ویژگی‌ های یک ازدواج موفق - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

ویژگی‌ های یک ازدواج موفق

یک ازدواج موفق دارای ویژگی‌ها و شرایط به خصوصی است. زوج‌های موفق می‌دانند که چگونه با یکدیگر تعامل کنند. در یک ازدواج موفق هر یک از زوجین وظایف به خصوصی را بر عهده دارند و مشکلات زندگی تنها بر دوش یک نفر نیست. در یک ازدواج موفق زوج‌ها از یکدیگر حمایت می‌کنند و در سختی‌ها و مشکلات کنار یکدیگر می‌مانند. یک زوج موفق تلاش می‌کنند تا محیطی آرام و صمیمی برای کنار هم بودن ایجاد کنند.

اگرچه هر زوج خصوصیات رفتاری، فرهنگی، اجتماعی، وضعیت مالی و … متفاوتی دارند؛ اما ویژگی‌ های یک ازدواج موفق در بین همه آن‌ها یکسان است. مهم نیست چه مدت از ازدواج شما گذشته است یا چه شرایط و مشکلاتی در زندگی شما حکم فرماست، برای داشتن یک ازدواج موفق باید به دنبال ایجاد ویژگی‌ های ازدواج موفق در زندگی خود باشید.

اگر شما هم به دنبال یک ازدواج موفق هستید یا می‌خواهید بدانید که ازدواج شما تا چه اندازه موفق است؛ این مقاله مخصوص شماست. در این نوشته از سری مقالات مرکز مشاوره برگ سبز می‌خواهیم به سراغ ویژگی های یک ازدواج موفق برویم و نکات مهم برای داشتن یک ازدواج سالم را بررسی کنیم.

مشاوره پیش از ازدواج یکی از مواردی است که می‌تواند در انتخاب درست شریک زندگی و آموزش مهارت‌های لازم برای داشتن یک ازدواج موفق به شما کمک کند. شما می‌توانید جلسات مشاوره پیش از ازدواج را در کلینیک تخصصی روانشناسی برگ سبز شروع کنید. 

یک ازدواج موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیشبینی این که یک ازدواج موفق خواهد بود یا خیر کار دشوار و غیرممکنی است؛ حتی در مشاوره پیش از ازدواج نیز، زوج درمانگر به صورت صد درصدی نمی‌تواند ادعا کند که شما زوج خوشبختی خواهید شد یا خیر و تنها مهارت‌ها و نکات مهم در یک ازدواج و زندگی مشترک را به شما آموزش می‌دهد. 

برای داشتن یک ازدواج موفق شما باید مهارت‌های مختلفی را بدانید و ویژگی‌های به خصوصی را در زندگی خود پیاده‌سازی کنید. در ادامه برخی از ویژگی های یک ازدواج موفق را بررسی می‌کنیم:

ارتباط سالم و صمیمی

از مهم‌ترین ویژگی‌ های یک ازدواج موفق، تعامل و ارتباط سالم بین زوج‌هاست. در یک ازدواج سالم و موفق، شما باید بتوانید به راحتی با همسر خود ارتباط برقرار کنید و درباره احساسات، عواطف، مشکلات و اختلافات به راحتی صحبت کنید.

ویژگی های ازدواج موفق

توانایی ایجاد یک گفتگو آرام و صمیمی یکی از ویژگی‌ها و مهارت‌هایی است که هر زوج موفقی باید یاد بگیرند. در یک تعامل سالم، شما علاوه بر اینکه نیاز‌ها و احساسات خود را بیان می‌کنید، باید بتوانید شنونده خوبی برای صحبت‌های طرف مقابل نیز باشد و به حرف‌های او به دقت گوش دهید تا بفهمید دقیقا به چه چیزی نیاز دارد.

تشکر و قدردانی

در یک ازدواج موفق، تشکر و قدردانی از یکدگیر جریان دارد. شما باید به خاطر تلاش‌ها، هر چند کوچک، شریک زندگیتان از او تشکر و قدردانی کنید. با این کار این حس را به همسرتان منتقل می‌کنید که زحمات و کارهای او را می‌بینید و برایتان ارزشمند است.

ویژگی های ازدواج موفق

داشتن زمان برای‌ فعالیت‌های دو نفره

معمولا پس از به دنیا آمدن اولین فرزند، زوج‌ها زمان کمتری برای یکدیگر دارند و تمام فعالیت‌های آن‌ها به صورت خانوادگی و در کنار فرزندان انجام می‌شود. یکی از ویژگی‌ های ازدواج موفق، داشتن زمان‌های دو نفره است. حتی اگر شما فرزندی دارید، بهتر است زمانی را به خود و همسرتان اختصاص دهید و اوقات دو نفره را با یکدیگر سپری کنید. می‌توانید فعالیت دیگر برای فرزند خود در نظر بگیرید. مثلا او را به مهد کودک بفرستید یا از پرستار کودک بخواهید از او مراقبت کند؛ سپس یک برنامه دو نفره با همسرتان بچینید و مانند سابق با یکدگیر وقت بگذرانید.

شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که قبل از ازدواج در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت می‌کنند، در آینده نیز زندگی موفق‌تر و سالم‌تری را تجربه می‌کنند. جلسات مشاوره پیش از ازدواج این امکان را به شما می‌دهد تا شناخت دقیق‌تر و درست‌تری نسبت به یکدیگر پیدا کنید و خواسته‌ها و نیازهای خود و همسرتان از زندگی را شناسایی کنید. همین موضوع جلوی بروز بسیاری از اختلافات در آینده را می‌گیرد. همچنین در جلسات مشاوره پیش از ازدواج نحوه تعامل و گفتگوی صحیح به زوج‌ها آموزش داده می‌شود که کمک بسیار بزرگی برای زندگی آینده آن‌ها نیز هست.

مشاوره پیش از ازدواج، نوعی روش درمانی است که توسط یک درمانگر یا مشاور متخصص در زمینه زوج درمانی انجام می‌شوند و به زوجین کمک می‌کند تا برای ازدواج آمادگی پیدا کنند. مشاوره پیش از ازدواج به کمک یک درمانگر صورت می‌گیرد و زوج درمانگر به شما  کمک می‌کند تا مسائل موجود در رابطه را شناسایی کنند. همچنین مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای شروع یک زندگی مشترک را یاد بگیرد.

نیاز به تنهایی

در یک ازدواج موفق هر یک از زوج‌ها به زمانی برای خود و یک فضای شخصی احتیاج دارند. شما باید این امکان را برای خود و همسرتان فراهم کنید تا بتوانید ساعاتی از روز را به کارها و علایق شخصی خود رسیدگی کنید و یک فضای آرام و شخصی برای خود داشته باشید.

یک تصور اشتباه اما رایج در مورد ازدواج این است که پس از ازدواج، زوج‌ها باید تمامی فعالیت‌ها و تفریحات را با یکدیگر انجام دهند و هیچ چیز خصوصی و شخصی بین زوجین نباید وجود داشته باشد؛ در صورتی که داشتن یک فضای شخصی و خصوصی برای خود یکی از نیازهای ضروری هر انسانی است. بعد از ازدواج شما به فضایی خصوصی نیاز خواهید داشت تا بتوانید تنهایی با خود خلوت کنید و انرژی خود را بازیابی کنید.

پذیرش اختلاف نظر

کاملا طبیعی است که شما در زندگی مشترک بر سر برخی از موارد اختلاف نظر داشته باشید؛ اما نکته مهم در این بین نحوه برخورد شما با این اختلاف نظرهاست. در وهله اول باید بپذیرید که ممکن است همسر شما در برخی از موارد با شما مخالف باشد و این موضوع هیچ اشکالی ندارد. سپس سعی کنید که هنگام اختلاف نظر، با یکدیگر به صورت محترمانه رفتار کنید و به نظرات یکدیگر با دقت گوش دهید.

توجه داشته باشید که اختلاف نظرهای موجود در رابطه نباید باعث شود که به یکدیگر توهین کنید یا سعی کنید با اصرار و فشار نظر خود را نهایی کنید. اگر هنگام بحث عصبانی شدید، بهتر است در همان لحظه صحبت را متوقف کنید و ادامه گفتگو را زمانی دیگر که آرام‌تر و منطقی‌تر بودید ادامه دهید.

حتی خوشبخت‌ترین و خوشحال‌ترین زوج‌ها نیز ممکن است بر سر مسائل مهم دچار اختلاف نظر شوند و این اختلاف نظر منجر به ایجاد مشکل در رابطه آن‌ها شود. بروز مشکل غیر قابل اجتناب است؛ مهم نحوه برخورد زوج‌ها با مشکل برای حل آن است. برای حل بهتر مشکلات رابطه می‌توانید از یک زوج درمانگر ماهر کمک بگیرید. 

اعتماد سازی

یکی دیگر از ویژگی های یک ازدواج موفق اعتماد است. بدون اعتماد به یکدیگر، زندگی شما سراسر شک و تردید خواهد بود و لحظه‌ای آرامش نخواهید داشت. شک، گارد گرفتن نسبت به یکدیگر، بازجویی از یکدیگر، تجاوز به حریم شخصی یکدیگر و مسائلی از این دست می‌تواند به راحتی زندگی شما را نابود کند. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق زوج‌ها، عدم اعتماد به یکدیگر است.

بخشش

یکی دیگر از ویژگی های یک ازدواج موفق، توانایی بخشیدن یکدیگر است. شما یا همسرتان ممکن است در طول زندگی دچار اشتباه شوید. نکته‌ای که در این بین اهمیت دارد، بخشیدن یکدیگر است. هیچ شخصی بی‌نقص نیست و شما باید بتوانید در صورت بروز اشتباه از سمت همسرتان، او را ببخشید.

توانایی حل اختلاف

یک زوج موفق باید بدانند که در صورت وجود اختلاف و مشکل در زندگی، چگونه آن را حل کنند تا کمترین آسیب به زندگی و رابطه آن‌ها وارد شود. شما به عنوان یک زوج باید بتوانید که اختلافات موجود بین خود را با گفتگو حل کنید. در صورت بروز اختلاف جدی که به تنهایی قادر به حل آن نیستید، می‌توانید از یک زوج درمانگر کمک بگیرید. یکی از ویژگی‌ های یک ازدواج موفق، تمایل افراد برای شرکت در جلسات زوج درمانی در صورت بروز مشکل است.

زوج درمانی یک روش درمانی و تکنیک مشاوره است که به شما کمک می‌کند تا تعارضات و مشکلات بین خود و همسرتان را به درستی حل کنید. در جلسات زوج درمانی، یک مشاور که تخصص و تجربه کار بالینی با زوجین را دارد، حضور دارد و به شما که در یک رابطه عاشقانه مثل ازدواج هستید کمک می‌کند تا یکدیگر را در وهله اول درک کنید و سپس به روشی اصولی به حل مشکلات خود بپردازید تا رضایت شما از رابطه بالا برود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا