چرا تزریق واکسن گارداسیل (واکسن HPV) بسیار مهم است؟ - مرکز روانشناسی و روانپزشکی برگ سبز

چرا تزریق واکسن گارداسیل (واکسن HPV) بسیار مهم است؟

این روزها صحبت‌های زیادی درباره تزریق واکسن گارداسیل می‌شنویم. پزشکان همواره توصیه می‌کنند که در صورت امکان، حتما واکسن گارداسیل را برای نوجوانان و جوانان تزریق کنید. این واکسن در برخی از کشورهای اروپایی نیز جزو واکسیناسیون عمومی قرار گرفته است و نوجوانان در سنین بین ۱۳ تا ۱۵ سالگی آن را تزریق می‌کنند؛ اما متاسفانه در کشور ما همچنان جزو واکسن‌های واکسیناسیون عمومی و سراسری قرار ندارد و در صورت تمایل، خودتان باید آن را تزریق کنید.

واکسن گارداسیل یکی از برندهای واکسن  HPV است که ما را در برابر سویه‌های خطرناک این ویروس ایمن می‌کند. ویروس اچ پی وی، که در سال‌های اخیر نیز گسترش زیادی داشته، یکی از انواع ویروس‌های پاپیلومای انسانی است که اغلب موارد از طریق تماس مستقیم پوست و رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کند. این ویروس می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را در خانم‌ها افزایش دهد. به همین دلیل، همواره توصیه شده است که در سنین نوجوانی، و قبل از شروع فعالیت‌های جنسی، حتما این واکسن تزریق شود تا احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم، کاهش پیدا کند؛ آمار ها نشان می‌دهد که در کشورهایی که واکسن گارداسیل به صورت عمومی تزریق شده است، به مرور زمان ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است.

واکسن گارداسیل، ما را در برابر سویه‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ویروس اچ پی وی، که سویه‌های خطرناکه به حساب می‌آیند،  ایمن می‌کند و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا ۷۰ درصد برای خانم‌ها کاهش می‌دهد. همچنین افرادی که واکسن گارداسیل را تزریق می‌کنند، معمولا در برابر ابتلا به زگیل‌های تناسلی نیز ایمن می‌شوند.

علارغم تبلیغات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر درباره واکسن گارداسیل و واکسن اچ پی وی صورت گرفته است، همچنان دانش و آگاهی عمومی نسبت به این واکسن کافی نیست و بسیاری از افراد دقیقا نمی‌دانند که واکسن گارداسیل چیست و بسیاری نیز به اشتباه این تصور را دارند که واکسن اچ پی وی، در واقع درمانی برای اچ پی وی و زگیل تناسلی است. به همین دلیل، ما در این نوشته از کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، تصمیم گرفتیم که درباره واکسن گارداسیل، مزایای واکسن گارداسیل، شرایط تزریق واکسن اچ پی وی و … صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات عمومیتان درباره واکسن گارداسیل بالا برود و قصد تزریق واکسن گارداسیل را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

معمولا پزشکان و همچنین روانشناسان و سکس تراپیست‌ها، توصیه می‌کنند که در صورتی که از نظر جنسی فعال هستید، حتما واکسن گارداسیل را تزریق کنید تا ریسک ابتلا به ویروس اچ پی وی و همچنین ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهید. ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل اچ پی وی، علاوه بر تاثیری که روی سلامت جسمی شما دارد، بر روح و روان شما نیز تاثیرگذار است و روی کیفیت رابطه جنسی شما نیز به شدت تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع معمولا در جلسات سکس تراپی و روان درمانی مطرح می‌شود. کلینیک روانشناسی برگ سبز، بهترین کلینیک روانشناسی غرب تهران، امکان برگزاری جلسات سکس تراپی را زیر نظر بهترین روانشناسان و متخصصان سکس تراپی برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، برای شرکت در جلسات سکس تراپی کلینیک روانشناسی برگ سبز، اقدام کنید.

واکسن گارداسیل چیست؟

پیش از آن که به سراغ مزایای واکسن گارداسیل و دلیل اهمیت تزریق این واکسن برویم، بهتر است که ابتدا کمی با این واکسن آشنا شویم. واکسن گارداسیل که به اسم واکسن اچ پی وی نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع واکسن HPV است که بدن ما را در برابر سویه‌های خطرناک ویروس اچ پی وی، مقاوم می‌کند.

این واکسن برای پیشگیری از ویروس‌های پاپیلومای انسانی به ویژه ویروس‌های نوع ۶،۱۱، ۱۶ و ۱۸ کاربرد دارد. در حالت کلی تزریق این واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های خطرناکی مانند زگیل تناسلی و انواع سرطان رحم توصیه شده است.

ویروس اچ پی وی یا ویروس‌های پاپیلومای انسانی، در حقیقت عفونتی است که از طریق تماس مستقیم پوستی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. این نوع از ویروس بیشتر از طریق تماس جنسی، دهان، گلو و یا اندام تناسلی منتقل می‌شود. در صورتی که این عفونت کنترل نشود، می‌تواند منجبر به زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم و مقعد شود؛ ای این رو، توصیه می‌شود که برای پیشگری از چنین مواردی، حتما این واکسن تزریق شود.

البته باید توجه داشته باشید که واکسن گارداسیل، برای درمان زگیل تناسلی به کار گرفته نمی‌شود؛ بلکه باید پیش از ابتلا به انواع ویروس اچ پی وی، تزریق شود و بدن ما را در برابر این ویروس مقاوم کند و در برابر  انواع عفونت‌ها محافظت کند.

رفتارهای جنسی پرخطر، ریسک ابتلا به ویروس اچ پی وی را افزایش می‌دهد. متاسفانه در سال‌های اخیر، رفتارهای پرخطر جنسی مثل سکس مراقبت نشده و بدون کاندوم، داشتن شریک‌های جنسی مختلف، سکس‌های یک شبه (one night stand) بسیار رواج پیدا کرده است؛ از همین رو، بیماری‌های مقاربتی و جنسی نیز در بین جوامع مختلف، حتی جامعه ایران، بسیار گسترش پیدا کرده است. رفتارهای پرخطر جنسی علاوه بر اینکه می‌توانند روی سلامت فیزیکی و جسمی شما تاثیرگذار باشند و ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز، هپاتیت، اچ پی وی و … را افزایش دهند، روی سلامت روان شما نیز تاثیرگذار خواهند بود.

چه زمانی می‌توان واکسن گارداسیل را تزریق کرد؟

بهترین سن برای تزریق واکسن گارداسیل، قبل از شروع دوران فعالیت جنسی است؛ از این رو، بسته به شرایط زندگی فرد و فرهنگ جامعه، واکسن گارداسیل از سن ۹ الی ۲۶ سالگی، تزریق می‌شود. البته با توجه به شرایط فرد، تزریق واکسن گارداسیل تا سن ۴۵ سالگی نیز امکان‌پذیر است؛ اما بهتر است که قبل از تزریق، حتما با پزشک مشورت شود.

واکسن گارداسیل برای افراد بین ۹ الی ۱۵ سال در دو مرحله و برای افراد بالای ۱۵ سال، در سه مرحله تزریق می‌شود. محدودیت زمانی برای دوز اول وجود ندارد. دوز دوم معمولا دو ماه پس از دوز اول و دوز سوم، یا همان مرحله آخر تزریق، چهار ماه پس از دوز اول تزریق می‌شود. بسیار مهم است که تزریق دوزهای مختلف، در زمان مناسب آن انجام شود تا اثرگذاری واکسن گارداسیل بیشتر شود.

نکته مهمی که در تزریق واکسن گارداسیل باید مورد توجه قرار گیرد این است که این واکسن به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری و شیردهی و یا افراد داری نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرد.

 

یکی از مواردی که اغلب زوج‌ها در طول زندگی مشترک خود با آن مواجه می‌شوند، مشکلات جنسی و اختلالات جنسی مختلف می‌باشد. اگرچه مشکلات و اختلالات جنسی بسیار رایج هستند، اما از آن‌ جایی که در اغلب موارد، شخص از صبحت کردن درباره آن خجالت می‌کشد، ممکن است این تصور ایجاد شود که این مشکل تنها مختص به شماست و زوج‌های دیگر درگیر آن نیستند.

واکسن گارداسیل برای مردان

یکی دیگر از تصورات اشتباه درباره واکسن گارداسیل، این است که واکسن اچ پی وی تنها برای خانم‌هاست و آقایان ضرورتی برای تزریق واکسن گارداسیل ندارند. اگرچه واکسن گارداسیل به دلیل احتمال ابتلای پایین‌تر به سرطان دهانه رحم، بیشتر به خانم‌ها توصیه شده است، اما برای مردان نیز می‌توان آن را تزریق کرد. نکته مهم در این بین این است که در صورتی که آقایی قصد تزریق واکسن گارداسیل را دارد، حتما باید با پزشک خود مشورت کند و زمان تزریق و دوز آن را زیر نظر پزشک تنظیم کند.

مزایای واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل، ما را در مقابل انواع خطرناک ویروس‌ پاپیلومای انسانی، مثل تیپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ محافظت می‌کند. این نوع از ویروس‌ها، ریسک ابتلا به سرطان‌های خطرناک را در افراد بالا می‌برد؛ پس زمانی که واکسن گارداسیل را تزریق می‌کنید، بدن خود را برای مقابله با این ویروس‌ها آماده می‌کنید.

به طور کلی، تزریق واکسن گارداسیل می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان‌های زیر را به شدت کاهش دهد:

  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان مقعد
  • سرطان آلت تناسلی مردان
  • سرطان دهان و حنجره

رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی از پشت، یکی از انواع پوزیشن‌های رابطه جنسی است که مضرات و عوارض بسیار زیادی را برای هر دو زوج خواهد داشت. بسیاری از افراد بدون شناخت دقیق از این نوع رابطه و دانستن عوارض آن، دست به انجام رابطه جنسی مقعدی می‌زنند و در نهایت با آسیب‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند.

چگونه می‌توان واکسن گارداسیل تزریق کرد؟

متاسفانه تاکنون واکسن گارداسیل جزو واکسیناسیون عمومی در کشور ما وارد نشده است و اگر قصد تزریق واکسن گارداسیل را دارید، خود باید به دنبال آن باشید. شما می‌توانید واکسن گارداسیل را از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید. همچنین پیش از آن، لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید و با او درباره تزریق واکسن گارداسیل مشورت کنید و سپس با نسخه پزشک، برای تهیه واکسن گارداسیل به داروخانه مراجعه کنید.

یکی از دلایلی که اغلب افراد برای عدم تزریق واکسن اچ پی وی بیان می‌کنند، قیمت واکسن گارداسیل است. متاسفانه با توجه به کمبود و وارداتی بودن واکسن گارداسیل، هزینه این واکسن در ایران به نسبت بالا است؛ اما توجه داشته باشید که بهایی که می‌پردازید در مقابل سلامتی شما و هزینه‌هایی که بعدا ممکن است برای ابتلا به ویروس اچ پی وی و انواع بیماری‌های دیگر پرداخت کنید، بسیار کم است و ارزشش را دارد.

واکسن گارداسیل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا