نوروتراپی چیست؟ انواع روش‌های نوروتراپی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

نوروتراپی چیست؟ انواع روش‌های نوروتراپی

نوروتراپی که گاها با اسم نوروفیدبک نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی برای اختلالات روانشناسی مثل اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب، بیش فعالی و … است که در آن به دنبال تغییر آگاهانه نحوه عملکرد مغز هستیم.

نوروتراپی نسبت به دو روش درمانی روانشناسی دیگر، یعنی دارو درمانی و روان درمانی، جدیدتر بوده و در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است. از آن جایی که نوروتراپی یک شیوه درمانی جدید است، همچنان بسیاری از افراد شناخت و آگاهی خوبی نسبت به آن ندارند.

در این مقاله می‌خواهیم درباره نوروتراپی، روش‌های مختلف آن و تاثیر آن در درمان بیماری‌ها و اختلالات صحبت کنیم. اگر شما هم قصد شروع جلسات نوروتراپی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

نوروتراپی یکی از تکنیک‌های روان درمانی است که به درمان بسیاری از اختلالات و بیماری‌های روانی کمک می‌کند. به کمک نوروتراپی شما می‌توانید بسیاری از اختلالات حاد که با روان درمانی و دارو درمانی، درمان نمی‌شوند را درمان کنید. از آن جایی که این روش، یک روش درمانی ایمن و بدون عوارض است، برای درمان اختلالات کودکان مثل بیش فعالی بسیار توصیه می‌شود. 

شما می‌توانید جلسات نوروتراپی را در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، بگذرانید. ما با تمام وجود آماده خدمت‌گذاری هستیم. برای مشاوره و رزرو وقت نوروتراپی روی لینک زیر کلیک کنید. 

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی یک روش درمانی برای بیماری‌ها و اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی حاد است. در نوروتراپی الگوهای مغزی که پیش از این تغییر کرده و باعث بروز چنین اختلالاتی می‌شوند را تغییر می‌دهیم. هدف نوروتراپی آموزش مجدد مغز و توسعه مهارت‌های جدید است تا عملکرد مغز به حالت عادی و نرمال خود بازگردد. در نوروتراپی از روش‌هایی مثل نوروفیدبک، بیوفیدبک، تحریک الکتریکی فرا جمجعه‌ای(tDCS) و تحریک مغناطیسی فرا جمجمه‌ای استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم.

ایده اصلی نوروتراپی از این موضوع نشات می‌گیرد که احساسات و رفتار ما در عملکرد فیزیولوژیکی ما به ویژه مغز و سیستم عصصبی منعکس می‌شود. مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب و بیش فعالی به این دلیل به وجود می‌آیند که مغز الگوهای ناسازگاری را از خود بروز می‌دهد و حالت نرمال خود را فراموش می‌کند. اغلب این الگوهای ناسازگار، ناخودآگاه یاد گرفته می‌شوند و در مواقع خاص تکرار می‌شوند. در نوروتراپی ما سعی می‌کنیم تا به کمک روش‌های علمی، الگوهای نرمال را دوباره به مغز آموزش دهیم.

نوروتراپی

از آن جایی که در نوروتراپی سعی در آموزش و یادگیری الگوهای جدید به مغز داریم، تغییرات ایجاد شده در این روش نسبت به دارو درمانی و روان درمانی پایدارتر است و معمولا فرد پس از اتمام جلسات نوروتراپی و درمان کامل، دیگر اختلالات و بیماری‌ها را در خود مشاهده نخواهد کرد.

درمان اختلالات به کمک نوروتراپی

نوروتراپی می‌تواند به درمان هر نوع اختلالی که به نوعی با مغز در ارتباط است کمک کند. اغلب اختلالات حاد که به کمک دارو درمانی و روان درمانی بهبود پیدا نمی‌کنند، به نوعی با ناسازگاری الگوهای مغزی در ارتباط است؛ از این رو نوروتراپی می‌تواند به درمان چنین اختلالاتی کمک بسیار زیادی کند. برخی از رایج‌ترین بیماری‌ها و اختلالاتی که به کمک نوروتراپی درمان و کنترل می‌شوند عبارتند از:

 • اضطراب
 • بیش فعالی(ADHD)
 • اختلالات اوتیسم(ASD)
 • اختلال دوقطبی
 • درد مزمن
 • افسردگی حاد
 • خستگی بیش از اندازه و همیشگی
 • اختلالات یادگیری
 • میگرن
 • اختلال وسواس(OCD)
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اختلالات خواب

افسردگی شایع‌ترین بیماری روانی در عصر حاضر است. امروزه بسیاری از افراد با این بیماری درگیر هستند. افسردگی باعث می‌شود که فرد از انجام کارهای روزانه خود نیز بازبماند لذتی از زندگی نبرد. در برخی موارد فرد دارای افسردگی خود متوجه بیماری و اختلال نیست و این موضوع را به کسالت و بی‌حوصلگی ربط می‌دهد؛ از این رو بسیار مهم است که علائم و نشانه‌های افسردگی را به خوبی بشناسیم و در صورت مشاهده این نشانه‌ها در خود یا اطرافیان، برای درمان به روانشناس مراجعه کنیم. 

مزایای نوروتراپی نسبت به روش‌های درمانی دیگر

فواید نوروتراپی برای هر شخصی متفاوت است. نوروتراپی از آن دسته درمان‌هایی است که برای هر فرد به صورت خاص اجرا می‌شود و روند درمان شما با توجه به مشکل و ویژگی‌های شما انتخاب می‌شود؛ از این رو تاثیر و مزایای آن برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد. بسیاری از افراد تقویت حافظه و تمرکز، کاهش اضطراب و تنش، خواب بهتر‌ و آرام‌تر و کاهش میل به مصرف مواد مخدر را پس از نوروتراپی تجربه کرده‌اند. مزایا و فواید بسیار زیاد دیگری نیز برای نوروتراپی گزارش شده است؛ اما سه مزیت ویژه که نوروتراپی را نسبت به سایر روش‌های درمانی متمایز می‌کند عبارتند از:

غیرتهاجمی بودن

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که نوروتراپی شامل شوک دادن و عبور جریان الکتریکی از مغز است؛ اما باید گفت که در نوروتراپی ما الکترودهایی را روی پوست سر شما قرار می‌دهیم تا بتوانیم فعالیت مغز شما را مشاهده و ثبت کنیم. این الکترودها تنها آن چه که در مغز شما اتفاق می‌افتد را می‌خوانند و هیچ گونه سیگنالی را به مغز ارسال نمی‌کنند.

نوروتراپی

اثرات طولانی مدت

برخلاف روش دارو درمانی که با قطع کردن دارو، علائم بیماری دوباره برمی‌گردد، نوروتراپی اثرات طولانی مدتی را روی شما خواهد داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که اثرات نوروتراپی تا مدت زمان طولانی پس از اتمام جلسات، به خصوص در مورد کودکان مبتلا به بیش فعالی، نیز باقی می‌ماند.

بدون عوارض جانبی

یکی از مهم‌ترین مزایای نوروتراپی نسبت به روش‌های درمانی دیگر مثل دارو درمانی، بدون عوارض بودن این شیوه درمانی است. نوروتراپی هیچ عوارض جانبی را برای شما به همراه نخواهد داشت؛ از این رو استفاده از روش برای کودکان یا زنان باردار مناسب‌تر است.

کلینیک تخصصی روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، آماده ارائه تمام خدمات نوروتراپی به کودکان و بزرگسالان است. شما می‌توانید در این مرکز، جلسات نوروتراپی را زیر نظر درمانگران حرفه‌ای دنبال کنید. 

انواع روش‌های نوروتراپی

نوروتراپی نیز مانند هر روش درمانی دیگر، تکنیک‌های متفاوتی دارد که با توجه به نوع اختلال و ویژگی‌های فردی درمانجو، درمانگر یکی از این تکنیک‌ها را انتخاب می‌کند. در برخی از موارد نیز ممکن است از چند تکنیک مختلف در کنار یکدیگر استفاده شود. در ادامه برخی از رایج‌ترین تکنیک‌های نوروتراپی را بررسی می‌کنیم:

نوروفیدبک

نوروفیدبک یکی از تکنیک‌های مهم نوروتراپی است. در این روش اطلاعات عصبی و مغز شما به کمک دستگاه‌های مخصوص اندازه‌گیری می‌شود و پس از تشخیص اختلال و اشکال، برنامه آموزشی برای رفع اختلالات مغزی به مغز داده می‌شود.

در روش نوروفیدبک، الکترودهای روی سر شما قرار داده می‌شود تا امواج مغزی را اندازه‌گیری کند. سپس این امواج به کمک نرم‌افزارهای مخصوص تجزیه و تحلیل می‌شود و مشخص می‌شود که کدام فعالیت مغزی باعث بروز اختلال در شما می‌شود.

حال که اختلال شما مشخص شد، نوبت به درمان می‌رسد. برای درمان یک برنامه آموزشی دقیق برای وارد کردن به مغز تنظیم می‌شود تا امواج مغزی را اصلاح کند.

تحریک مغز یا tDCS

در روش tDCS ما به دنبال تحریک مغز هستیم. در این روش دو الکترود به مغز شما وصل می‌شود. محل قرارگیری الکترودها بسته به انتخاب پزشک دارد و مکانی انتخاب می‌شود که قصد تحریک آن را دارید.

هنگامی که الکترودها در مکان مشخص و دقیق وصل شدند، حال جریان الکتریکی بسیار کمی (در حد ۱ میلی آمپر) برای تحریک مغز وارد می‌شود. این جریان به قدری کم و کوچک است که اصلا جای نگرانی نیست و شما تنها یک گزگز ساده در قسمت سر را حس خواهید کرد.
با تحریک قسمت‌های مشخصی از مغز، مغز فعال می‌شود و الگوهای ناهنجار و سیگنال‌های اشتباه که باعث بروز اختلالات مختلف شده است اصلاح می‌شود. مقدار جریان الکتریکی در روش tDCS به قدری کم است که هیچگونه عوارضی را به همراه نخواهد داشت و جای نگرانی نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که tDCS برای درمان اختلالاتی مانند افسردگی بسیار مفید و کارآمد است.

نوروتراپی

کلینیک روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، با هدف ارتقای سلامت روان جامعه آغاز به کار کرده است. شما می‌توانید انواع خدمات روانشناسی و روانپزشکی را در کلینیک تخصصی برگ سبز دریافت کنید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا