شک و بدبینی به همسر؛ اینگونه شک به همسرتان را برطرف کنید! - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

شک و بدبینی به همسر؛ اینگونه شک به همسرتان را برطرف کنید!

شک و بدبینی به همسر یکی از آن مسائلی است که می‌تواند به‌راحتی زندگی مشترک شما را از بین ببرد و باعث ایجاد احساس ناراحتی، ناامنی، خشم و عصبانیت در زندگی مشترک شما شود. شک به همسر از آن دسته مسائلی است که خیلی زود باید برای حل آن اقدام کنید؛ در غیراینصورت، ممکن است که دچار طلاق عاطفی شوید یا زندگی مشترک شما به طور کلی از هم بپاشد.

شک به همسر، هم می‌تواند از طرف مرد و هم زن رخ دهد که در هر دو صورت، زندگی را هم برای خود و هم برای همسرش سخت می‌کند. افرادی که به همسرشان شک دارند، همواره به دنبال آن هستند که به نوعی مچ همسرشان را بگیرند و شک خود را اثبات کنند. ممکن است در این مسیر دست به اعمال ناشایستی مثل توجه نکردن به حریم خصوصی همسر یا حتی کارهایی مثل زندانی کردن همسر یا حضور همیشگی کنار او را انجام دهند و از هر رفتار کوچک همسرشان، برداشت اشتباهی داشته باشند.

اما دلیل شک به همسر چیست؟ با همسری که نسبت به شما بدبین است، باید چگونه برخورد کنیم؟ اگر ریشه شک به همسر را هرچه زودتر برطرف نکنید، به مرور زمان پایه های زندگی شما را سست کرده و به مرز نابودی می‌کشاند. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید تا جنبه های مختلف بدبینی نسبت به همسر را بررسی کنیم.

در این نوشته از بلاگ کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره شک و بدبینی به همسر صحبت کنیم و راهکارهایی برای حل این موضوع ارائه دهیم تا بتوانید شک در زندگی مشترک را از بین ببرید. اگر شما هم جزو آن دسته از زوج‌هایی هستید که شک به همسر تاثیر منفی در زندگی شما داشته است، اما نمی‌دانید چگونه این موضوع را حل کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

شک به همسر می‌تواند تاثیر بسیار منفی روی رابطه مشترک شما داشته باشد و زندگی مشترک شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد؛ تا جایی که ممکن است حتی منجر به طلاق شود. از این رو بسیار مهم است که شک در زندگی مشترک خود را از بین ببرید و بتوانید رابطه‌ای بهتر و صمیمانه‌تر با همسرتان شکل دهید. زوج درمانی می‌تواند کمک بسیار زیادی به از بین بردن شک به همسر داشته باشد. زوج درمانگر، در جلسات زوج درمانی به دنبال پیدا کردن ریشه‌های شک به همسر است و پس از پیدا کردن آن‌ها، از طریق گفتگو با زوج‌ها و ارائه راهکارها و تمرین‌های مناسب، سعی می‌کند تا دوباره اعتماد بین زوج‌ها را بازیابی کند تا زن و شوهر بتوانند به هم اعتماد کنند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات زوج درمانی را زیر نظر بهترین متخصصان زوج درمانی و خانواده برای شما فراهم کرده است. زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، در محیطی آرام و صمیمی برگزار می‌شود تا هر یک از زوج‌ها بتوانند در این محیط صحبت‌ها و نیازهای خود را بیان کنند و با کمک روانشناس و زوج درمانگر، به نتیجه مطلوب خود برسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات زوج درمانی در کلینیک مشاوره برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران و همچنین رزرو وقت زوج درمانی می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

شک به همسر از کجا نشات می‌گیرد؟

دلایل گوناگونی برای شک به همسر وجود دارد و معمولا اتفاقات مختلفی روی این موضوع تاثیرگذار است. وقتی با زوج‌هایی که به همسرشان شک دارند صحبت می‌کنیم، معمولا دلایلی مثل ترس از دست دادن همسر، خیانت در گذشته، دوست داشتن زیاد و … را بیان می‌کنند. همچنین احساس مالکیت نسبت به همسر یا داشتن روحیه کنترلگری نیز می‌تواند یکی از دلایل شک به همسر باشد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین دلایل شک و بدبینی به همسر را با هم بررسی می‌کنیم:

عدم دریافت توجه و محبت از طرف همسر

یکی از دلایل شک و بدبینی به همسر، عدم دریافت توجه و محبت کافی از طرف همسر است. در چنین شرایطی، فرد این تصور را دارد که همسرش محبت و توجه خود را خرج شخص دیگری می‌کند و کم‌کم این تفکرات باعث به وجود آماد شک و بدبینی به همسر می‌شود.

تجربیات تلخ قبلی

معمولا افرادی که تجربه خیانت در زندگی مشترک سابق خود را داشته‌اند یا افرادی که پیش از این همسرشان به او خیانت کرده است، به دلیل تجربه‌های تلخ قبلی، شکاک‌تر می‌شوند. در چنین شرایطی، همسر باید تلاش کند تا اعتماد فرد را جلب کند و به او این اطمینان را دهد که تجربه تلخ قبلی دوباره تکرار نخواهد شد.

خیانت از آن دسته موضوعاتی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را نابود کند. وقتی زوج‌ها زندگی مشترک خود را در کنار یکدیگر آغاز می‌کنند، از یکدیگر انتظار دارند که نسبت به این ازدواج متعهد بمانند؛ زمانی که یکی از زوج‌ها این تعهد را زیر پا می‌گذارد و به هر نوعی خیانت می‌کند، بنیان خانواده از هم می‌پاشد و اوضاع خیلی نابسامان می‌شود.

احساس مالکیت نسبت به همسر

دوست داشتن بیش از حد همسر به طوری که باعث ایجاد احساس مالکیت نسبت به همسر شود، می‌تواند شک و بدبینی به همسر را به دنبال خود داشته باشد. این نوع دوست داشتن و عشق بیش از حد به عنوان دوست داشتن سمی شناخته می‌شود و نه تنها باعث استهکام رابطه شما نمی‌شود، بلکه رابطه را برای همسرتان سخت‌تر و دشوارتر می‌کند و حتی ممکن است باعث طلاق شما نیز شود.

کمبود اعتماد به نفس

گاهی اوقات ریشه شک به همسر به دلیل کمبود اعتماد به نفس خودمان است. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند و تصور می‌کنند که برای همسر خود به اندازه کافی خوب نیستند، همیشه نگران این موضوع هستند که همسرشان به او خیانت کند و به سراغ فرد دیگری برود.

اختلال شخصیت پارنوئید​

اختلال شخصیت پارنوئید باعث می‌شود که فرد نسبت به همه چیز شکاک باشد و خیلی سخت بتواند به افراد دیگر، حتی همسر خود، اعتماد کند. افرادی که دچار اختلال شخصیت پارنوئید هستند همواره دچار شک و بدبینی به همسر خود می‌شوند. در چنین شرایطی، مداخله پزشکی و روانشناسی می‌تواند کمک زیادی به درمان اختلال شخصیت پارنوئید و نجات رابطه کند.

نشانه های شک و بدبینی به همسر

اگر این نشانه‌ها را در خود یا همسرتان مشاهده کردید، بدانید که دچار شک و بدبینی نسبت به همسر شده‌اید. از جمله علائم رفتاری شک به همسر عبارتند از:‌

 • چک کردن تلفن همراه و اکانت های مجازی
 • طلب کردن تمام اطلاعات شخصی فرد
 • تصور کردن بدترین سناریو برای هر اتفاق
 • حسادت‌های بی‌حدوحصر و ارتباط دادن آن به عشق
 • اصرار به ماندن در خانه یا بودن در کنار شخص
 • پرخاشگری در صورت مشاهده ارتباط با جنس مخالف (هر نوع ارتباطی حتی فروشنده‌های بازار)
 • قطع ارتباط شخص با تمام دوستان و خانواده (گاهی به بهانه اختصاص وقت بیشتر به همسر)
 • حسادت بی‌مورد به اطرافیان همسر
 • امتحان کردن طرف مقابل به هر شیوه ممکن
 • تعقیب همسر
 • سر زدن‌های ناگهانی به محل کار، دانشگاه یا خانه به‌قصد مچ‌گیری
 • عدم احترام به حریم خصوصی

خیانت همسر از آن دسته موضوعات چالش‌برانگیزی است که می‌تواند زندگی مشترک شما را با مشکل اساسی روبه‌رو کند و در بسیاری از مواقع منجر به طلاق عاطفی یا جدایی زوج‌ها می‌شود. متاسفانه آمار خیانت در کشور ما رو به افزایش است و زوج‌های مختلف به دلایل گوناگونی دست به خیانت می‌زنند.

غلبه بر شک و بدبینی به همسر

همانطور که گفتیم، شک به همسر می‌تواند روی زندگی مشترک شما تاثیرگذار باشد و هر دوی شما را بسیار آزار دهد. به همین دلیل، لازم است که هرچه سریع‌تر به فکر یک راه حل برای آن باشید. در ادامه، برخی از راهکارهای غلبه بر شک و بدبینی به همسر را با هم بررسی می‌کنیم:

دوری از افکار بد و منفی

معمولا شک و بدبینی بی‌دلیل به همسر از افکار منفی و ذهنی ما شروع می‌شود. تا زمانی که شاهد و دلیلی برای ادعاهای خود نداشته باشید، نباید به این افکار توجه کنید. سعی کنید افکار منفی را از خود دور کنید و به خودتان یادآوری کنید که این ناشی از شک شماست.

صحبت با همسر

شک و بدبینی به همسر باعث می‌شود که شما افکار منفی زیادی داشته باشید و این افکار را برای خود تفسیر کنید. به جای این کار، بهتر است که خیلی صادقانه افکار خود را با همسرتان مطرح کنید و با یکدیگر درباره آن صحبت کنید.

کمک از زوج درمانگر

زوج درمانگر و شرکت در جلسات زوج درمانی می‌تواند کمک بسیار زیادی در جهت برطرف کردن شک و بدبینی به همسر کند. زوج درمانگر با صحبت با هردوی شما، می‌تواند ریشه‌های شک و بدبینی را کشف کند و سپس با راهکارهایی که به شما ارائه می‌دهد، به برطرف کردن شک و بدبینی به همسر کمک کند.

روان درمانی و دارو درمانی

در صورتی که شک و بدبینی به همسر ناشی از اختلال پارانوئید باشد، لازم است که درمان حرفه‌ای را آغاز کنید. روان درمانی و در صورت نیاز دارو درمانی، روش‌های درمان اختلال پارانوئید هستند و با شرکت در جلسات روان درمانی، می‌توانید به مرور زمان این اختلال را درمان کنید.

بسیاری از زوج‌ها که با خیانت در زندگی زناشویی خود درگیر می‌شوند و خیانت باعث برهم خوردن زندگی آن‌ها می‌شود، همیشه این سوال را از خود می‌پرسند که آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟ آیا می‌توان اقداماتی را در زندگی انجام داد تا جلوی خیانت را بگیرد. همچنین اگر شما پس از خیانت دیدن تصمیم به ادامه زندگی با همسر خود بگیرید، این شک و تردید برای شما پیش خواهد آمد که چه عواملی باعث خیانت همسر شما شده است و آیا می‌توان جلوی وقوع دوباره آن را گرفت؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا