اضطراب جنسی؛ علل، علائم و درمان - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

اضطراب جنسی؛ علل، علائم و درمان

اضطراب جنسی، یکی از عواملی است که می‌تواند تاثیر منفی زیادی روی کیفیت رابطه جنسی شما داشته باشد. هر کدام از ما، ممکن است که در شرایط خاصی، اضطراب جنسی را تجربه کنیم و در هنگام رابطه جنسی با همسرمان، دچار استرس و اضطراب شویم.

در اغلب موارد، اضطراب جنسی ناشی از آن است که احساس می‌کنیم که به اندازه‌ کافی در سکس خوب نیستیم و در حین سکس، به این موضوع فکر می‌کنیم که آیا همسرمان از عملکرد جنسی ما راضی است یا خیر.

اضطراب جنسی می‌تواند هم برای مردان و هم برای خانم‌ها اتفاق افتد. یکی از دلایل اصلی اضطراب جنسی و استرس در حین سکس، داشتن تصویر بدنی بد و نامناسب از خود است. معمولا افرادی که بدن خود را دوست ندارند و در بدن خود راحت نیستند، اضطراب جنسی را تجربه می‌کنند و احساس می‌کنند که به اندازه کافی عملکرد خوبی در سکس ندارند و نمی‌توانند رضایت همسر خود را جلب کنند.

همچین افکاری در طول رابطه جنسی، تاثیر زیادی روی عملکرد جنسی افراد دارد و باعث می‌شود که فرد نتواند از رابطه جنسی لذت ببرد. همچنین اضطراب و استرس در حین سکس، می‌تواند نارضایتی همسر را نیز به دنبال داشته باشد و باعث شود که هیچ کدام از زوج‌ها، نتوانند از رابطه جنسی لذت کافی ببرند و این موضوع روی زندگی مشترک آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد. از این رو، بسیار مهم است که اضطراب جنسی را درمان کنید و به دنبال راهکارهایی برای رفع آن باشید.

دلایل زیادی برای به وجود آمدن اضطراب جنسی وجود دارد که کمبود اعتماد به نفس، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن است. علاوه بر این، داشتن تجربه جنسی تلخ در گذشته نیز می‌تواند باعث اضطراب جنسی شود.

خوشبختانه، امروزه روش‌ها و راهکارهای گوناگونی برای درمان اضطراب جنسی وجود دارد. مراجعه به سکس تراپی یکی از اصلی‌ترین راه‌های درمان اضطراب جنسی به شمار می‌رود. سکس تراپیست می‌تواند با صحبت با شما و همسرتان و پیدا کردن ریشه و علت اضطراب جنسی، برای درمان آن راهکارهایی مناسب به شما ارائه دهد. از این رو به زوج‌ها و افرادی که اضطراب جنسی را تجربه می‌کنند، توصیه می‌شود که هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنند.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره اضطراب جنسی و عوامل اضطراب جنسی صحبت کنیم و در نهایت، روش‌های درمان اضطراب و استرس در حین سکس را بررسی کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به طور مداول اضطراب جنسی را تجربه می‌کنند، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

اضطراب جنسی می‌تواند تاثیرات زیادی روی رابطه جنسی شما و همسرتان داشته باشد و کیفیت رابطه جنسی شما را به شدت کاهش دهد؛ از این رو، بسیار مهم است که اگر در حین سکس دچار استرس و اضطراب شدید هستید و این موضوع به صورت مداوم تکرار می‌شود، حتما برای درمان آن اقدام کنید. شرکت در جلسات سکس تراپی می‌تواند کمک زیادی به درمان اضطراب جنسی کند. سکس تراپیست با ارائه راهکارهای مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا استرس و اضطراب حین سکس را کنترل کنید و اضطراب جنسی را درمان کنید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی را زیر نظر بهترین متخصصان این حوزه برای شما فراهم کرده است. جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، در محیطی امن و آرام برگزار می‌شود تا هر کدام از زوج‌ها، امکان صحبت راحت را داشته باشند. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جلسات سکس تراپی کلینیک روانشناسی برگ سبز و همچنین رزرو وقت سکس تراپی، اقدام کنید.

منظور از اضطراب جنسی چیست؟

قطعا همه ما در طول زندگی مشترک خود، استرس و اضطراب حین سکس را تجربه می‌کنیم و این موضوع تا حدی طبیعی است؛ به خصوص زمانی که در شروع رابطه هستیم و شناخت دقیقی نسبت به عملکرد خود در رابطه جنسی نداریم. اضطراب حین سکس تا این حد کاملا نرمال و طبیعی است و ممکن است که برای هرکسی پیش بیاید.

اما اگر به صورت مداول اضطراب جنسی را تجربه می‌کنید، به طوری که این موضوع تاثیر منفی روی رابطه جنسی شما داشته باشد، احتمالا دچار اختلال اضطراب جنسی شده‌اید. افرادی که دچار اضطراب جنسی می‌شوند، در حین سکس، استرس و اضطراب شدیدی را تجربه می‌کنند. این موضوع ناشی از آن است که افراد نگران آن هستند که همسرشان در حین رابطه جنسی لذت کافی را نبرد و از نحوه انجام رابطه جنسی خوشش نیاید. علاوه بر این، افرادی تصور بدنی خوبی از خود ندارند و اعتماد به نفس ضعیفی نیز دارند، دچار اضطراب جنسی می‌شوند و وجود این دسته از افکار، پایه و اساس شکل‌گیری اضطراب جنسی در فرد است.

رضایت جنسی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در سکس و رابطه جنسی باید به آن توجه داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که دلیل بسیاری از طلاق‌های توافقی، خیانت زوج‌ها و طلاق‌های عاطفی، عدم رضایت جنسی در رابطه است.

عوامل اضطراب جنسی

دلایل به وجود آمدن اضطراب جنسی می‌تواند گوناگون باشد و به روحیات و تجربیات فرد و همچنین همسرش بستگی دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین عوامل اضطراب جنسی را با هم بررسی می‌کنیم:

  • ترس از خوب نبودن در تخت و راضی نبودن همسرتان از شما
  • نداشتن اعتماد به نفس در مورد بدن خود ، مانند اضافه وزن
  • وجود مشکلات زوجی بین شما و همسرتان
  • استرس و نگرانی در مورد نعوظ و نرسیدن به آن
  • نگرانی و مشغله ذهنی در مورد زود انزالی و یا دیر انزالی
  • برخی از بیماری‌ها و مصرف برخی از داروها

درمان اضطراب جنسی

خوشبختانه این روزها به کمک روش‌های مختلف می‌توان اضطراب جنسی را خیلی سریع و راحت درمان کرد. روش‌های گوناگونی برای درمان اضطراب جنسی وجود دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

کمک گرفتن از یک سکس تراپیست

اولین قدمی که در مورد درمان اضطراب جنسی باید انجام دهید، مراجعه به یک سکس تراپیست و کمک گرفتن از اوست. سکس تراپیست می‌تواند دلیل اضطراب جنسی شما را پیدا کند و مطابق با آن، برنامه درمانی مناسبی را برای شما بچیند و راهکارها و روش‌هایی برای لذت بردن بیشتر از سکس بهتان پیشنهاد دهد.

همچنین، در شرایطی نیز ممکن است سکس تراپیست شما را به یک روانشناس متخصص ارجاع دهد تا جلسات روان درمانی را شروع کنید. در برخی از موارد، اضطراب جنسی به دلایل مختلفی مثل وجود انواع اضطراب‌های دیگر به وجود می‌آید و تراپی می‌تواند به درمان آن‌ها و طبیعتا درمان اضطراب جنسی کمک کند.

صحبت کردن با همسر

اگر از اضطراب جنسی رنج می‌برید، بسیار مهم است که این حس خود را با همسرتان به اشتراک بگذارید و با یکدیگر درباره آن و نحوه رابطه جنسی خود صحبت کنید. در بسیاری از موارد، همین صحبت کردن‌ها می‌تواند این اطمینان را به شما دهد که همسرتان از شما و رابطه جنسی با شما لذت می‌برد و همین موضوع می‌تواند باعث کاهش اضطراب جنسی شما شود.

صحبت در مورد رابطه جنسی از آن دسته مسائلی است که بسیاری از زوج‌ها، حتی سال‌ها پس از ازدواجشان نیز، نمی‌توانند از عهده آن بربیایند. صحبت در مورد رابطه جنسی، یکی از مهارت‌های بسیار مهم زندگی زناشویی است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.

پرهیز از فکر کردن بیش از حد (overthink)

فکر کردن بیش از حد به تک تک لحظات رابطه جنسی یا همان اورتینگ کردن، می‌تواند باعث بروز اضطراب جنسی شود. ذهن خود را رها کنید و آرامش خود را حفظ کنید تا به اندازه کافی از رابطه خود لذت ببرید. تمرکزتان را از رابطه جنسی بردارید و محیط را دوست داشتنی تر کنید. برای مثال استفاده از شمع های معطر و یا موسیقی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

ایجاد تنوع در رابطه جنسی، کلیدی‌ترین راه‌حل برای جلوگیری از تکراری‌ شدن و یکنواخت شدن رابطه جنسی است. اما، یکی از سوالات متداولی که اغلب زوج‌ها در جلسات سکس تراپی می‌پرسند، این است که چگونه می‌توان در رابطه جنسی تنوع ایجاد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا