چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
ابراز علاقه به همسر

چگونه به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟

ابراز علاقه به همسر، از آن دسته مواردی است که در هر زندگی مشترکی لازم و ضروری است. همه ما در طول زندگی خود نیازمند آن هستیم که دوست داشته شویم و این حس دوست داشته شدن را از اطرافیان و خانواده خود، به خصوص همسرمان، دریافت کنیم. اما این موضوع برای برخی از زوج‌ها، به خصوص زوج‌های سنتی‌تر، کمی سخت است. بسیاری از زوج‌ها، حتی پس از گذشت سال‌ها از زندگی مشترکشان، همچنان در ابراز علاقه به یکدیگر دچار ضعف و مشکل هستند.

تا صحبت از ابراز علاقه به همسر به میان می‌آید، ذهن ما به سمت ابراز علاقه کلامی و گفتن کلماتی مثل « دوستت دارم» می‌رود. اگرچه ابراز علاقه کلامی نیز یکی از انواع ابراز علاقه و رایج‌ترین شکل ابراز علاقه به همسر است؛ اما باید بدانید که در زندگی مشترک، شکل‌های مختلفی از ابراز علاقه به همسر و خانواده وجود دارد که شما می‌توانید از طریق آن‌ها، عشق و علاقه خود را نسبت به همسرتان نشان دهید.

خرید هدیه، کمک کردن در انجام کارها، احترام گذاشتن به سلیقه‌ و علایق یکدیگر، تبریک گفتن مناسب‌های مختلف، جشن‌های ساده و دونفره، پرستاری و مراقبت کردن و … از جمله روش‌های ابراز علاقه به همسر هستند که باید در زندگش مشترک خود به کار ببرید.

از آن جایی که مردان و زنان ویژگی‌های کاملا متفاوتی با یکدیگر دارند، طبیعی است که نحوه ابراز علاقه آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، مردان معمولا از ابراز علاقه کلامی دوری می‌کنند و سعی می‌کنند علاقه و عشق خود را در قالب هدیه دادن به همسر خود نشان دهند؛ از طرف دیگر، زنان علاوه بر سایر روش‌های ابراز علاقه، نیازمند شنیدن جملات محبت‌آمیز و عاشقانه از طرف همسر خود هستند.

همین تفاوت‌ها می‌تواند در برخی از موارد برای زوج‌ها مشکل ایجاد کند. پس بسیار مهم است زوج‌ها  روش‌های مختلف ابراز علاقه به همسر خود را بیاموزند و مطابق با نیازها و خواست همسرشان، به یکدیگر ابراز علاقه کنند.

ابراز علاقه در زندگی مشترک باعث می‌شود که از حالت روزمرگی خارج شوید و هر روز بتوانید به شیوه‌ای متفاوت و خاص، علاقه و محبت خود را به همسرتان نشان دهید. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره روش‌های ابراز علاقه به همسر و بیان عشق صحبت کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از زوج‌هایی هستید که در ابراز علاقه به یکدیگر ضعیف عمل می‌کنید، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید تا با انواع شیوه های ابراز علاقه به همسر آشنا شوید.

یکی از مواردی که اغلب زوج‌ها در جلسات زوج درمانی و مشاوره نسبت به آن گلایه دارند، ضعف در ابراز علاقه و عشق به یکدیگر است. معمولا مردها در ابراز علاقه به همسر، به خصوص ابراز علاقه کلامی، دچار ضعف هستند و نمی‌توانند عشق، محبت و علاقه خود را در قالب کلمات مختلف به همسر خود بیان کنند؛‌ از این رو، خانم‌ها این کمبود را در زندگی مشترک خود احساس می‌کنند که می‌تواند در ادامه، به ایجاد مشکلات مختلف در زندگی مشترک منجر شود. یکی از مواردی که در جلسات مشاوره ازدواج و زوج درمانی انجام می‌شود، آموزش شیوه های مختلف ابراز علاقه به همسر است. ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، سعی کرده‌ایم تا با ایجاد محیطی گرم و صمیمی و در عین حال ایمن، جلسات مشاوره زوجین و زوج درمانی را زیر نظر بهترین درمانگر خانواده و زوج درمانگران برگزار کنیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت زوج درمانی، روی لینک زیر کلیک کنید.

چرا باید به همسر خود ابراز علاقه کنیم؟

هر مرد و زنی دوست دارد که از عشق همسرش نسبت به خود مطئمن شود. ابراز علاقه به همسر باعث می‌شود که هم خودتان و هم همسرتان احساس بهتری نسبت به زندگش مشترک و خودتان پیدا کنید و اعتماد به نفستان بالاتر رود.

ابراز علاقه به همسر باعث ایجاد حس اعتماد و اطمینان دو طرفه می‌شود و استرس و احساسات منفی نسبت به خود و زندگی مشترکتان را کاهش می‌دهد و هر روز به شما یادآوری می‌کند که زندگی‌ای همراه با عشق و علاقه دارید و کسی را در کنار خود دارید که شما را خیلی دوست دارد.

ابراز علاقه به همسر باعث می‌شود که احساس رضایت و شادی شما نسبت به ازدواج و زندگی مشترکتان بالا رود و از پس مشکلات و سختی‌های زندگی مشترک راحت‌تر بربیایید. علاوه بر این موارد، جالب است بدانید که ابراز علاقه به همسر روی کیفیت رابطه جنسی شما نیز تاثیرگذار است و باعث می‌شود که روابط جنسی بهتری را کنار هم تجربه کنید.

روش های ابراز علاقه به همسر

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، روش‌های گوناگونی برای ابراز علاقه به همسر وجود دارد و ابراز علاقه و عشق به همسرمان تنها محدود به ابراز علاقه کلامی نمی‌شود. در ادامه، برخی از جذاب‌ترین ایده‌های ابراز علاقه به همسر را با هم بررسی می‌کنیم. به کمک این روش‌ها شما می‌توانید زندگی مشترک جذاب‌تر و شاداب‌تری را در کنار هم تجربه کنید.

گوش دادن فعال به صحبت‌های همسر

گوش دادن فعال به صحبت‌های یکدیگر یکی از روش‌های ابراز علاقه به همسر است. هنگامی که همسرتان از مشکلات و خستگی‌های روزش برای شما صحبت می‌کند، نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید و به صورت فعالانه به صحبت‌های او گوش دهید. سعی کنید که با تکان دادن سر یا گفتن کلامتی مثل «خب» صحبت‌های او را دنبال کنید و نشان دهید که متوجه صحبت‌هایش هستید.

علاوه بر این، با زبان بدن خود یا گرفتن دست‌های همسرتان نیز می‌توانید با او همراهی کنید. شاید در ابتدا فکر کنید که این کار تاثیر چندانی ندارد، اما باید بدانید که این حس را به همسرتان منتقل می‌کنید که برای او احترام قائلید و احساسات او برایتان مهم است.

مهارت گوش دادن موثر یکی از مهارت‌های نرم (soft skills) در زندگی است که به ما کمک می‌کند خیلی سریع‌تر به سمت اهداف خود حرکت کنیم و در افزایش خلاقیت ما نقش بسیار بالایی دارد. گوش دادن موثر که گاها تحت عناوینی مثل گوش دادن فعالی یا خوب گوش دادن نیز از آن یاد می‌شود، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم خیلی سریع‌تر مفاهیم را از دنیای اطراف خود بگیریم و بهتر و دقیق‌تر آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنیم.

توجه به نیازهای همسر

یکی دیگر از روش های ابراز علاقه به همسر، توجه به نیازهای همسرمان است. لزوما همسرمان همه نیازهای خود را به صورت مستقیم به ما بیان نمی‌کند؛ با رفع نیازهایی که همسرمان با ما در میان نمی‌گذارد، می‌توانیم توجه و علاقه او را نسبت به خود جلب کنیم و علاقه و عشقمان را نیز به همسر خود نشان دهیم. به عنوان مثال، وقتی همسر شما یک روز کاری سخت را می‌گذراند، با پذیرایی و آوردن یک چای یا دمنوش گرم می‌توانید علاقه و عشق خود را به همسرتان نشان دهید.

دوری از رفتارهای کلیشه‌ای

برخی از رفتارها  مثل هدیه دادن، گل گرفتن برای همسر، خریدن شکلات، دعوت به یک شام گران قیمت و … از جمله رفتارهای کلیشه‌ای ابراز علاقه به همسر می‌باشد که اگرچه خوب است و می‌تواند علاقه و عشق شما را نسبت به همسرتان نشان دهد، اما برای همه مناسب نیست و همین کلیشه‌ای بودن آن می‌تواند از تاثیرگذاری‌اش کم کند.

به جای کپی‌برداری از رفتارهای کلیشه‌ای، فکر کنید که همسرتان با چه چیزهایی واقعا خوشحال می‌شود و سعی کنید که از این طریق عشق و علاقه خود را به او نشان دهید. به عنوان مثال، شاید شهربازی رفتن برای همسرتان چندین مرتبه جذاب‌تر و زیباتر از شام خوردن در یک رستوران لوکس و گران‌قیمت، ارزش داشته باشد. پس برای ابراز علاقه، کلیشه‌ها را کنار بگذارید و به دنبال روش‌هایی باشید که همسرتان واقعا آن را دوست دارد.

نشان دادن علاقه به کارهای لذت‌بخش برای همسر

اگر می‌خواهید به همسر خود ابراز علاقه کنید، به کارهایی که او دوست دارد انجام دهد، از خود علاقه و هیجان نشان دهید و با هم انجام دهید؛ حتی اگر انجام آن کار برای شما خیلی جذاب و لذت‌بخش نباشد. به خاطر همسرتان آن را امتحان کنید و مطمئن باشید که با این کار، همسرتان را خیلی خوشحال خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر همسرتان عاشق فیلم دیدن است، می‌توانید قرارهای هفتگی سینمایی با هم بگذارید و با یکدیگر به سینما بروید.

کمک به همسر در انجام کارها

یکی از روش‌های ابراز علاقه به همسر، کمک به یکدیگر در انجام کارها و وظایف است. قطعا برای همه ما پیش آمده است که از انجام کارهای تکراری خسته می‌شویم و برخی از روها، حس‌وحال انجام آن‌ها را نداریم. با کمک به همسر خود در انجام چنین کارهایی، می‌توانیم به او نشان دهیم که چقدر دوستش داریم.

به عنوان مثال، برخی از شب‌ها شما به جای همسرتان ظرف‌ها را بشویید یا اگر وظیفه خرید کردن برای خانه یا بردن زباله‌ها به عهده همسرتان است، زمانی که احساس می‌کنید همسرتان خسته‌اس، به او پیشنهاد دهید که شما به‌جایش این کارها را انجام دهید و در حالت کلی سعی کنید که در انجام وظایف خانه، با یکدیگر همکاری داشته باشید.

شاید در هیچ دوره‌ای به اندازه امروز، صحبت از تقسیم وظایف خانه به میان نمی‌آمد. در گذشته و جوامع سنتی‌تر، معمولا مرد وظیف انجام کارهای بیرون از خانه را به عهده داشت و زن مسئول انجام تمام وظایف داخل خانه است. تقسیم وظایف خانه، اهمیت بسیار بالایی دارد و این امکان را به همه اعضای خانواده می‌دهد تا در کنار هم، تلاش کنند. همچنین تقسیم وظایف خانه باعث می‌شود که تمام بار کارهای خانه و خانه‌داری، که توان و انرژی زیادی را از فرد می‌گیرد، تنها روی دوش مادر و زن خانواده نباشد و خانم خانه هم فرصتی برای خود و پرداختن به علاقه‌مندی‌ها پیدا کند.

جشن گرفتن

یکی دیگر از روش های ابراز علاقه به همسر، جشن گرفتن مناسبت‌های خاص، به خصوص مناسبت‌هایی مثل سالگرد ازدواج است. نیازی نیست که حتما یک جشن بزرگ و پرهزینه بگیرید؛ بلکه می‌توانید در عین سادگی، یک جشن دو نفره بگیرید و غذای مورد علاقه همسرتان را در خانه درست کنید یا از رستوران مورد علاقه همسرتان غذا سفارش دهید و با این کار به او نشان دهید که چقدر حضورش در زندگی شما مهم است.

رابطه سالم با همسر این امکان را به شما می‌دهد تا روابط صمیمی‌تر و زندگی بهتر و سرشار از عشق را تجربه کنید. قطعا هر نوع رابطه‌ای نیاز به مراقبت و توجه دارد و باید مطابق با اصول مخصوص خود پیش برود. رابطه عاطفی و رابطه با همسر نیز از این قاعده مستثنی نیست و شما برای آن که بتوانید زندگی سالم‌تر و شادتری را در کنار همسر خود تجربه کنید، باید اصول رابطه سالم با همسر را بشناسید و مطابق با آن رفتار کنید.

ابراز علاقه کلامی

اگرچه با روش‌های بالا نیز می‌توان عشق و علاقه خود را به همسرتان نشان دهید؛ اما هیچ کدام از این روش‌ها جای ابراز علاقه کلامی را نمی‌گیرند. حتما ابراز علاقه کلامی نیز با همسرتان داشته باشید و هر روز به او بگویید که دوستش دارید. حتی می‌توانید وقتی همسرتان مشغول کار است، با یک پیام متنی ابراز به او ابراز علاقه کنید.

بوسیدن و ابراز علاقه لمسی

قطعا یکی از شیوه‌های مهم ابراز علاقه به همسر، ابراز علاقه لمسی و بوسیدن است. ممکن است که با گذشت چند سال از ازدواجتان، دیگر مثل سابقه بوسه‌های طولانی‌ مدت یا معاشقه را تجربه نکنید. سعی کنید که حتما برای ابراز علاقه لمسی و بوسیدن همسرتان وقت بگذارید. این باعث می‌شود همسرتان حس کند هنوز بوسه‌هایش به‌اندازه‌ی اولین بوسه‌ی بعد از ازدواج برایتان جذاب و دلنشین است.

ابراز علاقه به همسر، یکی از ویژگی‌های یک ازدواج موفق به شمار می‌رود. زوج‌های موفق می‌دانند که چگونه با یکدیگر تعامل کنند. در یک ازدواج موفق هر یک از زوجین وظایف به خصوصی را بر عهده دارند و مشکلات زندگی تنها بر دوش یک نفر نیست. در یک ازدواج موفق زوج‌ها از یکدیگر حمایت می‌کنند و در سختی‌ها و مشکلات کنار یکدیگر می‌مانند. یک زوج موفق تلاش می‌کنند تا محیطی آرام و صمیمی برای کنار هم بودن ایجاد کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا