اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی مردان - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
کاهش میل جنسی مردان

اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی مردان

یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در بین مردان، کاهش میل جنسی است. کاهش میل جنسی مردان تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت رابطه جنسی دارد و همین موضوع می‌تواند تاثیرات زیادی روی سایر ابعاد رابطه و زندگی مشترک داشته باشد.

رابطه جنسی بخش مهم هر ازدواجی است و سلامت و کیفیت رابطه جنسی از اهمیت ویژه‌ای در زندگی مشترک برخوردار است. کاهش میلی جنسی مردان از آن دسته اختلالات جنسی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود و به‌سرعت برای درمان اقدام کرد.

عوامل مختلفی روی کاهش میل جنسی مردان تاثیرگذار است. برخی از این دلایل فیزیولوژیک است و نیاز به درمان تخصصی دارد؛ اما در اغلب موارد، علت کاهش میل جنسی مردان مربوط به اختلالات روانشناختی است و با مراجعه به روانشناس و شروع جلسات روان درمانی و همچنین سکس تراپی، به راحتی درمان می‌شوند.

کاهش میل جنسی مردان از آن دسته اختلالاتی است که به راحتی درمان می‌شود؛ تنها کافیست علت آن را کشف کنید و جلسات روان درمانی را هرچه سریع‌تر آغاز کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان صحبت کنیم و روش های درمانی کاهش میل جنسی مردان را بررسی کنیم.

کاهش میل جنسی مردان یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در ازدواج است که تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت رابطه جنسی زوجین دارد. جلسات سکس تراپی کمک بسیار زیادی به درمان بسیاری از اختلالات جنسی از جمله کاهش میل جنسی مردان می‌کند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی، زیر نظر بهترین مختصصان این حوزه فراهم کرده است. شما زوجین می‌توانید در محیطی امن و مطمئن با سکس تراپیست خود صحبت کنید.

انواع کاهش میل جنسی مردان

کاهش میلی جنسی در مردان دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. در حالت کلی دلایل کاهش میل جنسی در مردان را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. دسته اول دلایل فیزیولوژیکی است که معمولا پس از دوران بلوغ مشخص می‌شود. در چنین شرایطی فرد میل جنسی پایینی داشته یا در مواردی اصلا میل جنسی ندارد.

در چنین شرایطی نیاز است تا فرد زیر نظر پزشک متخصص قرار گیرد و علت کاهش میل جنسی مشخص شود. نارسایی کلیه، کاهش غیرطبیعی هورمون‌های جنسی و اختلال در غده هیپوفیز از علل اصلی کاهش میل جنسی دسته اول است.

دسته دوم دلایل کاهش میل جنسی مردان که بسیار شایع‌ نیز هست، دلایل روانشناختی و ناراحتی‌های روحی و روانی است. در چنین شرایطی فرد به ناگهان دچار کاهش میل جنسی می‌شود و تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. اختلال نعوظ یکی از شایع‌ترین علائم کاهش میل جنسی این دسته می‌باشد.

اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی ممکن است در برخی موارد به صورت موقت رخ دهد و پس مدتی به طور خودبه‌خود رفع شود؛ اما اگر اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی بیش از دو هفته به طول بیانجامد، جدی تلقی می‌شود و نیاز به درمان حرفه‌ای دارد.

رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج به شمار می‌رود و روی همه جنبه‌های زندگی تاثیرگذار است و می‌تواند کیفیت رابطه را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات جنسی امر طبیعی در رابطه به شمار می‌رود. توان و تجربه جنسی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ از طرف دیگر نبود آموزش‌های جنسی باعث شده است که بسیاری از زوج‌ها در ابتدای رابطه با مشکلات جنسی مختلفی روبه‌رو باشند.

اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان

دلایل مختلفی در کاهش میل جنسی مردان دخیل هستند. از مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل کاهش میل جنسی مردان می‌توان به اختلالات روحی و روانی، استرس و اضطراب، فشار کاری اشاره کرد؛ علاوه بر این، بالا رفتن سن و ورود به دوران میانسالی نیز در کاهش میل جنسی مردان تاثیرگذار است. در ادامه اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان را بررسی می‌کنیم:

اختلالات روحی و روانشناختی

یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان، اختلالات روحی و روانشناختی است. استرس و اضطراب، تشویش ذهنی، افسردگی، درگیری‌های ذهنی و مواردی از این دست، باعث کاهش میل جنسی مردان می‌شود. در چنین شرایطی ذهن درگیری‌های زیادی دارد و نمی‌تواند تمرکز کافی هنگام رابطه جنسی داشته باشد.

در صورتی که این موارد موقتی باشند، پس از رفع مشکل اصلی، کاهش میل جنسی نیز درمان می‌شود. به عنوان مثال اگر مرد درگیری کاری داشته باشد و استرس و اضطراب زیادی از این بابت داشته باشد، پس از رفع این مشکل، کاهش میل جنسی نیز درمان می‌شود؛ اما در مواردی مثل ابتلا به افسردگی حاد، شما نیازمند درمان حرفه‌ای خواهید بود و علاوه بر سکس تراپی، نیاز است تا در جلسات روانشناسی نیز شرکت کنید.

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها می‌تواند روی کاهش میل جنسی تاثیرگذار باشد. معمولا داروهای ضد افسردگی مثل سروتونین باعث کاهش شدید میل جنسی می‌شود. در چنین شرایطی، روانپزشک در کنار داروهای ضد افسردگی، داروهایی را نیز برای کنترل و بهبود میل جنسی تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که در مصرف داروها به هیچ عنوان خودسرانه عمل نکنید و حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر

مصرف دراز مدت الکل و اعتیاد به آن در دراز مدت باعث بروز اختلال نعوظ در مردان و کاهش میل جنسی مردان می‌شود. علاوه بر این، برخی بر این باورند که مصرف تریاک و مواد مخدر از زود انزالی جلوگیری می‌کند؛ اما باید توجه داشته باشید که مصرف چنین موادی نه تنها تاثیری روی زود انزالی و کیفیت رابطه جنسی ندارد، بلکه در طولانی مدت باعث ایجاد اعتیاد و کاهش شدید میل جنسی در مردان می‌شود.

سکس تراپی

زود انزالی و کاهش میل جنسی

یکی دیگر از دلایل کاهش میل جنسی مردان زود انزالی است. در چنین شرایطی، هماهنگی بین زوجین در هنگام رابطه جنسی وجود ندارد. این موضوع در طولانی مدت باعث ایجاد حس شرم و ناراحتی در مرد می‌شود و تمایل او نسبت به رابطه جنسی کاهش پیدا می‌کند.

اختلاف بین زوجین

یکی از شایع‌ترین دلایل کاهش میل جنسی در مردان، اختلافاتی است که بین زوجین وجود دارد. هنگامی که تنش، بحث و دعوا بین زوجین زیاد باشد، تمایل هر دوی آن‌ها نسبت به رابطه جنسی کاهش پیدا می‌کند.

درمان کاهش میل جنسی در مردان

از آن جایی که کاهش میل جنسی تاثیر زیادی روی رابطه زوجین دارد، باید توجه ویژه‌ای به آن شود و هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید.

سکس تراپی

یکی از اولین اقداماتی که در مواجه با کاهش میل جنسی باید انجام دهید، سکس تراپی است. در جلسات سکس تراپی علت بروز کاهش میل جنسی مشخص می‌شود و مطابق با آن، درمان اصلی شروع می‌شود. در صورتی که سکس تراپیست تشخیص دهد که کاهش میل جنسی شما به دلیل بروز اختلالات دیگر مثل افسردگی است، شما را به یک روانشناس بالینی ارجاع می‌دهد و شما باید در کنار جلسات سکس تراپی، جلسات روان درمانی را نیز پیگیری کنید.

سکس تراپی

سکس تراپی نوعی تکنیک روانشناسی است که به درمان اختلالات رابطه جنسی بین زوجین می‌پردازد و عوامل پزشکی، روان، شخصی و بین فردی که روی رضایت جنسی تاثیر دارد را بررسی می‌کند. هدف از سکس تراپی، کمک به افراد برای حل چالش‌های فیزیکی و عاطفی در رابطه جنسی است تا میزان رضایت زوجین از رابطه جنسی بالا برود و زندگی جنسی لذت‌بخشی را تجربه کنند.

دارو درمانی

برخی از داروها تاثیر زیادی روی میل جنسی دارند و باعث افزایش میل جنسی می‌شود. اگر اختلال کاهش میل جنسی حاد تشخیص داده شود، ممکن است که روانپزشک برای شما دارو تجویز کند. در برخی از موارد نیز در کنار داروهای ضد افسردگی که باعث کاهش میل جنسی می‌شوند، داروهای دیگری نیز تجویز می‌شود تا اثر آن را خنثی کند. نکته‌ای که در مورد دارو درمانی باید در نظر داشته باشید این است که به هیچ عنوان نباید داروها را بدون مشورت پزشک مصرف کنید.

بررسی هورمون‌های جنسی

در برخی از موارد، کاهش میل جنسی به دلیل افت تستوسترون اتفاق می‌افتد. تستوسترون قوی‌ترین هورمون مردانه است که باعث افزایش میل جنسی در مردان می‌شود. هرگونه کاهش تستوسترون در خون، باعث کاهش میل جنسی مردان می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا