عوارض و مضرات رابطه جنسی مقعدی - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز
رابطه جنسی مقعدی

عوارض و مضرات رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی از پشت، یکی از انواع پوزیشن‌های رابطه جنسی است که مضرات و عوارض بسیار زیادی را برای هر دو زوج خواهد داشت. بسیاری از افراد بدون شناخت دقیق از این نوع رابطه و دانستن عوارض آن، دست به انجام رابطه جنسی مقعدی می‌زنند و در نهایت با آسیب‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند.

گسترش فیلم‌های پورنوگرافی نیز یکی از عوامل زیاد شدن چنین رابطه‌ای در بیان زوج‌ها است؛ اما باید توجه داشته باشید که این پوزیشن از رابطه اصلا مناسب نیست و لذت چندانی را نیز به همراه نخواهد داشت.

در این نوشته از کلینیک برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره مضرات رابطه جنسی مقعدی یا رابطه از پشت صحبت کنیم و عوارض آن را بررسی کنیم.

برای داشتن رابطه جنسی بهتر و لذت‌بخش‌تر، به جای توجه به پورنوگرافی و تقلید اشتباه از فیلم‌های پورن، بهتر است به یک سکس تراپیست متخصص مراجعه کنید و مشکلات رابطه جنسی خود را به صورت اصولی و حرفه‌ای حل کنید.

رابطه جنسی مقعدی چه نوع رابطه‌ای است؟

به غیر از رابطه جنسی واژینال و رابطه جنسی دهانی نوع دیگری از رابطه جنسی تحت عنوان رابطه جنسی مقعدی یا رابطه از پشت وجود دارد که به عنوان رفتار پرخطر جنسی شناخته می‌شود و عوارض بسیار زیادی را برای هر دو زوج به همراه دارد. در رابطه جنسی مقعدی یا Anal sex، دخول از طریق مقعد صورت می‌گیرد. این نوع از رابطه هم در مردان و هم در زنان می‌تواند اتفاق افتد و اشکال مختلفی دارد.

ریسک رابطه جنسی مقعدی چه برای زنان و چه برای مردان بسیار بالاست و متخصصان سکس تراپی اصلا این نوع رابطه را برای زوج‌ها پیشنهاد نمی‌کنند. متاسفانه دانش و آگاهی عمومی نسبت به عوارض رابطه جنسی مقعدی بسیار پایین است و بسیاری از افراد تصوری که در رابطه با این نوع رابطه جنسی دارند، چیزی شبیه به فیلم‌های پورنوگرافی است.

عوارض رابطه جنسی مقعدی

در ادامه برخی از اصلی‌ترین عوارض و مضرات رابطه جنسی از پشت را بررسی می‌کنیم:

خطر عفونت بالا

یکی از اصلی‌ترین عوارض رابطه جنسی مقعدی، خطر عفونت بسیار بالا در آن است. بافت واژن به صورت ارتجاعی عمل می‌کند و حالت لغزنده دارد؛ اما در مورد مقعد اینگونه نیست. بافت درون مقعد خشک است؛ همین موضوع باعث آسیب رسیدن به درون مقعد و خراش دیواره‌های آن در طول رابطه جنسی مقعدی می‌شود.

با خراش دیواره‌های مقعد، ریسک ابتلا به عفونت‌های مختلف بسیار بالا می‌رود؛ زیرا محیط مقعد برای رشد باکتری‌ها مناسب است؛ همچنین در رابطه جنسی از پشت، احتمال ابتلا به بیماری‌های جنسی و مقاربتی مثل HIV و HPV بسیار بالا می‌رود؛ از همین رو این مدل از رابطه جنسی به عنوان یکی از پرخطرترین انواع رابطه جنسی شناخته می‌شود.

بی‌اختیاری مدفوع در رابطه جنسی مقعدی

یکی دیگر از عوارض رابطه جنسی مقعدی در طولانی مدت، بی‌اختیاری مدفوع است. رابطه جنسی از پشت در مرور زمان باعث ضعیف شدن عضله مقعد می‌شود که منجر به بی‌اختیاری مدفوع در بزرگسالان می‌شود. این موضوع علاوه بر آسیب‌های جسمانی که دارد، تاثیرات روحی و روانی مخربی را نیز روی فرد ایجاد می‌کند. همچنین رابطه از پشت امکان ایجاد هموروئید، شقاق و بواسیر را افزایش می‌دهد.

خطر پارگی کیسه منی

رابطه جنسی مقعدی برای آقایان نیز عوارض و مضرات زیادی را به همراه دارد. در طول رابطه جنسی مقعدی، فشار زیادی به آلت تناسلی مرد وارد می‌شود که غدد پروستات و کیسه‌ منی را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌تواند باعث پارگی کیسه منی شود.

زود انزالی در رابطه جنسی مقعدی

یکی دیگر از عوارض رابطه جنسی مقعدی برای آقایان، خطر ابتلا به زود انزالی است. بسیاری از افراد با توجه به فیلم‌های پورنوگرافی و شایعه‌های بی‌اساس تصور می‌کنند که رابطه جنسی مقعدی لذت بیشتری را برای آن‌ها به همراه دارد؛ اما باید بدانید که زود انزالی یکی از خطرات رابطه جنسی از پشت است که می‌تواند تا سال‌ها پس از رابطه نیز در فرد ادامه داشته باشد.

رابطه جنسی مقعدی

یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در بین مردان، کاهش میل جنسی است. کاهش میل جنسی مردان تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت رابطه جنسی دارد و همین موضوع می‌تواند تاثیرات زیادی روی سایر ابعاد رابطه و زندگی مشترک داشته باشد.

سرد مزاجی در رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی در طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد سرد مزاجی در زوجین شود. این نوع از رابطه درد بسیار زیادی را برای زنان به همراه دارد. همچنین برخلاف باور عموم و آن چه که در فیلم‌های پورنوگرافی نمایش می‌دهد، لذت رابطه جنسی مقعدی برای هر دو طرف رابطه بسیار کمتر از رابطه جنسی واژینال است.

از همین رو، رابطه جنسی مقعدی در طولانی مدت باعث ایجاد سرد مزاجی در زوج‌ها و از دست دادن تمایلشان برای داشتن هرگونه رابطه جنسی می‌شود. سرد مزاجی در رابطه، یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز طلاق عاطفی در زوج‌ها است.

رابطه جنسی مقعدی

تاثیرات روانی رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی، علاوه بر عوارض فیزیکی و جسمی که دارد، تاثیرات بسیار منفی نیز روی روح و روان فرد می‌گذارد. رابطه جنسی مقعدی اگر همراه با رضایت کامل نباشد، باعث بروز افسردگی حاد در افراد می‌شود. 

زنان بیشتر تحت تاثیر اثرات منفی رابطه جنسی مقعدی قرار می‌گیرند و این موضوع باعث از بین رفتن اشتیاق آن‌ها برای سکس می‌شود؛ زیرا لذت رابطه جنسی مقعدی برای آن‌ها بسیار پایین است.

مشکلات جنسی امری رایج در رابطه زوجین به شمار می‌آید. بسیاری از زوج‌ها در بازه‌ای از زندگی مشترک با یکی از مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. سکس تراپی می‌تواند کمک زیادی به درمان اغلب مشکلات جنسی کند.

چرا با وجود عوارض رابطه از پشت، افراد همچنان به دنبال چنین رابطه‌ای هستند؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل تمایل افراد برای رابطه جنسی مقعدی، تصور اشتباه آن‌ها از این نوع رابطه است. بسیاری از افراد با عوارض و مضرات رابطه جنسی مقعدی آشنا نیستند و آن را رابطه‌ای پر هیجان و جذاب تصور می‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل تمایل مردان برای داشتن رابطه جنسی مقعدی، ناتوانی آن‌ها در ارضای زنان در حین رابطه واژینال است. بسیاری از مردان تصور می‌کنند که با رابطه جنسی مقعدی می‌توانند لذت جنسی بیشتری را به شریک جنسیشان بدهند؛‌ در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

بسیاری از زنان نیز یا از طرف شریک جنسی خود برای انجام رابطه جنسی مقعدی تحت فشار قرار می‌گیرند یا به دلیل مسائلی چون بکارت، تن به رابطه جنسی مقعدی می‌دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که رابطه جنسی از پشت در هر شرایطی نادرست است و مضرات زیادی را به همراه خواهد داشت؛ حتی یک بار امتحان کردن این نوع از رابطه، می‌تواند آسیب‌های زیادی به شما وارد کند.

برخی از افراد نیز برای ایجاد تنوع در رابطه جنسی و حل مشکلات رابطه، رابطه جنسی مقعدی را امتحان می‌کنند. اما باید بدانید که شاید در کوتاه مدت رابطه جنسی مقعدی باعث ایجاد هیجان و تنوع در رابطه شما شود، اما به مرور زمان تاثیرات بسیار منفی را روی رابطه جنسی شما می‌گذارد. بهتر است برای حل مشکلات رابطه جنسی خود به جای امتحان کردن رفتارهای پر خطر جنسی، از یک سکس تراپیست کمک بگیرید.

سکس تراپی نوعی درمان روانشناسی و تخصصی برای حل مشکلات رابطه جنسی و بالا بردن کیفیت رابطه جنسی بین زوجین است. رابطه جنسی تاثیر زیادی روی زندگی مشترک دارد و مشکلات رابطه جنسی می‌تواند زندگی مشترک شما را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش عوارض رابطه جنسی مقعدی

با وجود مضرات زیاد رابطه جنسی مقعدی، همچنان بسیاری از افراد و زوج‌ها تمایل به انجام چنین شکلی از رابطه را دارند؛‌ برای کاهش عوارض رابطه جنسی مقعدی، بهتر است که نکات زیر را در حین انجام رابطه رعایت کنید:

  • همواره از کاندوم در طول رابطه از پشت استفاده کنید. استفاده از کاندوم تا مقدار زیادی ریسک ابتلا به عفونت و بیماری‌های مقاربتی جنسی را کاهش می‌دهد.
  • برای جلوگیری از خطر پارگی دهانه مقعد و دیواره‌های آن در حین رابطه جنسی مقعدی، از روان کننده‌هایی مثل ژل لوبریکانت استفاده کنید.
  • رابطه جنسی مقعدی را به هیچ عنوان با آن چیزی که در پورنوگرافی می‌بینید مقایسه نکنید و در هر مرحله از رابطه که احساس درد کردید، آن را متوقف کنید.
  • بعد از رابطه جنسی مقعدی، در صورت مشاهده هر گونه خونریزی در اطراف مقعد یا دفع خون و سوزش هنگام دفع مدفوع، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا