برگ سبز؛ مرکز تخصصی مشاوره پیش از ازدواج - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

برگ سبز؛ مرکز تخصصی مشاوره پیش از ازدواج

ازدواج یکی از مراحل مهم زندگی هر فردی است و تصمیم راجع‌ به ازدواج و انتخاب فرد مناسب برای ازدواج یکی از دغدغه‌های مهم هر فرد پیش از ازدواج است. جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب درست‌تر و ازدواج موفق‌تری داشته باشید.

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج به قدری است که بسیاری از روانشناسان آن را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم برای ازدواج موفق می‌دانند و در بسیاری از کشور‌ها، شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج برای زوج‌هایی که قصد ازدواج دارند اجباری است.

در این راستا، کلینیک برگ سبز نیز، خدمات مشاوره پیش از ازدواج را به مراجعان ارائه می‌دهند. در این مرکز می‌توانید کلیه خدمات تخصصی مشاوره پیش از ازدواج اعم از مشاوره فردی زوجین و زوج درمانی را به صورت تخصصی دریافت کنید.

جلسات مشاوره پیش از ازدواج چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدای مراجعه شما به کلینیک برگ سبز برای مشاوره پیش از ازدواج، شما به یک درمانگر و مشاور متخصص برای برنامه‌ریزی و تدوین جلسات مشاوره پیش از ازدواج ارجاع داده می‌شوید. در ابتدای جلسات تمرکز مشاور بیشتر روی شناخت هر یک از طرفین رابطه است. در این بین ممکن است برای ارزیابی و شناخت خصوصیات فردی، تست‌های روانشناسی معتبر و آزمون‌های شخصیتی از شما گرفته شود. نمی‌توان گفت که نتیجه این تست‌ها ۱۰۰‌درصد قطعی است؛ اما این تست‌ها به روانشناس و شما به شناخت دقیق‌تر بسیار کمک می‌کند.

حال که مرحله شناخت یکدیگر به پایان رسید، در جلسات بعدی تمرکز جلسه بیشتر بر روی شناخت خواسته‌ها، تقاضا و نیاز هر یک از شما از ازدواج است. این جلسات بیشتر به صورت زوجی برگزار می‌شود و درمانگر در این جلسات با هر دو شما صحبت کرده و سعی می‌کند فضا را برای ایجاد گفتگو فراهم کند.

در این جلسات هر یک از شما درباره موضوعات مختلفی که از طرف درمانگر مطرح می‌شود، بحث کرده و نظر و انتظارات خود را بیان می‌کنید.

مشاوره پیش از ازدواج

در این جلسات شما می‌توانید با تفاوت‌های یکدیگر آشنا شوید و به کمک درمانگر سعی می‌کنید تا بر سر موضوعاتی که با یکدیگر اختلاف دارید، به توافق برسید. این قسمت از مشاوره پیش از ازدواج بسیار اهمیت دارد. شما در این مرحله با اختلافات و تفاوت‌های یکدیگر آشنا می‌شوید و سعی می‌کنید به تفاهم برسید. اگر مشاوره پیش از ازدواج انجام نشود ممکن است پس از ازدواج این اختلافات به صورت مشکل بروز پیدا کنند و شما نتوانید به تنهایی از پس آن بربیایید و همین اختلافات باعث جدایی شما شود.

در جلسات نهایی مشاوره پیش از ازدواج نیز درمانگر سعی در آموزش یک گفتگوی سالم به شما دارد. این گفتگو می‌تواند برای حل اختلافات کنونی بسیار کمک کننده باشد؛ علاوه‌براین، شما با یادگیری این مهارت مهم، پس از ازدواج نیز می‌توانید مشکلات و مسائل پیش‌رو در رابطه را با یکدگیر به صورت بالغانه حل کنید.

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج در دنیای امروز بسیار بالا است و به زوج‌ها توصیه می‌شود قبل از ازدواج حتما در جلسات مشاوره شرکت کنند.

چه زمانی برای شروع مشاوره قبل از ازدواج مناسب است؟

یکی از سوالات متدوالی که درباره مشاوره قبل از ازدواج پرسیده می‌شود، این است که چه زمانی برای مراجعه مشاوره پیش از ازدواج مناسب است. به توصیه روانشناسان مرکز تخصصی برگ سبز، بهترین زمان برای مراجعه و شروع جلسات مشاوره پیش از ازدواج، زمانی است که شما قصد ازدواج با یکدیگر دارید و هماهنگی‌های اولیه بین خانواده‌ها شکل گرفته است اما هنوز به صورت رسمی ازدواج نکرده‌اید.

در بسیاری از موارد افراد پس از نامزدی و عقد به سراغ مشاوره پیش از ازدواج می‌آیند؛ در چنین شرایطی به دلیل وجود وابستگی عاطفی بین زوجین ممکن است جلسات مشاوره به درستی پیش نرود یا در صورت بروز مشکل و عدم تفاهم، امکان جدایی و ترک رابطه بسیار سخت‌ باشد. از همین رو بهتر است در زمان آشنایی، به سراغ مشاوره پیش از ازدواج بروید.

چه تعداد جلسه برای مشاور پیش از ازدواج مناسب است؟

پاسخ به این سوال کمی مشکل است. ما در کلینیک برگ سبز، در ابتدای کار به هیچ عنوان تعداد جلسات مشخصی را برای مشاوره تخصصی پیش از ازدواج تعیین نمی‌کنیم؛ زیرا روند جلسات هر زوج می‌تواند با دیگری متفاوت باشد.

به طور میانگین تعداد جلسات مشاوره تخصصی پیش از ازدواج بین ۴ تا ۱۲ جلسه است. برای آن دسته از زوج‌هایی که شناخت نسبی بالایی از یکدیگر دارند و تفاهم آن‌ها در موضوعات خانوادگی، اقتصادی، فرهنگی و … بالا است، تعداد جلسات کمتری نیاز خواهد بود.

اگر در خلال جلسات، زوج‌ها بر سر موضوع یا مسئله‌ای به اختلاف نظر بخورند، قطعا تعداد جلسات بیشتری برای حل و پیگیری این اختلاف و رسیدن به توافق دوطرفه نیاز است؛ در برخی از موارد نیز ممکن است سطح اختلافات به قدری زیاد باشد که زوجین تصمیم به قطع جلسات و انصراف از ازدواج بگیرند. معمولا پس از گذشت سه الی چهار جلسه، روند درمانی مشخص می‌شود و درمانگر می‌تواند تعداد جلسات نهایی را به مراجعه‌ کنندگان اعلام کند.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، درباره چه موضوعاتی بحث می‌شود؟

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، درباره مهم‌ترین مسائل زندگی به صورت جداگانه و تخصصی بحث می‌شود و هر یک از طرفین انتظاراتی که از شریک زندگی خود دارند را بیان می‌کنند. در برخی موارد، مراجع در ابتدای جلسات، برگه‌هایی به صورت جداگانه در اختیار زوجین قرار می‌دهد تا نظر خود درباره موضوعات مختلف را بیان کنند و انتظاری که از شریک زندگی خود دارند نیز در آن مطرح کنند و در خلال جلسات مختلف، درباره هر موضوع به صورت جداگانه بحث می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین موضوعاتی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج درباره آن بحث می‌شود را بررسی می‌کنیم.

انتظارات مالی و اقتصادی

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند یک ازدواج را به سمت شکست بکشاند، مشکلات اقتصادی است. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، هر یک از شما درباره توانایی مالی، انتظارات مالی و اقتصادی از شریک زندگی و خواسته‌های مالی را بیان می‌کنید. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این بخش باید درباره آن بحث شود، استقلال مالی زن است. پیش از ازدواج بهتر است در مورد اینکه انتظار دارید زن در زندگی مشترک نیز به کار کردن ادامه دهد یا خیر بحث کنید و به توافق برسید تا در آینده در مورد این موضوع به مشکل نخورید.

روابط اجتماعی

پس از ازدواج نیز هر یک از زوجین روابط اجتماعی و دوستانه خود را دارند و رواج اجتماعی نباید تنها محدود به همسر باشد. سطح روابط با خانواده خود و یکدیگر و روابط با دوستان برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج باید در مورد انتظارات و توقعات خود درباره سطح روابط اجتماعی و روابط دوستانه صحبت کنید و به توافق برسید.

مشاوره پیش از ازدواج

اصول اخلاقی و تربیت خانوادگی

خانواده نقش مهمی در تربیت فرزند ایفا می‌کند؛ از آن جایی که هر یک از شما در خانواده‌ای متفاوت رشد کرده‌اید باعث می‌شود که اصول اخلاقی متفاوتی نیز داشته باشید. این موضوع هنگامی که خانواده دو طرف از قومیت و فرهنگ‌های متفاوتی باشند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج هر یک از شما باید درباره خانواده و اصول اخلاقی خانوادگی خود صحبت کنید و در صورت وجود اختلاف نظر، با کمک درمانگر به تفاهم برسید. همچنین می‌توانید در این جلسات درباره رسم و رسومات محلی و خاص خود در ازدواج نیز با یکدیگر به گفتگو بپردازید. 

دیدگاه فرد نسبت به نیازهای جنسی

نیاز جنسی یکی دیگر از مواردی است که قبل از ازدواج، زوجین باید درباره آن به توافق برسند. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، با استفاده از روش‌های مختلف و پرسش‌های درمانگر، نظر هر یک از شما درباره نیازهای جنسی سنجیده می‌شود.

تمایل به داشتن فرزند

یکی دیگر از مواردی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج درباره آن بحث می‌شود تمایل هر یک از طرفین نسبت به بچه‌دار شدن است. در برخی از موارد ممکن است شما یا همسرتان اصلا تمایل به داشتن فرزند نداشته باشید یا برعکس، تعداد فرزندان زیادی را بخواهید. این موضوع می‌تواند برای طرف مقابل ناخوشایند باشد و بعدها در زندگی مشترک ایجاد مشکل کند. بنابراین مهم است که پیش از ازدواج در مورد این موضوع صحبت کنید و به توافق برسید.

مسائل دینی و اعتقادی

مسائل دینی و اعتقادی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که زن و شوهر در ازدواج باید درباره آن تفاهم داشته باشند. بهتر است در جلسات مشاوره پیش از ازدواج درباره سطح اعتقادات خود و خانواده صحبت کنید تا شناختتان نسبت به یکدیگر بالا برود.

کارگاه‌های مشاوره پیش از ازدواج

علاوه بر جلسات مشاوره پیش از ازدواج، در برخی از مراکز و کلینیک‌های مشاوره، کارگاه‌های گروهی تحت عنوان مشاوره پیش از ازدواج برگزار می‌شود. این جلسات را هم می‌توانید به صورت زوجی و هم انفرادی شرکت کنید.

موضوع اصلی این کلاس‌ها، مهارت‌ها و نکات مهمی است که هر یک از طرفین باید قبل از ازدواج درباره آن بداند. در این کلاس‌ها مهارت‌هایی مثل گفتگوی بالغانه، شناخت خود و خواسته‌ها و انتظارات، شناخت تله‌های رفتاری و … آموزش داده می‌شود. پیشنهاد می‌شود که اگر فرصت آن را دارید، در کنار جلسات مشاوره پیش از ازدواج، در کلاس‌های مشاوره پیش از ازدواج نیز شرکت کنید.

ما در کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، کارگاه‌های گروهی متفاوتی را برگزار می‌کنیم. شما می‌توانید با توجه به نیاز در کارگاه مناسب شرکت کنید و مهارت‌های اجتماعی و سلامت روان خود را بالا ببرید.

مشاور پیش از ازدواج در مرکز تخصصی روانشناسی برگ سبز

کلینک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی پیش از ازدواج به شما زوج‌هاست. این مرکز با دارا بودن بهترین مشاوران و درمانگران، به صورت تخصصی جلسات مشاوره پیش از ازدواج را برگزار می‌کند و به شما کمک می‌کند تا زندگی موفقی داشته باشید.

برای شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج در مرکز روانشناسی برگ سبز می‌توانید همین الان نوبت بگیرید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا