مشکلات جنسی رایج در ازدواج - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

مشکلات جنسی رایج در ازدواج

رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج به شمار می‌رود و روی همه جنبه‌های زندگی تاثیرگذار است و می‌تواند کیفیت رابطه را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات جنسی امر طبیعی در رابطه به شمار می‌رود. توان و تجربه جنسی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ از طرف دیگر نبود آموزش‌های جنسی باعث شده است که بسیاری از زوج‌ها در ابتدای رابطه با مشکلات جنسی مختلفی روبه‌رو باشند.

اغلب افرادی که با یکی از مشکلات جنسی در رابطه درگیر می‌شوند، تصور می‌کنند که این مشکل تنها مختص به آن‌هاست. مشکلات جنسی امری متداول است. اغلب افراد در دوره‌ای از زندگی مشترک خود با یکی از مشکلات جنسی مواجه می‌شوند؛ از این رو نباید بابت این مشکلات خجالت‌زده باشید.

خوشبختانه اغلب مشکلات جنسی به‌راحتی قابل درمان هستند؛‌ برخی از مشکلات جنسی ممکن است ریشه فیزیولوژیکی داشته باشد، اما اغلب آن‌ها به دلیل برخی از اختلالات روانی به وجود می‌آیند. با مراجعه به سکس تراپیست و شرکت در جلسات سکس تراپی، به راحتی می‌توانید اغلب این مشکلات را حل کنید.

مشکلات جنسی امری طبیعی در رابطه زوجین به شمار می‌آید. بسیاری از زوج‌ها در بازه‌ای از زندگی مشترک با یکی از مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. سکس تراپی می‌تواند کمک زیادی به درمان اغلب مشکلات جنسی کند.

مشکلات جنسی شامل چه مواردی می‌شود؟

در حالت کلی، هر مشکلی قبل از رابطه جنسی، در حین رابطه جنسی و بعد از رابطه جنسی که باعث شود رضایت یکی از طرفین از رابطه کاهش پیدا کند، به عنوان مشکل جنسی شناخته می‌شود. مشکلات جنسی در ازدواج، طیف گسترده‌ای از موارد را شامل می‌شود. عدم وجود صمیمیت در رابطه، سکس دردناک، اختلال نعوظ در آقایان، بی میلی جنسی و … همگی شامل مشکلات جنسی در رابطه می‌باشند.

چه زمانی برای مشکلات جنسی باید به سکس تراپیست مراجعه کرد؟

وجود مشکلات جنسی در رابطه امری متداول است. بسیاری از افراد در طول زندگی مشترک خود حداقل با یکی از مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. صحبت شفاف و صمیمانه درباره مشکلات جنسی رابطه، می‌تواند کیفیت رابطه جنسی شما را بالا ببرد؛ پس اگر مشکلی در سکس خود احساس می‌کنید، در وهله اول آن را با شریک جنسی خود در میان بگذارید. در اغلب موارد صحبت درباره سکس و نحوه آمیزش جنسی می‌تواند بسیاری از مشکلات جنسی را حل کند.

برخی از مشکلات جنسی نیز نیاز به درمان حرفه‌ای دارند. اگر مشکلات جنسی در رابطه به صورت طولانی مدت وجود داشته باشند و راه حل‌های ساده و ابتدایی نتواند کمکی به حل آن کند، به این معنی است که شما نیاز به کمک یک سکس تراپیست دارید.

متاسفانه صحبت از مشکلات جنسی در کشور ما همچنان تابو شناخته می‌شود؛ از این رو بسیاری از زوج‌ها برای حل مشکلات جنسی رابطه خود به سراغ سکس تراپیست نمی‌روند. هرچه مدت بیشتری از بروز مشکل جنسی بگذرد، درمان آن سخت‌تر می‌شود و باعث بی‌میلی و عدم کشش جنسی در زوجین می‌شود؛ از طرف دیگر کیفیت رابطه جنسی روی جنبه‌های دیگر رابطه نیز تاثیرگذار است؛ پس مشکلات جنسی می‌تواند زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سکس تراپی

سکس تراپی یکی از بهترین روش‌های درمان مشکلات جنسی در رابطه می‌باشد. اغلب مشکلات جنسی به کمک سکس تراپیست قابل حل هستند و شما می‌توانید از این طریق کیفیت رابطه جنسی خود را ارتقا دهید؛ پس اگر با یکی از مشکلات جنسی درگیر هستید، هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید.

سکس تراپی نوعی تکنیک روانشناسی است که به درمان اختلالات رابطه جنسی بین زوجین می‌پردازد و عوامل پزشکی، روان، شخصی و بین فردی که روی رضایت جنسی تاثیر دارد را بررسی می‌کند. هدف از سکس تراپی، کمک به افراد برای حل چالش‌های فیزیکی و عاطفی در رابطه جنسی است تا میزان رضایت زوجین از رابطه جنسی بالا برود و زندگی جنسی لذت‌بخشی را تجربه کنند.

رایج‌ترین مشکلات جنسی در ازدواج

ممکن است تصور کنید که تنها شما هستید که با مشکلات جنسی در رابطه مواجه می‌شوید؛ اما باید بدانید که حدود ۷۰ درصد از زوج‌ها در طول زندگی مشترک خود حداقل با یکی از مشکلات جنسی روبه‌رو می‌شوند. در ادامه برخی از رایج‌ترین مشکلات جنسی که در طول رابطه ممکن است با آن مواجه شوید را معرفی می‌کنیم:

اضطراب و استرس هنگام سکس

یکی از متداول‌ترین مشکلات جنسی حین رابطه استرس و اضطراب است. استرس و اضطراب هنگام سکس کیفیت رابطه جنسی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و اجازه لذت بردن از سکس را به شما نمی‌دهد.

برای حل این مشکل ابتدا باید علت اضطراب را شناسایی کنید. در بسیاری از موارد این استرس به دلیل فشار بیش از اندازه که روی یکی از طرفین رابطه وارد می‌شود به وجود می‌آید. برای حل این مشکل لازم است درباره نحوه رابطه جنسی با همسر خود صحبت کنید. صحبت صادقانه و آزاد در مورد سکس این امکان را به شما می‌دهد تا درباره جنبه‌های مختلف سکس به توافق برسید.

عدم صمیمیت در رابطه

یکی دیگر از مشکلات رایج در سکس، عدم صمیمیت زوجین است. این موضوع به شدت روی کیفیت سکس تاثیر می‌گذارد. معمولا زوج‌هایی که در طول روز با یکدیگر ارتباط خوبی ندارند، در تخت‌خواب نیز نمی‌توانند به خوبی با یکدیگر رابطه برقرار کنند. برای حل چنین مشکلی، زوج درمانی کمک زیادی به شما می‌کند. شرکت در جلسات زوج درمانی، در کنار سکس تراپی، کمک زیادی به افزایش صمیمت زوجین می‌کند.

 زوج درمانی یک روش درمانی و تکنیک مشاوره است که به شما کمک می‌کند تا تعارضات و مشکلات بین خود و همسرتان را به درستی حل کنید. در جلسات زوج درمانی، یک مشاور که تخصص و تجربه کار بالینی با زوجین را دارد، حضور دارد و به شما که در یک رابطه عاشقانه مثل ازدواج هستید کمک می‌کند تا یکدیگر را در وهله اول درک کنید و سپس به روشی اصولی به حل مشکلات خود بپردازید تا رضایت شما از رابطه بالا برود.

رابطه جنسی دردناک (واژینیسموس)

یکی از مشکلات جنسی شایع در بین زنان، واژینیسموس است. فرد دچار واژینیسمون در حین رابطه جنسی دچار دردهای زیادی می‌شود؛ در بسیاری از موارد این درد به قدری زیاد است که دخول را عملا غیرممکن می‌کند.

واژینیسموس می‌تواند ریشه فیزیولوژیکی یا روانی داشته باشد. در آن دسته از مواردی که به علت ساختار آناتومی، رابطه غیرممکن می‌شود، با مراجعه به پزشک زنان و در برخی از موارد انجام جراحی، فرد می‌تواند به راحتی سکس داشته باشد.

در اغلب موارد واژینیسموس به دلیل ترس از رابطه اتفاق می‌افتد که ریشه روانی دارد. در چنین شرایطی درمان واژینیسموس نیاز به صبر و تمرین زیاد دارد. برای درمان واژینیسمون باید به سکس تراپیست مراجعه کنید.

بی میلی جنسی

یکی دیگر از مشکلات رابطه جنسی در ازدواج، بی میلی جنسی یکی از طرفین رابطه است. این مشکل بیشتر در بانوان مشاهده می‌شود. بی میلی جنسی زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین رابطه تمایلی به سکس و برقراری رابطه جنسی نداشته باشد. این موضوع به مرور زمان روی شخص دیگر نیز تاثیر می‌گذارد.

برای حل این مشکل ابتدا باید علت این بی میلی را ریشه‌یابی کرد. برخی از اختلالات روانی مثل افسردگی، خستگی مفرط، اضطراب و تروما به شدت روی میلی جنسی تاثیرگذار است. در برخی از موارد نیز به دلیل مشکلات زندگی، اختلاف بین زوجین، ترس از بارداری و مواردی از این دست، بی‌ میلی جنسی رخ می‌دهد. تغییرات هورمونی و بارداری نیز می‌تواند روی بی میلی جنسی زنان تاثیر بگذارد.

در اغلب موارد با مراجعه به روانشناس و شروع جلسات روان درمانی، بی میلی جنسی نیز حل می‌شود؛ با این حال شرکت در جلسات سکس تراپی در کنار جلسات روان درمانی نیز می‌تواند موثر باشد.

در زوج درمانی مشکلاتی که در رابطه بین زوجین وجود دارد، جدای از مشکلات روانشناختی فردی هر یک از آنهاست؛ به این معنا که ممکن است هر یک از زوجین به تنهایی مشکل یا اختلال روان‌شناختی خاصی نداشته باشند اما در روابط با یکدیگر با مشکل مواجه شوند.

زود انزالی یکی از اختلالات جنسی رایج در بین مردان به شمار می‌رود. زمانی می‌گوییم فرد دچار زود انزالی است که در حین رابطه، خیلی سریع به ارگاسم برسد. زود انزالی کیفیت رابطه جنسی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در اغلب موارد زود انزالی به دلیل وجود مشکلاتی مثل افسردگی، اضطراب، استرس، آسیب جنسی در گذشته رخ می‌دهد. برای درمان زود انزالی شرکت در جلسات سکس تراپی و روان درمانی در کنار یکدیگر توصیه می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا