8 تکنیک فوق‌العاده برای کنترل خشم - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
کنترل خشم

۸ تکنیک فوق‌العاده برای کنترل خشم

خشم یکی از احساسات طبیعی ماست که در بسیاری از مواقع ممکن است با آن روبه‌رو شویم. تقریبا همه ما در طول زندگی بارها به دلایل مختلف خشم را تجربه کرده‌ایم. برخی از این دلایل می‌توانند منطقی باشند و در برخی از مواقع ممکن است بی‌دلیل خشمگین شده باشیم.

خشم و عصبانیت اگرچه یکی از احساسات طبیعی انسان است؛ اما اگر به درستی بروز پیدا نکند و به‌خوبی کنترل نشود، می‌تواند باعث بروز فاجعه و بسیاری از مشکلات دیگر شوند. بسیاری از افراد در حال حاضر به دلیل کنترل نکردن خشم پشت میله‌های زندان و برخی نیز منتظر حکم قصاص هستند؛ از این رو بسیار مهم است که مهارت‌های کنترل خشم را بیاموزیم و یاد بگیریم که با این احساس خود به‌درستی برخورد کنیم.

کنترل خشم جزو یکی از مهارت‌های اساسی است که همه ما باید در زندگی بیاموزیم. امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، این مهارت را در دوران کودکی و در مدارس به کودکان آموزش می‌دهند. در ادامه ۸ تکنیک فوق‌العاده کنترل خشم که در زندگی به کار شما می‌آید را معرفی می‌کنیم. با کمک تکرار و تمرین این تکنیک‌ها می‌توانید تا میزان خوبی روی احساس خشم خود کنترل داشته باشید.

کنترل خشم برای برخی از افراد به قدری دشوار است نیاز به کمک روانشناس دارند. این افراد معمولا خیلی سریع و با کوچک‌ترین چیزی عصبانی می‌شوند و هنگام عصبانیت از خود پرخاش نشان می‌دهند. در چنین شرایطی، شرکت در جلسات روانشناسی می‌تواند تا حد بسیار زیادی تاثیرگذار باشد. شما می‌توانید جلسات کنترل خشم را زیر نظر بهترین متخصصان روانشناسی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، بگذرانید.

تکنیک ‌های کنترل خشم

روش‌ها و تکنیک‌های ساده بسیار زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید در مواقع عصبانیت، خشم خود را کنترل کنید. در ادامه چند تکنیک کنترل خشم بسیار کاربردی و موثر را معرفی می‌کنیم:‌

۱. دور شدن از عامل خشم

اولین اقدامی که برای کنترل خشم می‌توانید انجام دهید این است که از موقعیت و عاملی که باعث خشم و عصبانیت شما شده است خود را دور کنید. این کار به آرام شدن شما بسیار کمک می‌کند و مانع از انجام اقدامات هیجانی می‌شود. سعی کنید در اولین فرصت خود را از محیط دور کنید؛ اگر امکان این کار وجود ندارد، به گوشه‌ای بروید و با بستن چشمان خود سعی کنید خود را در موقعیتی دیگر تصور کنید. این کار به کنترل خشم بسیار کمک می‌کند.

۲. پیاده روی و ورزش‌های سبک

پیاده روی و انجام تمرینات ورزشی ساده به کنترل خشم کمک می‌کند. پیاده روی می‌تواند عصبانیت را کاهش دهد و اعصاب را آرام کند. در مواقع خشم سعی کنید از عاملی که شما را عصبانی می‌کند دور شوید و در صورت امکان چند دقیقه‌ای پیاده روی کنید یا چند تمرین ساده ورزشی انجام دهید. این کار باعث ترشح هورمون آندورفین در بدن شده و به آرامش شما کمک می‌کند.

کنترل خشم

۳. شمارش معکوس اعداد

شمارش معکوس اعداد نیاز به تمرکز بیشتری دارد. هنگام عصبانیت، برای کنترل خشم سعی کنید که از ۱۰۰ به صورت معکوس بشمارید. با این کار شما مدتی زمان خواهید داشت تا آرام شوید و تنفس شما به حالت عادی بازگردد.

۴. گوش دادن به موسیقی ملایم

گوش دادن به موسیقی ملایم یکی از تکنیک های کنترل خشم است. سعی کنید در این حالت به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید و کمی ذهنتان را از موضوع دور نگه دارید. گوش دادن به موسیقی در حین پیاده‌ روی نیز گزینه مناسبی است و به آرام شدن سریع‌تر شما کمک می‌کند.

مدیریت و کنترل احساسات یکی از مهارت‌های فردی بسیار مهم در طول زندگی است. در طول روز و محیط کار یا خانه، شما  با احساسات مختلفی درگیر می‌شوید که در لحظه اجازه بروز آن‌ها را ندارید. مهارت کنترل احساسات این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید رفتار مناسبی، با توجه به شرایط، از خود نشان دهید. خشم، عصبانیت، ناراحتی، شادی و … از جمله احساساتی هستند که ما در طول روز با آن‌ها سر و کار داریم. مهارت کنترل احساسات این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم هر کدام از این احساسات را به‌درستی و به‌موقع بروز دهیم.

۵. نفس عمیق و توجه به تنفس

در اوج عصبانیت، سرعت تنفس افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث خشم و عصبانیت بیشتر می‌شود. برای کنترل خشم لازم است که سرعت تنفس خود را کاهش دهید و روی نفس کشیدن خود تمرکز کنید. برای انجام این کار، لازم است که آهسته و عمیق نفس بکشید. هوا را از طریق بینی وارد کرده و از دهان خارج کنید. در حین انجام تکنیک تنفس می‌توانید از کلمات آرامش بخش مثل «آرام باش»، «بیخیال»، «عصبانی نیستم» و … استفاده کنید.

۶. نوشتن وقایع روزانه

یکی دیگر از کارهایی که به کنترل خشم کمک می‌کند، نوشتن وقایع روزانه است. اگر از موضوعی یا چیزی عصبانی هستید و امکان بروز خشم و عصبانیت خود را ندارید یا نگران هستید که در لحظه حرف ناشایست و ناراحت‌کننده‌ای بزنید، می‌توانید به نوشتن رو بیاورید و خشم خود را روی کاغذ پیاده کنید.

هنگام نوشتن سعی کنید خود را در شرایطی که باعث خشمگین شما شده است تصور کنید و تمام حرف‌ها و صحبت‌هایی که در آن شرایط ممکن بود بزنید را روی کاغذ بیاورید. این کار از نظر روانی کمک زیادی به شما می‌کند و تخلیه روانی شما می‌شود.

کنترل خشم یکی از مهارت‌های بسیار ضروری در زندگی، به خصوص زندگی مشترک است. از آن جایی که اختلافات و چالش‌های زندگی مشترک می‌تواند زیاد باشد، شما باید این مهارت را داشته باشید تا در مواقع عصبانیت و ناراحتی، بتوانید به‌خوبی واکنش نشان دهید و رفتار درستی از خود بروز دهید. ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فردی به شمار می‌رود. افراد با دلایل و اهداف گوناگونی تصمیم به ازدواج می‌گیرند. مهارت های پیش از ازدواج از آن دسته موارد مهمی است که زوج‌ها قبل از ازدواج باید به سراغ آن بروند.

۷. انجام کار جایگزین

یکی دیگر ازتکنیک‌های کنترل خشم، انجام کار جایگزین است. وقتی خشم و عصبانیت آنی به سراغ شما می‌آید، ابتدا سعی کنید که از محل دور شوید و کمی خود را آرام کنید؛ سپس برای آن که ذهن شما دوباره به سمت موضوعی که باعث عصبانیت شما می‌شود، کشیده نشود یک کار جایگزین پیدا کنید و سعی کنید خود را با آن مشغول کنید. سعی کنید کار مورد علاقه خود را پیدا کنید و زمانی را به آن اختصاص دهید. این کار برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. تمرین موسیقی، آشپزی و شیرینی‌پزی، تماشای فیلم، کتاب خواندن و … به شرط آن که ذهن شما را به اندازه کافی مشغول نگه دارد می‌تواند بسیار مناسب باشد و به کنترل خشم شما کمک کند.

۸. ماساژ آرام

جالب است بدانید که ماساژ و آرام کردن ماهیچه‌ها می‌تواند به کنترل خشم و آرام شدن شما کمک کند. مناطق ماساژ برای کنترل خشم، شانه‌ها، گردن و پوست سر است. با ماساژ دادن این مناطق و آرام کردن ماهیچه‌ها می‌توانید تا حد زیادی به آرام شدن خود کمک کنید. در مواقع خشم و عصبانیت شدید، ماهیچه‌های گردن و شانه به شدت منقبض می‌شوند.

از کسی بخواهید تا در چنین شرایطی کمی شما را ماساژ دهد؛ همچنین می‌توانید از دستگاه‌های ماساژور استفاده کنید. ماساژ باعث بهبود گردش خون می‌شود و به از بین رفتن تنش کمک زیادی می‌کند.

خشم و عصبانیت یکی از احساسات طبیعی ماست؛ اما مهم است که بتوانیم این احساس را به خوبی بروز دهیم. بروز خشم و عصبانیت روی افراد دیگر یکی از منفی‌ترین اقداماتی است که شما می‌توانید انجام دهید و آینده شغلی، زندگی مشترک و زندگی اجتماعی شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو بسیار مهم است که در چنین شرایطی بیاموزید که خشم خود را کنترل کنید. شرکت در جلسات روانشناسی می‌تواند تا میزان زیادی به تقویت مهارت کنترل خشم کمک کند. شما می‌توانید جلسات روانشناسی را در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، زیر نظر بهترین روانشناسان و متخصصان روانشناسی بگذرانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا