بیوفیدبک چیست؟ چگونه عمل می‌کند؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

بیوفیدبک چیست؟ چگونه عمل می‌کند؟

بیوفیدبک یکی از روش‌های نوروتراپی است که به درمان بسیاری از اختلالات روان کمک می‌کند. با کمک روش بیوفیدبک شما می‌توانید روی اعمال غیرارادی خود کنترل داشته باشید و از این طریق می‌توان تا حدی مغز را کنترل کرد.

بیوفیدبک معمولا به عنوان درمان مکمل در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شود و روند درمان را بسیار سریع‌تر می‌کند. امروزه از بیوفیدبک برای درمان برخی از اختلالات مثل اضطراب، بیش فعالی، اوتیسم و … استفاده می‌شود.

در این روش، با وصل کردن برخی از سنسورها در نقاط مختلف بدن و با کمک یک نرم‌افزار مخصوص، سعی می‌کنیم تا به صورت غیرارادی به فرد آموزش دهیم تا برخی از اعمال خود را کنترل کند. معمولا پس از چند جلسه نوروتراپی و بیوفیدبک، می‌توانید شاهد تاثیرات فوق‌العاده آن روی زندگی خود باشید.

بیوفیدبک حتما باید زیر نظر نوروتراپیست متخصص صورت بگیرید و برنامه بیوفیدبک باید مطابق با نیاز فرد طراحی شود. امروزه نمونه‌های خانگی دستگاه بیوفیدبک نیز در بازار به فروش می‌رسد که توصیه نمی‌شود. در صورتی که روش بیوفیدبک به صورت غیراصولی و غیراختصاصی انجام شود، می‌تواند آسیب‌های زیادی را به فرد وارد کند؛ البته در برخی از موارد نیز ممکن است نوروتراپیست انجام تمرین‌های بیوفیدبک در خانه را توصیه کند. در چنین شرایطی نیز حتما باید مطابق با برنامه تخصصی که نوروتراپیست برای فرد طراحی کرده است عمل کنید.

در این مقاله از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، می‌خواهیم درباره بیوفیدبک، نحوه انجام آن و تاثیری که در درمان بسیاری از اختلالات دارد صحبت کنیم. اگر شما هم به دنبال درمان بیوفیدبک هستید، توصیه می‌کنیم در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، آماده برگزاری جلسات بیوفیدبک زیر نظر بهترین متخصصان نوروتراپی است. در کلینیک روانشناسی برگ سبز، کلیه تمرینات بیوفیدبک با استفاده از متدهای به‌روز و جدید‌ترین دستگاه‌ها صورت می‌پذیرد. شما می‌توانید برای شرکت در جلسات بیوفیدبک در کلینیک روانشناسی برگ سبز، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

بیوفیدبک چیست؟

حرکات بدن ما به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. حرکات ارادی و حرکات غیرارادی. وقتی ما دستمان را به نشانه سلام کردن بالا می‌بریم، حرکت دست یک عمل ارادی است و به خواست ما انجام می‌شود و ما روی آن کنترل داریم؛ اما حرکاتی مثل تنفس، ضربان قلب، هضم غذا و … جزو حرکات غیرارادی هستند و هر لحظه بدون آن که ما به آن توجهی داشته باشیم در حال انجام هستند.

گاهی در انجام این حرکات غیرارادی اختلال ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، استرس زیاد می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود یا ترس و اضطراب می‌تواند باعث بروز سردرد در فرد شود. در چنین شرایطی باید به دنبال اصلاح این حرکات غیرارادی باشیم و سعی کنیم آن را به حالت طبیعی برگردانیم.

بیوفیدبک روشی است که در آن ما سعی می‌کنیم تا مغز را دوباره آموزش دهید و روی حرکات غیرارادی خود، تا حدودی کنترل داشته باشیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. بیوفیدبک یکی از روش‌های نوروتراپی است که برای درمان بسیاری از مشکلات و اختلالات به کمک ما می‌آید.

بیوفیدبک یکی از تکنیک‌های درمانی زیرشاخه نوروتراپی است. نوروتراپی یک روش درمانی برای بیماری‌ها و اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی حاد است. در نوروتراپی الگوهای مغزی که پیش از این تغییر کرده و باعث بروز چنین اختلالاتی می‌شوند را تغییر می‌دهیم. هدف نوروتراپی آموزش مجدد مغز و توسعه مهارت‌های جدید است تا عملکرد مغز به حالت عادی و نرمال خود بازگردد.

بیوفیدبک چگونه عمل می‌کند؟

در طی یک جلسه بیوفیدبک، الکترودهایی به سر یا دیگر اندام‌ها وصل می‌شود. بسته به اینکه بخواهید دقیقا چه چیزی را کنترل کنید، محل قرارگیری الکترودها متفاوت می‌شود. به عنوان مثال، برای کنترل اضطراب و استرس الکترودها باید در ناحیه سر قرار بگیرند تا امواج مغزی و حرکات را رصد کنند. 

هنگامی که بیوفیدبک را برای کنترل دردهای ناحیه کمر می‌خواهید به کار ببرید، علاوه بر سر، چند الکترود نیز در ناحیه کمر قرار می‌گیرد.

بعد از نصب الکترودها نوبت به بازی می‌رسد. در روش بیوفیدبک، درمانگر و متخصص نوروتراپی یک تصویر یا صدا را برای شما نمایش می‌دهد. در این حین، عملکرد شما روی صفحه نمایش نشان داده می‌شد. معمولا از پارامترهایی مثل ضربان قلب و تنفس استفاده می‌کنند.

تصویر یا صدا ممکن است شما را در شرایط مختلفی قرار دهد و واکنش شما نسبت به آن متفاوت باشد. به عنوان مثال، وقتی در برابر یک عامل استرس‌زا قرار بگیرید، ضربان شما بالا می‌رود. این بالا رفتن ضربان روی صفحه نمایش، نشان داده می‌شود. حال نوبت به مداخله درمانگر می‌رسد.

در این لحظه درمانگر به شما کمک می‌کند تا با کمک تکنیک‌های مختلف، خود را آرام کنید. به عنوان مثال، اگر اضطراب دارید و ضربان قلب شما بالا رفته است، با کمک تکنیک تنفسی می‌توانید این مشکل را تا حد خوبی کنترل کنید. هنگامی که در کنترل استرس و ضربان قلب خود موفق شدید، می‌توانید فیدبک آن را روی صفحه نمایش مشاهده کنید.

با تکرار این روند، رفته‌رفته کنترل بیشتری روی برخی از رفتارهای غیرارادی خود خواهید داشت و بعدها می‌توانید بدون کمک دستگاه بیوفیدبک نیز در مواقع لازم از این روش‌ها برای آرام کردن خود استفاده کنید.

نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی نوروتراپی است که برای درمان بسیاری از اختلالات روانی مثل بیش فعالی، افسردگی حاد، اختلالات خواب، وسواس فکری و … به کار می‌رود. در این تکنیک درمانی نوین، ما به دنبال آموزش دوباره مغز توسط خود مغز هستیم تا مغز بتواند امواجی که منتشر می‌کند را دوباره اصلاح کند.

از بیوفیدبک برای درمان چه اختلالاتی می‌توان استفاده کرد؟

امروزه با کمک بیوفیدبک می‌توانید به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کنید. علاوه بر اختلالات روان، بیوفیدبک به درمان بیماری‌های دیگر مثل تپش قلب و دردهای مزمن ناحیه کمر و شکم نیز کمک می‌کند.

درمان سردردهای میگرنی

از بیوفیدبک می‌توانید برای کمک به درمان سردردهای میگرنی استفاده کنید. ریشه سردردهای میگرنی انقباض عضلات سر و استرس است. تحقیقات نشان داده است که بیوفیدبک در درمان سردردهایی که ریشه میگرنی دارند بسیار موثر است؛ به خصوص زمانی که با درمان دارویی تلفیق می‌شود.

با کمک بیوفیدبک می‌آموزید که ماهیچه‌ها را شل کنید و استرس را از بین ببرید. با تکرار این روش‌ها، کم‌کم می‌توانید این عمل را بدون کمک دستگاه بیوفیدبک نیز انجام دهید.

درمان اختلال اضطراب

بیوفیدبک می‌تواند به کنترل و درمان اضطراب نیز کمک کند. معمولا اضطراب و استرس ریشه در ذهن دارد و روی تنفس و ضربان قلب نیز تاثیر می‌گذارد. با کمک بیوفیدبک می‌توانید اعمال غیرارادی خود را در هنگام مواجه با استرس و اضطراب کنترل کنید و از این طریق اضطراب خود را کاهش دهید.

درمان بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم بیوفیدبک، کمک به درمان اختلال بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان است. با کمک بیوفیدبک می‌توانید توجه و تمرکز خود را بالا برده و از این طریق به درمان اختلال بیش فعالی کمک کرد. معمولا از بیوفیدبک به عنوان یکی از درمان‌های مکمل در کنار روان درمانی و دارو درمانی برای درمان ADHD استفاده می‌شود.

اختلال بیش فعالی بزرگسالان یکی دیگر از اختلالات نسبتا رایج در بین بزرگسالان است که باعث مشکل در تمرکز فرد می‌شود. افراد مبتلا به بیش فعالی، به‌سختی می‌توانند روی موارد خاص تمرکز کنند. معمولا این افراد از نشستن در یک جا یا انجام یک کار تکراری خسته می‌شوند و تمرکز کافی برای انجام آن را ندارد.

جلسات درمان بیوفیدبک چقدر طول می‌کشد؟

طول مدت جلسات بیوفیدبک به نوع اختلال فرد و میزان واکنش‌دهی فرد نسبت به درمان بستگی دارد و می‌تواند از شخصی به شخصی دیگر متفاوت باشد؛ اما به طور میانگین، هر جلسه بیوفیدبک حدود ۴۰ الی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و برای آن که درمان کامل شود، باید حدود ۶ الی ۸ جلسه، در فواصل زمانی مشخص، در جلسات درمان بیوفیدبک شرکت کنید.

البته برای برخی از اختلالات ویژه، با توجه به نظر روانشناس و نوروتراپیست، طول دوره درمان ممکن است به ۱۰ الی ۱۲ جلسه نیز برسد. برای تاثیرگذاری بیشتر این روش، توصیه می‌شود که حتما جلسات درمانی را کامل شرکت کنید و تا انتها ادامه دهید.

کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات بیوفیدبک را زیر نظر بهترین متخصصان نوروتراپی و با کمک جدید‌ترین متدها و بهترین دستگاه‌ها دارد. شما می‌توانید درمان بیوفیدبک را در این کلینیک بگذرانید و از راهنمایی مشاوران و روانشناسان ما نیز در کنار جلسات بیوفیدبک بهره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا