چگونه درباره رابطه جنسی صحبت کنیم؟ مزایای صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با همسر - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
صحبت درباره رابطه جنسی

چگونه درباره رابطه جنسی صحبت کنیم؟ مزایای صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با همسر

صحبت در مورد رابطه جنسی از آن دسته مسائلی است که بسیاری از زوج‌ها، حتی سال‌ها پس از ازدواجشان نیز، نمی‌توانند از عهده آن بربیایند. صحبت در مورد رابطه جنسی، یکی از مهارت‌های بسیار مهم زندگی زناشویی است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.

با توجه به اینکه سکس و رابطه جنسی، همچنان در جامعه ما به عنوان یک تابو بسیار مهم شناخته می‌شود، خیلی در گفتگو‌ها یا برنامه‌های آموزشی درباره آن صحبت نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که صحبت در مورد رابطه جنسی بسیار سخت و دشوار باشد و افراد حتی نتوانند مشکلات رابطه جنسی خود را با همسرشان در میان بگذارند.

صحبت در مورد رابطه جنسی این امکان را به شما می‌دهد که یکدیگر و نیازهای جنسی هم را بهتر و دقیق‌تر بشناسید و انتظاراتتان از سکس و رابطه جنسی را مشخص کنید. معمولا زوج‌هایی که توانایی و مهارت صحبت و گفتگو درباره رابطه جنسی خود را دارند، رابطه جنسی بهتر و جذاب‌تری را با یکدیگر تجربه می‌کنند و تا سال‌ها پس از ازدواج نیز از داشتن رابطه جنسی لذت کافی می‌برند.

این موضوع بسیار طبیعی است که در ابتدا، از اینکه خیلی صریح و راحت درباره رابطه جنسی خود صحبت کنید، کمی خجالت بکشید؛ اما توجه داشته باشید که با تمرین این مهارت و استفاده از تکنیک‌های مختلف، باید بتوانید این کار را انجام دهید. در برخی از موارد، این خجالت کشیدن از صحبت در مورد رابطه جنسی به قدری زیاد می‌شود که زوج‌ها، با وجود داشتن مشکلات جنسی متعدد، راضی به شرکت در جلسات سکس تراپی و کمک گرفتن از یک سکس تراپیست حرفه‌ای نمی‌شوند؛ زیرا خجالت می‌کشند که با مشاور خود درباره این موضوع صحبت کنند.

اگر نتوانید با همسر و پارتنر خود در مورد سکس، رابطه جنسی مورد علاقه، انتظارات از رابطه جنسی و … صحبت کنید، قطعا در رابطه جنسی خود دچار مشکل می‌شوید و فرصت داشتن یک رابطه جنسی هیجان‌انگیز و لذت‌بخش را از خود می‌گیرید. صحبت در مورد رابطه جنسی، به خصوص در اوایل ازدواج، این امکان را به شما می‌دهد که شناخت بهتری نسبت به همسر خود پیدا کنید.

روانشناسان و زوج‌ درمانگران همواره توصیه کرده‌اند که قبل از داشتن رابطه جنسی، درباره نیازهای خود و همچنین خط قرمز‌هایتان در رابطه جنسی، با یکدیگر گفتگو کنید تا بتوانید رابطه جنسی سالم و لذت‌بخشی را تجربه کنید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از صحبت درباره رابطه جنسی خجالت می‌کشید و گفتگو در مورد سکس با همسرتان برایتان مشکل است، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید. در ادامه در مورد اهمیت صحبت درباره رابطه جنسی و راهکارهایی برای گفتگوی راحت‌تر در مورد سکس بحث می‌کنیم.

در صورتی که مشکلات رابطه جنسی شما زیاد است و این مشکلات باعث می‌شوند که شما لذت کافی از رابطه جنسی نبرید و نسبت به رابطه جنسی سرد شوید، بهتر است که هرچه سریع‌تر خجالت را کنار بگذارید و در مورد این مشکلات با یک سکس تراپیست حرفه‌ای صحبت کنید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی را زیر نظر بهترین و متخصص‌ترین سکس تراپیست‌ها را دارد. جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، در محیطی آرام، حرفه‌ای و خصوصی صورت می‌پذیرد تا شما بتوانید به‌راحتی گفتگو کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت سکس تراپی در مرکز مشاوره برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

اهمیت صحبت درباره رابطه جنسی با همسر

رابطه جنسی عاشقانه و عالی، نیاز به تلاش و تمرین دارد و این کار میسر نمی‌شود، مگر آن که شما درباره ابعاد مختلف رابطه جنسی با همسرتان گفتگو کنید و درباره نیازها، درخواست‌ها، خط قرمز‌ها و … با یکدیگر به توافق برسید.

 اگر می‌خواهید یک زندگی جنسی سالم و عاشقانه داشته باشید، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن، امکان صحبت در مورد رابطه جنسی است. تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که می‌توانند درباره ابعاد مختلف سکس با یکدیگر گفتگو داشته باشند، رضایت جنسی بیشتر و همچنین رابطه عاطفی بهتری نیز با یکدیگر دارند.

صحبت کردن درباره سکس و رابطه جنسی باعث می‌شود که مسائل رابطه جنسی و نیازها جنسی‌تان برای خود و طرف مقابلتان روشن‌تر شود. همچنین اگر امکان گفتگو درباره رابطه جنسی را داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید مشکلات جنسی و اختلالات جنسی را بیان کنید و سریع‌تر و راحت‌تر به دنبال حل آن باشید.

بی میلی جنسی یا سرد مزاجی یکی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین زنان است. حدود یک سوم خانم‌ها در طول دوران رابطه زناشویی خود، دچار بی میلی جنسی می‌شوند. بی میلی می‌تواند موقعتی باشد و تنها در برخی شرایط پیش آید که طبیعی است؛ اما اگر بی میلی جنسی زنان به صورت طولانی‌ مدت و دائمی به وجود آید، می‌تواند مشکلات زیادی برای رابطه جنسی و رابطه زناشویی و حتی رابطه عاطفی زوجین ایجاد کند.

چگونه با همسرمان درباره رابطه جنسی صحبت کنیم؟

صحبت کردن درباره رابطه جنسی ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد و از صحبت درباره رابطه جنسی خجالت بکشید؛ اما باید این مهارت را در خود و همسرتان ایجاد کنید. در ادامه تکنیک‌ها و روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر درباره رابطه جنسی با همسرتان صحبت کنید را بررسی می‌کنیم. با کمک این روش‌ها، شما می‌توانید این مهارت را در خود پرورش دهید.

انتقاد مستقیم ممنوع

یکی از اولین نکاتی که در مورد صحبت درباره رابطه جنسی باید در نظر داشته باشید، این است که هیچگاه به صورت مستقیم انتقاد نکنید. به عنوان مثال، به جای اینکه بگویید «تو هیچوقت قبل رابطه جنسی من را نوازش نمی‌کنی» می‌توانید بگویید که «اگر هنگام رابطه جنسی من را نوازش کنی، برایم لذت بخش است». با این کار، اثرگذار کلام خود را چندین برابر کرده‌اید. همچنین جمله شما بار منفی و حالت تحقیر و مسخره کردن ندارد.

صحبت صریح و واضح

یکی از نکات بسیار مهمی که در صحبت درباره سکس باید در نظر داشته باشید، این است که نیازها و درخواست‌های خود را به صورت کاملا صریح و واضح بیان کنید. صحبت‌های حاشیه‌ای را کنار بگذارید و خیلی واضح درخواست‌های خود را مطرح کنید.

صحبت باآرامش و بدون عجله

صحبت در مورد سکس باید بدون عجله و باآرامش صورت بگیرد؛ پس زمان مناسبی را برای صبحت در این رابطه انتخاب کنید. هنگام پیاده‌روی، قبل از سکس، در راه مهمانی و … اصلا زمان‌های مناسبی برای اینکه گفتگو درباره رابطه جنسی داشته باشید، نیستند؛ به جای آن، زمانی را برای این کار انتخاب کنید که هر دوی شما وقت و حس و حال کافی برای داشتن یک مکالمه طولانی و جدی داشته باشید.

ایجاد صمیمیت عاطفی

وقتی صمیمیت عاطفی بالایی در رابطه خود داشته باشید، صمیمت جنسی شما نیز بیشتر می‌شود. همچنین وقتی دو زوج با یکدیگر صمیمی باشند، بسیار راحت‌تر می‌توانند درباره رابطه جنسی خود صحبت کنند و دیگر خبری از خجالت کشیدن نیست.

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی، یکی از نکات طلایی برای داشتن یک سکس جذاب و لذت‌بخش است. رابطه جنسی و به طور کلی زندگی جنسی تاثیر بسیار زیادی روی رابطه عاطفی شما و همسرتان خواهد داشت؛‌ از این رو بهتر است که در طول زندگی مشترک، به زندگی جنسی خود نیز توجه ویژه داشته باشید و از کنار مسائل و مشکلات پیرامون آن به سادگی عبور نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا