اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر (GAD)؛ دلایل، نشانه‌ها و درمان آن - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر (GAD)؛ دلایل، نشانه‌ها و درمان آن

اختلال اضطراب فراگیر یا GAD، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که متاسفانه این روزها در بین افراد در حال گسترش چشم‌گیری است و بسیاری از افراد دچار آن می‌شوند. اختلال اضطراب فراگیر می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی زندگی افراد داشته باشد و زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر تاثیرات روانی بالا، مثل ابتلا به افسردگی، اختلال اضطراب فراگیر می‌تواند حتی مشکلات جسمی مثل تپش قلب و … را نیز در فرد به وجود آورد. از همین رو، بسیار مهم است که به فکر یک راهکار برای درمان اختلال اضطراب فراگیر باشیم.

اما اختلال اضطراب فراگیر دقیقا به چه معناست؟ در حالت کلی، اضطراب را می‌توان واکنش طبیعی بدن نسبت به عوامل فوبیا و استرس‌زا تعریف کرد. زمانی که فرد در محیط یا شرایطی قرار می‌گیرد که عوامل استرس‌زا یا عواملی که از آن ترس دارد وجود دارد، به صورت طبیعی دچار اضطراب می‌شود. به عنوان مثال، افرادی که از گربه ترس و فوبیا دارند، زمانی که در محیطی قرار می‌گیرد که گربه در آن جا حضور دارد، به صورت طبیعی دچار اضطراب می‌شود؛ یا مشاهده اخبار منفی در تلویزیون می‌تواند باعث بروز اضطراب در شما شود.

مواردی مثل مثال بالا، یک اضطراب طبیعی را نشان می‌دهد که دلیل آن برای فرد مشخص است؛ اما زمانی که فرد نسبت به هر موضوعی، دچار اضطراب بدون دلیل شود و علت و ریشه این اضطراب را نداند، دچار اضطراب فراگیر شده است. افرادی که به اضطراب فراگیر یا اضطراب منتشر دچار می‌شوند، نسبت به همه حوادث و اتفاقات زندگی روزمره خود دچار اضطراب می‌شوند.

اضطراب فراگیر نوعی اختلال است که موجب ایجاد نگرانی بی‌دلیل می‌شود. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، دائماً نگران و مضطرب هستند و نمی‌توانند احساس خود را کنترل کنند. آمارها نشان می‌دهد درصد زیادی از افرادی که به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا هستند، بیماری‌های روانی دیگر همانند افسردگی را نیز تجربه می‌کنند.

با توجه به تاثیرات منفی زیادی که این اختلال روی زندگی شخصی فرد دارد، بسیار مهم است که هرچه سریع‌تر آن را تشخیص دهید و راهکارهای درمان اختلال اضطراب فراگیر را شروع کنید. در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، قصد داریم درباره اختلال اضطراب فراگیر صحبت کنیم و علائم و نشانه های اختلال اضطراب فراگیر را با هم بررسی کنیم و در نهایت، راهکارهای مناسب برای درمان اختلال اضطراب فراگیر را با هم بررسی کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نگرانی همیشگی و زیادی نسبت به همه مسائل روزمره خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این نوشته جذاب با ما همراه باشید.

اختلال اضطراب فراگیر می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی زندگی شخصی شما داشته باشد و تا حدی پیش برود که تقریبا به طور کامل زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را برای انجام هر کاری از نظر روانی فلج کند. از این رو، بسیار مهم است که پیش از آن که تاثیرات منفی اختلال اضطراب فراگیر روی زندگی شما بیشتر شود، به دنبال درمان آن باشید. یکی از اولین اقداماتی که برای درمان اختلال اضطراب فراگیر باید انجام دهید، مراجعه به روانشناس و شروع جلسات روان درمانی است. روان درمانگر می‌تواند کمک بسیار زیادی در پیدا کردن علت و ریشه اختلال اضطراب فراگیر به شما کند. همچنین با راهکارهای مختلف و استفاده از متدهای مختلف روانشناسی، می‌تواند در درمان اختلال اضطراب فراگیر به شما کمک کند. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات روان درمانی را برای شما عزیزان زیر نظر بهترین متخصصان روانشناسی برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر برای شرکت در جلسات روان درمانی در کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، وقت رزرو کنید.

منظور از اختلال اضطراب فراگیر (GAD) چیست؟

اختلال اضطراب فراگیر که به آن اختلال اضطراب منتشر نیز گفته می‌شود، نوعی از اختلالات اضطرابی است که موجب ایجاد نگرانی و اضطراب غیرقابل کنترل در فرد می‌شود. فردی که دچار اختلال اضطراب فراگیر شده است، نسبت به بیشتر مسائل دچار اضطراب زیادی می‌شود و ترس و نگرانی بیش از حدی به اتفاقات مختلف زندگی دارد. 

اختلال اضطراب فراگیر می‌تواند زندگی شخصی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و زندگی تحصیلی و کاری او را دچار مشکلات زیادی می‌کند.

اضطراب و دلنگرانی، یکی از احساسات طبیعی ماست که در شرایط مختلف ممکن است دچار آن شویم. معمولا، در اغلب موارد، دلیل اضطراب ما مشخص است و با برطرف شدن علت آن، اضطراب نیز به‌خودی خود از بین می‌رود؛ اما زمانی که بدون دلیل قطعی و مشخص، دچار اضطراب شدید شویم و این اضطراب مدت طولانی همراه ما باشد، احتمالا دچار اضطراب پنهان یا اضطراب خاموش شده‌ایم.

علائم اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر معمولا خود را با علائم مشخصی نشان می‌دهد. معمولا افرادی که دچار اختلال اضطراب فراگیر می‌شوند، اضطراب و استرس زیادی را تجربه می‌کنند و اصطلاحا دچار دل‌آشوبه‌‌ می‌شوند. از جمله علائم اختلال اضطراب فراگیر عبارتند از:‌

مشکل در خوابیدن

لرزش بدن

انقباض عضلات

سردرد

تحریک‌پذیری

تعریق

گرگرفتگی

احساس سبکی سر

مشکل در تنفس

حالت تهوع

تکرر ادرار

احساس گرفتگی در گلو

خستگی

عدم تمرکز

مبهوت شدن

عدم احساس آرامش

اختلال اضطراب فراگیر به چه دلایلی به وجود می‌آید؟

حال که با اختلال اضطراب فراگیر آشنا شده‌اید، ممکن است این سوال برای شما پیش آید که اختلال اضطراب فراگیر به چه دلیل و در چه شرایطی به وجود می‌آید. عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد اختلال اضطراب فراگیر در فرد شود. در ادامه، برخی از مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

عوامل ژنتیکی و وراثت

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلال اضطراب فراگیر در فرد شود، عوامل ژنتیکی است. تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به اختلال اضطراب فراگیر در افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها به این اختلال دچار است، زیاد است.

تفاوت در عملکرد مغز

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث بروز اختلال اضطراب فراگیر در فرد شود، تفاوت در عملکرد مغز است. اگر میزان فعالیت امواج مغزی در بخشی از سر کاهش پیدا کند، این موضوع می‌تواند باعث بروز اضطراب زیاد در فرد شود. معمولا در چنین شرایطی، درمان‌های نوروتراپی مثل نوروفیدبک می‌تواند به درمان اختلال اضطرابی کمک زیادی کند.

نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی نوروتراپی است که برای درمان بسیاری از اختلالات روانی مثل بیش فعالی، افسردگی حاد، اختلالات خواب، وسواس فکری و … به کار می‌رود. در این تکنیک درمانی نوین، ما به دنبال آموزش دوباره مغز توسط خود مغز هستیم تا مغز بتواند امواجی که منتشر می‌کند را دوباره اصلاح کند.

عوامل و شرایط محیطی

یکی دیگر از موارد بسیار شایعی که می‌تواند باعث اختلال اضطراب فراگیر شود، عوامل محیطی است. شرایط استرس‌زا می‌تواند باعث ایجاد اختلال اضطراب فراگیر در فرد شود. به عنوان مثال، نوجوانانی که در خانواده‌های پرتنش بزرگ می‌شوند و هرلحظه انتظار درگیری و تنش بین والدین خود را دارند، می‌توانند دچار اضطراب فراگیر شوند.

درمان اختلال اضطراب فراگیر

خوشبختانه اختلال اضطراب فراگیر کاملا قابل درمان است و با کمک روش‌های گوناگون و در صورت تشخیص به موقع می‌توانید خیلی سریع این اختلال را درمان کنید. در ادامه، برخی از راهکارها برای درمان اختلال اضطراب فراگیر را با هم بررسی می‌کنیم:

رفتار درمانی

رفتار درمانی یکی از بهترین روش‌های درمان اختلال اضطراب فراگیر است. اولین اقدامی که برای درمان اختلال اضطراب فراگیر باید انجام دهید، مراجعه به یک روانشناس ماهر است. در این روش مشاور سعی می‌کند تا روی تفکر و رفتار شما تأثیر بگذارد و با ارائه راهکارهای مؤثر به شما کمک کند تا استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. 

در جلسات مشاوره و رفتاردرمانی فرد یاد می‌گیرد که چطور افکار مضطرب خود را تشخیص و مدیریت کند. درمانگر به بیمار آموزش می‌دهد که در شرایط استرس چگونه خود را آرام کند و استرس خود را کاهش دهد.

رفتار درمانی یکی از تکنیک‌های روانشناسی است که برای درمان بسیاری از اختلالات و مشکلات، بسیار سودمند و موثر است. در این تکنیک، ما بر این باوریم که رفتارهای اشتباه، به صورت ذاتی به وجود نیامنده‌اند؛ بلکه حاصل آموزش و یادگیری فرد در طول زندگی و در موقعیت‌های مختلف است. در رفتار درمانی، ما سعی داریم تا رفتارهای مخرب و اشتباه را اصلاح کنیم و رفتارها و عادت‌های خوب را جایگزین آن‌ها کنیم.

دارو درمانی

دارو درمانی یکی دیگر از روش‌های درمان اختلال اضطراب فراگیر است. برخی از داروها می‌توانند به کنترل استرس و اضطراب فرد کمک کند. معمولاً دوره مصرف دارو و نوع آن با توجه به شدت بیماری متفاوت است. برخی افراد نیاز به مصرف داروی کوتاه مدت دارند و برخی دیگر پس از یک دوره طولانی درمان می‌شوند. مصرف داروهای کوتاه مدت می‌تواند به کاهش علائم اضطراب، تنش‌های عضلانی و گرفتگی معده کمک کنند. توجه داشته باشید که دارو درمانی باید حتما زیر نظر روانپزشک صورت بگیرد و داروها طبق دستور پزشک مصرف شود.

تغییر سبک زندگی

گاهی اوقات، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش تنش و اضطراب کمک کند و در بهبود اختلال اضطراب فراگیر کمک زیادی می‌کند. داشتن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی، پرهیز از مصرف کافئین بالا، یوگا و مدیتیشن، صحبت کردن با یک دوست و … می‌تواند کمک زیادی به درمان اختلال اضطراب فراگیر کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا