چه زمانی به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

چه زمانی به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟

بدون شک همه ما در روابطمان اختلاف، بحث، عدم توافق، جدال و … را تجربه کرده‌ایم و هیچ رابطه‌ای بدون فراز و نشیب نیست و گاهی ممکن است که دو زوج با هم به مشکل و اختلاف بخورند. نحوه مدیریت و رفتار ما در چنین شرایطی، تعیین‌کننده این است که آیا رابطه می‌تواند ادامه پیدا کند.

از آن جایی که مشکل در روابط اجتناب نا‌پذیر است، پس بسیار مهم است که خود را برای کنترل و مدیریت چنین شرایطی آماده کنیم تا بتوانیم به‌خوبی با همسر و شریک عاطفی خود در چنین شرایطی برخورد کنیم و کنترل اوضاع را به دست بگیریم و از شدید شدن بحث و جدل‌ها دوری کنیم.

گاهی اوقات نیز ممکن است که آموزه‌ها و مواردی که در مورد کنترل خشم و عصبانیت، مدیریت بحث‌های رابطه و … می‌دانیم، در شرایط خاص پاسخگوی نیازهای ما نباشد و نیازمند کمک و راهنمایی فرد دیگری باشیم.

در چنین شرایطی شرکت در جلسات زوج درمانی می‌تواند تا میزان قابل توجهی تاثیرگذار باشد و به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر بتوانیم به‌خوبی تعامل کنید و مشکلات و اختلافات بین خود را از بین ببرید.

اما سوالی که در این جا مطرح است این است که چه زمانی به زوج درمانگر مراجعه کنیم؟ یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در جلسات زوج درمانی دارند این است که زمانی که کاملا دیر می‌شود و دیگر راه آسانی برای مدریت و کنتزل رابطه وجود ندارد و زوج درمانگر باید وقت بیشتری را صرف موضوع کند و در نهایت نیز ممکن است که مشکل شما به‌قدری حاد باشد که دیگر حل شدنی نباشد.

از این رو، همواره توصیه می‌شود که تا دیر نشده است برای شکلگیری یک رابطه احساسی مناسب با همسر خود و رها شدن از دست مشکلات و اختلافات خود، هرچه سریع‌تر به یک زوج درمانگر ماهر مراجعه کنید.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره زوج درمانی و زمان‌هایی که می‌توانیم و لازم است که به یک زوج درمانگر مراجعه کنیم، صحبت کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با همسر خود دچار اختلافید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، امکان برگزاری جلسات زوج درمانی را زیر نظر بهترین روانشناسان و متخصصان این حوزه برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر برای شرکت در جلسات زوج درمانی اقدام کنید.

زوج درمانگر چه کاری انجام می‌دهد؟

هدف از مراجعه به زوج درمانگر و شرکت در جلسات زوج درمانی، یادگیری تعامل با یکدیگر و حل مسائل و اختلافات موجود در رابطه است. زوج درمانی حساسیت درمانی قابل توجهی نسبت به نزاع همسرانی دارد که ناراحتی حاصل از دلخوری های فراوان را تجربه می کنند و در عین حال امید زیادی به بهبودی رابطه خود دارند. به طور کلی زوج درمانی موقعیت های گسترده و متنوعی را که زوج ها در طول رابطه خود با آن مواجه می شوند مورد توجه قرار می دهد و ایده های عملی موجود را بررسی نموده و تمریناتی برای کاهش تعارضات آسیب‌رسان و دستیابی به آرامش و صمیمیت بیشتر در روابط را فراهم می سازد. به طور مثال فرهنگ بخشش و عذر خواهی را بیش از قبل در بین زوجین جا می اندازد.

تعارض، اختلاف نظر، مشکلات مالی، عدم تفاهم و … بخش جدایی ناپذیر از ازدواج و زندگی مشترک است. به خصوص اگر مدتی از ابتدای شروع زندگی شما گذشته باشد، رفته رفته این مشکلات نمایان می‌شوند. برخی از زوج‌ها به راحتی می‌توانند از پس این مشکلات بربیایند و با داشتن یک ارتباط موثر و صحبت کردن بالغانه درباره مشکلاتشان، آن را حل می‌کنند. اما این موضوع برای همه زوج‌ها به این سادگی نیست. در بسیاری مواقع مشکل به قدری بزرگ می‌شود که ممکن است شما به تنهایی از پس آن برنیایید؛ از طرف دیگر دخالت خانواده‌ها و اطرافیان می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن و حل نشدنی‌تر شدن این مشکلات شود. اینجاست که حضور یک درمانگر و مشاور حرفه‌ای می‌تواند به کمک شما بیاید.
شما با مراجعه به یک مرکز روانشناسی و انتخاب درمانگر مناسب خود، می‌توانید جلسات
مشاور زوج درمانی را پیگیری کرده و مشاور در حل مشکل و آموزش شیوه ارتباط موثر می‌تواند
به شما کمک کند.

 

زوج درمانگر به حل کدام یک از مشکلات زندگی مشترک کمک می‌کند؟

زوج درمانی در موقعیت‌های بسیار زیادی می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا کنترل رابطه خود را به دست بگیرند و بتوانند بهتر مشکلات رابطه را حل کنند. از جمله مسائلی که برای حل آن می‌توانید از زوج درمانگر استفاده کنید عبارتند از:

 

عدم کنترل خشم

زورگویی به طرف مقابل

موقعیت‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی

روابط فامیلی

خیانت همسر

درمورد تربیت فرزندان دیدگاه های متفاوتی داشته باشند.

-داشتن خواسته های غیر معقول جنسی.

اگر افراد نتوانند مشکلات زناشویی خود را کنترل کنند به زوج درمانی نیاز دارند.

خیانت از آن دسته موضوعاتی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را نابود کند. وقتی زوج‌ها زندگی مشترک خود را در کنار یکدیگر آغاز می‌کنند، از یکدیگر انتظار دارند که نسبت به این ازدواج متعهد بمانند؛ زمانی که یکی از زوج‌ها این تعهد را زیر پا می‌گذارد و به هر نوعی خیانت می‌کند، بنیان خانواده از هم می‌پاشد و اوضاع خیلی نابسامان می‌شود

مراحل زوج درمانی چگونه است؟

روند کلی جلسات زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز، با صحبت و گفتگو حول محور مشکل مورد نظر اتفاق می‌افتد. درمانگران ما در مرکز مشاوره برگ سبز، به دنبال کشف ریشه‌ مشکلات و حل آن‌ها از طریق یک ارتباط موثر با زوج‌ها هستند.

در شروع جلسات زوج درمانی در مرکز مشاوره برگ سبز، درمانگران ما با پرسیدن سوالات مختلف، به دنبال یک شناخت نسبی از شما و رابطه‌ هستند. این سوال‌ها اغلب شامل مواردی مثل مدت زمان رابطه، نوع آشنایی، مشخصات فردی هر یک از شما، نظر شما درباره ازدواج، بیان مشکل از دید هر یک از طرفین رابطه و … می‌باشد. هدف درمانگر از این پرسش‌ها، شناخت شما و کشف مشکل اصلی رابطه است.

معمولا جلسات اولیه زوج درمانی، به این روال می‌گذرد. ممکن است درمانگر برای شناخت بیشتر، از شما بخواهد تا آزمون‌های شخصیتی و تست‌های روانشناسی مختلفی را نیز انجام دهید و نتیجه را به شما اعلام کند؛ پس نباید در جلسات اول انتظار حل مشکل یا ارائه راهکار از طرف زوج درمانگر را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا