انتخاب روانشناس کودک با رعایت این نکات آسان است! - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

انتخاب روانشناس کودک با رعایت این نکات آسان است!

انتخاب روانشناس کودک همواره با چالش‌های بسیار زیادی برای والدین همراه است؛ قطعا زمانی که احساس می‌کنیم کودکمان نیاز به مشاوره و روانشناس کودک دارد، می‌خواهیم که بهترین روانشناس را برای او انتخاب کنیم تا کودک بتواند به‌خوبی با او ارتباط بگیرد و روانشناس نیز بتواند با مهارت بالا و تجربه‌ای که دارد، در حل مشکل کودک به او کمک کند.

انتخاب روانشناس کودک می‌تواند روزها و حتی ماه‌ها به طول بیانجامد تا روانشناس مناسب کودک خود را انتخاب کنید؛ قطعا این مدت زمان طولانی، هنگامی که کودک شما به روانشناس نیاز دارند، استرس و اضطراب شما را چندین برابر می‌کند.

هنگام انتخاب روانشناس کودک، فاکتورهای زیادی را باید رعایت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین روانشناس کودک را برای فرزندتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که انتخاب اشتباه روانشناس کودک می‌تواند منجر به این موضوع شود که کودکتان دچار نفرت از جلسات روانشناسی شود و در ادامه مسیر برای شرکت در جلسات روانشناسی با شما همکاری نکند؛‌ از این رو بسیار مهم است که از همان ابتدا و انتخاب اولین روانشناس کودک خود، توجه لازم را برای انتخاب بهترین روانشناس کودک داشته باشید.

از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب روانشناس کودک باید در نظر داشته باشید، توانایی و مهارت روانشناس کودک در برقراری ارتباط با فرزندتان است. در صورتی که روانشناس کودک نتواند ارتباط خوبی با فرزند شما برقرار کند، جلسات روانشناسی بسیار کند پیش می‌رود و کودک با او همکاری نخواهد کرد. علاوه بر این موضوع، توجه به مهارت و دانش روانشناس، متد مورد استفاده، تخصص‌های ویژه مثل تخصص در روانشناسی کودکان استثنایی و … از جمله نکاتی است که باید هنگام انتخاب روانشناس کودک به آن توجه داشته باشید.

با توجه به اینکه والدین هنگام انتخاب روانشناس کودک دچار چالش‌ها و مسائل گوناگونی هستند و از طرف دیگر نگرانی و استرس آن‌ها درباره فرزندشان این انتخاب را سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر می‌کند، در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناس کودک غرب تهران، تصمیم گرفته‌ایم درباره نکات مهم و کارآمدی که هنگام انتخاب روانشناس کودک به کمک شما می‌آید، صحبت کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از والدین دغدغه‌مند و نگران هستید و می‌خواهید بهترین روانشناس کودک را برای فرزندتان انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

در انتخاب روانشناس کودک باید توجه و دقت بالایی داشته باشید و حتما به سراغ روانشناسان معتبر که تجربه کار بالینی با کودکان را دارند، بروید. علاوه بر تجربه، تخصص در حوزه روانشناسی کودک نیز بسیار مهم است؛ از این رو اگر می‌خواهید کودک شما در جلسات روانشناسی کودک شرکت کند، حتما از مراکز مشاوره معتبر و دارای مجوزهای حرفه‌ای کمک بگیرید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات روانشناسی کودک را زیر نظر بهترین متخصصان این حوزه برای شما فراهم کرده است. کلیه روانشناسان کودک در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، از مهارت و تجربه بالایی در این حوزه برخوردار هستند؛ علاوه بر این، اتاق و محل برگزاری جلسات مشاوره کودکان به نحوی طراحی شده است که از جذابیت بالایی برای کودک برخوردار باشد تا کودک شما با شوق و اشتیاق بیشتر در این کلاس‌ها شرکت کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جلسات روانشناسی کودک در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت روانشناس کودک در این مجموعه می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

هنگام انتخاب روانشناس کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

انتخاب روانشناس کودک موضوع بسیار مهمی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. اگر با اصول اولیه انتخاب روانشناس کودک آشنایی نداشته باشید، ممکن است که روانشناس مناسبی برای فرزند خود انتخاب نکنید یا به دام روانشناسان زرد و بدون مهارت بیافتید که علاوه بر هدر دادن هزینه و منابع مالی خود، ممکن است که خسارات روحی و روانی نیز به فرزند خود وارد کنید.

از آن جایی که کودکان بسیار آسیب‌پذیر هستند و روح و روان آن‌ها بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد، پس بسیار مهم است که روانشناس مناسب و باتجربه‌ای را برای فرزند خود انتخاب کنید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب روانشناس باید به آن توجه داشته باشید را با هم بررسی می‌کنیم:

تخصص و دانش روانشناس در زمینه کار با کودکان

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام انتخاب روانشناس کودک باید به آن توجه کنید، تخصص و دانش فرد در زمینه روانشناسی کودکان است. توصیه ما به شما این است که برای جلسات روانشناسی و تراپی کودکتان، حتما به سراغ آن دسته از روانشناسان کودک بروید که دانش و تخصص این حوزه را دارند و در رشته‌های مرتبط با روانشناسی کودک تحصیل کرده‌اند.

اختلال اضطراب جدایی کودک یکی از انواع اختلالات اضطرابی کودک است که هم برای او و هم والدینش مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند. آغوش مادر و حضور در کنار والدین و بستگان درجه اول، بهترین و امن‌ترین مکان برای کودک است و کودک شما وقتی در کنارتان است، احساس آرامش می‌کند؛ طبیعی است که با فاصله گرفتن از کودک، این احساس آرامش کاهش پیدا کند و فرزندتان دچار اضطراب شود.

مهارت، تجربه و تبحر روانشناس کودک

در کنار تخصص و دانش، قطعا مهارت و تجربه فرد نیز در زمینه روانشناسی کودک بسیار مهم است. روانشناس کودکی که سال‌هاست با کیس‌های مختلف کودکان در ارتباط است و در این زمینه پرونده طلایی دارد، قطعا می‌تواند بهتر به کودک شما کمک کند؛ پس هنگام انتخاب روانشناس کودک به تاریخچه کاری او نیز توجه داشته باشید. همچنین اگر برای مشکل خاصی، مثل بیش‌فعالی، اختلال یادگیری، کودکان استثنایی و … به روانشناس کودک مراجعه می‌کنید، بهتر است که روانشناس کودک شما در این زمینه‌ها نیز به صورت اختصاصی تجربه و مهارت داشته باشد.

روانشناسی کودکان استثنایی یکی از شاخه‌ّای روانشناسی کودکان است که برای مشکلات، اختلالات و آموزش‌های مربوط به کودکان استثنایی انجام می‌شود. کودکان استثنایی، توانایی‌ّهای متفاوتی نسبت به سایر کودکان دارند و همین موضوع باعث می‌شود که همانند سایر کودکان نتوانند در جامعه حضور داشته باشند.

ارتباط گرفتن با کودک

روانشناسی کودکان بدون شک از بزرگسالان سخت‌تر و پرچالش‌تر است. صحبت کردن با کودک و برقراری ارتباط با کودک، مهم‌ترین قسمت جلسات روانشناسی کودک به شمار می‌رود. تا زمانی که روانشناس نتواند با کودک شما ارتباط خوبی برقرار کند و کودک را به سمت خود جذب کند و اعتماد او را جلب کند، جلسات روانشناسی کودک نمی‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. 

پس هنگام انتخاب روانشناس کودک به این موضوع توجه داشته باشید که نحوه ارتباط گرفتن روانشناس با کودک چگونه است؛‌ همچنین دقت کنید که کودک شما تا چه میزان می‌تواند با روانشناس خود ارتباط برقرار کند.

توانایی ارتباط با والدین کودک

جلسات روانشناسی کودک صرفا به کودک اختصاص ندارد؛ در برخی از موارد ممکن است که روانشناس از والدین کودک نیز بخواهد در جلسه حضور داشته باشند یا جلسات جداگانه‌ای را مختص به والدین تشکیل دهد تا با یکدیگر در مورد مسائل مختلفی گفتگو کنند و در کنار هم به حل مشکل کودک کمک کنند؛ 

پس بسیار مهم است که شما نیز به عنوان پدر و مادر، بتوانید با روانشناس کودک خود ارتباط خوبی داشته باشید. علاوه بر این، یک روانشناس کودک خوب باید والدین را در جریان جلسات روان درمانی کودک و همچنین پیشرفت کودک قرار دهد و بازخورد جلسات را به اطلاع والدین نیز برساند.

هدف اصلی مشاور کودک، کمک به کودک برای تفسیر بهتر مسائل و مشکلات به صورتی است که کودک بتواند آن‌ها را تجزیه‌ و تحلیل کند. در نهایت مشاور کودک باید به کودک شما کمک کند تا روی احساسات خود کار کند تا بتواند بهتر مشکلات و مسائل را بپذیرد و در نهایت یک زندگی سالم و عادی را بدون تاثیرات طولانی مدت ترس، اضطراب یا ضربه روحی تجریه کند.

میزان در دسترس بودن روانشناس

یکی از فاکتورهای دیگری که هنگام انتخاب روانشناس کودک، به خصوص زمانی که کودک شما با مشکلی خاص دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند مهم و موثر باشد، میزان در دسترس بودن روانشناس کودک است. گاهی ممکن است که شما در طول روز با بحرانی روبه‌رو شوید و نیاز به مشاوره فوری باشید؛ در چنین شرایطی باید بسنجید که آیا امکان دسترسی تلفنی، آنلاین یا … با روانشناس کودک خود دارد.

علاوه بر این،  ممکن است که کودک شما به جلسات زیاد روانشناسی در فاصله کوتاه نیاز داشته باشید؛ آیا روانشناس کودک امکان برگزاری این تعداد جلسه را در زمانی کوتاه دارد؛ این موضوع معمولا در ارتباط با روانشناسان کودک بسیار مشهور ممکن است پیش بیاید که به دلیل داشتن تعداد مراجعه‌کننده زیاد، امکان در دسترس بودن یا برگزاری جلسات زیاد و منظم را نداشته باشند.

سلامت روان کودک نیز به اندازه سلامت فیزیکی و جسمی آن‌ها مهم است. همانطور که والدین نسبت به بیماری‌های فیزیکی کودکان حساس هستند و با ایجاد محیطی بهداشتی و تغذیه مناسب به دنبال ارتقای سلامت فیزیکی کودکان خود هستند، در مورد سلامت روان فرزند خود نیز باید حساسیت داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا