اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید، چه کنیم؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
مواجهه کودک با رابطه جنسی والدین

اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید، چه کنیم؟

یکی از مشکلات و دغدغه‌های والدین که بعد از تولد فرزند به وجود می‌آید، داشتن رابطه جنسی در خانه است. معمولا پس از تولد فرزند، داشتن فضای شخصی و خصوصی برای سپری کردن اوقات دو نفره و برقراری رابطه جنسی، برای والدین بسیار دشوار می‌شود.

معمولا والدین باید رابطه جنسی خود را به زمان‌هایی که کودک در خانه نیست یا زمانی که فرزندشان خواب است، محدود کنند؛ همین موضوع باعث می‌شود که والدین نسبت به زمان قبل از تولد فرزندشان، اوقات کمتری را با یکدیگر سپری کنند. این موضوع اگر به درستی مدیریت نشود، می‌تواند باعث ایجاد فاصله و دوری بین زوج‌ها شود.

بسیاری از والدین، این دغدغه فکری را دارند که در صورت حضور فرزندشان در خانه، چگونه می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند. خیلی از پدرها و مادرها، از ترس این موضوع که کودکشان متوجه رابطه جنسی میان آن‌ها نشود، رابطه جنسی برقرار نمی‌کنند. اگرچه این استرس و دغدغه قابل درک است، اما نباید بگذارید که مانع برقراری روابط جنسی شما شود؛ زیرا در طولانی مدت می‌تواند روی رابطه شما تاثیرات منفی بگذارد.

یکی از ترس‌های والدین در مورد داشتن رابطه جنسی، این است که فرزند آن‌ها یکباره، در حین رابطه جنسی وارد اتاق شود و رابطه جنسی والدین را ببیند. این شرایط هم برای والدین و هم برای فرزند می‌تواند استرس‌زا باشد و اگر به درستی با آن برخورد نشود، صدمات روحی جبران ناپذیری را به فرزند شما وارد می‌کند و سلامت جنسی فرزندتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سوالی که برای بسیاری از والدین مطرح می‌شود این است که اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید، چگونه باید رفتار کرد. در صورتی که فرزند شما شاهد رابطه جنسی شما باشد، باید خیلی بااحتیاط برخورد کنید و واکنش صحیحی نسبت به این موضوع داشته باشد. در ادامه این نوشته از کلینیک برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید، چه باید کرد. برای پاسخ به این سوال، در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

تولد فرزند می‌تواند تغییرات زیادی را در زندگی شما ایجاد کند. یکی از این تغییرات، تغییر در نحوه رابطه جنسی و اوقاتی است که شما به عنوان یک زوج می‌توانید در کنار یکدیگر داشته باشید. اگر این موضوع را به‌خوبی نتوانید مدیریت کنید، می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگر در رابطه عاطفی شما شود. اگر پس از تولد فرزند، دچار مشکل در برقراری رابطه جنسی با همسر خود شده‌اید، بهتر است از یک سکس تراپیست کمک بگیرید.

اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید، چه کنیم؟

اگرچه بهترین و مهم‌ترین اقدامی که در این مورد باید انجام دهید، پیشگیری است؛ اما در برخی از موارد به دلیل سهل‌انگاری والدین، کمبود فضای خانه، نداشتن اتاق خواب جدا و … ممکن است فرزند شما شاهد رابطه جنسی شما و همسرتان باشد. در چنین شرایطی بسیار مهم است که خونسردی خود را حفظ کنید و باعث وحشت و ترس کودک نشوید.

از آن جایی که برداشت کودکان از رابطه جنسی کاملا با بزرگسالان متفاوت است، ممکن است که کودک این رابطه را به عنوان یک عمل خشونت‌آمیز ببیند یا حس کند  که والدین دارند به یکدیگر آسیب می‌رسانند؛ از این رو بسیار مهم است که در این مورد به درستی اقدام کنید تا اثرات منفی روی روان کودک خود نگذارید.

مهم‌ترین نکته در این مورد این است که حتما پاسخ صحیحی، متناسب با سن او، به کودک بدهید و از کنار این موضوع به سادگی نگذرید. بسیاری از والدین تصور می‌کنند که کودک این موضوع را فراموش خواهد کرد و سعی می‌کنند در آن لحظه، حواس کودک را پرت کنند؛ اما باید بدانید که کودک از سن ۲ سالگی، متوجه این موضوع خواهد بود و لازم است در صورتی که کودک شاهد رابطه والدین بود، حتما اقدام مناسبی در این جهت انجام دهید.

اولین اقدامی که در برابر مواجهه کودک با سکس والدین باید انجام دهید، این است که خونسردی خود را حفظ کنید. به هیچ عنوان با خشونت و عصبانیت با کودک صحبت نکنید و او را بابت ورود به اتاق توبیخ نکنید.

دیدن رابطه جنسی والدین به اندازه کافی برای کودک استرس‌زا است؛ پس بهتر است با چنین رفتارهایی، شرایط را سخت‌تر نکنید. در اولین فرصت سعی کنید لباس بپوشید یا بدن خود را با ملحفه بپوشانید. سپس به سراغ کودک بروید.

مواجهه کودک با رابطه جنسی والدین

لازم است که در این مرحله با کودک بسیار خوش‌رو و خوش‌برخورد، رفتار کنید و از او بپرسید که آیا کاری داشته که به سراغ شما آمده است. سپس بهتر است متوجه شوید که کودک دقیقا چه چیزی دیده‌ است و تا چه میزان از رابطه شما مطلع است. در برخی از موارد ممکن است که کودک اصلا از چیزی مطلع نباشد.

سپس لازم است که برای کودکتان توضیح دهید که چیزی که شاهدش بوده، به معنی خشونت و دعوا نیست و به زبان کودکانه توضیح دهید که مادر و پدرها وقتی یکدیگر را دوست دارند، این کار را انجام می‌دهند و به معنی عشق میان والدین است.

به هیچ عنوان درباره اصل رابطه جنسی به کودکتان توضیح ندهید و این موضوع را در قالب توضیحات ساده، متناسب با سن کودک بیان کنید و از کودک بخواهید که خارج از محیط خانه، درباره این موضوع با هیچ کسی صحبت نکند.

مواجهه کودک با رابطه جنسی والدین، می‌تواند سلامت روان کودک را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد مشکل و اختلال در سلامت جنسی کودک شود؛ از این رو بسیار مهم است که در صورت مواجهه کودک با رابطه جنسی شما، حتما برخوردی مناسب داشته باشید و توضیحاتی متناسب با سن کودک به او ارائه دهید تا سلامت روان فرزند شما دچار مشکل نشود. سلامت روان در کودکان به معنی وجود شرایط متعادل روانی برای رسیدن به رشد عاطفی و یادگیری مهارت‌های اجتماعی سالم و نحوه مقابله با مشکلات است. 

چگونه به سوالات جنسی کودک پاسخ دهیم؟

در بسیاری از موارد، سوالات مختلفی برای کودک بعد از مشاهده سکس والدین ایجاد می‌شود که لازم است پاسخ مناسبی دریافت کند. بسیاری از والدین به جای پاسخ دادن به این سوالات، برخورد تندی با کودک داشته و از او می‌خواهند که هرگز چنین سوالاتی را مطرح نکند؛ در صورتی که این رفتار باعث می‌شود که کودک کنجکاو‌تر شده از طریق دیگری به دنبال پاسخ سوالات خود باشد؛ پس بهترین رفتار این است که خود شما متناسب با سن کودکتان، پاسخ مناسب را به او ارائه دهید.

سلامت جنسی کودک

توجه داشته باشید که در این مورد نباید هرگز به فرزند خود دروغ بگویید. اگر کودکتان از شما پرسید که چگونه به دنیا آمده است، پاسخ‌هایی مثل «خدا تو را به ما هدیه داد» یا «لک‌لک تو را برای ما فرستاد»، اصلا پاسخ مناسبی نیست و ذهن کنجکاو کودک شما را ارضا نمی‌کند؛ بلکه باعث می‌شود که کودک دیگر سوالاتش را از شما نپرسد و منابع دیگری برای پاسخگویی پیدا کند.

شما می‌توانید این موضوع را خیلی ساده، متناسب با سن کودک، برای کودک توضیح دهید. به عنوان مثال اگر کودک شما ۲ تا ۴ ساله است، پاسخ ساده‌ای مثل اینکه تو در شکم مامان به وجود آمده‌ای و رشد کردی، برای او کافیست؛ اما اگر کودک شما بزرگتر است، می‌توانید درباره این موضوع که سلول‌هایی از بدن مامان و بابا با هم ترکیب شده‌‌اند صحبت کنید و همین موضوع را متناسب با سن کودک بیان کنید.

اعتماد به نفس تاثیر زیادی در سلامت روان و روحیه کودکان دارد. کودکان با اعتماد به نفس بالا، در بزرگسالی نیز بهتر و موفق‌تر عمل می‌کنند. کودک با اعتماد به نفس، در اجتماع و حضور دیگران نیز بهتر ظاهر می‌شود و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

پیامدهای مواجهه کودک با رابطه جنسی والدین

دیدن سکس والدین باعث ایجاد حس ترس و اضطراب در کودک می‌شود؛ زیرا از نظر کودک، این رفتار خشونت آمیز است و کودک حس می‌کند که والدین او دارند به یکدیگر آسیب می‌زنند؛ از این رو بسیار مهم است که در صورتی که کودک شما شاهد رابطه جنسی شما بود، حتما برخورد مناسبی با او داشته باشید و این موضوع را برای کودک روشن کنید که این رفتار از روی خشم و عصبانیت نیست، بلکه از روی عشق و محبت است.

اگر نتوانید به پرسش‌های ذهنی کودک خود، پاسخ مناسبی بدهید، سلامت روان کودک خود را تحت تاثیر قرار داده‌اید. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اضطراب، ترس، افسردگی و … در کودک شما شود که تا سال‌ها همراه او خواهد بود. در بسیاری از موارد، افرادی که شاهد رابطه جنسی والدین خود در کودکی بوده‌اند، در دوران بزرگسالی، در برقراری روابط عاطفی و زناشویی دچار مشکل شده‌اند.

اگر کودک شما شاهد رابطه جنسی والدین بود، بهتر است که برخورد مناسبی داشته باشید و در کمال آرامش به کودک پاسخ دهید. اگر پرسش پاسخ‌های او را نمی‌دانید، به هیچ عنوان به او دروغ نگویید و پاسخ دادن را به زمانی دیگر موکول کنید. در این فاصله می‌توانید از روانشناس کودک نیز کمک بگیرید تا شما را برای پاسخ به سوالات کودک، متناسب با سن او، راهنمایی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا