خود ارضایی در نوجوانان؛ دلایل، عوارض و درمان آن - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

خود ارضایی در نوجوانان؛ دلایل، عوارض و درمان آن

خود ارضایی در نوجوانان یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های والدینی است که فرزند نوجوان دارند. آمار‌ها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از نوجوانان، به انجام خود ارضایی اعتراف کرده‌اند و این کار در دوره نوجوانی، امری رایج است.

با این حال، همچنان نگرانی‌های زیادی درباره این موضوع وجود دارد و والدین در کنار سایر چالش‌های دوره نوجوانی، درباره خود ارضایی نوجوانان نیز دچار نگرانی و اضطراب می‌شوند. شما به عنوان والدین یک نوجوان، لازم است که نحوه برخورد مناسب با خود ارضایی نوجوانان را بشناسید و بدانید که در چنین مواردی باید چگونه با نوجوان خود برخورد کنید تا در صورتی که از چنین موضوعی مطلع شدید، بتوانید بهترین رفتار و عملکرد را از خود نشان دهید.

به گفته روانشناسان کودک و نوجوان، یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی والدین در دوره نوجوانی فرزندشان، موضوع خود ارضایی در نوجوانان است. بسیاری از والدین، برای برخورد با این موضوع، از روانشناس کودک و نوجوان کمک میگیرند.

نکته مهمی که در این بین وجود دارد، این است که خود ارضایی در نوجوانان به نوعی کنجکاوی جنسی است و ممکن است که برای هر نوجوانی اتفاق افتد و تا زمانی که خللی در زندگی شخصی او و سایر ابعاد زندگی‌اش ایجاد نکرده است، نیازمند اقدام خاصی نیست. اما در برخی از موارد، خود ارضایی در نوجوانان می‌تواند به اعتیاد تبدیل شود؛ تا حدی زندگی نرمال نوجوان را برهم بزند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که مداخلات پزشکی و روانشناسی صورت گیرد تا نوجوان بتواند راحت‌تر با این موضوع کنار بیاید و خود ارضایی را کنار بگذارد.

متاسفانه، به دلیل عدم وجود آموزش جنسی مناسب در کشور ما، آگاهی والدین و نوجوانان در مورد مسائل جنسی بسیار پایین است. همین موضوع باعث می‌شود که چه نوجوان و چه والدین، دچار تصورات اشتباه از موضوعات جنسی شوند و اطلاعات غلطی داشته باشند؛ از همین رو، همواره توصیه می‌شود که در مورد مسائل جنسی و بلوغ نوجوانان، به خصوص مواردی مثل خود ارضایی در نوجوانان، با یک روانشناس کودک و نوجوان مشورت کنید.

به دلیل آگاهی عمومی پایین نسبت به موضوع خود ارضایی جنسی در نوجوانان، ما در این نوشته از بلاگ کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، تصمیم گرفتیم تا درباره خود ارضایی در نوجوانان صحبت کنیم و عوارض خود ارضایی در نوجوانان را با هم بررسی کنیم و در ادامه، راهکارهایی برای نحوه برخورد مناسب با خود ارضایی در نوجوانان ارائه کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از والدین دغدغه‌مند هستید که فرزند نوجوان دارند و موضوع خود ارضایی در نوجوانان برای شما تبدیل به یک چالش شده است، توصیه می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

خود ارضایی در نوجوانان یکی از موضوعات چالش برانگیز برای والدین آن‌هاست که معمولا باعث نگرانی والدین می‌شود. اعتیاد به خود ارضایی در نوجوانان می‌تواند تاثیرات منفی زیادی روی زندگی شخصی آن‌ها، به خصوص در دوره حساس نوجوانی، داشته باشد؛ از این رو، والدین همواره به دنبال یک راهکار مناسب برای ترک خود ارضایی در نوجوانان هستند. خوشبختانه، در چنین شرایطی یک سکس تراپیست ماهر در کنار روانشناس متخصص کودک و نوجوان، می‌تواند به نوجوان شما کمک کند تا عادت خود ارضایی را ترک کنید. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین مرکز روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات روانشناسی کودک و نوجوان را زیر نظر بهترین متخصصان کودک و نوجوان برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می‌توانید جهت رزرو وقت روانشناس کودک در کلینیک روانشناسی برگ سبز، از طریق لینک زیر اقدام کنید.

خود ارضایی در نوجوانان

یکی از اصلی‌ترین دلایل خود ارضایی در نوجوانان، کنجکاوی جنسی است. با رسیدن به سن نوجوانی و بلوغ و تغییرات هورمنی که در بدن نوجوان رخ می‌دهد، کنجکاوی جنسی نوجوان نیز بیشتر می‌شود و ممکن است که به خود ارضایی رو بیاورد و از این طریق، بدن خود را کشف کند.

 

متاسفانه رواج فیلم‌های پورن باعث شده است که این روزها ما شاهد نوجوانان زیادی باشیم که دچار اعتیاد به خود ارضایی شده‌اند و خود ارضایی تاثیرات منفی زیادی روی زندگی نرمال آن‌ها داشته است. از این رو، بسیار مهم است که والدین نسبت به رفتارهای نوجوانشان حساسیت به خرج دهند و در صورتی که احساس می‌کنند نوجوان به اعتیاد به خود ارضایی دچار شده است، برای حل این موضوع چاره‌ای بیاندیشند.

دیدن فیلم پورن و اعتیاد به تماشای پورن، این روزها به یکی از مشکلات و دغدغه‌های بسیاری از افراد تبدیل شده است. صنعت پورنوگرافی یکی از بزرگترین و پرسودترین صنعت در دنیای مدرن امروز تبدیل شده است و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند؛ اما کمتر کسی است که از اثرات مخرب و منفی دیدن فیلم پورن بر سلامت روان و سلامت جنسی خود آگاه باشد.

عوارض خود ارضایی در نوجوانان

در صورتی که خود ارضایی نوجوانان تبدیل به چیزی فراتر از کنجکاوی جنسی شود و مثل اعتیاد باشد، این عمل عوارض زیادی برای نوجوان خواهد داشت. در ادامه، برخی از عوارض خود ارضایی در نوجوانان را با هم بررسی می‌کنیم:

  • ضعف در اعتماد به نفس
  • اعتیاد به پورن
  • ایجاد اختلال در زندگی عادی
  • ایجاد حس شرم و گناه
  • افت تحصیل
  • بازماندن از رشد در زمینه‌های دیگر
  • ایجاد وسواس
  • ترجیح خود ارضایی به رابطه سالم

دوران بلوغ یکی از حساس‌ترین دوران برای نوجوانان است و نوجوان و خانواده با چالش‌های فراوانی در این دوران روبه‌رو هستند. برای حل این چالش‌ها و سپری کردن بهتر دوران بلوغ، لازم است که هم نوجوان و هم خانواده، به خصوص پدر و مادر، اطلاعات بیشتری درباره این دوران کسب کنند و در این دوران رفتار مناسبی از خود نشان دهند و نوجوان را راهنمایی کنند.

درمان خود ارضایی در نوجوانان

خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان خود ارضایی در نوجوانان وجود دارد که به نوجوان شما کمک می‌کند تا اعتیاد به خود ارضایی را ترک کند. در ادامه، برخی از کارآمدترین روش‌های درمان خود ارضایی در نوجوانان را با هم بررسی می‌کنیم:

کمک از روانشناس نوجوان یا سکس تراپیست

بهترین اقدامی که برای ترک اعتیاد خود ارضایی در نوجوانان و درمان خود ارضایی در نوجوانان انجام دهید، مشاوره گرفتن از یک روانشناس کودک و نوجوان و سکس تراپیست است. روانشناس نوجوان می‌تواند به شما و فرزندتان راهکارهایی مناسب برای ترک اعتیاد به خود ارضایی آموزش دهد تا بتوانید خود ارضایی در نوجوانان را درمان کنید.

دوری کردن از فیلم‌های پورن

یکی از اصلی‌ترین دلایل اعتیاد به خود ارضایی در نوجوانان، تماشای فیلم‌های پورن است. فیلم‌های پورن، میل به خود ارضایی در فرد را بالا می‌برد. پس اگر قصد ترک کردن خود ارضایی را دارید، بهتر است که خود را در معرض محتوای پورنوگرافیک قرار ندهید.

فعال شدن نوجوان و پر کردن اوقات فراغت

معمولا نوجوانان در اوقات بی‌کاری خود به خود ارضایی رو می‌آورند؛ پس اگر قصد ترک خود ارضایی را دارید و نگران خود ارضایی در نوجوانان هستید، بهتر است که وقت و زمان نوجوان خود را با برنامه‌های مفید اجتماعی و ورزشی پر کنید و نوجوان خود را به یاد گرفتن یک مهارت جدید، مثل شرکت در کلاس موسیقی یا سرگرمی‌های دیگر تشویق کنید. از این طریق، می‌توانید مانع اعتیاد به خود ارضایی در نوجوانان شوید.

ورزش کردن

ورزش راهی مؤثر برای کاهش تنش و تمرکز مثبت انرژی است. فعالیت هایی مانند دویدن، شنا و وزنه برداری می تواند بدن را تقویت کرده و باعث ترشح آندروفین شود که احساس بهزیستی را تقویت می‌کند. احساس خوشبختی و آرامش بیشتر ممکن است اشتیاق به خود ارضایی را هرچه بیشتر کاهش دهد.

برخورد مناسب با خود ارضایی در نوجوانان

قطعا مواجه شدن با خود ارضایی در نوجوانان برای هر پدر و مادری احساس شرمگینی و خجالت به دنبال خواهد داشت. علاوه بر آن، نوجوان نیز در صورتی در این موقعیت قرار بگیرد، احساس خجالت از خانواده خود خواهد داشت و برای او این موضوع راحت نیست.

از این رو، نحوه برخورد مناسب با خود ارضایی در نوجوانان بسیار مهم است تا به آن‌ها احساس شرم ندهیم. در صورتی که والدین با نحوه برخورد مناسب با خود ارضایی در نوجوانان آشنا نباشند، باعث ایجاد احساس گناه و سرزنش در نوجوان خود می‌شوند که این موضوع تاثیرات منفی روی روان فرزندشان خواهد داشت.

نکته بسیار مهمی که در برخورد با خود ارضایی در نوجوانان باید رعایت کنید، این است که تحت هیچ عنوان به نوجوان خود حس شرمساری و گناه القا نکنید و تا حد امکان سعی کنید درباره این موضوع با او صحبت کنید.

البته طبیعی است که صحبت کردن درباره خود ارضایی با نوجوانان ممکن است که کمی برای والدین دشوار باشد. در چنین شرایطی، می‌توانید از کمک‌های یک روانشناس نوجوان استفاده کنید.

ارتباط با نوجوانان برای بسیاری از والدین سخت است. متاسفانه در اغلب خانواده‌ها، به محض اینکه کودکشان به سنین نوجوانی می‌رسد، ارتباط بین والدین و نوجوان بسیار کم‌ رنگ می‌شود و در بسیاری از موارد نیز به طور کلی ارتباط موثری شکل نمی‌گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا