادی دارد. در صورتی که داروی ضد افسردگی مصرف می‌کنید و میل جنسی پایینی دارید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

افسردگی پس از زایمان نیز می‌تواند روی کاهش میل جنسی زنان تاثیرگذار باشد. برخی از خانم‌ها پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی می‌شوند. در چنین شرایطی، لازم است که حتما برای درمان افسردگی پس از زایمان، به روانشناس مراجعه کنند.

افسردگی پس از زایمان یکی از شایع‌‌ترین اختلالات روانشناختی بین مادرانی است که تازه فرزندشان متولد شده است. زنی که به تازگی زایمان را تجربه کرده است، درگیر تغییرات ناگهانی زیادی می‌شود. تغییرات سطح هورمون‌ها، اختلالات خواب، تغییرات زندگی و نگهداری از فرزند، تغییرات فیزیکی و عاطفی تنها بخشی از تغییراتی است که مادر پس از تولد فرزند با آن مواجه می‌شود.

اولین رابطه جنسی

ترس از حاملگی

یکی دیگر از دلایل سرد مزاجی و بی میلی جنسی خانم‌ها، ترس از حاملگی است. خانم‌هایی که قصد داشتن فرزند ندارند یا سابقه سقط جنین دارند، به صورت ناخودآگاه، علاقه و اشتیاقی به سکس نیز نشان نمی‌دهند؛ به نوعی رابطه جنسی برای این افراد، به معنی پذیرش ریسک بارداری است؛ از همین رو، دچار بی میلی جنسی می‌شوند.

احساس گناه و شرم

در برخی از موارد، بی میلی جنسی زنان می‌تواند به دلیل احساس گناه و شرم از رابطه جنسی باشد. این موضوع، به خصوص در فرهنگ‌هایی که رابطه جنسی امری ناشایست و تابو شناخته می‌شود، بسیار دیده می‌شود.

تجربه جنسی ناموفق یا تجربه آزار جنسی

بی میلی جنسی زنان می‌تواند به دلیل تجربه جنسی ناموفق یا آزار جنسی در گذشته باشد. اغلب افرادی که در گذشته تجاوز جنسی را تجربه کرده‌اند، تا مدت‌ها دچار بی میلی جنسی می‌شوند و برقراری رابطه جنسی برای آن‌ها دشوار است.

واژینیسموس یا مقاربت دردناک

واژینیسموس نیز می‌تواند یکی از دلایل بی میلی جنسی زنان باشد. واژینیسموس یکی از اختلالات جنسی رایج در بین  زنان است که در آن به دلیل درد زیاد، فرد قادر به برقراری رابطه جنسی نیست. واژینیسموس در اغلب موارد ریشه روانی دارد و معمولا با صحبت با درمانگر و شرکت در جلسات سکس تراپی و برخی از تمرین‌های مخصوص، مثل تمرین کگل، خیلی سریع و راحت درمان می‌شود.

واژینیسموس یکی از اختلالات جنسی است که شیوع آن در ایران و کشورهایی که تابو جنسی دارند، بسیار زیاد است. خانم‌های مبتلا به اختلال واژینیسموس نمی‌توانند به‌راحتی رابطه جنسی و دخول را تجربه کنند و سکس برای این دسته از افراد بسیار دردناک یا حتی غیرممکن می‌شود.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا دوران یائسگی نیز یکی دیگر از دلایل سرد مزاجی زنان است. اغلب خانم‌ها با رسیدن به سنین یائسگی، دچار کاهش میل جنسی شدید می‌شوند. این موضوع بیشتر به دلیل کاهش سطح استروژن در بدن است.

مشکلات عاطفی بین زوج‌ها

اگر رابطه عاطفی خوبی با همسرتان ندارید، نباید توقع رابطه جنسی خوب داشته باشید. در برخی از موارد، دلیل سرد مزاجی خانم‌ها در رابطه جنسی به دلیل کمبودهای رابطه عاطفی آن‌هاست. وجود اختلالات بین زن و شوهر می‌تواند باعث بی میلی جنسی در زنان شود. همچنین عادی شدن رابطه جنسی و عدم تنوع در رابطه جنسی به عنوان یکی از دلایل بی میلی جنسی در زنان شناخته می‌شود.

ایجاد تنوع در رابطه جنسی باعث بهبود رابطه جنسی می‌شود. معمولا یکی از شکایت‌هایی که اغلب زوج‌ها مدتی پس از ازدواج دارند، یکنواختی در رابطه جنسی و بی‌توجهی به زندگی جنسیشان است؛ از این رو بسیار مهم است که برای بهبود زندگی جنسی و داشتن یک سکس بهتر تلاش کنید.

درمان بی میلی جنسی در زنان

خوشبختانه در اغلب موارد، بی میلی جنسی در زنان به‌راحتی قابل درمان است. بسیاری از خانم‌ها از این موضوع شرم دارند و برای درمان بی میلی جنسی اقدام نمی‌کنند. باید بدانید که بی میلی جنسی اگر درمان نشود، می‌تواند روی رابطه جنسی شما و همچنین ابعاد دیگری رابطه عاطفی شما تاثیرات منفی بگذارد. از جمله روش های درمان بی میلی جنسی در خانم‌ها عبارتند از:

رابطه جنسی مقعدی

روان درمانی

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، در برخی از موارد بی میلی جنسی به دلیل سایر مشکلات مثل اضطراب یا افسردگی رخ می‌دهد. در چنین شرایطی، با درمان و کنترل این اختلالات، می‌توانیم بی میلی جنسی را نیز درمان کنیم.

سکس تراپی

مشاوره جنسی یا سکس تراپی نیز می‌تواند به درمان بی میلی جنسی و سرد مزاجی خانم‌ها کمک کند. برای آن دسته از افرادی که بی میلی جنسی آن‌ها به دلیل مشکلاتی مثل واژینیسموس یا عدم ارتباط جنسی و عاطفی با همسرشان است، سکس تراپی می‌تواند مفید باشد.

سکس تراپی نوعی درمان روانشناسی و تخصصی برای حل مشکلات رابطه جنسی و بالا بردن کیفیت رابطه جنسی بین زوجین است. رابطه جنسی تاثیر زیادی روی زندگی مشترک دارد و مشکلات رابطه جنسی می‌تواند زندگی مشترک شما را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار دهد.

دارو درمانی

ممکن است پزشک شما در کنار سایر روش‌های درمانی، از برخی از داروها که به افزایش میل جنسی کمک می‌کنند نیز استفاده کند. البته توجه داشته باشید که این داروها عوارضی را برای شما به همراه خواهند داشت. پس از مصرف خودسرانه آن‌ها جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا