آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
جلوگیری از خیانت

آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟

این روزها خیانت به یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق و از بین رفتن رابطه عاطفی بین زن و شوهرها تبدیل شده است. اگرچه خیانت در رابطه از سال‌ها پیش وجود داشته است، اما این روزها متاسفانه آمار آن در حال افزایش است و روز به روز بر تعداد زوج‌هایی که به دلیل خیانت، اقدام به طلاق گرفتن می‌کنند، افزوده می‌شود.

عواملی مثل استفاده نادرست از تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی، تربیت غلط خانواده‌ها، تنوع طلبی، ازدواج اشتباه و بدون علاقه، مشکلات اقتصادی و … از جمله عوامل و دلایلی است که افراد و کارشناسان خانواده به عنوان دلایل خیانت یکی از زوج‌ها بیان می‌کنند.

خیانت، علاوه بر اینکه روی رابطه زناشویی زن و مرد تاثیرگذار است و می‌تواند باعث طلاق شود، روی زندگی فرزندان نیز بسیار تاثیرگذار است و می‌تواند زندگی آن‌ها را نیز به طور کلی تغییر دهد. از این رو بهتر است که زندگی زناشویی و رابطه عاطفی خود را طوری پیش ببرید که تا حد امکان، از ایجاد خیانت در آن جلوگیری کنید و عواملی که می‌تواند زمینه‌ساز خیانت در زندگی شما شود را کنترل کنید.

بسیاری از زوج‌ها که با خیانت در زندگی زناشویی خود درگیر می‌شوند و خیانت باعث برهم خوردن زندگی آن‌ها می‌شود، همیشه این سوال را از خود می‌پرسند که آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟ آیا می‌توان اقداماتی را در زندگی انجام داد تا جلوی خیانت را بگیرد. همچنین اگر شما پس از خیانت دیدن تصمیم به ادامه زندگی با همسر خود بگیرید، این شک و تردید برای شما پیش خواهد آمد که چه عواملی باعث خیانت همسر شما شده است و آیا می‌توان جلوی وقوع دوباره آن را گرفت؟

خوشبختانه پاسخ تمامی سوالات بالا بله است. اگرچه احتمال وقوع خیانت در هر رابطه‌ای و با هر فردی وجود دارد، اما با رعایت برخی از نکات در زندگی مشترک، می‌توان از خیانت جلوگیری کرد. بسیاری از زوج‌ها در جلسات زوج درمانی و مشاوره زوج، این سوال را از روانشناس می‌پرسند که چگونه می‌توان از وقوع خیانت جلوگیری کرد. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و روش‌ها و نکاتی را در زندگی مشترک یادآور شویم که می‌تواند باعث جلوگیری از خیانت هر یک از طرفین شود.

متاسفانه خیانت به یکی از اصلی‌ترین دلایل طلاق و برهم خوردن رابطه عاطفی تبدیل شده است؛ پس با شناخت این نکات می‌تواند رابطه عاطفی بهتر و صمیمانه‌تری با همسر خود داشته باشید و از بروز خیانت جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم برای داشتن زندگی مشترک عاطفی و صمیمانه، در ادامه این نوشته ما را همراهی کنید.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که زوج‌ها در مواجهه با خیانت در رابطه زناشویی خود باید انجام دهند، چه زمانی که تصمیم به پایان زندگی مشترک دارند یا زمانی که قصد ادامه زندگی مشترک خود را دارند، مراجعه به مشاوره خانواده و شرکت در جلسات زوج درمانی است. خیانت به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد و هر کدام از طرفین رابطه، کوتاهی‌ها و تقصیراتی در زندگی مشترک خود دارند که در نهایت باعث بروز خیانت شده است. مشاور خانواده زوج درمانگر می‌تواند به هر کدام از طرفین رابطه کمک کند تا اشتباهات خود را در رابطه شناسایی کنند؛ همچنین اگر زوج تصمیم به ادامه زندگی با یکدیگر را داشته باشند، زوج درمانگر راهکارهایی برای این موضوع نیز به آن‌ها پیشنهاد خواهد داد. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات زوج درمانی، زیر نظر بهترین زوج درمانگران و مشاوران خانواده را برای شما عزیزان فراهم کرده است. جلسات زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، در محیطی آرام و کاملا خصوصی برگزار می‌شود و هر یک از زوج‌ها این امکان را دارند تا به دور از ترس و قضاوت، در کمال آرامش در این جلسات شرکت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت زوج درمانی، روی لینک زیر کلیک کنید.

خیانت در زندگی زناشویی به چه معناست؟

خیانت ابعاد متفاوتی دارد؛ خیانت عاطفی، خیانت جنسی و خیانت عاطفی جنسی از جمله موارد خیانت در رابطه زوج‌هاست. همچنین معنای خیانت برای افراد مختلف، می‌تواند متفاوت باشد. برخی خیانت را محدود به رابطه جنسی با فردی غیر از همسر می‌بینند؛ در صورتی که گروه دیگر از افراد هستند که حتی وجود رابطه صمیمانه با شخصی دیگری را نیز خیانت تلقی می‌کنند.

درباره ادامه زندگی پس از خیانت و بخشیدن خیانت، افراد نظرات متفاوتی دارند. همچنین شرایط نیز می‌تواند روی این موضوع تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر زوج پیش از این زندگی خوبی با یکدیگر داشتند و خیانت تنها یکبار انجام شده است، می‌توان برای ادامه زندگی پس از خیانت، تصمیم‌گیری کرد و از نظرات مشاور و روانشناس استفاده کرد تا دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. همچنین برخی از افراد نیز نمی‌توانند خیانت همسر را تحت هیچ شرایطی تحمل کنند یا در صورت ادامه زندگی پس از خیانت، این موضوع را بارها و بارها به همسر خود یادآوری می‌کنند که همین باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود؛ شاید طلاق و جدایی گزینه بهتری برای این زوج باشد.

خیانت از آن دسته موضوعاتی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را نابود کند. وقتی زوج‌ها زندگی مشترک خود را در کنار یکدیگر آغاز می‌کنند، از یکدیگر انتظار دارند که نسبت به این ازدواج متعهد بمانند؛ زمانی که یکی از زوج‌ها این تعهد را زیر پا می‌گذارد و به هر نوعی خیانت می‌کند، بنیان خانواده از هم می‌پاشد و اوضاع خیلی نابسامان می‌شود. اغلب افراد پس از آن که از طرف همسرشان خیانت می‌بینند، ادامه زندگی مشترک برای آن‌ها سخت و دشوار می‌شود و تصمیم به خاتمه زندگی مشترک و طلاق می‌گیرند. در این بین زوج‌هایی نیز وجود دارند که بنا به دلایل گوناگون، مثل داشتن فرزند، علاقه زیاد، عدم وجود شرایط طلاق و … تصمیم به ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر می‌گیرند.

آیا می‌توان مانع از خیانت همسر شد؟

بسیاری از زوج‌ها نیز علاقه دارند که پیش از آن که خیانت، چنین اتفاق تلخی، در زندگی آن‌ها رخ دهد، مانع آن شوند؛ اما آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟ قطعا هر فردی غیرقابل پیشبینی است و نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد به این سوال پاسخ دارد؛ با این حال، برخی از روش‌ها و راهکارها در زندگی مشترک وجود دارند که با رعایت آن‌ها می‌توان مانع از خیانت شد. در ادامه برخی از این نکات که می‌تواند باعث جلوگیری از خیانت در زندگی مشترک شوند را با هم بررسی می‌کنیم:

توافق بر سر معنی خیانت

همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، معنی و مفهموم خیانت از نظر افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد تنها داشتن رابطه جنسی با فردی غیر از همسر را خیانت می‌دانند، در صورتی که از نظر برخی حتی داشتن رابطه عاطفی یا صمیمیت با فرد دیگری جز همسر نیز می‌تواند معنی خیانت دهد.

بهتر است که در زندگی مشترک یا پیش از ازدواج، درباره معنی خیانت با همسر خود صحبت کنید و بر سر آن به توافق برسید که دقیقا چه رفتارهایی از نظر شما می‌تواند خیانت تلقی شود. در بسیاری از مواقع، همین عدم تفاهم بر سر معنی خیانت باعث می‌شود که یکی از زوج‌ها به رفتار خود ادامه دهد در صورتی که باعث ناراحتی و نارضایتی همسر خود می‌شود.

یکی از سوالات بسیار مهمی که معمولا در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مطرح می‌شود، تعریف هر یک از زوج‌ها درباره خیانت است. این موضوع این امکان را به شما می‌دهد تا با نظر یکدیگر درباره خیانت آشنا شوید و بعدها در زندگی مشترک دچار مشکل نشوید. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، درمانگر به شما کمک می‌کند تا دید واقع‌گرایانه‌تری از ازدواج و زندگی مشترک داشته باشید و مواردی مثل درک متقابل، پذیرش تفاوت‌ها و … را به زوج‌ها یادآوری می‌کند. مشاوره پیش از ازدواج یک روش درمانی است که به زوجین کمک می‌کند تا خود را برای ازدواج آماده کنند، یکدیگر را بهتر بشناسند و به درک درستی از زندگی مشترک برسند.

حل نیازهای فیزیکی و احساسی

یکی از دلایل اصلی خیانت زوج‌ها به یکدیگر، رفع نشدن نیازهای فیزیکی، جنسی و به خصوص نیازهای عاطفی است؛ از این رو، فرد برای رفع این نیازها به شخص دیگری جز همسر خود رو می‌آورد. برای جلوگیری از خیانت، بهتر است که نیازها عاطفی و فیزیکی خود را در زندگی مشترک رفع کنید. قطعا برای این کار، لازم است که رابطه‌ای عالی با همسر خود داشته باشید.

خواسته‌ها و نیازهای خود را از رابطه عاطفی و زناشویی بیان کنید و به همان میزان، به خواسته‌ها و نیازهای همسر خود نیز توجه داشته باشید و درباره این مسائل با یکدیگر گفتگو کنید. معمولا زوج‌هایی که درباره نیازها، مشکلات و مسائل خود با هم صحبت می‌کنند، خیلی بهتر می‌توانند آن‌ها را حل کنند و رابطه بهتر و صمیمی‌تری نیز با یکدیگر دارند.

توجه نکردن به نیازهای عاطفی و فیزیکی یکدیگر در ازدواج، اولین قدم برای نزدیک شدن به طلاق عاطفی و به دنبال آن خیانت یکی از زوج‌هاست. طلاق عاطفی در ازدواج زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین رابطه، یا هر دو طرف، از نظر احساسی میلی به دیگری ندارد و ازدواج و رابطه عاطفی، اگرچه همچنان روی کاغذ پاربرجاست، اما در دنیای واقعی دیگر حس عاطفی‌ای میان زوجین وجود ندارد.

داشتن فعالیت مشترک

برای جلوگیری از خیانت و داشتن رابطه عاطفی صمیمانه، بهتر است که با همسرتان فعالیت مشترک انجام دهید. معمولا در شروع رابطه و ابتدای ازدواج، زوج‌ها وقت زیادی را با یکدیگر می‌گذرانند و فعالیت مشترک زیادی با هم انجام می‌دهند؛ اما رفته رفته، این فعالیت‌ها کمتر شده؛ به خصوص زمانی که فرزندان نیز به خانواده اضافه می‌شود.

داشتن فعالیت مشترک باعث می‌شود که شما وقت بیشتری برای هم داشته باشید و از کنار هم بودن لذت ببرید. همچنین زمانی که با همسرتان فعالیت مشترکی انجام می‌دهید، با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوید که به شما کمک می‌کند ارزش‌ها، ایده‌ها، عقاید و … یکدیگر را بهتر بشناسید.

می‌توانید فیلم دیدن، خرید کردن، کتاب خواندن، شرکت در سمینا‌ر‌های مختلف و … را به عنوان فعالیت مشترک انتخاب کنید و آن را به صورت هفتگی یا ماهانه با هم انجام دهید. همچنین برای ارتقای سطح کیفیت رابطه‌تان می‌توانید شرکت در کارگاه‌های روانشناسی و زوج درمانی را در برنامه خود قرار دهید تا هم فعالیت مشترکی برای انجام داشته باشید و هم از این طریق بتوانید رابطه خود را بهبود بخشید.

ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، تلاش می‌کنیم تا در کنار جلسات زوج درمانی که به طور ویژه برای زوج‌ها برگزار می‌شود، کارگاه‌های زوج درمانی و مشاوره خانواده نیز برگزار کنیم. این کارگاه‌ها معمولا به صورت گروهی تشکیل می‌شوند و افراد کنار یکدیگر می‌توانند مهارت‌های رابطه خود را ارتقا دهند و دانش و اطلاعات خود را درباره یک رابطه سالم بالا ببرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کارگا‌ه‌های مختلف برگ سبز، روی لینک زیر کلیک کنید.

دوری از حسادت و تعصب

یکی از عمده دلایل خیانت زوج‌ها، حسادت و تعصب بی‌جای همسرشان است. زمانی که شما به همسر خود اعتماد ندارید و حتی کوچک‌ترین رفتارهای او را کنترل می‌کنید و برای جلوگیری از خیانت همسر، وارد حریم شخصی او می‌شوید، این موضوع خود می‌تواند زمینه‌ساز خیانت شود. 

بسیاری از افراد، به خصوص خانم‌ها، ورود به حریم شخصی همسر خود و همچنین حساسیت‌های زیاد را به پای دوست داشتن زیاد و حسادت می‌گذارند؛ اما باید بدانید که این رفتار یک رفتار سمی است و باعث دور شدن همسرتان می‌شود.

حساسیت و تعصب بیش‌ از حد روی همسر، ورود به حریم شخصی او و رفتارهایی از این دست، باعث پنهان‌کاری در رابطه می‌شود. پنهان کاری یکی از اولین نشانه‌های احتمالی خیانت در زندگی مشترک است. یکی از سوالاتی که در مورد خیانت مطرح است، این است که آیا می‌توان خیانت همسر را پیشبینی کرد. در بسیاری از مواقع، افراد شک و تردید‌هایی نسبت به خیانت همسر خود دارند؛ برخی به دنبال اثبات آن هستند و بسیاری از افراد نیز آن را نادیده می‌گیرند و تصمیم می‌گیرند که آن را باور نکنند. اگر بتوانیم خیانت همسر را پیشبینی کنیم و به گونه‌ای منطقی و اصولی با آن برخورد کنیم، قطعا آسیبی که خیانت همسر به زندگی و فرزندان وارد می‌کند را می‌توانیم کم‌تر کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا