عشق بعد از ازدواج + چگونه بعد از ازدواج عاشق بمانیم؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
عشق بعد از ازدواج + چگونه بعد از ازدواج عاشق بمانیم؟

عشق بعد از ازدواج می‌تواند به چندین شکل متفاوت بروز کند. برای بسیاری از زوج‌ها، عشق پس از ازدواج می‌تواند با توجه و درک عمیق‌تری از همسرشان، بهبود یابد. این می‌تواند نتیجه‌ی تجربه، تلاش برای ارتباط بهتر، و پذیرش تفاوت‌ها و نیازهای همسر باشد.

عشق پس از ازدواج نیازمند کار بر روی روابط و ارتباطات است. این اغلب نیازمند احترام، توجه، حمایت، و فهم نیازهای همسر است. همچنین، ارتباط برقرار کردن با همسر به عنوان یک دوست و شریک واقعی نیز اساسی است. مهمترین نکته این است که عشق در زندگی مشترک افراد تغییر می‌کند و در طول زمان نیازمند مراقبت و توجه مداوم است.

به نظر خیلی از زوجین عشق بعد از ازدواج از عشق های قبل از ازدواج متفاوت تر است و می تواند خیلی پایدارتر باشد. عشق بعد از ازدواج به عقیده زوج ها طعم دیگری از عشق را دارد و متاسفانه با یک سری اشتباهات ندانسته آن را از دست می دهند. اگر در زندگی مشترک خود به بعضی از مسائل پیش پا افتاده توجه نکنیم و از کنار آن ها راحت عبور کنیم مشکلات زندگی کمتر خواهد شد و عشق بعد از ازدواج شما پایدار تر خواهد بود. هر ازدواجی زمانی جوهره زوجین محک میخورد که با شرایط پر تنش مانند سازگاری با دیگری، شروع کار جدید، تولد اولین فرزند، ارتباط با افراد جدید و بیماری یکی از زوج ها مواجه شود.

عشق اصلی ترین مقوله در ازدواج است که زوجین را کنار هم نگه می دارد و زندگی بدون عشق هیج معنایی ندارد‌. زوجین برای اینکه بتوانند عشق را بعد از ازدواج خم حفظ کنند باید ابتدا درک متقابل از هم داشته باشند. در واقع عشق بعد از ازدواج معنای دیگری دارد و می تواند در بهتر شدن روابط زناشویی هم کمک زیادی کند. در حفظ و نگهداری این عشق عوامل زیادی دخیل هستند که مهمترین آنها ابراز عشق از جانب دو طرف است. زمانی که زن و مرد از عشق و محبتی که به یکدیگر دارند مطمئن هستند این عشق میان آنها حفظ شده و چیزی نمی تواند آن را از بین ببرد.

در واقع عشق بعد از ازدواج پایداری بیشتری نسبت به قبل از ازدواج دارد به همین دلیل بیشتر زوجین تلاش می کنند تا این عشق را میان خود حفظ کنند. عشقی قابل حفظ کردن لست که دو طرفه باشد چون در عشق یک طرفه تنها یکی از زوجین احساسات را ابراز می کند و دیگری میلی به همسر خود ندارد. پایدار کردن عشق بعد از ازدواج می تواند در تربیت فرزندان هم تاثیر زیادی داشته باشد چون کودکان عشق را از پدر و مادر و در کانون خانواده یاد می گیرند.

حفظ عشق بعد از ازدواج

لازم است در شروع ازدواج تفاوت ها را بپذیریم و اصول ارتباطی موثر را رعایت کنیم و هرگز انتظار داشته باشیم جنس مخالف ما را کاملا درک کند. در این بخش با روش های پایدار کردن عشق بعد از ازدواج آشنا شوید.

از نظر عاطفی و احساسی سخاوتمند باشید

بدون هیچ گونه قید و شرطی به همسرتان عشق بورزید و از او تشکر و قدر دانی کنید البته در این کار سنجیده رفتار کنید و زیاده روی نکنید یعنی اینکه هر ۵ دقیقه یکبار قربان صدقه او نروید.

به همسرتان تعهد روحی و قلبی داشته باشید

اگر می خواهید زندگی تان تا آخر عمر پایدار بماند، تعهد احساسی و عاطفی داشته باشید، این تعهد باید دوجانبه باشد و این نکته را همیشه بدانید که مراسم ازدواج باشکوه، حلقه الماس، شیک ترین لباس عروسی یا دامادی هیچ یک نمی تواند زندگی مشترکتان را ضمانت کند.

درباره احساسات و عواطف واقعی تان صادق باشید

از نشانه های عدم صداقت در زندگی زناشویی فیلم بازی کردن، تظاهرکردن، پنهانکاری ها و دروغ گفتن است. اگر در احساسات و عواطف درونی خود صداقت نداشته باشیم، رابطه زناشویی ما دچار ناملایمات روحی و اخلاقی خواهد شد.

همسرتان را دوستدار تفکر و ذهنیت خود کنید

همیشه سعی کنید همسرتان را عاشق ذهنیت و رفتارتان سازید زیرا جذاب ترین بخش از وجود زنان و مردان را فکر و ذهنیت آنها تشکیل داده است. برای عاشق کردن همسرتان هر گز از ظاهر و اندام خود استفاده نکنید؛ چراکه با گذر زمان و پیری از جذابیت ها و زیبایی های شما می کاهد.

 

چگونه با همسرتان گفتگو کنید که موثر باشد؟

بسیاری از اختلافات در زندگی مشترک از عدم ارتباط و گفت وگو با همسرنشات می گیرد بدین طریق که وقتی دو زوج با یکدیگر زندگی مشترکی را آغاز می کنند با هم از احساساتشان حرف نمی زنند و همین عدم برقراری ارتباط سبب می شود رفته رفته از یکدیگر سرد شوند. شاید هنوز با هم در یک خانه زندگی می کنیم، اما به صورت دو انسان تنها زندگی می کنیم و بی ارتباط هستیم، نه به عنوان یک زوج.
برخلاف تصور برخی از زوج ها، برقراری ارتباط غیرممکن نیست. اگر بخواهیم با یکدیگر یکی شویم و زندگی مشترک خوبی داشته باشیم باید راه درست برقراری ارتباط با یکدیگر را یاد بگیریم.
در صورت عدم برقراری ارتباط و عدم اعتماد به یکدیگر نمی توانیم از یکدیگر شناخت حاصل کنیم و احساس خوبی داشته باشیم. برای برقراری ارتباط موثر حرف زدن و گوش کردن الزامی است و اگر ما این دو مهارت را بلد نباشیم، نمی توانیم ارتباط برقرار کنیم.

موانع تداوم عشق بعد از ازدواج چه هستند؟

اگر می خواهید یک زندگی مشترک موفق داشته باشید، باید هر دو طرف در زندگی مشترک تصمیم بگیرند و باهم ارتباط برقرار کنید. در ادامه به برخی موانع مهم در برقراری ارتباط موثر عشق بعد از ازدواج وجود دارند که به آن ها می پردازیم:

نمی خواهیم همسر خود را برنجانیم

بسیاری از زوج ها فکر می کنند اگر صداقت  داشته باشند همسرشان ناراحت می شود و به همین دلیل از ابراز نظرات خود اجتناب می کنند. با این کار فکر می کنند به همدیگر مهربانی می کنند ولی باید بدانند این کار ممکن است بعدا به ضرر شما تمام شود پس حقیقتی را که وجود دارد با عشق بعد از ازدواج و محبت بگویید و هیچ وقت به بهانه صداقت تمام احساسات منفی و دق دلی های خود را بر سر همسرتان خالی نکنید.

خود خواهی یک از زوجین

خود خواهی یکی از مانع های ارتباط و وحدت زوجین در زندگی زناشویی است. افراد خود خواه دوست دارند نظر خود را به همسرشان تحمیل کنند و در جهت مخالف او قدم بردارند.

عشق بعد از ازدواج ایثارگرانه دقیقا مقابل خود خواهی است و تا زمانی که دست از خود خواهی بر نداریم این کار ممکن نیست. برای برطرف کردن خود خواهی خودتان کاری انجام دهید که برای همسرتان سرمشق شوید زیرا بیشتر ما به الگوی محبت و عشق پاسخ مثبت می دهیم.

عدم اعتماد به نفس یکی از زوج ها

نداشتن عزت نفس یکی از بزرگترین مانع های ارتباط عشق بعد از ازدواج است. خیلی از ماها در زندگی مدام به شکست هایمان فکر می کنیم و هیچوقت به موفقیت هایمان فکر نمی کنیم و در برخورد با هر کسی احساس خطر می کنیم.

به همین دلیل زمان ازدواج از ترس طرد شدن یا شکست خوردن نظر خود را بیان نمی کنیم. باید بدانید اولین عاملی که باعث ایجاد اختلالات روانی و افسردگی در زن ها می شود عدم اعتماد به نفس است.

مطمئنا شما در کنار نقطه ضعف هایتان نقاط قوت نیز دارید و توانایی موفقیت در خیلی از زمینه ها را دارید بنابراین در هرکاری نهایت تلاش خود را بکنید و از همه ی توانایی های خود استفاده کنید تا موفقیت کسب کنید.

اگر همسر شما اعتماد به نفس ندارد با استفاده از محبت و توجه به او نیز کمک کنید تا اعتماد به نفس همسر خود را بالا ببرد و گذشته را بپذیرد و روی آینده تمرکز کند. شما با کمک به همسر خود راه را به او نشان داده اید و نگرش مفنی او را به نگرش مثبت تبدیل کرده اید و در کل برای رشد زندگی مشترکتان قدم برداشته اید.

بیش از اندازه عصبی بودن یکی از زوجین

وجود عصبانیت و خشم برقراری ارتباط را خیلی سخت می کند. در صورتی که خشم درست کنترل شود می توانید قسمتی از رابطه ی خود را که نیاز به توجه دارد نمایان کنید.

اگر در رابطه خود به صورت ناگهانی دچار خشم شدید، زمانی که آرام شدید، برگردید و دوباره با همسرخود درباره مشکلات حرف بزنید. اگر خشم خود را کنترل نکنید باعث جدایی شما می شود ولی اگر خشم خود را مهار کنید، این کار شما را به هم نزدیک می کند.

اجتناب از صحبت کردن

یکی از مشکلات زوج ها بعد از ازدواج که بیشتر آن ها مردها هستند  این است که از حرف زدن خود داری می کنند و ساکت و خاموش هستند. بعضی از ما به دلایلی در دوران کودکی خود گوشه گیر و درون گرا شده ایم ولی می توانیم بیاموزیم چطور درباره مسائل و تجربه هایمان با همسر خود صحبت کنیم و با او یکی شویم.

با حرف زدن درباره ی مسائل گذشته سرصحبت را باز کنید ولی اگر نمی توانید مشکلات خود را با حرف زدن بیان کنید نامه ای برای همسر خود بنویسید و از او بخواهید در حضورتان آن را بخواند. شما باید بدانید تا زمانی که شما ارتباط برقرار نکنید همسر شما از دلخوری ها و مشکلات شما چیزی متوجه نمی شود و نمی تواند خواسته ی شما را درک کند

عشق بعد از ازدواج و فکرهای اشتباه

بعد از ازدواج به خرافات توجه نکنید و به مواردی که در ادامه ی این بحث عنوان شده است توجه کنید.

ازدواج خود به خود باعث خوشبختی می شود

کسانی که خوشبخت هستند می دانند که خوشبختی در حیطه ازدواج و خوشبختی فردی یکسان نیستند. آن ها می دانند احساس خوشبختی فردی نقش بسیار مهمی در شکل گیری احساس خوشبختی در یک زندگی مشترک متعهدانه و همراه با عقل و درایت دارد.

بعد از ازدواج هر فرد باید بین علاقه شخصی و چیزهای تقویت کننده زندگی مشترک آن ها تعادل برقرار کنند و به علت ایجاد یک رابطه صمیمی در زندگی مشترک آن ها، باید از علاقه های شخصی خود چشم پوشی کنند.

یک ازدواج خوب همواره عاشقانه باقی می ماند

در خیلی از ازدواج های که ناموفق هستند این جمله  ” دوستش دارم ولی عاشقش نیستم”  به چشم می خورد. وقتی همسر جذابیت های خود را نسبت به روز اول از دست می دهد او چنین حرفی را تکرار می کند. تقریبا در همه ی ازدواج ها خاموش شدن شعله های پر شور عشق بعد از ازدواج رخ می دهد.

در بعضی ازدواج ها این عشق تا چند سال دوام دارد و در بعضی دیگر زوج ها نیز فقط بعد از چند ماه که از ازدواجشان می گذرد فروکش می کند، ولی باید بدانید که در این صورت هنوز هم عشق بعد از ازدواج وجود دارد و فقط تغییر شکل داده است، اگر عشق رمانتیک باقی بماند و زوج ها در همه ی لحظات درگیر هم باشند، آن ها نمی توانند به مسائل شغلی و پرورش فرزندان و رابطه های اجتماعی بپردازند.

انجام کارهای خانه به صورت عادلانه در یک ازدواج موفق

به دلیل انجام کارهای خانه هیچوقت اوقات خودتان را تلخ نکنید و به خاطر آن با شوهر خود نجنگید. خیلی از خانم ها به دلیل تقسیم ناعادلانه کارهای منزل با همسر خود مشکل دارند پس سعی کنید با همسرخود به توافق برسید و کارهای خانه را عادلانه تقسیم کنید.

اما اگر شوهرشما انجام کارهای خانه را نپذیرفت خودتان را ناراحت نکنید، زنان زیادی هستند که همه کارهای خانه را خود انجام می دهند.

شروعی برای حفظ عشق بعد از ازدواج

 • بهتر است از خودتان شروع کنید.
 • وقتی همسر شما در حال نگاه کردن به تلوزیون است بدون هیچ حرفی کنار او بنشینید.
 • هنگام جدا شدن از هم دیگر خداحافظی کنید.
 • با راه های ساده مانند گرفتن دست همدیگر در هنگام راه رفتن می توانید از زندگی مشترک خود لذت ببرید.
 • خواسته های خود را با شوخی و خنده مطرح کنید زیرا این طور همسرتان در برابر آن ها موضع دفاعی نمی گیرد.
 • اگر در همسرتان ایراد بزرگی وجود ندارد خیلی صادق نباشید و مدام از او ایراد نگیرید.
 • کمتر صحبت کنید. بعضی از زوج ها دوست دارند همسرشان غیر عاطفی و خلاصه و مفید حرف بزند و زمانی هم به او بدهد تا درباره ی حرفهایی که شنیده است فکر کند.
 • آقایان و خانم ها با یکدیگر تفاوت دارند و به دو زبان کاملا متفاوت حرف می زنند.
 • خیلی از عدم توافق ها بدون راه حل باقی می مانند پس درباره ی داشتن عدم توافق، توافق کنید.
 • از تمجید و تحسین خود داری نکنید زیرا این کار باعث تحکیم رابطه زناشویی می شود.
 • تغییر و بهبود در رفتار و به خصوص عادت های بد را از خودتان شروع کنید و مدام به فکر تغییر همسرتان نباشید زیرا تغییر شما بر همسر شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.
 • اگر از همسرتان خواسته ای دارید، خواسته هایتان را مستقیم بگویید، تا باعث بد خلقی شما و احساس گناه همسرتان نشود.
 • عکس همسرتان را درکیفتان به همراه داشته باشید.
 • بگویید به همسرتان که دوستش دارید.
 • وقتی همسرتان در محل کارش است به او زنگ بزنید و بگویید که دلم برایت تنگ شده است و دلم می خواست صدایت را بشنود.
 • هنگام ورود به خانه از یکدیگر با لبخند استقبال کنید.
 • به همسرتان به بهانه های مختلف گل هدیه دهید.
 • برای همسر خود پیامک عاشقانه و یا یک شعر و جوک بفرستید.
 • به همسرتان حرف هایی مانند کودن، خنگ، تنبل، بی خاصیت و دیوانه نزنید و هویت همسرتان را زیر سوال نبرید. اگر از این دسته حرفا را به همسر خود بگویید باعث ازبین رفتن اعتماد به نفس او و صمیمت و نزدیکی شما می شود.
 • از جمله هایی مانند (توهیچوقت نمی فهمی) و (تو فقط به فکر خودتی) که توهین آمیز و سرزنشگر است استفاده نکنید زیرا این حرفا به این معنا است که او خطا کار است و تمام تقصیرات به گردن او است.
 • زمانی که عصبانی هستید مسائل گذشته را پیش نکشید. با بازگشتن به گذشته و جمع کردن دلیل برای نشان دان ضعف و کاستی های همسرتان فقط فاصله شما بیشتر می شود.
 • با زبان بدن و انجام دادن حرکت هایی مثل لب گزیدن، اخم کردن، فشار دادن دندان ها روی هم، چپ چپ نگاه کردن و خیره شدن با شک و تردید یا تنفر درواقع به همسرتان بدون کلام می گویید: من قصد ندارم ارتباط درست و موثری با تو برقرار کنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا