چرا زن و شوهرها از رابطه جنسی سرد می‌شوند؟ دلایل سردی در روابط جنسی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
رابطه جنسی مقعدی

چرا زن و شوهرها از رابطه جنسی سرد می‌شوند؟ دلایل سردی در روابط جنسی

رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر ازدواج است؛ معمولا زوج‌هایی که روابط جنسی بهتری با یکدیگر دارند، در روابط عاطفی نیز بهتر عمل می‌کنند. معمولا در آغاز ازدواج، به دلیل تازگی رابطه جنسی و همچنین کنجکاوی‌های جنسی، روابط جنسی و سکس زوج‌ها بیشتر و پرحرارت‌تر است؛ اما با گذشت زمان، ممکن است که رابطه جنسی به شکلی که اول ازدواج وجود داشت، ادامه پیدا نکند که تا حدی طبیعی است.

مشکل از زمانی شروع می‌شود که زوج‌ها نسبت به رابطه جنسی سرد می‌شوند و به ندرت به سراغ سکس و رابطه زناشویی می‌روند. باید بدانید که رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج شما را تشکیل می‌دهد و بسیار مهم است که نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید.

گاهی اوقات ممکن است مشکلات و اختلالات جنسی، مانع از داشتن رابطه جنسی لذت‌بخش شوند و به مرور این موضوع باعث سردی در روابط جنسی شود. باید بدانید که امروزه بسیاری از مشکلات و اختلالات جنسی به‌راحتی قابل درمان است و شما می‌توانید با کمک سکس تراپیست، خیلی راحت این دسته از اختلالات را درمان کنید.

سردی در روابط جنسی ممکن است دلایل دیگری نیز جز اختلالات جنسی داشته باشد. در اغلب موارد، سردی در روابط جنسی به دلیل مشکلات عاطفی میان زوج‌ها می‌باشد که در چنین شرایطی نیز توصیه می‌شود از زوج درمانگر کمک بگیرید تا مسائل و مشکلات رابطه عاطفی خود را درمان کنید؛ البته توجه داشته باشید که مواردی مثل خجالت از سکس، یکنواخت شدن رابطه جنسی، لذت نبردن از رابطه جنسی و … نیز می‌تواند باعث سردی در روابط جنسی شود.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز مشاوره غرب تهران، درباره دلایل سردی در روابط جنسی صحبت می‌کنیم و راهکارهایی برای جلوگیری از سرد شدن در رابطه جنسی را بیان می‌کنیم. در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

مشاوره جنسی و سکس تراپی می‌تواند کمک بسیار زیادی به حل بسیاری از اختلالات و مشکلات جنسی، از جمله سردی در روابط جنسی کند. متاسفانه صحبت از رابطه جنسی و مراجعه به سکس تراپیست همچنان برای بسیاری از زوج‌ها دشوار است. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات مشاوره جنسی و سکس تراپی را در محیطی آرام، حرفه‌ای و زیر نظر بهترین سکس تراپیست‌ها فراهم کرده است. ما در کلینیک روانشناسی برگ سبز، شرایطی را فراهم کرده‌ایم که زوج‌ها بتوانند بدون نگرانی از مشکلات و مسائل رابطه جنسی خود صبحت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جلسات سکس تراپی در کلینیک روانشناسی برگ سبز و رزر وقت سکس تراپی، روی لینک زیر کلیک کنید.

دلایل سردی در روابط جنسی زوج‌ها

سرد شدن از داشتن رابطه جنسی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از دلایل می‌تواند فیزیولوژیکی باشد و به دلیل تغییرات فیزیکی رخ دهند؛ به عنوان مثال، با افزایش سن معمولا میل به داشتن رابطه جنسی کاهش می‌یابد تا تغییرات هورمون‌ها در خانم‌ها می‌تواند باعث سردی در روابط جنسی شود؛ اما سرد شدن از رابطه جنسی در اغلب موارد ریشه‌های روحی و روانی دارد که نیاز به مشاوره و درمان دارند. در ادامه، برخی از اصلی‌ترین دلایل سردی در روابط جنسی زوج‌ها را بررسی می‌کنیم:‌

صحبت نکردن درباره رابطه جنسی

صحبت نکردن در مورد رابطه جنسی، یکی از اصلی‌ترین دلایل سردی در رابطه جنسی بین زوج‌ها است. هنگامی که زوج‌ها درباره رابطه جنسی، انتظارات و مشکلات رابطه جنسی خود با یکدیگر صحبت نمی‌کنند، طبیعتا از رابطه جنسی لذت کافی نمی‌برند و همین موضوع باعث سردی در روابط جنسی می‌شود. 

زوج درمانگران و سکس تراپیست‌ها معمولا توصیه می‌کنند که همیشه وقتی را به صحبت درباره رابطه جنسی خود اختصاص دهید و در آن خیلی شفاف درباره خواسته‌ها و نیازهای خود صحبت کنید. صحبت درباره رابطه جنسی، نه تنها به بالا بردن کیفیت رابطه جنسی کمک می‌کند، بلکه از سردی در روابط جنسی نیز جلوگیری می‌کند.

صحبت در مورد رابطه جنسی از آن دسته مسائلی است که بسیاری از زوج‌ها، حتی سال‌ها پس از ازدواجشان نیز، نمی‌توانند از عهده آن بربیایید. صحبت در مورد رابطه جنسی، یکی از مهارت‌های بسیار مهم زندگی زناشویی است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد.

بی‌توجهی به اولیت‌ها و نیازهای جنسی یکدیگر

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایلی که باعث بی‌میلی و سردی در روابط جنسی، به خصوص سردی خانم‌ها از رابطه جنسی، می‌شود، بی‌توجهی به اولیت‌ها و خواسته‌های جنسی یکدیگر است. توجه داشته باشید که سکس یک رابطه دو نفره است و باید به‌گونه‌ای باشد که هردوی شما از آن لذت کافی ببرید و نیازهای جنسی شما در سکس بر طرف باشد. اگر یکی از طرفین، نسبت به نیازهای جنسی، خواسته‌ها و فانتزی‌های جنسی طرف مقابل بی‌توجه باشد و تنها به خواسته‌های خود از رابطه جنسی اهمیت بدهد، قطعا طرف مقابل از رابطه جنسی سرد می‌شود و دیگر تمایلی به برقراری رابطه جنسی نخواهد داشت.

یکنواختی در رابطه جنسی و عدم ایجاد تنوع در روابط جنسی

یکنواختی در رابطه جنسی را می‌توان به عنوان یکی از شایع‌ترین دلایل سردی در روابط جنسی نام برد. قطعا در ابتدای ازدواج، به دلیل بالا بودن کنجکاوی جنسی و نیاز به تجربه، زوج‌ها علاقه و تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی از خود نشان می‌دهند؛ اما با گذشت زمان، این اشتیاق و علاقه کمتر می‌شود و سکس یکنواخت می‌شود. 

برای ایجاد اشتیاق به رابطه جنسی و جلوگیری از سردی در روابط جنسی، لازم است که در سکس خود تنوع ایجاد کنید. امتحان کردن سکس در محیط‌های مختلف مثل اتاق خواب، پذیرایی خانه یا هتل، امتحان کردن پوزیشن‌های مختلف جنسی و … می‌تواند باعث ایجاد تنوع در رابطه جنسی شود.

رابطه جنسی و به طور کلی زندگی جنسی تاثیر بسیار زیادی روی رابطه عاطفی شما و همسرتان خواهد داشت؛‌ از این رو بهتر است که در طول زندگی مشترک، به زندگی جنسی خود نیز توجه ویژه داشته باشید و از کنار مسائل و مشکلات پیرامون آن به سادگی عبور نکنید.

عدم رعایت بهداشت فردی و جنسی

عدم رعایت بهداشت فردی نیز یکی دیگر از دلایل سردی در روابط جنسی می‌باشد. زن و مرد هر دو باید برای داشتن رابطه جنسی آماده باشند و به بهداشت فردی خود رسیدگی کنند. یک تصور و باور اشتباه در مورد رابطه جنسی این است که تنها زن باید به دنبال رسیدگی به خود برای داشتن رابطه جنسی باشد؛ در صورتی که عدم رعایت بهداشت فردی مرد، یکی از اصلی‌ترین دلایل سرد شدن زنان از رابطه جنسی می‌باشد.

علاوه بر بهداشت فردی، باید بهداشت رابطه جنسی را نیز رعایت کنید. استفاده نکردن مردان از کاندوم و لوازم پیشگیری از بارداری و بی‌توجهی به این موضوع نیز یکی دیگر از دلایل سردی در روابط جنسی است. هنگامی که فرد از برقراری رابطه جنسی احساس خطر کند و نگران بارداری یا بیماری‌های مقاربتی باشد، نمی‌تواند رابطه جنسی خوبی را تجربه کند و این نگرانی باعث سردی در روابط جنسی فرد می‌شود.

رابطه جنسی مقعدی

بی میلی جنسی یا سرد مزاجی یکی از رایج‌ترین اختلالات جنسی در بین زنان است. حدود یک سوم خانم‌ها در طول دوران رابطه زناشویی خود، دچار بی میلی جنسی می‌شوند.

درگیری‌های ذهنی و فشار کاری

در برخی از موارد ممکن است که سردی در روابط جنسی هیچگونه ارتباط مستقیمی با نوع رابطه جنسی نداشته باشد؛ بلکه عوامل خارجی مثل درگیری‌های ذهنی، مشکلات مالی، فشار کاری بالا و … باعث سردی در رابطه جنسی و عدم تمایل برای برقراری رابطه جنسی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا