ویژگی های مهم یک زوج درمانگر ماهر - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
کلینیک روانشناسی برگ سبز

ویژگی های مهم یک زوج درمانگر ماهر

زوج درمانی یا مشاوره زوجین، یکی از روش‌های روان‌ درمانی است که به حل اختلافات و تعارضات بین زوجین می‌پردازد. زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا ریشه اختلافات بین خود و همسرتان را پیدا کنید. شرکت در جلسات زوج درمانی این امکان را به شما می‌دهد تا اختلافات بین خودتان را از طریق روش‌های کاملا علمی و تخصصی حل کنید و زوج درمانگر به شما تکنیک‌هایی را آموزش می‌دهد تا بتوانید ارتباطی سالم‌تر و بالغانه‌تر با همسر خود داشته باشید.

امروزه بسیاری از زوج‌ها، برای حل تعارضات و اختلافات موجود در رابطه خود، به یک زوج درمانگر مراجعه می‌کنند و با کمک او، سعی در حل کردن این اختلافات دارند. در بسیاری از مواقع، مراجعه به زوج درمانگر می‌تواند مانع طلاق زوجین شود. تکنیک های زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا رابطه خود را بازسازی کنید و یک زندگی دوباره را در پیش بگیرید.

خوشبختانه امروزه تمایل زوج‌ها برای شرکت در جلسات زوج درمانی و مراجعه به زوج درمانگر بسیار بیشتر‌ از گذشته شده است و ما شاهد زوج‌هایی هستیم که در صورت بروز اختلاف در زندگی مشترک، به جای بحث، جدل، قهر کردن یا سایر تکنیک‌های غیر حرفه‌ای، مشکلات زندگی خود را به شیوه‌ای بالغانه حل می‌کنند و شرکت در جلسات زوج درمانی را به عنوان مهم‌ترین راهکار برای حل اختلافات خود انتخاب می‌کنند.

اما پرسشی که در این بین مطرح است، این است که چگونه بهترین زوج درمانگر را برای حل اختلافات بین خود انتخاب کنیم؟ هنگام انتخاب زوج درمانگر چه ویژگی‌هایی را باید در نظر داشته باشیم؟ آیا هر روانشناسی، صلاحیت برگزاری جلسات زوج درمانی را دارد؟ زوج درمانگر خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در بسیاری از موارد، زوج‌ها به دلیل مراجعه به زوج درمانگر غیرمتخصص، نه تنها نمی‌توانند مشکلات و تعرضات موجود بین خود را حل کنند، بلکه در برخی موارد، دخالت‌های نابه‌جای زوج درمانگر، باعث ایجاد مشکلات جدیدتر و بزرگ‌تر بین زوجین می‌شود؛ از این رو بسیار مهم است که زوج درمانگر ماهر و باتجربه‌ای را برای شروع جلسات زوج درمانی انتخاب کنید تا بتواند به‌خوبی ریشه مشکلات موجود بین شما را پیدا کرده و در حل آن‌ها، به شما کمک کند.

در این مقاله از برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به سراغ ویژگی‌های یک زوج درمانگر ماهر و خوب برویم و بررسی کنیم که هنگام انتخاب زوج درمانگر برای شروع جلسات زوج درمانی، باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم. اگر شما هم قصد شروع جلسات زوج درمانی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

زوج درمانی به زوج‌ها کمک می‌کند تا تعارضات و اختلافات بین خود را حل کنند و زندگی شاد‌تر و صمیمانه‌تری داشته باشند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات زوج درمانی در محیطی آرام و حرفه‌ای و زیر نظر بهترین و ماهرترین زوج درمانگران شهر است.

ویژگی‌های زوج درمانگر خوب

برای آن که روند جلسات زوج درمانی شما به خوبی پیش برود و شرکت در جلسات زوج درمانی به حل مشکلات و تعارضات موجود میان شما و همسرتان کمک کند، لازم است که یک زوج درمانگر ماهر را برای این کار انتخاب کنید. در ادامه ویژگی‌های یک زوج درمانگر خوب و ماهر را بررسی می‌کنیم:

صلاحیت علمی

اولین موضوعی که در مورد انتخاب یک زوج درمانگر ماهر باید در نظر داشته باشید، صلاحیت علمی اوست. زوج درمانگر باید مدارک علمی لازم جهت برگزاری جلسات زوج درمانی را داشته باشد و تاییدیه نظام روانشناسی را گرفته باشد.

علاوه بر مدرک تحصیلی لازم، زوج درمانگر باید تجربه کار عملی در مورد زوج درمانی را نیز داشته باشد. زوج درمانگر شما باید تجربه کافی در مورد 

رابطه جنسی بهتر

برگزاری جلسات زوج درمانی را داشته باشد. هرچه سابقه زوج درمانگر در مورد برگزاری جلسات زوج درمانی بیشتر باشد، مهارت بیشتری برای برگزاری این جلسات پیدا می‌کند.

زوج درمانی یک روش درمانی و تکنیک مشاوره است که به شما کمک می‌کند تا تعارضات و مشکلات بین خود و همسرتان را به درستی حل کنید. در جلسات زوج درمانی، یک مشاور که تخصص و تجربه کار بالینی با زوجین را دارد، حضور دارد و به شما که در یک رابطه عاشقانه مثل ازدواج هستید کمک می‌کند تا یکدیگر را در وهله اول درک کنید و سپس به روشی اصولی به حل مشکلات خود بپردازید تا رضایت شما از رابطه بالا برود.

تمرکز روی نقاط قوت

یکی دیگر از ویژگی‌های زوج درمانگر ماهر، تمرکز روی نقاط قوت است. اگرچه افراد معمولا برای مشکلات و نقاط ضعف رابطه خود به زوج درمانگر مراجعه می‌کنند، اما لازم است که در طی جلسات زوج درمانی، درمانگر روی نقاط قوت رابطه تمرکز داشته باشد. در جلسات زوج درمانی، لازم است که در کنار پیدا کردن راه حلی برای مشکلات رابطه، نقاط مثبت رابطه را نیز به زوج‌ها یادآوری کند و به تقویت هرچه بیشتر آن‌ها بپردازد.

داشتن طرح و اهداف درمانی مشخص

یک زوج درمانگر خوب، باید برای هر جلسه درمانی، طرح و برنامه مشخصی داشته باشد. تا زمانی که جلسات زوج درمانی، مطابق با طرح و اهداف جلسه پیش نرود، زوج درمانی عملا بی‌فایده خواهد بود و هیچ کدام از مشکلات زوج حل نخواهد شد.

یک زوج درمانگر خوب، باید پس از گذشت دو الی سه جلسه ابتدایی زوج درمانی و شناخت کامل مشکلات زوجین، یک طرح کامل و مشخص برای حل مشکلات زوجین داشته باشد و سپس جلسات زوج درمانی را مطابق با آن برنامه پیش ببرد؛ اگرچه ممکن است در طول جلسات زوج درمانی، موارد پیش‌بینی نشده‌ای اتفاق افتد که روند جلسه را برهم زند، اما یک زوج درمانگر ماهر باید بتواند که تا حد امکان جلسات را مطابق با طرح درمانی و برنامه مشخص شده پیش ببرد.

سکس تراپی

آموزش مهارت‌های لازم

زوج درمانگر ماهر باید توانایی این را داشته باشد تا مهارت‌های لازم در زندگی مشترک را به زوجین آموزش دهد. اغلب مشکلات و تعارضاتی که میان زوجین شکل می‌گیرد، به دلیل فقدان همین مهارت‌های زندگی مشترک است. زوج درمانگر حرفه‌ای باید این توانایی را داشته باشد که مهارت‌های ارتباطی لازم در طی جلسات مختلف، به زوجین آموزش دهد. همچنین این مهارت‌ها و 

آموزه باید در طول جلسات درمانی تکرار و تمرین شوند تا زوجین بتوانند آن را در زندگی مشترک خود نیز به کار ببرند.

برای شروع یک زندگی مشترک و ازدواج موفق، لازم است که چه زن و چه مرد، مهارت‌هایی را بیاموزند تا بتوانند در کنار هم یک زندگی شاد و بدون تنش را تجربه کنند. مهارت‌هایی مثل همدلی، صمیمیت، درک متقابل و … جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین مهارت‌هایی است که برای داشتن یک زندگی مشترک موفق لازم است.

جلوگیری از احساسات و هیجانات شدید در طول جلسات

گفتگو در جلسات زوج درمانی باید کاملا با گفتگویی که در فضای خانه بین زوجین شکل می‌گیرد متفاوت باشد. این وظیفه زوج درمانگر است که جلسات را کنترل کند از احساسات و هیجانات منفی که ممکن است در طول جلسات رخ دهد، جلوگیری کند. هر یک از زوجین باید بتوانند در جلسات زوج درمانی، به دور از توهین، خشم، ناراحتی، درگیری، تنش و ترس صحبت‌های خود را بیان کنند و این وظیفه زوج درمانگر است که این فضا را ایجاد کند.

پیشرفت تدریجی

یک زوج درمانگر ماهر باید این فضا را ایجاد کند که شما پس از هر جلسه، احساس پیشرفت کنید. روند درمان و حل مشکلات و اختلافات باید تدریجی صورت پذیرد و شما پس از هر جلسه، شاهد پیشرفت رابطه‌تان باشید. زوج درمانگر باید در هر جلسه، شرایطی را به وجود آورد که شما بتوانید پیشرفتی را در رابطه خود احساس کنید. اگر پس از چندین جلسه زوج درمانی، همچنان تغییری در رابطه خود احساس نکردید، بهتر است به سراغ یک زوج درمانگر ماهرتر بروید.

انتخاب روانشناس خوب امروزه به یک دغدغه برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند جلسات مشاوره و روان درمانی را آغاز کنند، تبدیل شده است. انتخاب روانشناسی که مهارت‌های لازم و کافی برای برگزاری جلسات روان درمانی را نداشته باشد، می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به روح و روان شما وارد کند؛ از این رو بسیار مهم است که روانشناسی را برای جلسات روان درمانی انتخاب کنیم که از تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد و به اصول حرفه‌ای روانشناسی، پایبند باشد.

زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات زوج درمانی برای شما عزیزان است. زوج درمانگران ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، جزو ماهر‌ترین و باتجربه‌ترین زوج درمانگران کشور می‌باشند و هر یک مهارت و تجربه کافی برای برگزاری جلسات زوج درمانی را دارند.

جلسات زوج درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، در محیطی کاملا حرفه‌ای، امن و آرام برگزار می‌شوند و هر یک زوجین این فرصت را دارند تا بدون ترس از قضاوت و در کمال آرامش، در مورد مشکلات رابطه صحبت کنند.

زوج درمانگر ماهر برگ سبز، به زوجین این امکان را می‌دهد تا هر یک، مشکلات رابطه را از زبان خود بیان کنند. سپس با توجه به شرایط، برنامه و طرح درمانی را برای جلسات آینده مشخص می‌کند. در هر یک از این جلسات، زوجین مهارت‌های ارتباطی را آموزش می‌بینند تا بتوانند رابطه‌ای بهتر و صمیمانه‌تر با هم داشته باشند.

در جلسات زوج درمانی مرکز مشاوره برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، شما این امکان را خواهید داشت تا هرچه راحت‌تر، مسائل موجود در رابطه خود را کشف کنید و درباره آن با همسر خود صحبت کنید. درمانگران متخصص ما در مرکز مشاوره برگ سبز، در تمامی این جلسات در کنار شما خواهند بود و شما را برای حل مشکل راهنمایی می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا