آمادگی برای ازدواج دارید؟ باید این نشانه ها را داشته باشید! - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

آمادگی برای ازدواج دارید؟ باید این نشانه ها را داشته باشید!

تصمیم به ازدواج، بدون شک یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های زندگی هر فردی است و باید با دقت و وسواس بسیار بالایی بررسی شود. آمادگی برای ازدواج، در هر فردی ممکن است که در سنین متفاوتی رخ دهد. برخی از همان ابتدای ۲۰ سالگی شرایط و آمادگی ازدواج را دارند و برای گروه دگیر، ممکن است که تا سن ۳۰ سالگی این آمادگی برای ازدواج طول بکشد.

اگر می‌خواهید زندگی مشترک خوبی را شروع کنید، مهم‌ترین نکته‌ای که در این بین باید در نظر داشته باشید این است که خودتان و همچنین شریک عاطفی و همسر آینده‌تان، آمادگی ازدواج داشته باشد. این سوال بسیار مهمی است که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیز سعی می‌کنیم به آن پاسخ دهیم. آیا ما آمادگی برای ازدواج داریم.

قطعا ازدواج، مسئولیت‌های زیادی را به همراه خود دارد. پس از ازدواج، ما علاوه بر نقش‌هایی که تاکنون داشته‌ایم، باید نقش همسری و در آینده والد را نیز ایفا کنیم. بدون شک، ما یک شبه و بعد از ازدواج نمی‌توانیم تغییرات زیادی را برای ایفای نقش همسری و والدگری در خود ایجاد کنیم و باید قبل از ازدواج، برای آن آماده باشیم. پس بسیار مهم است که پیش از ازدواج، آمادگی برای ازدواج را داشته باشیم.

یکی از موارد بسیار مهمی که معمولا در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مطرح می‌شود، این است که هر کدام از زوج‌ها، تا چه میزان آمادگی برای ازدواج دارد و مشاور و درمانگر، نشانه های آمادگی برای ازدواج را در هر کدام از زوج‌ها بررسی می‌کند.

چه خوب است که ما نیز به شناخت خوب و کافی نسبت به خود برسیم و قبل از آن که بخواهیم وارد زندگی مشترک شویم و ازدواج کنیم، نشانه های آمادگی برای ازدواج را در خود بررسی کنیم. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره نشانه های آمادگی برای ازدواج صحبت کنیم تا بتوانیم به این پرسش مهم پاسخ دهیم که آیا آمادگی برای ازدواج دارید یا خیر.

اگر شما هم قصد ازدواج دارید، بهتر است که نشانه های آمادگی برای ازدواج را هم در خود و هم همسر آینده‌تان بررسی کنید تا بتوانید ازدواج بهتر و منطقی‌تری داشته باشید و بعدها در زندگی مشترک نیز کم‌تر دچار اختلاف و مشکل شوید؛ پس توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

یکی از مهم‌ترین سوالات که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج باید به آن پاسخ دهید، این است که آیا آمادگی ازدواج دارید. بررسی نشانه های آمادگی برای ازدواج، به شما کمک می‌کند تا ارزیابی بهتری از خود و همسر آیندتان داشته باشید و بتوانید بهتر و دقیق‌تر شریک زندگی خود را انتخاب کنید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، جلسات مشاوره پیش از ازدواج و آمادگی ازدواج را زیر نظر بهترین زوج درمانگران و مشاوران خانواده برگزار می‌کند. در کلینیک روانشناسی برگ سبز، ما سعی داریم تا با انجام تست‌های مختلف و همچنین جلسات مشاوره، بهترین مشاوره پیش از ازدواج را در اختیار زوج‌ها قرار دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات مشاوره پیش از ازدواج در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت مشاوره پیش از ازدواج، روی لینک زیر کلیک کنید.

نشانه های آمادگی برای ازدواج

فردی که می‌خواهد ازدواج کند، باید شرایط و معیارهای ازدواج را نیز در خود پرورش دهد و کم‌کم و به مرور، خود را برای زندگی مشترک و پذیرش مسئولیت آماده کند. در ادامه، برخی از نشانه های آمادگی برای ازدواج را با هم بررسی می‌کنیم:

تغییر من بودن

ازدواج یعنی، تبدیل «من» به «ما». فردی که قصد ازدواج دارد، باید من بودن و غرور کاذب خود را کنار بگذارد و برای ما شدن آماده شود. البته، این به این معنی نیست که بعد از ازدواج همه هویت فردی خود را کنار بگذارید؛ بلکه علاوه بر هویت و برنامه‌های شخصی خود، لازم است که برنامه‌ها و اهداف مشترکی نیز با هم داشته باشید و گاهی اوقات ممکن است که اهداف و برنامه‌های شخصی خود را نیز در این مسیر فدا کنید. ازدواج یک کار تیمی است؛ پس لازم است که گاهی اوقات خودخواهی و خودمحوری خود را کنار بگذارید.

یک ازدواج موفق دارای ویژگی‌ها و شرایط به خصوصی است. زوج‌های موفق می‌دانند که چگونه با یکدیگر تعامل کنند. در یک ازدواج موفق هر یک از زوجین وظایف به خصوصی را بر عهده دارند و مشکلات زندگی تنها بر دوش یک نفر نیست. در یک ازدواج موفق زوج‌ها از یکدیگر حمایت می‌کنند و در سختی‌ها و مشکلات کنار یکدیگر می‌مانند. یک زوج موفق تلاش می‌کنند تا محیطی آرام و صمیمی برای کنار هم بودن ایجاد کنند.

کنار گذاشتن غرور

برای آمادگی ازدواج، لازم است که غرور بیش از حد خود را کنار بگذارید. همه ما ممکن است که در زندگی اشتباهاتی داشته باشیم و این کاملا طبیعی است؛ اما پذیرش اشتباهاتمان و جبران آن‌ها بسیار مهم است. در ازدواج و زندگی مشترک، لازم است که غرور خود را کنار بگذارید و در صورت بروز اشتباه، نتایج آن را بپذیرید و در جهت جبران آن تلاش کنید.

اصلاح رفتارها و عادت‌های غلط

یکی دیگر از نشانه های آمادگی برای ازدواج، اصلاح عادت‌ها و رفتارهای غلط است. قطعا همه ما برخی از رفتارها غلط و عادت‌های ناصحیح داریم که با رفع آن‌ها می‌توانیم زندگی بهتری را تجربه کنیم. برای شروع زندگی مشترک و آمادگی ازدواج، بهتر است که به عادت‌ها توجه کنید و به دنبال اصلاح آن باشید.

ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی هر فردی به شمار می‌رود. افراد با دلایل و اهداف گوناگونی تصمیم به ازدواج می‌گیرند. مهارت های پیش از ازدواج از آن دسته موارد مهمی است که زوج‌ها قبل از ازدواج باید به سراغ آن بروند. برای شروع یک زندگی مشترک و ازدواج موفق، لازم است که چه زن و چه مرد، مهارت‌هایی را بیاموزند تا بتوانند در کنار هم یک زندگی شاد و بدون تنش را تجربه کنند. مهارت‌هایی مثل همدلی، صمیمیت، درک متقابل و … جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین مهارت‌هایی است که برای داشتن یک زندگی مشترک موفق لازم است.

انعطاف‌پذیری

یکی از نشانه های آمادگی برای ازدواج، انعطاف‌پذیری است. در شروع زندگی، همه ما انتظارات مختلفی از زندگی مشترک داریم؛ با این حال، قرار نیست که همه چیز طبع ایده‌آل‌های ما پیش برود و همه انتظارات ما برآورده شود. انعطاف‌پذیری از جمله مهارت‌هایی است که باید پیش از ازدواج یاد بگیرید.

مدیریت مالی

یکی دیگر از نشانه های آمادگی برای ازدواج، مدیریت مالی است. قطعا یکی از چالش‌های بزرگ زندگی مشترک، مسائل اقتصادی و مالی است. شما باید بتوانید که در زندگی مشترک، درآمد و هزینه خود را کنترل کنید و برای آینده نیز پس‌انداز داشته باشید.

مدیریت و رسیدگی به امور خانه

امور خانه و کارهایی مثل نظافت، شستشو، پخت غذا و … از جمله موارد بسیار مهم در زندگی مشترک هستند؛ پس اگر شما احساس می‌کنید که آمادگی ازدواج دارید، باید بتوانید چنین اموری را مدیریت و رسیدگی کنید. برخلاف گذشته که کارهای خانه را تنها بر عهده زن خانواده می‌گذاشت، امروزه کارهای خانه با همکاری زن و شوهر انجام می‌شود؛ پس بهتر است که شما به عنوان یک پسر که در آینده قرار است نقش شوهر با بپذیرید نیز در انجام کارهای خانه مسئولیت‌پذیر باشید.

دوری از کمالگرایی

یکی از نشانه های آمادگی ازدواج، دوری از کمالگرایی است. افراد کمالگرا معمولا خیلی سخت‌تر و دیرتر شریک زندگی خود را انتخاب می‌کنند؛ همچنین در زندگی مشترک نیز دچار مشکلات فراوان و سرخوردگی می‌شوند. شما باید بدانید که فرد مقابل شما، یک فرد کامل نیست و قطعا مشکلات و عیب‌هایی خواهد داشت و قطعا مطابق ایده‌آل‌های شما رفتار نخواهد کرد. با دوری از کمال‌گرایی می‌توانید زندگی مشترک بهتری را تجربه کنید.

کمال گرایی یکی از مشکلات و اختلالات شخصیتی است که می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی زندگی فرد داشته باشد و فرد را در زندگی با چالش‌های گوناگونی مواجه کند و انرژی زیادی از فرد بگیرد. اگرچه کمال گرایی یک ویژگی منفی است، با این حال، متاسفانه بسیاری از افراد از آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی مثبت یاد می‌کنند و تصور می‌کنند که فرد کمال گرا همواره بهترین کارها را از خود ارائه می‌دهد و موفق می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا