رفتارهای جنسی پرخطر و عوارض روانی آن ها - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

رفتارهای جنسی پرخطر و عوارض روانی آن ها

رابطه جنسی همواره یکی از مهم‌ترین نیازهای بشر بوده است و از ابتدا تاکنون، افراد به طرق مختلفی به دنبال رفع این نیاز بوده‌اند. اگرچه داشتن رابطه جنسی و سکس یکی از مهم‌ترین و غیرقابل انکارترین نیازهای افراد است، با این حال باید توجه داشته باشیم که این نیاز را از طریق مناسب پاسخ دهیم تا مشکلی برای سلامت فیزیکی و روانی ما به وجود نیاید.

متاسفانه در سال‌های اخیر، رفتارهای پرخطر جنسی مثل سکس مراقبت نشده و بدون کاندوم، داشتن شریک‌های جنسی مختلف، سکس‌های یک شبه (one night stand) بسیار رواج پیدا کرده است؛ از همین رو، بیماری‌های مقاربتی و جنسی نیز در بین جوامع مختلف، حتی جامعه ایران، بسیار گسترش پیدا کرده است.

رفتارهای پرخطر جنسی علاوه بر اینکه می‌توانند روی سلامت فیزیکی و جسمی شما تاثیرگذار باشند و ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، هپاتیت، اچ پی وی و … را افزایش دهند، روی سلامت روان شما نیز تاثیرگذار خواهند بود.

تحقیقات نشان داده است که معمولا افرادی که رفتارهای پرخطر جنسی مثل تعدد شریک جنسی و تغییر سریع پارتنر جنسی را از خود نشان می‌دهند، دچار مشکلات روانی مثل افسردگی، کمبود اعتماد به نفس، ناامیدی از زندگی مشترک و … نیز می‌شوند.

متاسفانه آگاهی جنسی در جامعه ما بسیار پایین است و اغلب ما آموزش‌های جنسی مناسبی را در مدرسه دریافت نمی‌کنیم؛ همین موضوع باعث می‌شود که گاها رفتارهای پرخطر جنسی را نشناسیم و از عوارض آن‌ها آگاه نباشیم. علاوه بر این، برخی از نوجوانان و جوانان ممکن است در   دوران نوجوانی و شروع تغییرات هورمونی بدن خود، برخی از این رفتارها را بدون آن که از آن آگاهی داشته باشند، از خود نشان دهند و آسیب فیزیکی و روانی زیادی به خود وارد کنند که زندگی آن‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و جبران آن تا سال‌ها طول بکشد.

به همین دلیل، قصد داریم در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، درباره رفتارهای جنسی پرخطر صحبت کنیم و عوارض آن‌ها را بررسی کنیم. همچنین درباره عوارض روانی رفتارهای پرخطر جنسی که معمولا جایی صحبت از آن به میان نمی‌آیند نیز صحبت کنیم و بررسی کنیم که چگونه رفتارهای پرخطر جنسی می‌تواند روی سلامت روان ما نیز تاثیرگذار باشند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که آگاهی جنسی بالایی ندارند و رفتارهای پرخطر جنسی را نمی‌شناسید، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

 

روابط پرخطر جنسی می‌تواند باعث بروز مشکلات جنسی و روانی مختلفی برای شما شوند و رابطه جنسی شما با همسرتان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، بهتر است که در کنار کمک گرفتن از مشاور و ورانشناس، از کمک‌های حرفه‌ای یک سکس تراپیست نیز بهره ببرید تا بتوانید هم مشکلات جنسی خود را درمان کنید و هم بتوانید عوارض روانی رفتارهای پرخطر جنسی را کاهش دهید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، مفتخر است که جلسات سکس تراپی را در این مرکز برای شما عزیزان برگزار می‌کند. جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، زیر نظر بهترین و متخصص‌ترین سکس تراپیست‌ها برگزار می‌شود و ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که این جلسات کاملا محرمانه بوده و جلسات سکس تراپی در محیطی امن و آرام برگزار می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت سکس تراپی در این مرکز، روی لینک زیر کلیک کنید.

منظور از رابطه جنسی پرخطر چیست؟

پیش از آن که بخواهیم به سراغ عوارض روانی روابط جنسی پرخطر برویم، بهتر است که ابتدا تعریفی از رابطه جنسی پرخطر و رفتارهای جنسی پرخطر ارائه دهیم. می‌توان گفت که هرگونه رابطه جنسی که برای یکی از طرفین احتمال آسیب فیزیکی و جسمی یا روانی را داشته باشد، به عنوان رابطه جنسی پرخطر شناخته می‌شود.

این آسیب‌ها می‌تواند شامل ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، اچ پی وی و … باشد یا که از نظر روانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و سلامت روان او را تهدید کند.

معمولا تا اسم رفتارهای جنسی پرخطر به میان می‌آید، ذهن‌ها به سمت سکس بدون مراقبت و استفاده از کاندوم می‌رود. رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم، زمانی که شناخت درستی از طرف مقابلمان نداریم و آزمایش‌های پزشکی نیز انجام نداده‌ایم، می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افزایش دهد و به عنوان یک رفتار جنسی پرخطر شناخته می‌شود.

علاوه بر این، ممکن است که رابطه جنسی دو نفر همواره همراه با مراقبت و کاندوم اتفاق افتد، اما از نظر روانی و عاطفی برای یکی از طرفین یا هردو، آسیب‌زا باشد. چنین رفتارهای جنسی نیز در گروه رفتارهای جنسی پرخطر دسته‌بندی می‌شوند و می‌تواند سلامت روان شما تحت تاثیر قرار دهد.

متاسفانه تا صحبت از رفتارهای جنسی پرخطر به میان می‌آید، معمولا ذهن افراد به سمت رفتارهایی مثل مورد اول کشیده می‌شود و عوارض روانی رفتارهای جنسی پرخطر معمولا به چشم نمی‌آیند و توجهی به آن‌ها نمی‌شود؛ در صورتی که این رفتارها می‌تواند سلامت روان فرد را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اعتیاد به پورن یکی از رفتارهای جنسی پرخطر است که علاوه بر کیفیت رابطه جنسی، روی سلامت روان افراد نیز بسیار تاثیرگذار است و لازم است که خیلی زود درمان شود. دیدن فیلم پورن و اعتیاد به تماشای پورن، این روزها به یکی از مشکلات و دغدغه‌های بسیاری از افراد تبدیل شده است. صنعت پورنوگرافی یکی از بزرگترین و پرسودترین صنعت در دنیای مدرن امروز تبدیل شده است و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند؛ اما کمتر کسی است که از اثرات مخرب و منفی دیدن فیلم پورن بر سلامت روان و سلامت جنسی خود آگاه باشد.

انواع رفتارهای جنسی پرخطر کدامند؟

در ادامه برخی از رایج‌ترین رفتارهای جنسی پرخطر را معرفی می‌کنیم تا با اینگونه روابط جنسی پرخطر و عوارض آن آشنا شوید:

  • برقراری رابطه جنسی محافظت‌ نشده و بدون کاندوم
  • برقراری رابطه جنسی با شخصی که به او اعتماد ندارید
  • برقراری رابطه جنسی تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر
  • داشتن شریک‌های جنسی متعدد
  • داشتن رابطه جنسی با شخصی که شریک‌های جنسی متعددی دارد

تری سام یا سکس سه نفره یکی از رفتارهای پرخطر جنسی به شمار می‌رود که می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت فیزیکی و همچنین سلامت روان فرد باشد. تری سام به عنوان یکی از اختلالات جنسی شناخته می‌شود که می‌تواند تاثیرات بسیار منفی روی زندگی مشترک و رابطه عاطفی شما و همسرتان بگذارد و پیامد‌های منفی زیادی به دنبال دارد. بسیاری از زوج‌ها، بدون توجه به این پیامد‌های منفی، تن به رابطه جنسی تری سام می‌دهند و زندگی مشترک خود را به خطر می‌اندازند.

عوارض رفتارهای جنسی پرخطر

رفتارهای جنسی پرخطر می‌توانند مشکلات زیادی را با خود به دنبال داشته باشند. اگرچه معمولا از مشکلات جسمی و فیزیکی اینگونه رفتارها صحبت به میان می‌آید، اما باید بدانید که روابط جنسی پرخطر معمولا با مشکلات روان زیادی نیز همراه می‌شوند که زندگی فرد را، به خصوص در دوران نوجوانی، به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عوارض رفتارهای جنسی پرخطر؛ بروز بیماری‌های مقاربتی

یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین مشکلاتی که رفتارهای جنسی پرخطر می‌تواند برای فرد به وجود آورد، ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است. بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، هپاتیت، اچ پی وی و … به‌راحتی می‌توانند هنگام رابطه جنسی، طرف مقابل را درگیر کنند؛ از این رو بسیار مهم است که هنگام سکس حتما از کاندوم استفاده شود.

عوارض رفتارهای جنسی پرخطر؛ تهدید سلامت روان

جالب است بدانید که رفتارهای جنسی پرخطر، سلامت روان شما را نیز تهدید می‌کند. تحقیقات و مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که روابط جنسی پرخطر می‌توانند روی سلامت روان فرد تاثیرگذار باشد.

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، روابط جنسی پرخطر می‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز و هپاتیت شود که می‌تواند زندگی شما را به طور کلی تغییر دهد و روی همه ابعاد زندگی شما تاثیرگذار باشد. معمولا افراد در ابتدای مواجهه با بیماری‌های مقاربتی، خود را سرزنش می‌کنند که چرا بیشتر مراقب نبوده‌اند. همچنین احتمال ابتلا به بیماری افسردگی در بین این دسته از افراد بسیار بیشتر است.

علاوه بر این، رفتارهای جنسی پرخطر مثل تعدد شریک جنسی، سکس‌های یک شبه و … روی عواطف فرد، به خصوص زنان، بسیار تاثیرگذار است و امید آن‌ها را نسبت به آینده و داشتن شریک عاطفی و جنسی از بین می‌برد و به مرور باعث سردی در روابط جنسی می‌شود.

خیانت، تعدد شریک جنسی یکی از زوج‌ها و … می‌تواند به مرور باعث سردی در روابط جنسی و به خطر انداختن زندگی مشترک و همچنین سلامت جنسی همسر شود. سردی در روابط جنسی ممکن است دلایل دیگری نیز جز اختلالات جنسی داشته باشد. در اغلب موارد، سردی در روابط جنسی به دلیل مشکلات عاطفی میان زوج‌ها می‌باشد که در چنین شرایطی نیز توصیه می‌شود از زوج درمانگر کمک بگیرید تا مسائل و مشکلات رابطه عاطفی خود را درمان کنید؛ البته توجه داشته باشید که مواردی مثل خجالت از سکس، یکنواخت شدن رابطه جنسی، لذت نبردن از رابطه جنسی و … نیز می‌تواند باعث سردی در روابط جنسی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا