عدم آگاهی جنسی زوجین؛ از مهم‌ترین مسائل ازدواج! - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

عدم آگاهی جنسی زوجین؛ از مهم‌ترین مسائل ازدواج!

عدم آگاهی جنسی یکی از مشکلاتی است که این روزها زوج‌های زیادی با آن درگیر هستند و زندگی زناشویی آن‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بسیاری از مواقع، مشکلات جنسی زوج‌ها ناشی از عدم آگاهی جنسی آن‌ها است و در صورتی که اطلاعات مناسبی راجع‌به رابطه جنسی و بدن خود داشته باشند، خیلی بهتر می‌توانند این مشکلات را مدیریت کنند.

باتوجه به اینکه مسئله رابطه جنسی و سکس در جامعه ما همچنان یک تابو بزرگ به حساب می‌آید، آموز‌ش جنسی با مشکلات زیادی روبه‌رو است و بسیاری از افراد حتی تا سال‌ها پس از ازدواج نیز به اطلاعات درست و مناسبی راجع‌به رابطه جنسی دست پیدا نمی‌کنند؛ همین موضوع می‌تواند مشکلات زیادی را در رابطه زناشویی و سکس زوج‌ها به وجود آورد.

عدم آگاهی جنسی زوج‌ها از آن دسته مواردی است که بسیاری از زوج درمانگرها و همچنین سکس تراپیست‌ها، در رابطه با آن هشدار داده‌اند. در برخی از مواردی که زوج‌ها به دلیل مشکلات جنسی به سکس تراپیست مراجعه می‌کنند یا از زوج درمانگر کمک می‌خواهند، متوجه می‌شویم که هیچ مشکل جنسی خاصی وجود ندارد؛ بلکه این عدم آگاهی جنسی و عدم شناخت زن و شوهر از بدن و آناتومی یکدیگر است که باعث بروز مشکلات جنسی می‌شود.

از این رو بسیار مهم است که پیش از ازدواج، زوج‌ها تلاش کنند که آگاهی جنسی خود را بالا ببرند تا در طول زندگی مشترک، این موضوع برایشان مشکلی به وجود نیاورد و باعث ایجاد مشکلات جنسی و اختلال در رابطه زناشویی نشود.

یکی از مواردی که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج نیز مطرح می‌شوید، همین مسائل جنسی و سنجش آگاهی جنسی زوجین است. گاهی پیش می‌آید که انتظارات زناشویی و انتظار افراد از رابطه جنسی و سکس بسیار متفاوت است و این موضوع می‌تواند در زندگی مشترک آن‌ها مشکلات زیادی را به وجود آورد؛ از همین رو بسیار مهم است که چنین مسائلی در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مطرح شود تا افراد از آن اطلاع پیدا کنند و بتوانند در زندگی مشترک خود آن را مدیریت کنند.

با توجه به نبود آگاهی عمومی درباره مسائل و مشکلات جنسی، در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، تصمیم گرفته‌ایم تا درباره تاثیرات عدم آگاهی جنسی زوجین صحبت کنیم و چند مورد از مهم‌ترین نکات و مسائل جنسی در رابطه زناشویی را با هم بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این نوشته مفید با ما همراه باشید.

مسائل و مشکلات جنسی می‌تواند در زندگی زناشویی تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. عدم آگاهی جنسی زوجین باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند به‌خوبی از مسائل و مشکلات جنسی خود را مدیریت کنند و از این طریق هم آسیب جسمی و هم آسیب روانی به خود و رابطه‌شان وارد کنند. شرکت در جلسات سکس تراپی و صحبت با یک سکس تراپیست و مشاور مسائل جنسی می‌تواند کمک زیادی در حل بسیاری از مشکلات جنسی داشته باشد. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز سکس تراپی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات مشاوره جنسی و سکس تراپی را زیر نظر بهترین افراد این حوزه برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر برای شرکت در جلسات سکس تراپی کلینیک روانشناسی برگ سبز وقت رزرو کنید.

آسیب‌های ناشی از عدم آگاهی جنسی زوج‌ها

عدم آگاهی جنسی قبل از ازدواج، می‌تواند مشکلات زیادی را برای رابطه عاطفی و زناشویی شما به وجود آورد. از این رو، روانشناسان همواره توصیه کرده‌اند که پیش از ازدواج حتما آگاهی جنسی خود را بالا ببرید و برای آموزش مسائل جنسی از منابع معتبر کمک بگیرید. در ادامه، آسیب‌هایی که عدم آگاهی جنسی زوجین می‌تواند به بار بیاورد را با هم مرور می‌کنیم:

وقوع مشکلات جنسی و نارضایتی جنسی

یکی از مواردی که باعث بروز مشکلات جنسی و نارضایتی جنسی در زوج‌ها می‌شود، عدم آگاهی جنسی است. زمانی که هیچ کدام از زوج‌ها، اطلاعات مناسبی از رابطه جنسی و سکس نداشته باشد و شناخت کافی نسبت به بدن خود نداشته باشد، مشکلات زیادی ممکن است در رابطه جنسی و زناشویی پیش آید و زوج‌ها از رابطه جنسی خود ناراضی باشند.

متاسفانه با توجه به فرهنگی که ما داریم، سکس همچنان به عنوان یکی از تابوهای بسیار مهم شناخته می‌شود؛ همین موضوع می‌تواند باعث خجالت شود. بسیاری از زوج‌ها، به خصوص خانم‌ها، تمایلی به صحبت واضح و شفاف درباره سکس خود ندارند؛ همین موضوع باعث می‌شود که زوج‌ها درباره نقص‌ها، مشکلات رابطه جنسی و تمایلات خود با یکدیگر گفتگو نکنند و رضایت جنسی بالایی نداشته باشند.

داشتن رابطه جنسی پرخطر و گرایش به روابط جنسی نامتعارف

هنگامی که آگاهی جنسی زوجین بالا نباشد، احتمالا داشتن روابط جنسی پرخطر و بدون مراقبت بالا می‌رود؛ همین موضوع می‌تواند شانس ابتلا به انواع بیماری‌های مقاربتی و عفونت‌ها را در زوج‌ها بالا ببرد. عدم آگاهی جنسی به صورت سالم و همچنین بدست آوردن اطلاعات جنسی از منابع نامعتبر مثل فیلم‌های پورن، باعث می‌شود که زوج‌ها به سمت روابط جنسی نامتعارف و خطرناک سوق پیدا کنند.

متاسفانه در سال‌های اخیر، رفتارهای پرخطر جنسی مثل سکس مراقبت نشده و بدون کاندوم، داشتن شریک‌های جنسی مختلف، سکس‌های یک شبه (one night stand) بسیار رواج پیدا کرده است؛ از همین رو، بیماری‌های مقاربتی و جنسی نیز در بین جوامع مختلف، حتی جامعه ایران، بسیار گسترش پیدا کرده است. رفتارهای پرخطر جنسی علاوه بر اینکه می‌توانند روی سلامت فیزیکی و جسمی شما تاثیرگذار باشند و ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، هپاتیت، اچ پی وی و … را افزایش دهند، روی سلامت روان شما نیز تاثیرگذار خواهند بود.

بدست آوردن اطلاعات جنسی از منابع نامتعارف

زمانی که آگاهی جنسی از طریق منابع درست و به‌موقع صورت نگیرد، زوج‌ها به سراغ منابع نامتعارف و نامعتبر برای بدست آوردن‌ آگاهی جنسی می‌روند. متاسفانه یکی از منابع نامعتبری که افراد برای بالا بردن دانش جنسی خود استفاده می‌کنند، فیلم‌های پورن است. 

پورن همواره تصویری غیرواقعی از سکس و رابطه جنسی را به نمایش می‌گذارد و تقریبا در همه ابعاد رابطه جنسی بزرگنمایی می‌کند. هنگامی که زوج‌ها برای بالا بردن آگاهی جنسی خود از پورن استفاده کنند، دچار مشکلات و خطای بسیاری در رابطه جنسی می‌شوند.

دیدن فیلم پورن و اعتیاد به تماشای پورن، این روزها به یکی از مشکلات و دغدغه‌های بسیاری از افراد تبدیل شده است. صنعت پورنوگرافی یکی از بزرگترین و پرسودترین صنعت در دنیای مدرن امروز تبدیل شده است و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند؛ اما کمتر کسی است که از اثرات مخرب و منفی دیدن فیلم پورن بر سلامت روان و سلامت جنسی خود آگاه باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا