چگونه احساساتمان را ابراز کنیم؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

چگونه احساساتمان را ابراز کنیم؟

ابراز احساسات یکی از مهارت‌های مهم زندگی به شمار می‌رود که همه ما باید آن را در طول زندگی خود تمرین کنیم. قطعا برای شما هم در طول زندگی پیش آمده است که به خاطر ناراحت نکردن دوستان یا خانواده در موقعیتی مشخص، از بیان احساسات خود، خودداری کرده‌اید و همین موضوع باعث شده است که احساس منفی نسبت به خود پیدا کنید.

ابراز احساسات اگرچه ممکن است که در ابتدا ساده و غیرضروری به نظر برسد، اما تاثیر زیادی روی روان شما خواهد داشت. افرادی که ابراز احساسات قوی‌تری دارند و بهتر می‌توانند احساسات خود را بیان کنند، معمولا از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و خودآگاهی بیشتری دارند.

ابراز احساسات از آن دسته مواردی که همه ما باید از همان دوران کودکی آن را تمرین کنیم. یکی از وظایف اصلی هر پدر و مادری این است که به فرزند خود آموزش دهد تا بتواند احساسات و علایق خود را بدون خجالت کشیدن و ترس بیان کند.

متاسفانه در فرهنگ ما، ابراز احساسات و بیان احساسات، نه تنها ارزش به حساب نمی‌آید؛ بلکه در برخی از موارد حتی مورد نکوهش نیز واقع می‌شود؛ همین موضوع باعث می‌شود که ما معمولا در ابراز احساسات دچار ضعف باشیم و از کودکی این موضوع را یاد نگیریم و در بزرگسالی نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو شویم.

سرکوب احساسات و عدم ابراز احساسات، می‌تواند به مرور زمان باعث ایجاد حس منفی در فرد شود. زمانی که ما نتوانیم احساسات خود را، به خصوص احساسات منفی، را به‌خوبی بیان کنیم، این احساسات همچنان در وجود ما باقی می‌مانند و می‌تواند باعث بروز اضطراب و افسردگی در ما شوند.

تحقیقات و مطالعات نشان داده است که سرکوب احساسات، علاوه بر اینکه می‌تواند باعث مشکلات روحی و روانی مختلف شود، مشکلات جسمی و فیزیکی مختلفی را نیز به همراه دارد. قطعا برای شما هم پیش آمده است که بعد عصبی شدن یا تجربه ناراحتی عمیق، دست‌درد را تجربه کرده باشید؛ چنین دردهایی می‌تواند به دلیل عصبی شدن و سرکوب احساسات در فرد به وجود آید.

علاوه بر این موارد، ابراز احساسات می‌تواند روی روابط شخصی و کاری شما نیز تاثیرگذار باشد. معمولا کار کردن و برقراری ارتباط با افرادی که می‌توانند احساسات خود را به‌راحتی بیان کنند راحت‌تر و مورد قبول‌تر است. در مورد روابط دوستانه نیز ابراز احساسات می‌تواند کمک زیادی کند و مانع بسیاری از سو تفاهم‌ها شود. همچنین، مسئله ابراز احساسات و بیان حس‌ها در روابط عاطفی و ازدواج نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است. زوج‌هایی که می‌توانند به‌راحتی احساسات خود را پیش هم ابراز کنند، معمولا روابط بهتر و قوی‌تری با یکدیگر برقرار می‌کنند و کمتر دچار مشکلات مختلف و سوتفاهم می‌شوند.

در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره ابراز احساسات و اهمیت آن صحبت کنیم و در نهایت، راهکارهایی آسان و عملی برای ابراز احساسات و تمرین بیان احساسات را معرفی کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در ابراز احساسات دچار مشکل هستند، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

ابراز احساسات یکی از مهارت‌های مهم فردی به شمار می‌رود که همه ما باید در زندگی خود آن را بیاموزیم و به کار ببریم. جلسات مشاوره و روانشناسی کمک زیادی به ما می‌کنند تا بتوانیم احساسات خود را بشناسیم و به‌راحتی آن را بیان کنیم. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات مشاوره و روانشناسی، زیر نظر بهترین متخصصان و روانشناسان را برای شما عزیزان فراهم کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت روانشناسی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، روی لینک زیر کلیک کنید.

چگونه احساسات را بروز دهیم؟

ابراز احساسات برای همه ساده نیست و بسیاری از افراد، به دلیل شرایط زندگی یا تربیت ناصحیح در دوران کودکی، از این مهارت برخوردار نیستند و ابراز احساسات برای آن‌ها بسیار دشوار است. در ادامه، چند راهکار ساده اما کاربردی برای ابراز احساسات را بیان می‌کنیم. با به کارگیری این راهکارهای می‌توانید ابراز احساسات را در خود تمرین کنید.

پذیرش احساسات

اولین قدمی که در ابراز احساسات باید بردارید، این است که احساسات خود را تمام و کمال، همانگونه که هستند، بپذیرید. تا زمانی که شما احساسات خود را به رسمیت نشناسید و آن را درون خود قبول نکنید، نمی‌توانید آن را ابراز کنید؛ پس بسیار مهم است که با خود کنار بیایید و آن را درون خود بپذیرید.

گسترش دایره لغات برای ابراز احساسات

یکی از دلایلی که باعث ضعف در ابراز احساسات می‌شود، کمبود دایره لغات برای بیان احساسات است. برای آن که ابراز احساسات خود را قوی‌تر کنید و بتوانید بهتر احساسات درونی خود را بیان کنید، لازم است که دایره لغات بیشتری برای بیان احساسات خود بیاموزید. به عنوان مثال، کلمه «خوب» برای ابراز احساسات، یک کلمه کلی است و نمی‌تواند به‌خوبی احساسات درونی شما را توصیف کند و جزئیات آن را بیان کند. با به کار بردن کلماتی مثل دوست‌داشتنی، فوق‌العاده، هیجان‌انگیز و … خیلی بهتر می‌توانید احساسات درونی خود را ابراز کنید.

پیدا کردن علت احساسات

اینکه بدانید دقیقا چرا چنین حسی را تجربه می‌کنید، کمک بزرگی به شما می‌کند تا بتوانید احساسات خود را ابراز کنید. زمانی که حس ناخوشایندی دارید، از خود بپرسید که چرا این حس را تجربه می‌کنید. به عنوان مثال، اگر در پایان روز احساس ناراحتی می‌کنید، به دنبال ریشه این ناراحتی بگردید. با پیدا کردن منشا احساسات خود، خیلی راحت‌تر و دقیق‌تر می‌توانید آن را ابراز کنید.

مدیریت و کنترل احساسات یکی از مهارت‌های فردی بسیار مهم در طول زندگی است. در طول روز و محیط کار یا خانه، شما  با احساسات مختلفی درگیر می‌شوید که در لحظه اجازه بروز آن‌ها را ندارید. مهارت کنترل احساسات این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید رفتار مناسبی، با توجه به شرایط، از خود نشان دهید.

تجزیه و تحلیل احساسات پیچیده

یکی از علت‌هایی که گاهی اوقات نمی‌توانیم احساسات خود را بیان کنیم، این است که درک درستی از آن احساس نداریم. احساسات همیشه ساده نیستند که بتوانیم خیلی راحت با کلمات ساده مثل خوب یا بد آن را بیان کنیم. زمانی که احساسات پیچیده به سراغ ما می‌آیند، لازم است که ابتدا آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم.

به عنوان مثال، ممکن است که یکی از نزدیکانمان را که خیلی بیمار بود به تازگی از دست داده باشیم و از اینکه او دیگر در کنار ما نیست ناراحت باشیم؛ از طرف دیگر، از اینکه او دیگر درد نمی‌کشد، خوشحال باشیم. از همین رو، احساس پیچیده‌ای از شادی و غم را با هم تجربه می‌کنیم.

نوشتن احساسات

گاهی اوقات، بیان احساساتمان برایمان دشوار است و نمی‌توانید در قالب کلمات و صحبت کردن آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذاریم. در چنین مواردی، نوشتن احساسات می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند. احساسات وقتی روی کاغذ می‌آید، درک آن ساده‌تر می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بیان احساسات راحت‌تر باشد و دقیق‌تر آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

برای اینکه احساسات خود را یادداشت کنید، سعی کنید این کار را تا حد ممکن دقیق انجام دهید. دلیل این احساسات، نوع احساس شما و چگونگی کنترل آن را به خاطر بسپارید. احساسات منفی را ابراز نکنید. به جای آن، افکار را از زاویه ای مثبت مشاهده کرده و راه خود را ادامه دهید.

ذهن آگاهی

یکی از مواردی که به بیان احساسات کمک می‌کند، ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی باعث می‌شود که کنترل هیجانات خود را بدست بگیرید و مالکیت احساسات خود را بدست آورید. این کار به درک بهتر احساس و ابراز احساسات مختلف شما کمک زیادی خواهد کرد.

ذهن آگاهی توانایی حضور در لحظه است. در ذهن آگاهی ما به دنبال تقویت مغز برای تمرکز در لحظه و از بین بردن استرس و اضطراب هستیم. با کمک ذهن آگاهی می‌توانید یادگیری و دریافت اطلاعات را چندین برابر کنید.

ورزش و مدیتیشن

جالب است بدانید که ورزش کردن، به خصوص ورزش‌هایی مثل یوگا و انجام مدیتیشن می‌تواند روز ابراز احساسات و بیان احساسات شما تاثیرگذار باشد. شما با کمک ورزش و تمرینات بدنی می‌توانید احساسات منفی را از خود دور کنید و هیجانات خود را تخلیه کنید. همچنین مدیتیشن به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق افکار و حرکات بدنی بتوانید ابراز احساسات کنید؛ پس مدیتیشن و ورزش کردن را دست کم نگیرید.

مدیتیشن یکی از روش‌هایی است که به کاهش و از بین بردن استرس و اضطراب کمک می‌کند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که استرس و اضطراب زیادی دارند، بدون شک مدیتیشن یکی از روش‌های موثر در کاهش استرس برای شما خواهد بود.

کمک حرفه‌ای

گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که شما علارغم به کار بردن همه تکنیک‌های بالا و تلاش زیاد برای ابراز احساسات، همچنان در بروز احساسات خود دچار مشکل هستید و نمی‌توانید احساسات درونی خود را به‌راحتی و در قالب کلمات بیان کنید. در چنین شرایطی لازم است که به سراغ افراد متخصص بروید و کمک حرفه‌ای دریافت کنید.

جلسات روان درمانی می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما برای بیان احساساتتان کند. همچنین، گروه درمانی نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید در جمع و حضور دیگران، روی بیان احساسات خود کار کنید و ابراز احساسات داشته باشید.

گروه درمانی یکی از شیوه‌های جدید روانشناسی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نظر بسیاری از افراد و روانشناسان را به خود جلب کرده است. گروه درمانی معمولا به عنوان یک درمان مکمل، در کنار برنامه درمان اصلی، به کار گرفته می‌شود و به فرد در بهبود سریع‌تر کمک می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا