معروف ترین تست های روانشناسی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
روانسنجی

معروف ترین تست های روانشناسی

یکی از ابزارهای روانشناسی، تست‌ های روانشناسی است. تست روانشناسی این امکان را به شما و مشاورتان می‌دهد، تا بر اساس پاسخ دادن به سوالات مشخص، بخشی از شخصیت، استعدادها و مهارت‌های شما شناسایی شود.

تست روانشناسی برای زمانی که فرصت زیادی در اختیار ندارید و می‌خواهید خیلی سریع درباره شخصیت یک نفر اطلاعات بدست آورید، بسیار مناسب است. با کمک تست روانشناسی می‌توانید اطلاعات مفیدی از شخصیت، مهارت‌ها، سبک زندگی، استعدادها و … یک شخص بدست آورید که شاید در حالت عادی رسیدن به این اطلاعات نیاز به چندین جلسه مشاوره و روانکاوی داشته باشد.

تست های روانشناسی ابزاری کمکی و مکمل برای جلسات روان درمانی شناخته می‌شود. ممکن است مشاور و روانشناس شما در طول جلسات، از شما بخواهد تا در چند تست مشخص نیز شرکت کنید.

وظیفه طراحی، تست گرفتن و بررسی و تحلیل تست‌ های روانشناسی به عهده روانسنج است. روانسنجی یکی از شاخه‌های مهم علم روانشناسی به شمار می‌رود که به طراحی و بررسی تست های روانشناسی می‌پردازد.

یکی از نکات مهمی که در مورد تست های روانشناسی باید در نظر داشته باشید، این است که این تست‌ها زمانی اعتبار دارند و قابل اعتماد هستند که در وهله اول به صورت استاندارد طراحی شده باشند و در ثانی، زیر نظر یک متخصص و روانسنج انجام شده باشد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی معروف ترین تست های روانشناسی و کاربرد آن‌ها در موقعیت‌های مختلف بپردازیم. اگر شما هم قصد انجام هر یک از تست های روانشناسی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید

کلینیک مشاوره برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات روانسنجی در محیطی کاملا حرفه‌ای و زیر نظر بهترین متخصصان روانسنجی دارد. تست های روانشناسی در کلینیک مشاوره برگ سبز، زیر نظر یک روانسنج متخصص گرفته می‌شود و در فرآیند بررسی و تحلیل تست‌ها نیز، روانسنج و روانشناس با یکدیگر مشورت می‌کنند تا دقیق‌ترین و قابل اعتمادترین نتیجه بدست آید.

تست روانشناسی چیست؟

قطعا شما هم در فضای وب با انواع تست‌های شخصیت شناسی، هوش و … مواجه شده‌اید. تست‌هایی که ادعا می‌کنند با پاسخ دادن به سوالات آن می‌توانید اطلاعاتی در رابطه با شخصیت و ویژگی‌های خود بدست آورید؛ اما همه این تست ها معتبر نیستند.

تست های روانشناسی دسته مشخصی از تست‌ها هستند که سال‌ها روی طراحی و تحلیل آن‌ها کار شده است. طراحی سوالات تست‌ های روانشناسی به گونه‌ای هدفمند انجام شده است و شما با پاسخ دادن به هر سوال، بخشی از ویژگی‌ها و شخصیت خود را نمایش می‌دهید.

اغلب تست های روانشناسی قابلیت دروغ سنجی نیز دارند؛ یعنی این تست‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورتی که شخص قصد پنهان کردن بخشی از شخصیت خود را داشته باشد، با پاسخ با سوالات دیگر، مشخص می‌شود.

نکته‌ای که در این بین از انجام تست مهم‌تر است، تحلیل و بررسی تست است. پس از آن که شما به سوالات مختلف تست پیش رو پاسخ می‌دهید، نوبت به تحلیل و بررسی سوالات می‌رسد. تحلیل تست های روانشناسی توسط روانسج انجام می‌شود. روانسنج فردی است که مهارت‌های تخصصی در این زمینه را آموزش دیده است و علاوه بر تخصص در اختلالات روانشناختی و بیماری‌های روان، آشنایی با تحلیل‌های آماری نیز دارد.

آشنایی با معروف ترین تست های روانشناسی

تنوع تست های روانشناسی بسیار بالاست و روانشناس و مشاور شما با توجه به وضعیت، شما را برای انجام یک یا چند تست به روانسنج ارجاع می‌دهد. در ادامه چند مورد از معروف ترین تست های روانشناسی را بررسی می‌کنیم:

تست شخصیت شناسی DISC

یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین تست شخصیت شناسی که مورد استفاده بسیاری از سازمان‌ها قرار می‌گیرد، تست شخصیت شناسی DISC است. این تست بسیار ساده انجام می‌شود و مدت زمان کمی برای حل آن نیاز دارید؛ از این رو به یکی از تست‌های پرطرفدار در بین افراد و شرکت‌ها تبدیل شده است. تست شخصیت شناسی DISC داری ۲۸ سوال است که شما باید باید از کلمات بیشترین و کمترین برای پاسخ به آن استفاده کنید.

تست شخصیت شناسی NEO

یکی دیگر از تست‌های شخصیت شناسی که مورد توجه بسیاری از روانشناسان و مشاوران قرار گرفته است، تست شخصیت شناسی NEO است. به کمک این تست می‌توانید ویژگی‌های شخصیتی مثل میزان پذیرش تجربیات جدید، وجدان کاری، برون گرایی، سازگاری و روان رنجوری را شناسایی کنید. این پرسشنامه در اصل برای بزرگسالان طراحی شده است؛ اما بعدها ثابت شد که روی جوانان نیز نتیجه خوبی دارد. پرسشنامه NEO شامل ۲۴۰ سوال است که تقریبا بین ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان می‌برد تا آن را تکمیل کنید.

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از معروف ترین تست های روانشناسی است که بسیاری از افراد با آن آشنایی دارند. بر اساس این تست، افراد به ۱۶ گروه شخصیتی تقسیم می‌شوند که هر گروه ویژگی‌های مختص به خود را دارد. پیش از این به طور مفصل درباره تست شخصیت شناسی MBTI صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر، مقاله « انواع تیپ شخصیتی بر اساس تست MBTI» را مطالعه کنید.

MBTI یکی از معروف‌ترین آزمون‌های شخصیت شناسی است که مورد استفاده بسیاری از روانشناسان قرار می‌گیرد. در این تست شخصیت شناسی، با توجه به سوالات مختلفی که از افراد پرسیده می‌شود، یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی را به آن‌ها نسبت می‌دهد.

تست هوش هیجانی (EQ)

یکی دیگر از تست‌هایی که برای استعدادیابی و سنجش توانایی‌های افراد گرفته می‌شود، تست EQ است. EQ، هوش هیجانی فرد را می‌سنجد و نحوه تصمیم‌گیری فرد در مواقع حساس را بررسی می‌کند.

تست هوش ریون (IQ)

تست هوش ریون یکی از بهترین تست‌ها در زمینه سنجش هوش و استعداد کودکان است که به عنوان تست IQ شناخته می‌شود. تست ریون با کمک رنگ‌ها و اشکال مختلف به بررسی استعداد کودکان در سنین پایین می‌پردازد.

تست های روانشناسی چه کاربردهایی دارد؟

تست های روانشناسی کاربردهای فراوانی دارند. در حالت کلی می‌توان گفت که در هر جایی که نیاز باشد تا در مدت زمانی کوتاهی اطلاعات کلی درباره ویژگی‌های شخص بدست آورد، می‌توان از تست های روانشناسی کمک گرفت.

در دنیای امروز، بسیاری از شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ برای استخدام نیروی کاری مورد نیاز خود از تست های روانشناسی استفاده می‌کنند. فرد پیش از استخدام در مجموعه، تست‌‌های مختلفی مثل تست شخصیت شناسی، تست استعداد یابی و … را انجام می‌دهد تا سنجیده شود که آیا برای موقعیت شغلی مورد نظر، مناسب است یا خیر.

علاوه بر استخدام، یکی دیگر از کاربردهای تست های روانشناسی که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است، جلسات مشاوره پیش از ازدواج است. از تست های شخصیت شناسی مختلف در جلسات مشاوره پیش از استفاده می‌شود تا اطلاعاتی کلی درباره ویژگی‌ها و شخصیت هر یک از زوجین بدست آید.

تست های شخصیت شناسی

تست‌های IQ و EQ نیز جزو آن دسته از تست های روانشناسی است که این روزها کاربردهای فراوانی دارد. انجام این تست‌ها استعداد فرد را در زمینه‌های مختلف شناسایی می‌کند. معمولا از این تست‌ها برای شناسایی استعداد کودکان استفاده می‌شود تا والدین بتوانند در جهت استعداد فرزندشان قدم بردارند.

برخی از تست‌ها نیز در فرآیند انتخاب رشته و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به فرد کمک کند علایق و استعدادهای خود را شناسایی کند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، پیش از ورود به دانشگاه، این تست‌ از دانش آموزان گرفته می‌شود تا به آن‌ها کمک کنند که در مسیر استعدادها و علایقشان قدم بردارند.

روانسنجی یکی از شاخه‌های مهم علم روانشناسی است که به مطالعه کمی و اندازه‌گیری پدیده‌های روانی و روانشناختی فرد می‌پردازد. روانسنجی توسط طیف وسیعی از آزمون‌ها و تست‌های معتبر روانشناسی انجام می‌شود. این آزمون‌ها عموما به دنبال سنجش دانش، توانایی‌ها، مهارت‌ها، پیشرفت تحصیلی و ویژگی‌های شخصیتی فرد هستند و با توجه به نیاز و اختلال روانشناختی فرد، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا