آیا ادامه زندگی پس از خیانت همسر ممکن است؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
خیانت همسر

آیا ادامه زندگی پس از خیانت همسر ممکن است؟

خیانت از آن دسته موضوعاتی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را نابود کند. وقتی زوج‌ها زندگی مشترک خود را در کنار یکدیگر آغاز می‌کنند، از یکدیگر انتظار دارند که نسبت به این ازدواج متعهد بمانند؛ زمانی که یکی از زوج‌ها این تعهد را زیر پا می‌گذارد و به هر نوعی خیانت می‌کند، بنیان خانواده از هم می‌پاشد و اوضاع خیلی نابسامان می‌شود.

افراد ممکن است دلایل مختلفی برای خیانت خود داشته باشند؛ اما باید بدانید که هیچ کدام از این دلایل، خیانت را توجیه نمی‌کند. خیانت یکی از زوجین، یکی از اصلی‌ترین دلایل طلاق زوج‌ها در دنیای امروز است. اگرچه آمار دقیقی از خیانت زوج‌ها وجود ندارد، اما نتایج نشان می‌دهد که متاسفانه خیانت در حال گسترش در سطح جامعه است.

برخی از زوج‌ها، به خصوص زنان، ممکن است که متوجه خیانت همسرشان شوند؛ اما به دلایل مختلف مثل حفظ بنیان خانواده، آن را بروز ندهند. در چنین شرایطی زن رفته‌رفته از زندگی مشترک دل سرد می‌شود و این ازدواج به طلاق عاطفی کشیده می‌شود.

اما اغلب افراد پس از آن که از طرف همسرشان خیانت می‌بینند، ادامه زندگی مشترک برای آن‌ها سخت و دشوار می‌شود و تصمیم به خاتمه زندگی مشترک و طلاق می‌گیرند. در این بین زوج‌هایی نیز وجود دارند که بنا به دلایل گوناگون، مثل داشتن فرزند، علاقه زیاد، عدم وجود شرایط طلاق و … تصمیم به ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر می‌گیرند.

در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که ادامه زندگی مشترک پس از خیانت بسیار دشوار است؛ زیرا اعتمادی که در گذشته بین افراد وجود داشته است، در حال حاضر به طور کلی از بین رفته است. اگر شما نتوانید به شیوه‌ای درست این اعتماد را بازیابی کنید، ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر برای شما غیرممکن خواهد بود؛ زیرا زندگی‌ای که برپایه بی‌اعتمادی بنا شود، مدت زمان زیادی ادامه نخواهد داشت.

اگر قصد ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر را دارید، بهتر است برای این کار عجله نکنید و ابتدا به دنبال ایجاد حس اعتماد دوباره بین خود باشید. همچنین دلایل و مشکلاتی که در زندگی مشترک شما باعث خیانت شده است را پیدا کنید و رفع کنید. ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر کار دشواری است و پروسه‌ای طولانی دارد و نیاز است تا فاکتورهای بسیار زیادی را در این بین در نظر بگیرید؛‌ از این رو بهتر است که از مشورت‌های یک روانشناس و زوج درمانگر ماهر در این مسیر بهره ببرید.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ بررسی ادامه زندگی مشترک پس از خیانت همسر برویم و نکاتی که قبل از شروع دوباره زندگی مشترک باید به آن توجه داشته باشید را بیان کنیم. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

ادامه زندگی پس از خیانت همسر انتخاب سخت و بسیار دشواری است. در برخی از موارد خیانت همسر قابل بخشش است و شما می‌توانید زندگی مشترک خود را ادامه دهید؛‌ اما باید توجه داشته باشید که حتما مشکلات گذشته که منجر به خیانت همسر شده است را حل کنید. پیش از شروع دوباره زندگی مشترک بهتر است هر دوی شما جلسات زوج درمانی را آغاز کنید تا در ادامه زندگی دچار مشکل نشوید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات زوج درمانی به صورت تکی و زوجی برای شما عزیزان است. جلسات زوج درمانی، در کلینیک روانشناسی برگ سبز در محیطی امن، آرام و به دور از ترس قضاوت برگزار می‌شود. زوج درمانگران کلینیک روانشناسی برگ سبز، همگی جزو متخصص‌ترین روانشناسان کشور بوده و تجربه بسیار زیادی در برگزاری جلسات زوج درمانی دارند.

ادامه زندگی پس از خیانت همسر

خیانت تجربه تلخی است که آسیب‌های روحی زیادی به شما وارد می‌کند. تصمیم به ادامه زندگی پس از خیانت، تصمیمی است که باید بسیار هوشمندانه و عاقلانه گرفته شود؛ همچنین زمانی باید به سراغ این تصمیم بروید که ناراحتی‌ها و خشم شما از خیانت همسرتان فروکش کرده باشد تا بتوانید منطقی‌تر تصمیم بگیرید. ممکن است پس از خیانت همسر، همچنان که از او بسیار خشمگین و ناراحت هستید، دلتنگ او نیز باشید؛ از این رو بسیار مهم است که زمانی که احساسات متناقص دارید، به سراغ تصمیم‌گیری در مورد این موضوع نروید. در ادامه برخی از نکاتی که به تصمیم‌گیری شما درباره ادامه زندگی پس از خیانت همسر کمک می‌کند، می‌پردازیم:

کنار آمدن با خود

اولین اقدامی که پس از مواجهه با خیانت همسر باید انجام دهید، پذیرش این موضوع و کنار آمدن با خود است. به هیچ عنوان سعی نکنید که احساسات خود را نادیده بگیرید یا اصل موضوع را انکار کنید؛ بلکه به خود فرصت دهید تا با این موضوع کنار بیایید.

سپس پیش از آن که در مورد ادامه زندگی یا طلاق تصمیم بگیرید، از خود بپرسید که آیا دوست دارید همچنان با همسرتان زندگی کنید؟ دلایل شما برای ادامه زندگی یا طلاق چه خواهد بود؟ پاسخ دادن به چنین سوالاتی به درک شما از شرایط موجود و کنار آمدن شما با موضوع خیانت همسر کمک می‌کند.

سرزنش نکردن خود

به هیچ عنوان خود را بابت اتفاقی که رخ داده است سرزنش نکنید. این که همسر شما به هر دلیلی به شما خیانت کرده است، به معنی ضعف و کمبود در شما نیست. بسیاری از افراد، به ویژه خانم‌ها، پس از آن که از طرف همسر خود خیانت می‌بینند، به دنبال پیدا کردن مشکل یا نقص در خود می‌گردند و باور دارند که اگر به اندازه کافی خوب بودند، همسرشان خیانت نمی‌کرد.

صحبت کردن با همسر

اگر تصمیم به ادامه زندگی با همسر گرفته‌اید، لازم است که حتما این موضوع را با همسر خود نیز مطرح کنید و در این مورد صحبت کنید و مطئمن شوید که آیا او نیز تمایل به ادامه زندگی دارد و رفتارهای گذشته را کنار می‌گذارد؟ در حین این صحبت‌ها لازم است که در مورد حل مشکلات رابطه و مراجعه به زوج درمانگر نیز به توافق برسید.

صحبت با همسر پس از خیانت، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در مورد احساسات خود نیز با او صحبت کنید. صحبت کردن با همسر در مورد احساس خود، باعث بروز هیجانات منفی می‌شود و آسیب‌های روحی که از خیانت دیده‌اید را کاهش می‌دهد.

کشف دلایل خیانت

اگر می‌خواهید زندگی مشترک موفقی پس از خیانت داشته باشید، لازم است که دلایل خیانت در رابطه خود را کشف کنید. در بررسی دلایل مختلف منصف باشید و اشتباهات خود در رابطه را نیز بپذیرید. برای کشف بهتر دلایل خیانت، بهتر است با همسر خود نیز صحبت کنید و از او بخواهید که واضح و شفاف دلایل و خواسته‌های خود از خیانت به همسر را توضیح دهد.

با روشن شدن دلایل خیانت، خیلی بهتر می‌توانید به حل مشکلات بپردازید. حال که ریشه خیانت را در رابطه خود پیدا کرده‌اید، نوبت به آن است که اختلافات و تعارضات موجود بین خود که باعث خیانت شده است را رفع کنید. اگر می‌خواهید زندگی مشترک خود را پس از خیانت ادامه دهید، بسیار مهم است که مشکلاتی که باعث بروز خیانت شده‌اند را حل کنید. در این مسیر می‌توانید از زوج درمانگر نیز کمک بخواهید.

یکی از عمده‌ترین دلایلی که زوج‌ها برای آن به زوج درمانگر مراجعه می‌کنند، خیانت در زندگی مشترک است. زوج‌هایی که قصد ادامه زندگی پس از خیانت را دارند، برای حل مشکلات گذشته و بازیابی اعتماد و اطمینان از دست رفته بینشان، از زوج درمانگر کمک می‌گیرند و در جلسات زوج درمانی شرکت می‌کنند. زوج درمانگر با توجه به مشکل بین شما و همسرتان و به‌کارگیری تخصص خود می‌تواند از تکنیک‌ها و روش‌های درمانی متفاوتی برای حل تعارض بین شما استفاده کند.

بخشیدن همسر

اگر قصد شروع دوباره زندگی پس از خیانت همسر را دارید، لازم است که بتوانید همسر خود را ببخشید. توجه داشته باشید که بخشیدن همسر به معنی فراموشی موضوع نیست و به هیچ عنوان معنی مهر تایید بر اشتباهات همسرتان را نمی‌دهد. زمانی که زندگی مشترک خود را دوباره از نو شروع می‌کنید، لازم است که اشتباهات گذشته یکدیگر را ببخشید و با یادآوری دوباره آن‌ها در طول زندگی باعث آزردگی خاطر هم نشوید.

مراجعه به زوج درمانگر برای ادامه زندگی پس از خیانت همسر

یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که برای شروع دوباره زندگی پس از خیانت همسر باید انجام دهید، مراجعه به یک زوج درماگر خوب است. خیانت اتفاق تلخ و ناراحت‌کننده است و تاثیرات زیادی روی سلامت روان شما می‌گذارد.

معمولا بر آمدن از پس چنین مشکلات تلخ و پیچیده‌ای، به تنهایی کمی دشوار می‌شود. در چنین شرایطی، زوج درمانگر می‌تواند به کمک شما بیاید.

زوج درمانگر به شما کمک می‌کند تا ریشه علت‌ خیانت را در رابطه خود پیدا کنید. همچنین با آموزش تکنیک‌های مختلف، به شما کمک می‌کند تا مشکلات رابطه خود را حل کنید و با یکدگیر به توافق برسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا